Asanace Aglomerace Ostrava-Vítkovice

Demolice pokročila a z celého komplexu zbylo už jen torzo. Zároveň proběhlo kompletní vykácení okolních ploch.

Související články


Komentáře

 1. aggu :

  Parádní fotky.

  Thumb up 15 Thumb down 0
 2. Lip :

  To torzo bych nechal! Zasanoval a zajistil. Mohlo by to byt jako ten skelet v Hirosime!

  Thumb up 3 Thumb down 13
 3. cervik :

  Nevím, jestli nechat to torzo, ale komín si dokážu představit, že by byl součástí budoucích hal :-)

  Thumb up 6 Thumb down 12
 4. David :

  shodit dolů komplet… ale lokalita je to dost strategická, Místecká-Rudná, nádraží Kunčičky…
  mě by se tam líbila kancelářská čtvrť :)

  Thumb up 23 Thumb down 7
 5. cervik :

  Je ho škoda, je vážně unikátní ;-) jinak myslím že areál je určený pro lehký až středně těžký průmysl. Ale rád se budu mýlit.

  Thumb up 5 Thumb down 4
 6. Jp :

  To torzo jim dává dost zabrat, shodit to fakt asi nebude jednoduché.

  Thumb up 4 Thumb down 1
 7. acdlcia [msstavby.cz] :

  cervik: Momentka z Hudebního světa pro příznivce.

  Thumb up 3 Thumb down 10
 8. acdlcia [msstavby.cz] :

  aggu: Díky. K focení používám Galaxy S7.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 9. jiří :

  taky přídam par fotek jak aglomerace postupně mizi.pro některe škoda pamatky pro druhe vyhoda postavit něco nového https://bagrista2.rajce.idnes.cz/aglomerace_vitkovice_demolice_u_strakace

  Thumb up 9 Thumb down 0
 10. Jája :

  acdlcia [msstavby.cz]: Ať si příznivci udělají sdružení, ten komín ať si za svoje peníze koupí a za svoje peníze opraví a zbaví těch jedovatých svinstev uvnitř.
  Třeba můžou skákat bungee jumping dovnitř v kostýmu obří kominické štětky.

  Thumb up 25 Thumb down 11
 11. Dominik Raška :

  Sdružení už máme. Nechci se chlubit, ale takové, které již v minulosti zachránilo historický kostel Svatého Václava a lipovou alej v Komenského sadech. Komín to je hned v mnoha hlediscích unikátní, což potvrdili dva na sobě nezávislí odborníci, například Národní památkový ústav Ostrava jej víceméně doporučil prohlásit za KP, což se za velmi podivných okolností aspoň prozatím nestalo. Komín nikterak nevadí ani v realizaci lehké průmyslové zóny, rozloha bývalé Aglomerace je až 55 ha, což jen pro představu je více než polovina rozlohy ostravské zoologické zahrady. Může být krásnou, atypickou přidanou hodnotou jinak nudné, kosmopolitní, fádní architektury. Komíny jsou pro Ostravu něčím naprosto neodlučitelným. Němý a hrdý svědek na minulost, doklad lidské doby, práce apod a tento je neopakovatelný. V rámci střední Evropy nemá údajně obdoby. Ani ČIŽP v roce 2005 nenařídila demolici komína, nařídila pro celou Dolní oblast, tedy i severní část opatření k nápravě, a sice sanaci, odstranit starou ekologickou zátěž. Demolici komína stanovuje až Projekt sanace Ministerstva financí, které celou sanaci hradí. Je potřeba sdělit, že případný odstřel představuje riziko, kdy se do ovzduší nekontrolovaně uvolní masivní množství zbylých látek, a to i karcinogenních. Ostatně na to taky ČIŽP upozornila a na 700 lidí je proti případnému odstřelení. Jinak se zeptám, už jste v Česku viděla akci, festival, cokoliv bez podpory? Ono se hned počítá, že aktivisti budou i současně milionáři?? Město by se mělo postavit za své kořeny. Jeho postoj je ostudný a velice mne zaráží, když se prezentujeme Dolní oblastí, přesto Aglomerace je její součástí a v procesu produkce surového železa sehrávala rovněž roli… Jasně, můžeme se snažit jej zachránit, vyvinout aktivitu, proto ten koncert ostatně… Věřím, že vytrvá a v panoramatu Ostravy nadále zůstane, na rozdíl od mnohých hodnotných staveb, jenž nerozvážně a zbytečně zmizely…

