Oddychová zóna Masarykovo náměstí

Vznikl návrh na dočasné využití proluky na Masarykově náměstí v centru Ostravy.

Architekti Markéta a Ondřej Vysloužilovi představili návrhy, jak by mohla být využita plocha Masarykova náměstí se zelení. Vyšli z požadavků občanů na únorové besedě ve Staré aréně.

Na Masarykově náměstí v prostoru bývalé květinové síně představili v pondělí 27. května ostravští architekti Markéta a Ondřej Vysloužilovi návrhy na dočasné využití plochy Masarykova náměstí, která má být v budoucnu zastavěna. Jedná se o proluku po domech zbořených koncem 60. let minulého století.
Na únorové veřejné debatě obyvatelé Ostravy navrhovali, co by si v daném místě přáli. „Předpokládáme, že archeologický průzkum a následná výstavba nezačne dříve než za pět let. Navrhujeme tedy dočasné řešení a vycházeli jsme z námětů občanů z únorové debaty,“ řekl architekt Ondřej Vysloužil. Lidé si přáli plochu pro relaxaci, hřiště, pódium pro koncerty, letní kino, prodejny, tržnici nebo kavárničky. Architekti navrhli tři varianty na využití tohoto prostoru, přičemž část plochy budou tvořit gastro kontejnery. „Ty mohou sloužit k podávání občerstvení, ale také jako malé prodejničky. K nim se jednoduše přivede voda a elektřina,“ vysvětloval architekt Vysloužil. Poté, co budou muset náměstí opustit, mohou sloužit na jiném místě jinému provozovateli. Součástí jednoho návrhu je i letní kino a plocha pro pořádání akcí, v zadní části vždy bude sportoviště, ať už jedno větší hřiště nebo dvě menší.     
Podle architektů budou tato hřiště složit celoročně a v zimě se jednoduchou úpravou dají proměnit v kluziště, které bude mít stejné rozměry jako tradiční kluziště, jež bylo na náměstí dosud.
V následné diskuzi se občané zajímali, zda Masarykovo náměstí není poddolované, kolik bude tato úprava stát a zda nevyjdou levněji současné akce s pískem a kluzištěm. Dozvěděli se, že u poddolování umístění lehkých kontejnerů není žádným problémem, že úpravy náměstí navrhované architekty jsou plánovány na přibližně pět let a budou stát 10 až 15 milionů korun. V této ceně je však pořízení kontejnerů, které po odstranění v budoucnu nepřijdou vniveč a budou sloužit na jiných místech.   

zdroj: ostrava.cz

Související články


Komentáře

 1. Michal :

  A když se poštěstí, budeme na ty dočasné kontejnery koukat dalších 60 let.

  Thumb up 25 Thumb down 9
 2. Cervik :

  Mi se ten napad velice libi. 👍

  Thumb up 15 Thumb down 10
 3. Migi :

  Tak kontejnery nejsou už dnes vůbec žádná novinka.. „na západě“ tohle funguje už roky, street food a koncerty… tak snad to nedopadne jako budka vedle budky ale bude to mít nějakou koncepci né jen tam hodit kontejner a waau Ostrava jede… pokud dobře vidím tak je tam i zázemí, takže toalety snad samozhřejmostí. Ten panáček na střeše jen plusové body, rád si tam osobně taky vylezu na vyhlídku :)
  ta červená plocha mi jinak příjde dost velká pokud se jedná o dětské hřiště? Klidně tam může být něco na schlazení když budou vedra…minibazén..nebo spíše pláž….

  Thumb up 6 Thumb down 3
 4. JohnnyKrabák :

  Doufám, že tím kontejnerem s nápisem „Agregát“ nemyslí dieselový agregát, který bude čmoudit 24/7.
  Ať mi nikdo neříká, že tam nejde dočasně natáhnout elektřina

  Thumb up 12 Thumb down 0
 5. msk :

  všichni určo čekali, že se tam postaví nějaká budova a ne tohle. Mě se to vůbec nelíbí, designově se to podobá interiérům v Karolíně a toho jsem již přesycen.

  Thumb up 10 Thumb down 11
 6. P. :

  Malo zelene a hipsterske kavarnicky .. No, proc ne.

  Thumb up 2 Thumb down 7
 7. panakis :

  Neni jak si v centru mesta na namesti pastavit SLUM!!! kontejnery, klece, lacne materialy! nic vic to neni.. za chvili to bude postrikane grafity a cigani se budou tesit jak se tam krade.. A ty zachodky v kontejneru budou po dvou mesicich vazne libove.. Bezdaci se taky potesi.. Vazne? Neni vule zastavet nejlukrativnejsi adresu na namesti v centru 3tiho nejvetsiho mesta smysluplnou stavbou? (byty, obchody, kancelare?) To je ostuda. Bravo… Jen tak dal..

  Thumb up 11 Thumb down 19
 8. David :

  panakis:
  Tohle je dočasné řešení toho místa tak jak vysvětluje tenhle článek…! Pořád lepší tohle (jiné návrhy asi nebyly) než tam nechat křaky ve kterých Ti bezďáci spí…..

