Aktuální podoba projektu Eden

Slezská univerzita v Opavě představila novou podobu projektu Eden. Záměr bude rovněž umístěn blíže města Karviná.

Vloni představený projekt EDEN Silesia, který má vyrůst v Karviné do roku 2027, bude mít jinou podobu a jinou lokalitu. Místo původní lokality u bývalého dolu Barbora bude blíže k městu, a to v Lipinách. Jak jsme vás již informovali, projekt EDEN Silesia je jedním z pilířů přeměny Karvinska z oblasti negativně poznamenané těžbou uhlí v inspirativní a atraktivní území a jedním ze zásadních strategických projektů, který se bude ucházet o evropské finance z Fondu pro spravedlivou transformaci.

Projekt inspirovaný úspěšným projektem Eden project v Cornwallu ve Velké Británii už má hotovou studii proveditelnosti a jeho finální podoba dnes byla na tiskové konferenci představena novinářům. Studii proveditelnosti pro Slezskou univerzitu zpracovávala britská společnost Eden Project International, která má četné zkušenosti s výstavbou podobných projektů po celém světě. Karvinský EDEN má propojit člověka s přírodou.

„Při tvorbě architektonické studie jsme se nechali inspirovat přírodou a její schopností vytvářet krásný a efektivní design,“ komentuje finální podobu projektu prorektor pro strategii a komunikaci Slezské univerzity Tomáš Gongol a dodává: „Snaha o co nejnižší energetickou i ekonomickou náročnost stavby vedla ke zmenšení rozsahu centrální budovy, ve které bude soustředěna hlavní část vzdělávacích aktivit pro studenty naší univerzity i pro veřejnost.“

Vnitřní prostor centrální budovy, jejíž podobu navrhlo světově známé londýnské architektonické studio Grimshaw, bude v mnoha ohledech unikátní. Veřejnost se může těšit na různorodé vzdělávací aktivity i procházky nově vypěstovaným lesem s porostem a rostlinami příbuznými s prehistorickou flórou, ze které vznikalo uhlí. Další okrasné i užitkové zahrady včetně vodních ploch o celkové rozloze cca 50 hektarů nabídnou návštěvníkům prostor pro odpočinek i kulturní vyžití. Nový vzhled budovy kvituje i 1. náměstek hejtmana kraje Jakub Unucka.

„Kontrast této moderní zelené a architektonicky zajímavé budovy s betonovou skipovou věží dolu Darkov v sousedství bude zcela jistě novým symbolem změny Karvinska. A pokud se opravdu povede k vytápění a chlazení použít zelenou energii, bude to jasný důkaz toho, že tento dosud černý region se opravdu může změnit k lepšímu. A samozřejmě jsem moc rád, že se studie proveditelnosti potvrdila naše předpoklady o tom, že tento projekt bude nejen pěkný, ale i ekonomicky udržitelný,“ doplnil Jakub Unucka.

V areálu také vznikne unikátní univerzitní kampus pro výuku nového studijního programu zaměřeného na regenerativní rozvoj regionu a krajiny, který připravuje Slezská univerzita společně s Mendelovou univerzitou v Brně. Bude tu i prostor na profesní praxi studentů Obchodně podnikatelské fakulty v Karviné i opavských součástí Slezské univerzity. Areál však nebude určen jen pro vysokoškolské studenty.

„V rámci vzdělávacích aktivit připravujeme bohatý program pro všechny věkové skupiny. Nabídneme krátkodobé i dlouhodobé vzdělávací kurzy pro širokou veřejnost i žáky mateřských, základních a středních škol. Dále plánujeme pořádání letních škol, příměstských táborů, odpoledních kroužků apod., do kterých se primárně zapojí obyvatelé z blízkého okolí. Vítáni budou také individuální návštěvníci, pro které budou připraveny komentované prohlídky či vzdělávací „samostudium“, odpočinkové zóny, místa pro aktivní trávení volného času i možnost občerstvení. V areálu bude také možné pořádat nejrůznější kulturní vystoupení nebo komunitní akce,“ uzavírá lákavou, leč zatím virtuální prohlídku Tomáš Gongol.