  Thumb up 26 Thumb down 9
 12. rasta :

  Dokáže si někdo z odpůrců asanace představit s jakými sračk.m. se tam pracovalo? Nekvalitní ruda z Ruska se čistila různými chemiemi a podobnými dobrotami. Co bude dál? Budeme dělat obrazárny ve vyřazených jaderných reaktorech nebo lázně v Ostramu?

  Thumb up 11 Thumb down 8
 13. thvari :

  (výkřik do tmy) já tam nechci sklady, já tam chci moderní čtvrť s bydlením

  Thumb up 13 Thumb down 9
 14. Eda :

  Komín určitě zachovat, na první pohled mě praštil do očí, je prostě parádní, zvláštní. To že jsou uvnitř nějaké sračky, a co jako? víte kolik toho bylo zavezeno na skládky? kolik je toho všude kolem? navíc pokud se to dobře uzavře tak snad není problém ne ?

  Thumb up 5 Thumb down 3
 15. Aleš :

  rasta:
  Někteří uživatelé tady jsou opravdu mdlého rozumu. Rudy se zásadně nečistí a ani ve své fantazii si takový proces představit nedovedu. Rudy se hrudkují, spékají (aglomerují) nebo se z nich vyrábějí pelety. Tady ve Vítkovicích byly, tuším-li správně, čtyři spékací pásy, kde se ze směsi rudy, vápence a koksu spékal aglomerát, který se po ochlazení dopravoval pásy do vysokých pecí. Prachovou rudu by totiž vysokopecní plyn z vysokých pecí bez užitku vynesl ven.

  Thumb up 9 Thumb down 4
 16. Jája :

  Aleš: Dominik Raška: Jestli se to dneska dělá jinak, nevím, ale při floataci železné rudy, kdy se oddělovala hlušina, se používaly i minerální oleje.
  Takže mňamka, proč by jinak byl celý areál zamořen těžkými kovy? Asi ne ze samotného procesu, který tam dělali, ale kvůli procesu, který udělali jinde. Prostě vypálili ty svinstva, které tam přidali jinde a ty tam všude i v tom komínu zůstaly.

  Thumb up 3 Thumb down 2
 17. Jája :

  Dominik Raška: Tak jestli se Vám to za vaše peníze podaří zachránit, tak si tam udělejte třeba tu lezeckou stěnu nebo lanovku a vybírejte peníze za atrakci.
  Protože každý by něco chtěl, ale stát nebo obec to mnohdy těžko zařídí, navíc když je to v soukromých rukou. Ten komín dvacet let chátrá.
  Kdoví, kolik peněz nakonec ve skutečnosti zahučí do asanace toho území, aby to nedopadlo jako s lagunami. Tady bude kopeček hlíny navíc, tady bude území do větší hloubky kontaminované a už to pojede.
  A pak kde vzít peníze na ten komín? Jen ty výškové práce do 100 m na vnějším povrchu, jako oprava nátěru, oprava stahovacích ocelových pásů, oprava hlavy komína a určitě i oprava spárování zdiva bude stát majlant a co ten vnitřek?
  Pokud necháte ten komín kontaminovaný, třebaže uzavřený komín bude opravdu méně škodlivý, tak snížíte možnost jeho využití.

  Thumb up 12 Thumb down 3
 18. Aleš :

  Jája:
  Tohle je téma na opravdu obsáhlou přednášku, protože se třeba pere i uhlí. Mimochodem, ta budova, která na Karolině definitivně zmizela z centra, byla právě prádelna uhlí. Samozřejmě se používaly i minerální oleje, jakož i další přísady – smáčedla a aditiva. Nejbližší prádelna rud byla v Horním Benešově, což je pár kilometrů za Bruntálem a tam se opravdu rudy neželezných kovů obsahující galenit a sfalerit upravovaly právě flotací. Co je flotace je popsáno stručně ve wikipedii.