  Thumb up 10 Thumb down 4
 9. rasta :

  Pokud vím, je tam několik desítek metrů plochy v soukromém vlastnictví. Pokud dělají obstrukce a nechtějí to prodat, tak to může trvat věčnost. Viz příklad jednoho pána z Poruby…

  Thumb up 12 Thumb down 1
 10. panakis :

  Ok. super. a jak dlouho ty obstrukce trvaji z historickeho hlediska? neprimo umerne tomuto mistu zeano. ok. necekal jsem, ze me bude nekdo lajkovat, protoze rikam jak to je bez obalu. Najebat si i na 5 let na namesti kontejnery je spatne a pokud to tak mistni komunita chce. tak super. jen davaji signal svetu ano.. jsme svetovi… objevili jsme kontejnery v centru mesta na nejlukrativnejsi nezastavene stavebni parcele v celem meste… chci to videt v praxi fungovat. jak se o to nekdo stara.. udrzuje to tech pet let v peknem rozumej neposprejovanem a nepochcanem stavu.. asi tak. Je to cele spatne. Je to nejlukrativnejsi stavebni parcela v centru mesta a my si tam jebnem kontejnery.. Fakt luxus. V roce 2019! Myslel jsem, ze maji ostravsti architekti vetsi koule! Urbanismu a architekture zdar a slavu.. A kontrejnerum CoSco anebo Maersk slava.. trikrat slava.. na vecne casy! Chudoba. chudoba nejvetsi!!! Aproto muze mi tu nekdo z mistnich hejteru dat link na nejake velkem mesto kde maji na centralnim namesti kontejnery?? Rad bych se tam podival.. jako turista. je to velmi pritazliva dominanta.. abych se dusevne obohatil… diky cau!!!

  Thumb up 18 Thumb down 5
 11. Petr :

  My z Ostravy víme, že jednotka dočasnosti je jeden furt. Na Laubech podle cedule už před rokem skončil archeologický průzkum, ale díra v zemi tam je stále stejná, tyhle kontejnery ( které navíc vytvoří hnusný uzavřený prostor) mají šanci rám strašit déle než 5 let, jak si to optimisticky malují úředníčci. Někdo tu zmínil údržbu – to je další věc, má snad někdo pocit, že by se město/obvod bylo schopné starat o veřejný prostor? Vždyť oni už rezignují i na pravidelné sekání trávy, teď si to odůvodnili starostí o příliš velké sucho…

  Thumb up 20 Thumb down 1
 12. Crazym :

  rasta: A proč by svých 238 metrů čtverečních měli prodávat? Protože plebs chce? Ono stačí, že už jim to jednou plebs sebral a následně zbořil jejich baráky o které se nestaral. A ten polistopadový plebs jim znemožnil aspoň trochu na svém majetku vydělávat s plnou hubou keců o estetice apod. Kdyby to bylo moje, už tam dávno je něco na truc místnímu plebsu i kdyby tam měla být jen díra plná hnoje s cedulkami zákaz vstupu, soukromý majetek a ostnatým drátem tak to udělám. Když se podíváš pořádně i ten trapný projekt není na tom soukromém majetku, ani nemůže být, pokud tedy jsme stále v právním státě o čemž začínám pochybovat když se dívám na to co máme za premiéra. Vidět, že ho.no máš ty proletariáte bo kecy o pánech z Poruby vedou jen takoví bezzemci a bezmozci, věšet se to mělo a ne vést kecy o tom, že nejsme jako oni :-)

  Thumb up 6 Thumb down 17
 13. qwertz :

  panakis: https://popupcity.net/filling-copenhagens-voids-with-container-housing/
  https://www.archdaily.com/570300/designers-explore-an-entirely-new-use-for-shipping-containers-in-seoul-s-design-district
  https://interestingengineering.com/15-awesome-buildings-made-from-recycled-shipping-containers
  https://www.cleveland.com/business/2013/11/shipping_containers_at_center.html
  https://cs.wikipedia.org/wiki/Kontejnerov%C3%A1_architektura

  Thumb up 0 Thumb down 0
 14. qwertz :

  Michal: Když tam budou oxidovat dost dlouho, je šance na vyhlášení památkou.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 15. Rudolf :

  Za mě jednoznačně skvělý nápad! Velmi dobře ten koncept funguje v Praze na Florenci (odkaz na konci), kde je situace s dlouhodobě nezastavěnou plochou podobná. Pokud to Ostraváci dokážou a bude to vypadat alespoň jako na té Florenci ( mohlo a mělo by i lépe :-) ,a budoucí správa nebude chtít přemršťené nájmy, bude to další úspěšný krok k navrácení života do Historického centra Ostravy.
  ODKAZ: https://www.manifesto.city/home-cz

  Thumb up 6 Thumb down 3
 16. Petr :

  Já bych doplnil Rudolfa a vedle podle mě zdařilého Manifesta na Florenci v Praze jsem nedávno navštívil „Boohta“ v Kyjevě, kde se jim podařilo z kontejnerů oživit nábřeží Dněpru, navíc k tomu zpřístupnili dlouho zavřený říční přístav (s posezením ve fatboyích na balkoně a výstavami umění v bývalých čekárnách) a dohromady tak vytvořili velmi zajímavý prostor pro relaxaci u vody.

  https://www.facebook.com/boohtafoodstation/

  Kontejnery tak apriori nemusí být špatný nápad, ale naprosto kritické bude provedení celé věci. V Praze (sponzorováno Mastercard) ani v Kyjevě (sponzorováno VISA a místní bankou) se díky štědrému sponzorovi v zádech nemuselo tolik šetřit…

  Thumb up 9 Thumb down 2
 17. Tom :