Pro výstavbu projektu bude potřeba získat pozemky od OKD. Koupi bude financovat město Karviná. Náměstek primátora Karviné Lukáš Raszyk také věří, že nová lokalita je pro projekt i lidi z města vhodnější.

„Ohledně pozemků jsme v jednání s OKD, budeme schvalovat také memorandum o dalším postupu. Budeme pracovat na smlouvě ohledně koupi pozemků. Mezitím snad dostaneme informaci, zda byla dotace pro univerzitu schválena a poté pak pozemky koupíme,“ doplnil Lukáš Raszyk.

zdroj: FB Kaviná ŽIJE

Související články


Komentáře

 1. Vítek :

  Úpravu po krajiny po hornické činnosti jsem si představoval jinak, úklid černých skládek na odvalech a halách, různých starých potrubí apod. Pak jen lehce přírodě pomocí v obnově. To by vědci z university mohli sledovat a pomoci. Vybudování skleníku s palmami je zcela cizorodý prvek, provoz bude urcitě vyžadovat další dotace. Typicky dotační projekt!

  Thumb up 19 Thumb down 5
 2. Hans :

  Osobně bych doporučil všude,kde je voda uvnitř i venku do bazénů,kaluží, já si jej dávám do sklenice vody – Šungit, lze nalézt jeho schopnost

  Thumb up 1 Thumb down 7
 3. David :

  Celý projekt vypadá dost dobře ale stavět na zelené louce v Karviné? To nešlo revitalizovat nějakou ohavnou část, bývalý průmyslový, důlní areál atd atd?
  Umístění tak daleko od dálnice a samotné Opavy když se jedná o projekt Slezské Univerzity v Opavě..?
  Příjde mi to jako projekt ala Slezské Čapí Hnízdo….. raději nezkoumat dát, ale vizošky s wow faktorem to maskují dobře.

  Thumb up 7 Thumb down 15
 4. Hans :

  David: A nemá náhodou v Karviné Slezská univerzita pobočku? 🙃🙃

  Thumb up 11 Thumb down 3
 5. Ic540 :

  David : To není žádná zelená Louka. Jezdím tam na kole. Je to těžce zkušené místo důlní činnosti. Budu to jen pár set metrů od stavby Karvinského obchvatu. Případná auta tak nemusí být tolik na obtíž. Návštěvníků tam autem přijede určitě hodně.

  U této příležitosti by se mělo zvážit a obnovit zastávku vlaků Karviná Darkov. Byla by vlastně mezi Karvinským mořem, Lázněmi a Skleníky. Vzhledem k plánované okružní lince S7 by se tam například bez přestupu dostali studenti či návštěvníci z FM, ale I třeba Ostravy jihu a zastávek Ostrava Vítkovice a snad už začnou i tu zastávku Ostrava Zábřeh. Co víc chtít…

  Thumb up 9 Thumb down 0
 6. David :

  Hans:
  ano má – Obchodně podnikatelskou fakultu – souvisí snad nějak s budoucím projektem nebo tím novým programem rozvojem regionu a krajiny? Ne
  Za mě špatně zvolená lokalita, Opava má už dvě fakulty zatímco Karviná pouze jednu – máli být v té nové budově výuka i pro ty Opaváky tak lituje to dojíždění mezi městy – ono jen v Ostravě byla fuška pendlovat mezi centrem a Porubou a to bylo v rámci jednoho města…. 🙃🙃

  Thumb up 4 Thumb down 10
 7. Mx :

  Bude třeba dodržet turistický aspekt. Turisti = peníze jako v Anglii + multiplikační efekt (Dov, beskydy, Ostrava, dinopark, v budoucnu koncertní hala atd atd). Tak honem než to bude u Katovic jako zábavní parky nebo u Prahy a my zase budeme po česku jen o něčem dřistat. Také sdílím vážné pochyby o pravém vynaložení tolika peněz, ale alespoň ten turismus z velmi neobvyklé atrakce je zaručená věc a lepší užití zatím neznám. Tak lépe toto než nic.

