Eden Silesia

Během půl roku vznikne studie proveditelnosti, která ukáže, zda lze na Karvinsku uskutečnit projekt Eden Silesia za asi tři miliardy korun. Jde o velkokapacitní skleníky simulující různé klimatické podmínky, které budou fungovat jako vzdělávací a vědeckovýzkumný park a zároveň turistická atrakce. Pokud se Eden začne stavět, hotov by měl být do roku 2027.

Eden Silesia je inspirovaný Eden Projectem, který vznikl na území po těžbě kaolinu v anglickém hrabství Cornwall, tedy v prostředí podobném současnému Karvinsku. Stalo se tam z něj turisticky atraktivní místo s obrovskými přínosy pro místní ekonomiku. Podobné ambice jsou i na Karvinsku, v okrese s nejvyšší nezaměstnaností v Česku, kterému má projekt pomoci s transformací po končícím hornictví.

„Nedělám si iluze, že tam bude zaměstnáno 5000 lidí, určitě to nezvrátí to, že na Karvinsku je největší nezaměstnanost. Ale revoluce v Karviné nebude, budou to vždycky evoluce a může to být jeden střípek z evolučního procesu,“ řekl náměstek moravskoslezského hejtmana Jakub Unucka (ODS).Autoři anglického projektu už potvrdili spolupráci. Krajské zastupitelstvo bude příští týden schvalovat memorandum o spolupráci mezi krajem, městem a univerzitou. „Pro každý z těch subjektů samostatně by to bylo příliš velké sousto, ale dohromady to zvládnout jde. Zároveň zastupitelstvo snad rozhodne o dvacetimilionové dotaci na pořízení studie proveditelnosti,“ řekl Unucka.

Eden Silesia má vzniknout na pozemcích po bývalém Dole Barbora nedaleko známého šikmého kostela svatého Petra z Alkantary. Původně se tam zvažoval vznik průmyslové zóny, tato varianta už podle Unucky padla. „Kraj pomůže městu Karviná s koupí pozemků od Asentalu. Celkově pozemky stojí přes 120 milionů korun. Kraj říká, že pokud to bude sloužit Edenu, bude se na tom podílet polovinou. Pozemky samozřejmě potom půjdou započíst do ceny projektu,“ řekl Unucka.

Projekt by měl být téměř celý financován evropského Fondu pro spravedlivou transformaci. „Předpokládáme, že by to mohlo stát kolem tří miliard korun. Ve studii budeme řešit, co z toho je věda a výzkum, co z toho je komerce, co z toho můžeme zaplatit, co nemůžeme zaplatit, ale zcela jistě budeme hledat komerčního partnera. Zcela jistě nebude univerzita ani město stavět hotel, hospodu a podobně, na to bude komerční partner,“ řekl Unucka.

Prorektor Slezské univerzity Tomáš Gongol řekl, že škola připravuje celkovou koncepci a vytváří tým lidí, kteří na projektu budou pracovat. „Projekt koncipujeme jako vzdělávací a vědeckovýzkumný park, jako takovou živou laboratoř, kam chceme také pozvat veřejnost, aby se mohla dívat doslova pod ruky vědcům a studentům, když tam cokoli budou tvořit,“ řekl Gongol.

Projekty Eden vznikají po celém světě. Ve střední Evropě by ale ten karvinský měl být jediným. „Nejbližší od nás by mohl být někde v Řecku,“ řekl prorektor.

zdroj: Česká televize / Události Ostrava

Související články


Komentáře

  1. Vítek :

    Nevím proč jsem si vzpomněl na skleníky v arboretu Nový dvůr, které měly být hotové v roce 2020, také měla příspět 85% EU. Jak to v arboretu pokračuje?

    Thumb up 5 Thumb down 1
  2. sanju :

    Možná je jen můj nepoučený názor, ale nemyslím si, že by toto mělo být financováno z fondu spravedlivé transformace. Pokud se má pomáhat regionům nejvíc zasaženým tím, že přestaneme těžit uhlí, nevím, jak tento projekt lidem na Karvinsku pomůže. Opravdu tak pozvedne cestovní ruch, aby mnoho lidí získalo nové pracovní uplatnění? Karviná má vyhlášené lázně, ty miliardy by mi připadaly rozumněji utracené, pokud by se masivně zainvestovalo do toho, aby se z Karviné stalo novodobé lázeňské město.

    Thumb up 17 Thumb down 4
  3. Rýša :

    Super a pokud se to zrealizuje (3 miliardy nebo i víc je obrovská suma), tak to bude aspoň trochu splácen dluh za zničenou krajinu.

    Thumb up 13 Thumb down 0
  4. Mx :

    Sanju: na otázku návratnosti tak drahé stavby či reálné pomoci postiženému regionu mám sice dost rozporuplné pocity. Nicméně prý jde snad jednu z nejnavštěvovanějších atrakcí Anglie a cestovní ruch přináší vždy spoustu peněz a multiplikačních efektů. Může to být takový jejich Colours of Ostrava nebo DOV. Třeba na Mostecku uvažovali o tom jejich moři. Nepochybně by to velmi zvedlo i prestiž tamního regionu, Karvinsko potřebuje zvedat i prestiž, třeba i tak významnou stavbou. Krajina se zaplatí doufám z českých peněz (snad).

    .

    Thumb up 8 Thumb down 0
  5. Ondřej :

    sanju: Mx: Jestli se to povede, tak to pomůže i těm lázním, to se pak nabaluje jedno s druhým. Lázní je po evropě dost. Lázní s Edenem už asi tolik nebude.

    Thumb up 9 Thumb down 0
  6. Mx :

    A ten polský nebo brněnský turista se navíc třeba i staví třeba i v DOV

    Thumb up 4 Thumb down 4
  7. Oasis :

    + článek: „Vedle skleníků Eden na Karvinsku chce podnikatel budovat zábavní park“ na https://www.idnes.cz/ostrava/zpravy/mirakulum-karvina-park-zabava-vylet-rodina-deti.A220411_660003_ostrava-zpravy_jst

    Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.