  Crazym: To,co zaznívá, že plebs chce,je naprosto uděsné. Pokud se majitel pozemků není zodpovědný, nevidím na tom nic úžasného. Pokud vím,majetek zavazuje. Proč pak kritizovat stav ostravice? Proč řešit pamatkovou péči?proč vůbec řešit město,architekturu a organismus? Ať si to soukromi majitelé dělají po svém bez ohledu na okolí. To je pak krásně vidět na městech v rozvojových zemích. Majitel pozemků není ublizeny restituent, někteří byli devadesatkoví spekulanti. Někteří jsou neochotni jednat. Na tom nic slušného a chvalyhodneho není. A provizorní řešení s kontejnery funguje například v historickém centru Yorku.A záchodky tam i po dvou letech vypadají normálně. Takže návrh je to skvělý. Pokud ovšem člověk nepreferuje štěrk a křoví, které je tam teď.

  Thumb up 5 Thumb down 2
 18. Konťák :

  Já bych řekl, že pokud se ty kontejnery udělaji dobře jak funkcí tak vizuálně tak to může být i bomba a nemuselo by se jednat jen o dočasné řešení ale stálé řešení. Nemusí jít jen o jídlo, ale můžou z toho vzniknout i různé obchody, startupy pro mladé návrhaře co si nemůžou dovolit otevření obchodů atd. Takové street food kontejnery jsou taky dobrý nápad, kdo z vás utíkal na poslední BurgerFest na Karolínu jen aby zaplatil za burger a hodil to na instáč??!! Možná je tohle to co vlastně na Masarykáči chybí, co by oživilo město a dobře konkurovalo Karolíně, kde StreetFood není. A právě na Masarykáči jen něco do ruky neseženete pokud nechcete Katowickou trubičku nebo zmrzlinu…. Na langoše musíte na Výstaviště popř Sad, kolem je pár podniků ale ne každý chce sedět vevnitř… Existují podobné koncepty které proměnili mrtvé místa na lukrativní oblast tzv. Boxpark který tohle všechno nabízí stačí najít na Googlu :)

  Thumb up 8 Thumb down 1
 19. Crazym :

  Tom: A přesně tahle demagogie skrytá za líbivými hesly se kterými kolikrát ani nelze nesouhlasit jako je „majetek zavazuje“ a „když je majitel nezodpovědný“, „ublížený restituent“, „devadesátkoví spekulanti“, „dělají obstrukce a nechtějí to prodat“, „ten pán z Poruby“ u nás často zaznívají a světe div se, nejvíce rezonují u těch jednoduchých co nemají nic a kteří paradoxně vždy přesně vědí jak by se to mělo udělat aby vše bylo správně :-)

  Thumb up 4 Thumb down 5
 20. volnoběh :

  Crazym: A teď vylezou třídní bojovníci…

  Thumb up 0 Thumb down 5
 21. Jája :

  Bude to stát ne jen 10 – 15 milionů, ale celá ta šaškárna má stát podle odhadů 20 do 25 milionů.
  Ani zatím neví, jestli to bude někdo chtít provozovat a s tím vyvstává otázka, kolik si kdo za použití bude účtovat, zda to vůbec pro lidi bude zajímavé.
  S výhledem trvání na pět let, to je slušný slint od vedení Ovy :).
  V těch vzdušných kontejnerech hygiena povolí prodávat maximálně jaké občerstvení? A jaké zboží půjde v tom vzdušném kontejneru prodávat z pohledu hasičů, aby při zahoření jednoho stánku nelehlo popelem kolem kde co?
  A s památkovým ústavem to taky nikdo neřešil. Jestli do toho nehodí vidle, tak se budu hoooodně divit :).
  Asi tak s vizemi a studiemi. Nikdo nic neví, ale chtěli by to mít už příští rok.

  Thumb up 8 Thumb down 6
 22. volnoběh :

  Jája: Ano, lepší všechno nechat tak, jak je.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 23. Jája :

  volnoběh: I kdyby to měl zastavět sám čert z pekla, tak trvalá stavba bude přínosnější, než se v centru třetího největšího města ČR dívat na hradbu z kontejnerů :).
  Že by se všechno mělo nechat tak jak je, tak o tom jsem se ani slůvkem nezmínil, tak si nedomýšlejte vlastní pointu ;-).

  Thumb up 6 Thumb down 4
 24. Konťák :

  Jája:
  Tady odkaz na velmi podareny koncept v Praze….. https://www.prague.eu/cs/objekt/mista/3296/manifesto-market
  Jestli tohle by nepritahlo lidi z cele Ostravy a okoli do centra, tak uz nevim co. Ale toto je presne to co Ostrava nema. Lidi jsou ochotni utracet za kvalitni jidlo a piti a kdyz je to spojene s hudbou, koncerty a dalsimi akcemi…. no pane/pani JáJo vy klidně sedte doma na zadku :)
  kontejnery jsou v dnešni dobe cool!! Treba si zajedte do Prahy a podivejte se jak ty konťaky vapadaji a muzete se poptat na vsechny normy, hygienu a dalsi veci :)

  Thumb up 4 Thumb down 4
 25. Jája :

  Konťák: Aha už tomu rozumím.
  Nepodařeně obšlehnutý koncept z Prahy.
  Není to moc pěkné ani v té Praze, ale na pozemku pod mostem magistrály.
  Najděte tomu místo a vezměte si to pod křídla jako soukromník. Není to špatný nápad, ale pozor vezměte si to pod křídla i s podmínkou, že to bude jen dočasně.
  To už tak zajímavě nezní a neudělal by to ani ten, kdo by chtěl spáchat harakiri.
  S tou touhou po dobrém jídle to v Ostravě asi nebude tak horké, nějaké ty street foody už zavřely, ať to byly koblížky, hranolky nebo palačinky.
  I v ZOO, kde jsou tisíce návštěvníků a je tam mnoho potenciálních zákazníků se nad nabídkou občerstvení zvedá kufr a i po ochutnání je kufr pořád zvednutý a to jsem vkládal aspoň naději v restauraci Saola.