  V případě vítkovické aglomerace rud se nejedná o proces flotace !!!

  A ty těžké kovy doprovázejí v menší či větší míře každou rudu. Čisté rudné žíly se v přírodě nacházejí opravdu výjimečně.

  Thumb up 6 Thumb down 0
 19. Jája :

  Aleš: Ony ty smáčedla si ale dovezete až do té aglomerace s tou propranou rudou, ty se z toho nevypaří.
  Takže pokud navíc vezmeme v úvahu, že byly nějaké těžké kovy už v rudě, která přešla floatací oleji a pokud k tomu přidáme, co může být v uhlí, tak z té aglomerace tak jak tak muselo jít tím komínem pěkné svinstvo.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 20. David :

  To je už pomalu fantasmagorárna po Ostravsku…. cokoliv je na odstřel tak se začnou psát petice a máme tady hrdiny co budou bojovat pomalu za plot který někdy stojí od r. 1910….. Cokoliv se kdy postavilo mělo určitou funkci, jelikož mine desítek let tak objekt chátrá a funkčně přestane fungovat. A tenhle komín je pěkným příkladem – to jestli má zůstat – snad nemůže být myšleno vážně! Nemáte tady v Ostravě dost komínu a dalších industriálních památek?? Kdyby ten komín měl 300m tak neřeknu, bylo by to super dominanta města ale ten komín není ničím zajímavý. Chcete další vyhlídku? Jděte trošku dál na Vysokou pec a tam si dáte i kafe s prohlídkou!!! Kdo chce, jen ať vytvoří sbírku a postavte si radši nový komín klidně uprostřed Bělského Lesa ať máte na co koukat… že se vůbec někomu chce ztrácet čas a debatovat/koncertovat v aule OU, radši změňte konverzaci na vážné problémy města! Nebo napište na Novou Huť ať vám tam postaví přesnou kopii…

  Thumb up 11 Thumb down 12
 21. Adam (ten hodný) :

  taky nevidím jediný důvod k utracení jediné koruny navíc za vyčištění a konzervaci ‚jednoho komínu‘, která by byla nad cenu odstřelu a likvidaci materiálu

  Thumb up 12 Thumb down 4
 22. You know who :

  Ať si holky z fiducie klidně vyberou deset milionů, komín si koupí, vyčistí a provozujou si tam svůj spolek nebo cokoliv jiného. Nemám s tím nejmenší problém.

  Thumb up 17 Thumb down 3
 23. adam (ten hodný) :

  a ví se už vlastně čím je ten komín „vyjímečný“??
  Já teda do té doby, než se začalo tak hlasitě bojovat za jeho záchranu za peníze z cizí kapsy ani neměl tušení, že má nějakou přezdívku ;o)

  Thumb up 7 Thumb down 2
 24. rasta :

  Nevím proč si tady hrajete se slovíčky. Podstata je v tom, že jsou tam jedy několik metrů do hloubky. O komínu ani nemluvím. Přesná čísla a hodnoty se stejně nikdo nedozví. Protože by to prodražilo sanaci a hlavně ohrozilo další využití pozemků…

  Thumb up 5 Thumb down 3
 25. aggu :

  rasta: Dovolím si menších oprav ;) Slovo jed bych asi v tomto smyslu nepoužíval. Spíše kontaminant. Ty na lokalitě NEJSOU několik metrů do hloubky. Přesná čísla a hodnoty (pleonasmus) JSOU samozřejmě známy, protože před každou takovou stavbou se provádí průzkum. A analýza rizik.
  A poslední věta je smyšlenka, která si míjí s realitou.

  Thumb up 9 Thumb down 3
 26. Jája :

  aggu: Vy musíte pracovat jako realitní makléř ne? Nejhorší nevýhodu pozemku se snažit zamaskovat za slovíčka :D.
  O arsenu, olovu, atd, ríkat, že nejsou toxické jedy :D.
  Tak to bychom tam mohli udělat bez asanace rovnou dětské hřiště a lesopark, když jsou tam jen ty „kontaminanty“.

