Proměny Ostravy #347

Ulice Českobratrská v centru Ostravy. V pravém rohu můžete vidět Polský dům.

1992

2017

zdroj: AMO

Související články


Komentáře

 1. Rýša :

  Hrozné předtím, nelichotivé dnes….

  Thumb up 9 Thumb down 1
 2. Hrdy Ostravak :

  Nevite nekdo, jestli Polsky dum jeste funguje? Nebo to chteji bourat? Diky.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 3. Michal :

  Nefunguje. Nechtějí. Zatím.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 4. Katka H :

  Polský dům je čím dál větší tragédie. Vypadá to, že vlastník – společnost Favorit (Eva Kusová) je v problémech, insolvence, viz https://isir.justice.cz/isir/ueu/evidence_upadcu_detail.do?id=1052E2D6CC7A4DA3A08115A0BDA82FA9
  Nejhorší na tom je, že ona už začala rozprodávat majetek – pozemek, který patří k Polskému domu. A u soudu ještě řekla, že zvažuje záměr obestavět Polský dům ze dvou stran jakýmsi obrovským kancelářským barákem. Nechápu, že Ostrava, která už tak má jen několik málo památek, tak si nechá tuto krásnou budovu rozprodat a zničit pod rukama.
  Celé to je popsáno tady – je tam i fotka toho šíleného projektu – Polský dům tam za tou obrovskou stavbou už není vůbec vidět …
  Viz https://isir.justice.cz/isir/doc/dokument.PDF?id=57796366
  Památkáři a novináři asi spí nebo v tom mají snad nějaký zájem.

  Thumb up 3 Thumb down 3
 5. Jacek Ostrawski :

  Katka H: Od regionálních novinářů dnes nemůžete čekat víc než opsání tiskové zprávy. Ale památkáři by se mohli do věci vložit a na město v této věci apelovat (možná tak již činí). Polský dům je významnou kulturní památkou Ostravy a je vlastně tak trochu zázrak, že přežil komunistickou devastaci této části města mezi Nádražní a Porážkovou ulicí, která byla určena k totální demolici a výstavbě paneláků od Přívozu až po Karolinu (včetně celé Poděbradovy a Stodolní ulice).

  Město by určitě mělo podniknout všechny možné kroky k rekonstrukci a oživení této památky, která je z hlediska dějin Ostravy jistě mnohem významnější než třeba městské jatky nebo Grossmannova vila, kterým se aktuálně dostává náležité péče.

  Současný stav Polského domu je smutný, když zůstal soliterní stavbou v prázdném prostoru po demolované blokové zástavbě (včetně další secesní budovy stejného autora v jeho okolí, někdejších „Žofkalázní“). Postmoderní dostavba Polského domu odpovídá žalostným možnostem 80.let minulého století na poli stavebních materiálů a korunu současnému neutěšenému vizuálnímu dojmu nasazuje nevkusná meruňková barva fasády, která zakrývá přirozené barvy užitých materiálů – mezi něž patří mimo jiné i vsazená torza krakowských hradeb, což činí z Polského domu ostravskou památku se středověkým zdivem, kterých v Ostravě opradvu není mnoho :)

  Thumb up 5 Thumb down 1
 6. Jana :

  Jacek Ostrawski:Dobrý den, to musíte kontakovat stínovou primátorku statutátního města Ostravy paní magistru et. magistru Ilonu Rozehnalovou. Jinak pochopitelně souhlasím. To samé platí platí pro Kavárnu Palace, ex. Hotel Palace.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 7. Jana :

  Katka H: Dobrý den, musíte kontaktovat paní magistru et. magistru Ilonu Rozehnalovou. Ta o všem rozhoduje, nebo si vše vyřve!!! Památkový ústav je naprostá stoka vyžírek placených z daní.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 8. Pavla K. :

  Katka H: Katka H:

  Z dostupných informací IR, si společnost Favorit půjčila desítky miliónů, ale vrátit peníze nechtěla. Soud se neustále protahuje, již více než 7 let. Z posledních zápisů IR, p. Kuśová začala rozprodávat majetek, neoprávněně vyvedla peníze z bankovního účtu společnosti. Snad už nový soudce, tohle zastaví vydaným předběžným opatřením.

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.