  Thumb up 4 Thumb down 15
 26. davidb :

  Jája:
  No a co že by to bylo obšlehnuté?
  Proč objevovat objevené.
  Už jste byl v některém z nových podniků v centru? https://www.msstavby.cz/nove-podniky-v-centru-ostravy-20-23-04-2019/
  Protože některé mají fakt dobré jídlo. Nevím co navštěvujete vy!

  PS: V Praze a Kyjevě to zaštiťují Mastercard a Visa. V tom vidím problém.

  Thumb up 6 Thumb down 1
 27. Konťák :

  Jája:
  Ja nevim jestli jsi si vubec neco precetl o Manifesto Market, letos se rozsiruje a dokonce se otevira Manifesto 2 na Smichove.. takze nevim kde mate informaci ze to nefunguje! Bohuzel v Praze asi nemaji parcelu na hlavnim namesti jako my v Ostrave kde ty kontejnery dat a zajit si na dobry Burger :)
  v Britanii jsou Boxparky jedny z nejpopularnejsich destinaci jit ven a bavit se, otviraji se dalsi v jinych mestech….a i kdyby to nevyslo, no tak se odvezou a prodaji treba do Prahy… tady opravdu neni problem zadny… ale vy si vzdy neco najdete. Opravdu se seberte a jedte se podivat do Prahy/Londyna pokud se toho tak bojite a nechapete o co go…

  Thumb up 12 Thumb down 1
 28. Jája :

  davidb: Tak to máte zatím měsíc starý článek na podniky, které se už tváří, že jsou trochu na úrovni západu a ne pajzlu z východu. To není nějaký stánek v kontejneru.
  To chce pak srovnávačku, kolik těch podniků přežije rok dva, kolik lidí je ohodnotí kladně.
  Zatím nemají ani moc hodnocení nebo žádné.
  Není všechno zlato, co se třpytí.
  Když už kdysi chtěli na náměstí nákupní centrum, proč neudělat nějaké podobné kulturní prostředí v nějakém nové trvalém objektu v přízemí na dvě patra.
  U kontejnéru, kde v létě bude hyc, v zimě zima, naprší Vám za krk. To se omrzí po pár takových návštěvách.
  Njn v Praze a Kyjevě to zaštiťují Mastercard a Visa a tady to chce stavět město s výhledem, že neví, jestli to bude chtít někdo provozovat, cca na pět let :).

  Thumb up 3 Thumb down 9
 29. davidb :

  Jája:
  Boha jeho.
  1- Dal jsem odkaz na poslední část článků o nových podnicích v centru. Dole najdete na starší články.
  Třeba Faency Fries, Fasta Pasta, Eatmeat- ty fakt už nějakou dobu fungují a jsou excelentní.
  2- Hyc!! To nevím co je? Hic to už bych věděl :-)
  3- Přečtěte si něco o kontejnerech- už se z nich třeba staví domy! Např: http://kontejnerovedomy.cz/kontejnerove-domy-vesvete/
  4- Pokud budou čekat, tak tam proluka s křovím a trávou může být ještě dlouho.

  Thumb up 8 Thumb down 0
 30. Jája :

  Konťák: A kdo by se toho bál? Ale najděte si pozemek a podnikatele, který do toho vrazí pouze na pět let 25 míčů ze svého.
  Proč má kontejnery pro soukromníky stavět město? V centru, kde si jiní pomalu ani neuprdnou kvůli úředníkům?
  To je jako celé slavné dotace. Udržitelnost pouze pět let a po nás potopa.
  To se tam lidi naučí chodit a pak co?
  Ano z kontejnerů se staví, bohužel.
  Někdo něco vymyslel a přitom to je tak na ubytovny pro sociálně slabé nebo někde dočasně do míst zasažených přírodní katastrofou :).

  Thumb up 6 Thumb down 10
 31. Konťák :

  Jája:
  těch 25 míčů máte odkud?? A i kdyby tak si vemte že jen 50 míčů nás stojí aktualizovat projektovou dokumentaci pro Černou kostku, takže jesi tahle sranda stojí polovinu za komplet reálný projekt, tak jen do toho!
  Vy prostě vůbec nechápete co to ten kontejner je, jak to může vypadat, co se tam dá dělat… není Vám pomoci to je asi vše, pokud se stále nudíte už jsem vám tam dal 2 odkazy o co v celém článku jde tak si to projděte než budete zase vykládat blbosti :)
  PS: Lodní kontejner se dá sehnat za 70tisic, těch 25 milionů je hloupost protože i tady je odhad na 10-15milionů jak se píše….

  Thumb up 7 Thumb down 0
 32. Jája :

  davidb: Tak já zase nevím co je „hic“.
  To je jako napsat cyp s měkkým „i“.
  To pak kdo to tak píše, je cyp jak lampa :).
  No že by zrovna ty hranolky byly excelentní? No daly se a každopádně byli v Ově asi první s tím nápadem.
  Pro mě tak mini kino a Lapeco.