  Thumb up 1 Thumb down 4
 27. Rado :

  Bez ohledu na to, zda tam komín bude nebo ne, bych v této oblasti rád viděl čtvrť s byty a kancelářemi, protože výstavbou skladů se toto území jenom zabije a potvrdí se, že Ostrava na víc než na sklady a lehký průmysl nemá. Ostravské centrum se nemá kam rozvíjet a toto je jedinečná možnost na rozšíření centra. Samozřejmě, území bude kontaminované, vše se dá vyčistit a věřím, že se najde i spousta chytrolínů, jak si přijít na své. Ale pokud chce být Ostrava atraktivním městem, nemůže si centrum města oběstavět sklady a průmyslem. Ostrava potřebuje lidi, kteří myslí hlavou, aby zde vznikala nějaká vysoká přidaná hodnota, ne lidi, kteří vše odedřou rukama.

  Thumb up 7 Thumb down 5
 28. Davidb :

  Připomínám to už po několikáté. Vybudovat sjezd Rudná-Místecká. A zrušit světelnou u Hornbachu.

  Thumb up 9 Thumb down 0
 29. aggu :

  Jája:
  Nejhorší nevýhoda pozemku se právě odstraňuje ;)
  Nevím co je to „maskování za slovíčka“, ale na odbornější úrovni se o „jedech“ nebavíme. Na internetech to možné je, to beru. Ale pokud byste o té lokalitě a stavbě věděl něco bližšího, tak byste mluvil o kontaminantech. A není to až tak hrozné, jako to na první pohled vypadá. Kontaminovány jsou spíš povrchy konstrukcí, terén jen ojediněle. Velká část aglomerace jde do drtičky a k dalšímu použití.

  Thumb up 3 Thumb down 3
 30. aggu :

  Rado: Mě vždycky fascinuje, jak někdo dokáže věštit budoucnost a na základě věštby dedukovat závěry ;)
  Ostravské centrum se MÁ kam rozvíjet. Do sebe. K Fifejdám. Na jih k Hlubině. Na Zámostí. Okolí Poděbradovy. Okolí Valchařské.
  Ta plocha je obrovská, srovnatelná s centrem samotným. Nicméně patří soukromé firmě a ta s ní naloží po svém.

  Thumb up 9 Thumb down 1
 31. Rdm :

  Rado: Možná je to jen můj pocit, ale ta lokalita ohraničená Vítkovicemi, Místeckou, Rudnou a řekou, to je spíše takové místo pro ghetto než pro „normální“ čtvrť. Nemyslím, že tam tedy něco takového vznikne, ostatně, kdyby byl zájem stavět byty a kanceláře, tak míst je v Ostravě dost.

  Thumb up 9 Thumb down 2
 32. jp :

  Děje se tam teď něco ? Od pohledu to vypadá pořád stejně :/

  Thumb up 2 Thumb down 0
 33. Crazym :

  Tak podle posledních zpráv to má komín spočítané a začátkem srpna by měl jít k zemi a Google bude muset upravit údaje o nejmohutnějším komíně v ČR :-) https://goo.gl/maps/kqPUMbjYokyaT7LQA

  Thumb up 3 Thumb down 0
 34. aggu :

  Crazym: Tyhle údaje může „upravit“ každý. Jinak označení „mohutný“ asi vymyslel nějaký básník…

  Thumb up 5 Thumb down 0
 35. talage :

  aggu: Neni nejvyssi, ale ma nejvetsi douru, tak se to oznaceni nabizi :)

  http://www.fabriky.cz/kominy/k_hrudkovna_vitkovice/index.htm

  Thumb up 1 Thumb down 2
 36. Pezos :

  aggu: No, taky to tak vypadá. Za poslední rok jsem tam našel tolik lidové „tvořivosti“, že i OpenStreetMap bledne závistí. A to tam prý funguje nějaké schvalování změn.

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.