Betonovou stěnu nad Bazaly čeká oživení

Město Ostrava a Moravskoslezský kraj vyhlašují otevřenou mezinárodní výtvarnou soutěž na provedení muralu, tedy velkoplošné malby na opěrné zdi nad stadionem Bazaly. Budoucí „plátno“ má v rozměru tisíc metrů čtverečních.

Město Ostrava se tématem muralu zabývá již několik let. V roce 2020 pod vedením kurátorky Alexandry Krolikové zrealizovalo pilotní projekt muralu SKOK, dílo známého polského umělce Mariusze M-City Warase. V návaznosti na tuto úspěšnou aktivitu se rozhodlo pokračovat v organizaci a koordinaci muralových aktivit na území města a pro přípravu obdobných projektů sestavilo tým ze zástupců kulturní scény, platformy Ostrava360, Městského ateliéru prostorového plánování a architektury a města. Tým se zabývá identifikací vhodných ploch pro mural, doporučuje postupy a navrhl zadání také této umělecké soutěže. V budoucnu se může zabývat výběrem zdi do příštích projektů výtvarných soutěží či legalizace užívání ploch streetartové veřejnosti. Město předpokládá pokračování projektu v dalších letech a tím podporu vzniku více muralových děl. Úspěšně byl v centru města realizován již zmíněný SKOK, Ostravská Madonna amerického streetartisty Nilse Westergarda nebo Creative Placemaking amerického streetartisty známého jako Gaia v DOV.

Již 15. března se otevře možnost českým i zahraničním umělcům navrhnout dílo, které promění známou opěrnou zeď nad stadionem Bazaly ve Slezské Ostravě. V souvislosti s umístěním muralu bylo definováno samotné téma soutěže: soutěžní návrh by měl reflektovat v posledních letech výrazný a významný rozvoj města Ostravy a Moravskoslezského kraje a zároveň by měl reagovat na specifika města/regionu jako takového, a to ať už historická, sociální či sportovní, včetně vhodného připomenutí 100. výročí sportovního klubu FC Baník Ostrava, který je s lokalitou BAZALY neodmyslitelně spjat.

zdroj text + celý článek: ostrava.cz

Související články


Komentáře

 1. aggu :

  https://www.ostravainfo.cz/cz/objevuj-ostravu/tipy-na-vylety/596-metropole-street-artu.html

  Thumb up 2 Thumb down 0
 2. Vítek :

  Před několika lety město prezentovalo projekt ozelenění této zdi. Zdálo se mi to zajímavé, alespoň by se ukázalo, zda město dokáže delší dobu něco průběžně udržovat.

  Thumb up 15 Thumb down 0
 3. Ondřej Koutňák :

  Ne, že by to dnes byla nějaká krása. Je to utilitární betonová opěrná stěna, kterou člověk při průjezdu autem ani moc nevnímá. Jakmile ji začneme „zkrášlovat“, okamžitě se začnou zvýrazňovat její nectnosti – hlavně její mohutnost. Investice do „zkrášlení“ bude veliká a přitom polovině veřejnosti se nebude líbit. „Zkrášlení“ se bude muset pravidelně udržovat,což budou značné prostředky vydávané rok co rok. Zkušenost říká, že na údržbu se peníze většinou nenajdou, takže po dvou, třech letech bude výsledek mnohem žalostnější, než je dnes.
  Za mě nesmysl.

  Thumb up 10 Thumb down 2
 4. Martin [msstavby.cz] :

  Vítek: Ty snahy tam byly. A pro aplikaci zeleně tam je potřeba toho udělat trochu více, než dát pár sazenic. Je tam betonový chodník, co přiléhá přímo ke stěně a dešťová voda odtéká do kanálu. Vše tam mělo uschnout. Což se při teplotě betonu v létě nedivím.

  Thumb up 3 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.