  Thumb up 2 Thumb down 14
 33. Davidb :

  Jája:
  Víte z čeho to slovo vzniklo?
  Z německého Hitze – horko, vedro.
  Aspoň se něčemu přiučíte 😀
  https://cs.m.wiktionary.org/wiki/hic

  Thumb up 10 Thumb down 1
 34. Jája :

  Davidb: Jestli to u Vás mluvíte měkce s „i“, je to asi podle oblasti odkud jste, kdo a jak to u vás doma vyslovoval. Měkce počítám někde z hranic Čech s Německem.
  U nás se to vždy vyslovovalo tvrdě.
  Ono nářečí má hodně slovíček z němčiny díky němcům, kteří tady bydleli a díky Rakousko-Uhersku a že by se nářečí vždy přesně řídily německou gramatickou?
  V té němčině to „Hitze“ taky vyslovují tvrději, přestože to píší s „i“.
  Aspoň se něčemu přiučíte ;-).

  Thumb up 3 Thumb down 11
 35. Davidb :

  Jája:
  Já někde něco píší o vyslovování? Co to plácáte!
  Vyslovování a psaní je rozdíl.
  Já se svým příjmením o tom něco vím :-)

  Thumb up 6 Thumb down 1
 36. Jája :

  Konťák: Na Idnes byl delší článek.
  https://www.idnes.cz/ostrava/zpravy/masarykovo-namesti-ostrava-architekt-archeolog.A190530_479180_ostrava-zpravy_jaga
  Tady je jen nástřel, kolik budou stát kontejnery. Pokud je atypický, přihoďte na ceně, aby tam šlo něco umístit a uživatelé tam neumrzli nebo nepadli v letních dnech.
  Za těch 70 tisíc koupíte tak použitý obyčejný kontejner na lodní přepravu.
  Ano v těch kontejnerech se dá dělat kde co, ale mě se to prostě nelíbí. Tento architektonický výdobytek je prostě daleko mimo můj vkus a architektuře a daleko od toho, co by mělo stát v centru na náměstí.
  Pokud by se mi líbily kontejnery, sednu si na cestu před Hyundai nebo do Šenova u nádraží.

  Thumb up 6 Thumb down 4
 37. Jája :

  Davidb: Já nevím, kdo začal plácat. Ono „hic“ nebo „hyc“ obojí je zkomolenina převzatá z němčiny do různých místních nářečí a že je to ze slova „Hitze“, to jste nemusel psát.
  Jen od Ostravy, přes Karvinou, Český Těšín, Třinec po Jablunkov najdete rozdíly a kdo určí, jak se to píše. Máte nějaký přesná pravidla pro psaní v krajových nářečích? :) A pak se dostanete do Bukovce a tam najdete další slovíčka, u kterých bloumáte, co znamenají. To pak lidi, kteří bydlí za Ostravicí jenom v Místku koukají, co po nich ti lidi chtějí.
  Já jen tipoval, že hic by řekli a v Čechách někde na hranici s Německem a tady většinou hyc a nemusím bloumat, zda to bude napsané s „i“ nebo „y“. Kdo tu odvozeninu zná, ví o čem je řeč.

  Thumb up 2 Thumb down 5
 38. rasta :

  Crazym: ne že bych většině tvých příspěvků tady kdy rozuměl, ale v tom posledním se naprosto ztrácím. Sis přehodil nějakou monarchistickou klávesnici? :)) Na těch 238m2 ve tvaru nudle si postavíš tak několik stánků ve stylu tržnice pana Burdy z Černé Louky. Ja tady nelobuju za kontejnery na náměstí a ani je nějak moc neobdivuju. Moje reakce byla na to, jak dlouho může trvat realizace plnohodnotného bloku, který na tom místě vždy byl. Tak čti pořádně ty plebsu…

  Thumb up 5 Thumb down 1
 39. Pavel Urban :

  Nezlob te se na mne, ale uz tam snad leta melo neco stat – takze dalsi provizorium – nebo na furt? Pavel

  Thumb up 4 Thumb down 0
 40. JSjr. :

  Z vizualizací lze vyčíst, že se tento zajímavý projekt vyhýbá soukromé parcele č. 443. lze tedy předpokládat, že dohoda s těmito majiteli není uzavřena.
  Pro jakékoliv trvalé zastavějí je krok číslo jedna – zcelené pozemky.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 41. Crazym :

  Ntvl, je pěkné, že tě citují ale nevím jestli bych byl zrovna nadšen z té společnosti ve které se ta citace ocitla :DD https://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/masarykovo-namesti-v-ostrave-uzavre-a-ozivi-docasna-relaxacni-zona-20190611.html

  Thumb up 2 Thumb down 0
 42. balde :

  takhle když to bude vypadat bude to skvělé https://www.mall.tv/gebrian-plus-minus/kontejnerovy-trh-manifesto-je-jako-z-jineho-sveta

  Thumb up 3 Thumb down 0
 43. Crazym :