  Thumb up 21 Thumb down 0
 8. David :

  Kravina na entou.

  Thumb up 3 Thumb down 4
 9. Honza :

  Pročítat názory lidí z Ostravy na cokoli mimo Ostravu je vždycky zábava. :D Raději bych se staral o projekty v Ostravě, třeba by pak nevznikala odporná monstra jako na Černé louce. V opačném případě doporučuji si jít tamtéž sednout na schody u řeky… tedy pardon, na schody u cesty. :D

  Thumb up 4 Thumb down 1
 10. Mx :

  Honza: posezení u cesty je dočasné, cesta bude v budoucnu přeložena, kdybyste skutečně sledoval detaily, víte to. A monstrum na Černé louce? To, že patříte k odpůrcům, neznamená, že máte pravdu. I ten skleník bude mít u vás odpůrce, to se můžete vsadit.

  Thumb up 4 Thumb down 1
 11. Honza :

  Mx: Vím to. Také vím, že je to naprosto odporné a nenavazuje to na jedinou stavbu v okolí. Stačí se zeptat jakéhokoli příčetného urbanisty a architekta. Prostě se někomu vysypaly z kapsy dva baráky a tak to zůstalo. Když takhle vypadaly v roce 1994 budovy hypermarketů Globus, asi to bylo ok. :) A nejsem z Karviné, jen se bavím názory lidí z Ostravy na vše okolo. A to bez znalostí souvislostí a detailů. Je to zkrátka zábava. Vše v Ostravě je dokonalé, ale okolo nesmí být nic „bo, kdo to bude platit, kdo tam bude dojíždět, to mohlo být jinde“. No asi ten, kdo bude platit černou kostku a filharmonii. Nebo to na sebe bude vydělávat? Já myslím, že by se v Ostravě mohlo diskutovat o jiných věcech, než projektech v Karviné. Mimochodem viděl jsem návrh nové budovy karvinské OPF Slezské univerzity. Doporučoval bych všem, kteří si myslí, že ta obludnost na Černé louce je pěkná stavba. Pokud jsme tedy v roce 2023. A v Ostravě doporučují se zaměřit na DOV – po mnoha letech místo duchů bez lidí, Karolinu – tuctové bytové domy z periferie Prahy a laciný office ve středu města, mrakodrap – největší zábava, hlavní ulice v centru města – nejlevnější dlažba ze sídliště, náplavku – doporučuji se podívat do jiných měst, co je to náplavka.

  Thumb up 3 Thumb down 6
 12. Mx :

  Honza: nemyslím to osobně vůči Vám špatně, ale máte zdá se ostravský komplex, který mají zase brňáci a opaváci z Prahy. Normální na celém světě. Neoblíbený centralismus republikový i lokální, který je všude na světě. Nicméně zrovna příklady z karvinska kritizovat Ostravu je vtipné, na tady jsme my Ostraváci, kteří tady sami vidíme ty nešvary v Ostravě a upozorňujeme na ně ve velkém a často oprávněně a často (ne)zbytečně hystericky. Nevím ale, zda by Vám bylo něco dobré, byť máte v mnohém pravdu.

  Thumb up 5 Thumb down 1
 13. Cyklista :

  Honza: Nevím co máte za problém, ale negativně se zde vyjadřuje David a ten je evidentně Opavák a je nešťastný z toho, že tato stavba nebude v Opavě, ale vzdálené Karviné…

  Thumb up 2 Thumb down 0
 14. RBL :

  Honza: Souhlasím s vámi, že ostraváci dění mimo OV vidí nagativně. Sám jsem napůl OV a KA, tak to mohu říct. Je to OV komplex. V minulosti KA byla rezidenčním městem slezských panovníků a aristokracie, OV jen provinční městečko. Dnes je to ale naopak. OV velkoměsto, KA okresní město. Vynechme předsudky a dívejme se na věc tak, že každé město má co nabídnout = silný MS kraj.

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.