  Tak už se staví každoroční pláž s „atrakcemi“ takže další rok pryč… :-)
  Co mě ale dnes zaujalo jak se obloukem z depozitářů vrací inventář z dob socialismu. Po zalátání levné čínské dlažby, která nevydrží žádnou větší zátěž než chodce se na chodníku objevily kastlíky z dob dávno minulých krásně rudě osázené což určitě potěší oko nejednoho soudruha :DD http://screenshot.cz/BK58M/ Tak alespoň k něčemu ti soudruzi byli :DD
  Co způsobí když přesně lemují vozovku i v zúžených místech si určitě dokážete představit ale pro představu jedno foto http://screenshot.cz/X74JC/ zatím jen z malé dopravní zácpy už z doby po uzavření pěší zóny pro auta. V době kdy tam jezdí jedna nejen dodávka za druhou bude sranda protože přednosti si zde bude vykládat každý po svém podle hesla větší pes š.ká :-)

  Thumb up 4 Thumb down 1
 44. Sansom :

  Crazym: Letos nebude plaz, ale multifunkcni hriste, zadny pisek. A bylo dopredu avizovano, ze ta uprava bude az pristi rok, takze zadne prekvapeni. ;) Ty truhliky jsou jen docasne reseni, zadny chodnik a dlazba nevydrzi permanentni jizdu tezkych aut, problem je ze nasi ridici nejsou asi schopni poznat co je chodnik a co cesta, pokud se jim to nenalajnuje betonama…

  Thumb up 8 Thumb down 1
 45. Crazym :

  Sansom: Jasně, když dáte do stejné ohrádky jiný typ štěrku, uválcujete, pokryjete kobercem, přidáte branku a lajny tak z hřiště pro plážový volejbal se najednou stane multifunkční hřiště a vy se máte čím prezentovat jak jste akční a co všechno pro ty lidi děláte a nezapomenete to patřičně prezentovat. Rozumím tomu, že inventář co je k dispozici je třeba využít co nejvíce ale ta PR omáčka kolem toho je fakt průhledná :DD
  http://screenshot.cz/JQMKZ/
  http://screenshot.cz/RPT61/

  Thumb up 3 Thumb down 1
 46. David Witosz :

  Crazym:
  Zdravím.
  Až na to že písek byl jednorázový (nelze jej použít opět ke stejnému účelu) a tohle hřiště se po své misi na náměstí rozebera, umístí jinde a bude dál sloužit svému účelu. Výsledek? Větší hospodárnost a větší paleta sportů které půjde na ploše provozovat.

  PS Ty květináče jsou skutečně dočasné řešení. Finální řešení má býti v symbióze s řešením proluky. Jen bych podotkl, že jen opravu dlažby na vice jak 50 místech náměstí (nejde jen o úsek u KFC) jsme soutěžili 3*. Nejsou lidi, nejsou firmy. Mohli jsme to nechat bez květináčů, pak by však bylo náměstí do měsíce zase …

  Thumb up 3 Thumb down 1
 47. Crazym :

  Tak multifunkční hřiště je fajne a využívá se akorát jsme dnes nepochopil proč na něm nebyla ani jedna bílá noha. http://screenshot.cz/UACFT/ Že by to bylo využíváno stejně jako to koupaliště vedle? :-) Tak to potom smekám před sociální politikou MOaPu, jde vidět, že tam tu práci berou vážně :DD

  Thumb up 1 Thumb down 7
 48. aggu :

  Crazym: Včera podvečer tam zase nebyla ani jedna hnědá noha. Co si mám z toho vyvodit? ;)

  Thumb up 2 Thumb down 2
 49. balde :

  Crazym: kdo si hraje ten nezlobí to nevíš?

  Thumb up 2 Thumb down 0
 50. Crazym :

  balde: No právě proto smekám ne?
  aggu: Odvoď si z toho co chceš, je to Tvoje věc :-)

  Thumb up 5 Thumb down 0
 51. D-r :

  Crazym: Na kolotočích vedle Karoliny také bylo černo.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 52. Crazym :

  Umělohmotná plocha co tam zbyla po rozebrání toho multifunkčního hřiště ještě chvíli sloužila coby hřiště a čekal jsem že se dokončí rozebírání ale najednou se na ní objevila vrstva jemného písku. Nevíte o co jde?
  http://screenshot.cz/ZORRN/
  http://screenshot.cz/PS8EC/

  Thumb up 2 Thumb down 0
 53. Crazym :

  Tak je červen a klasicky se naběhlo na zeleň v rozpuku a začala se likvidovat. Že by se už spustila tato akce? Pokud ano, tam mají minimálně 10 měsíců na realizaci, protože otvírat to na podzim asi nemám smysl.
  https://screenshot.cz/Z9JVA/
  https://screenshot.cz/UO59X/
  https://screenshot.cz/K7PDF/
  Hned bude ta Lange Gasse mít hezčí začátek :-)

  Thumb up 2 Thumb down 0
 54. rom :

  šel jsem kolem a údajně to pouze zatravní – dají tam asi koberce

  bude to rychlé, bude to vypadat dobře, ale jen pár týdnů (

  Thumb up 2 Thumb down 1
 55. Crazym :

  Tak to jsem fakt zvědavý co z toho bude.
  https://screenshot.cz/7NJE8/
  https://screenshot.cz/8B0WK/

  Thumb up 1 Thumb down 0
 56. Adam Cerv :

  Crazym: Podle mě to zůstane takhle.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 57. Fanda :

  Crazym:Co k tomu říci.Kazdorocni oraniště u centrálního náměstí je opravdu úlet.Snad je na to menší omluva že zisk z těchto atrakcí použije město na zkvalitnění veřejného prostoru v jiných částech města.Doufam tedy.Tak když už tam bude parkovací dům,tak už nemohou uspět výmluvy, že tam je nedostatek parkovacích míst.A taktéž by bylo vyhovující,aby na těch prolukách,kde jsou dnes parkoviště byla zástavba a popřípadě v jedné vhodné proluce byl parkovací dům, který by nahradil parkování na těch trapných štěrkových parkovištích.Tohle nemůže být, oraniště u centrálního náměstí a špinavá štěrková parkoviště v prolukách.

  Thumb up 7 Thumb down 0
 58. thvari :

  Crazym: zizely ty hnusné keře. už teď změna k lepšímu :-D

  Thumb up 5 Thumb down 0
 59. Crazym :

  Čím dál víc jsem zvědavější co z toho bude, malý kousek už srovnali načisto https://screenshot.cz/XQ0S5/ Tak jestli je to pravda, že zplanýrovali trávník aby vytvořili položením koberců jednodruhový trávník k zničení na jednu sezónu, tak jsme opravdu Kocourkov :-)

  Thumb up 1 Thumb down 2
 60. Rýša :

  …a proč se tam nestaví, projekty už přece byly….?

  Thumb up 1 Thumb down 0
 61. Rýša :

  …vždyť nějaké studie byly i na tomto webu a není to tak dlouhá doba – tedy doba pro Ostravské dění :-D
  https://www.msstavby.cz/proluka-masarykovo-namesti-16-11-2010/

  Thumb up 1 Thumb down 0
 62. Crazym :

  Tak co myslíte? Bude se teď všechno svádět na koronavirus nebo se najde sem tam někdo s koulemi a řekne na rovinu: Jsme k.koti a strašně rádi utrácíme za projekty co vám před volbami předhazujeme a už připravujeme další :-)
  https://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/zvrat-namesti-z-kontejneru-v-ostrave-nakonec-nebude-20200630.html
  Tak už asi vím co tam bude i když si článek nemohu přečíst celý, h.vno, a počítám, že dost dlouho, bo koronavirus v.liči :DD

  Thumb up 3 Thumb down 2
 63. Crazym :

  Tak co myslíte, jaký bude rozdíl mezi trávou na levé a pravé straně chodníku? :-)
  https://screenshot.cz/8H6LQ/

  Thumb up 2 Thumb down 0
 64. Crazym :

  A je to tady, na proluce hlavního náměstí třetího největšího města v republice jsme vyměnili p.sranou zelenou trávu za prozatím čistou zelenou trávu počítám tak za 300 Kč/m2. Ať žije hospodaření města :-) https://screenshot.cz/A49RK/
  Mám návrh, položme tu krásnou zelenou travičku i na tom štěrkovém placu vedle, stejně se tam ještě roky nic nepostaví, prachů máme dost, našim domácím miláčků se na tom špatně s.re a pomůžete tím domácím i návštěvníkům zlepšit pobyt v tom oblíbeném prostředí v rozpáleném centru v nastávající letní sezóně :DD https://screenshot.cz/EWDLP/

  Thumb up 4 Thumb down 0
 65. Crazym :

  Co mě dnes zaujalo, je že na proluce na náměstí se furt předhánějí jak ji vylepšit ale 250 metrů od toho vedle katedrály nejsou schopni dělat základní údržbu „zeleně“. Tohle https://screenshot.cz/ZZBXS/ tam bylo před rokem a to samé https://screenshot.cz/DMDCF/ je tam dnes. Ale to asi není kšeft jak travní koberec o velikosti 1500 m2, nevypadá to tak efektně směrem k voličům a je to jen hloupá drobná údržba, tak proč ji dělat že?

  Thumb up 7 Thumb down 0
 66. Crazym :

  A už lítají ty další projekty, Sotva v okolí katedrály položili nový asfalt po rekonstrukci kanalizace a vody, slibují další stavbu, teda spíš soutěž :-) https://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/za-katedralou-v-centru-ostravy-vyroste-parkovaci-dum-mesto-vyhlasilo-soutez-20200701.html
  Ale líbí se mi ty objevné zjištění problémů a jasno v řešení ze strany těch presstitutek :DD „Nedostatek parkovacích míst trápí obyvatele i návštěvníky centra už dlouho. Řešení nabídne nový parkovací dům za katedrálou Božského Spasitele vedle Masarykova náměstí.“ Tam už jen chybí doporučení koho volit aby to řešení té svízelné situace co všechny trápí zajistil :-)

  Thumb up 3 Thumb down 6
 67. aggu :

  Crazym: A to je špatně? Když se nic neřeší špatně. Když se řeší špatně. Mi to připadá, že někteří „hnusnou Ostravu z obrázků v novinách“ přímo fyzicky potřebují k životu.
  Ohledně toho parkoviště – rozumím proč ho stavět – vytvoří se podmínky pro snazší zástavbu proluk v blízkém okolí. Ale nechápu proč ausgerechnet vedle katedrály, když max. do 5 minut pěšky od ní máme méně exponované lokality, se snazším příjezdem po auta.
  Když už teda půjdeme tímto směrem – proč nevybagrujeme Masarykovo náměstí a prolukou do 10 m a neuděláme tam 3PP parkoviště? Problém s parkováním v centru bude definitivně vyřešen (stovky míst), nezabereme lukrativní pozemky, opravíme dlažbu na náměstí…

  Thumb up 6 Thumb down 0
 68. rom :

  Čím více parkovacích míst, tím více aut. Ale většina lidí nechce platit za parkování. Před chvíli jsem jel kolem placeného parkoviště města – parkovala tam 3 auta. V okolí desítky aut na všech možných místech, kde se určitě parkovat nemůže. Pokud v plánovaných parkovacích domech nebude parkování zadarmo, tak budou prázdné. Je nutné důslednou restrikcí dostat auta z míst, kde parkovat nemají. Buď mám na to a zaplatím parkování, nebo hold hledám jinou alternativu nebo se projdu o pár metrů.

  I ta místa před katedrálo by šla okamžitě zrušit – kolik vypadne míst – 30? Tolik míst je v docházkové vzdálenosti na jiných placených místech.

  Nebo před Domem umění – celá Nádražní je z levné zámkovky, ale před Domem umění si parkují auta na luxusní dlažbě. I tato místa se dají zrušit hned – ubude zase pár míst. Pak budou řvát rezidenti, že nemají kde parkovat – no a co, buď si koupím parkovací místo, nebo parkuji dál baráku. Nejsme v komunismu.

  Thumb up 6 Thumb down 2
 69. Crazym :

  aggu: No špatně by to nebylo ale jen kdyby se už konečně něco realizovalo. První projekt na ten parkovací dům jsem tady zaregistroval někdy v roce 92. A mám pocit, že ho v různých obdobách vytáhnou pokaždé před volbami. Soutěž na něj je pro mě něco nového, tak doufám, že to jen neskončí soutěží ale i nějakou tou realizací i když mi tím asi dost zkomplikují život.
  Mmch jeden z projektů počítal se zanořením Purkyňovy ulice jako příjezdem do garáží pod prolukou Květinářství a na Masarykáči a možná i dále. Parkoviště pod Masarykáčem něco na způsob toho před Novou radnicí by bylo fajn ale nesměl by být příjezd uličkami kolem katedrály, taková úzká Bankovní je dopravní lahůdka už teď :-)

  Thumb up 3 Thumb down 0
 70. balde :

  rom: kdž ti dají měštáci za špatný parking v centru pokutu 200 Kč a když jsi pěkná holka tak 100 Kč, se nediv, že se vyplatí neplatit za parking :D

  Thumb up 2 Thumb down 0
 71. aggu :

  Crazym:vjezd/výjezd Střelniční, Muzejní. Problem solved. Už tam podzemní parkoviště mělo dávno stát – při slavné stomilionové rekonstrukci náměstí.

  Thumb up 3 Thumb down 2
 72. Michal :

  Ano. Zapomněl.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 73. Rdm :

  rom: no nevím, zrovna kolem katedrály jsou ty parkoviště přes týden celkem plná a to platí téměř pro všechny placené parkování v centru, snad vyjma garáží na Černé louce, kde jsem ještě nezažil, že by bylo plno.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 74. thvari :

  v ostravě je to autoterorismus. lidi s autama si myslí, že mají právo parkovat kdekoliv a zadarmo a akorát tím obtěžujou ostatní obyvatele a návštěvníky centra. čekám přesně ten scénář, že se stejně bude parkovat všude možně, protože někdo má sice auto za stovky tisíc, ale parkovné je pro něj velký problém

  Thumb up 8 Thumb down 2
 75. PetrKs :

  balde: bohužel je to tak… z pěší zóny se zákazem vjezdu a parkování se pomalu stává parkoviště… stačí se kdykoliv večer či i přes den projít centrem a před kasinem, Comedorem, Polo caffe spolehlivě uvidíte zaparkovanou elitu Ostravy. Proč tohle městská policie toleruje fakt nechápu.

  Thumb up 8 Thumb down 0
 76. balde :

  PetrKs: tam je ale nějak večer povolený vjezd není? protože i taxi tam jezdi standardně přes Masarykáč

  Thumb up 3 Thumb down 0
 77. PetrKs :

  balde: to možná jo, ale zaparkovat na pěší zóně na chodníku mezi květináče je prostě chucpe, aspoň teda pro mě. Po Evropě cestuju poměrně dost a vyjma Balkánu a Ukrajiny jsem ještě nenarazil na místo, kde jsou lidi tak zhovadilí že musí dojet autem až přímo před restauraci

  Thumb up 9 Thumb down 3
 78. Crazym :

  balde: Na té značce je vše https://screenshot.cz/UF5KS/ , sorry je blbě čitelná ale nechce se mi hledat lepší. Jinak místní dopravní vyhláška nemůže být nad zákon zaručující mi přístup k majetku, takže když tam vjedu jako majitel mezi 10-18 hodinou, může mi MP políbit ale nesmím tam parkovat, to už si nezdůvodním, takže nezbytně nutná doba, vyložit, naložit ale znáte to jak jsou ty mantinely gumové :-) Co se týče řádně označeného taxi, tak mezi 18-10 hodinou jim v podstatě nejde dokázat, že nejsou dopravní obsluha a tak většina projíždí, protože je to prostě kratší :-) Mimo tuto dobu je to na šikovnosti taxikáře ale když tam bude mít objednávku od rezidenta/majitele a ještě navíc imobilního… Každopádně parkování je tam zakázáno nonstop, takže opuštěné auto i když jen na chvíli je lehkým terčem pro MP, stačí rychle vypsat a zmizet což se mi kolikrát stalo než jsem něco vysmýkal nahoru a to i v noci kdy v podstatě ničemu nevadíte ale dejte idiotovi pravomoc… :-)

  Thumb up 6 Thumb down 2

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.