Revitalizace aglomerace Vítkovice

Ministerstvo financí vypsalo největší zakázku od roku 2003 v otevřené soutěži na likvidaci staré ekologické zátěže. Jak Právo zjistilo, více než tři čtvrtě miliardy korun zamíří do centra Ostravy. Rozsáhlé revitalizace se dočká 50 hektarů aglomerace Vítkovice.

Velké zakázky na likvidaci ekozátěží byly do roku 2014 zadávány převážně v uzavřených výběrových řízeních. Právo nedávno upozornilo, že si firmy stěžovaly a žádaly, aby stát postup zprůhlednil. Začátkem března ministerstvo avizovalo, že by se všechny zakázky, k nimž se stát v 90. letech při privatizaci zavázal, měly vypsat do konce roku 2026. Náměstek ministra financí Ondřej Závodský nyní Právu v té souvislosti řekl, že by se Česko už mohlo zátěží zbavit kolem roku 2030. To ovšem platí jen pro lokality pod dohledem státu.

Ostravský areál vlastní společnost Vítkovice a.s.. Hutní výroba zde skončila v roce 1998. Kontaminace ale vznikala za posledních 200 let, protože se zde rozvíjelo hutnictví a veškerá příprava vsázky pro vysoké pece. Areál se čtyřicítkou starých zchátralých továrních staveb nyní ohrožuje podzemní vody a prachem své okolí. Znečištěné jsou těžkými kovy, ropnými uhlovodíky a také rakovinotvorným azbestem.

„Dříve odhadnutá hodnota je kolem tři čtvrtě miliardy bez DPH, chceme jít ale na zlomek této ceny. Bohužel, čím větší zakázka, tím méně uchazečů a tím větší riziko vzájemné domluvy mezi nimi. MF se ale snaží co nejlépe nastavit kvalifikační požadavky tak, aby se mohlo zúčastnit co nejvíce uchazečů,“ řekl Závodský. Ostravský primátor Tomáš Macura (ANO) věří, že letos bude akce vyhlášena a vysoutěžena, s realizací počítá příští rok. „Je tam akutní riziko kontaminace řeky Ostravice,“ upozornil.

Mluvčí Vítkovic Eva Kijonková Právu řekla, že po vyčištění by zde měla vzniknout zóna pro lehký průmysl určená novým investorům. „Jde o rozvojovou lokalitu a jsme rádi, že to tak vnímá i ministerstvo financí a sanace začne už letos,“ uvedla. Dodala, že pokud se vše povede a úřad co nejdříve vypíše tendr na dodavatele prací, mohla by být do dvou let celá oblast nachystaná pro nové investice. „Tedy pro rozvoj Ostravy a nová pracovní místa,“ doplnila.

Místo revitalizace ohraničují ulice Rudná, Místecká. Řeka Ostravice a stávající závody společnosti Vítkovice.

zdroj: novinky.cz

Související články


Komentáře

 1. Blesk :

  Cekal jsem,ze se tam spise bude rozvijet dolni oblast vitkovice… nevim jestli je to idealni zastavet bilymi krabicemi

  Thumb up 6 Thumb down 5
 2. Moon :

  Blesk: Inu, co čekáte? V jiných městech by tam možná postavili aspoň kanceláře, ale v Ostravě (=montovně) všichni víme, co čekat. Děkujme expertům tam nahoře.

  Thumb up 7 Thumb down 6
 3. Balde :

  DOv se tam těžko bude rozšířovat když mezi DOV a a aglomerací leží další výroby Vitíkovic, na kanceláře a byty je mezi starým centrem a DOV místa habaděj, jen ať tam příjde nějaký investor

  Thumb up 14 Thumb down 1
 4. jp :

  Moon: Už jsem to psal pod ten odkaz ráno, tohle je podle mě moc zajímavé místo na to, aby tam byly krabice jako v Kunčičkách a Hrabové třeba. Taky jsem si říkal, že to Vítkovice spíš využijí k rozšíření DOV nějakým způsobem, tak aspoň kdyby z toho časem nebyl takový nevzhledný „skvost“ jako ten Hornbach nahoře. Ještě pořád zbývá Světlíkovi halda v Hrabůvce, tak nezbývá než doufat, že něco zajímavého zrealizuje tam. Tím nechci říct, že v Aglomeraci nemůžou být zajímavé firmy a třeba i nějaký výzkum, ale spíš to vidím na něco, jako v těch Kunčičkách.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 5. Jiřík :

  DOV by se měla rozšiřovat spíše k centru než dolů. Mě by se v té aglomeraci líbili fotbalová hřiště pro Baník, protože i na Bazalech jich bude pořád žalostně málo a taky rozšířit DOV. Jenže jak již někdo psal je to docela odříznuté je tam slévárna a další průmyslové podniky. Pro mě bude lepší, když DOV bude menší ale více kvality než aby se rozšiřoval tak daleko.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 6. Ondra :

  Dané místo je pro firmy jako stvořené, nachází se hned vedle Rudné, kde denně projede x tisíců aut. Celý tento komplex Aglomerace by měl být přetvořen na zelenou louku a v rámci revitalizace by se měla prodloužit ulice Havlíčkovo nábřeží z centra kolem řeky Ostravice souběžně s vlečkou až k Hornbachu s připojením na ulici Ruskou která vede centrem DOV. Daná lokalita by tak byla infrastrukturou obehnaná ze všech stran a velmi dobře přístupná. Vyřešilo by se tím i spojení DOV a centra Ostravy s Karolínou, které je aktuálně tristní. To by ovšem museli lidé z Eurovie, Vítkovic, AWT, SŽDC, ČD, Povodí ODRY a města Ostravy sednout ke kulatému stolu.

  Thumb up 13 Thumb down 0
 7. Jp :

  Ondra: Ondro, vsichni vime, jak dlouho se stavela „strategicky vyznamna“ prodlouzena bilovecka, tvuj plan zni zajimave, ale myslim, ze ted neni nejak doba na „velke stavby“.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 8. Alex :

  DOV „se“ na území aglomerace rozhodně nerozšíří. Ani „se“ tam nic dalšího nevystaví a nevybuduje.
  Pokud tam nějaká zástavba nebo jiná aktivita vznikne, bude ji muset někdo zcela konkrétní vyprojektovat (v koncepčním i technickém smyslu), získat pro ni investora a ekonomicky udržitelně ji pak provozovat. Což není ve městě, strádajícím nezužitkovanými objekty a prostorami na atraktivních místech, nic jednoduchého.

  DOV má mimochodem dost problémů s nalézáním náplně pro smysluplný, ekonomicky udržitelný provoz na stávajícím území, nehledě k k tomu, že přímo v areálu jsou prostory a objekty, které čekají na využití (a na masivní investice) – koksovna, VP 4 a 6. Pokud existuje nějaký problém pozice DOV ve městě, je to spíše jeho propojení a navázání na prostor Karolina, potažmo na centrum města, než jeho rozšiřování dále od centra

  Thumb up 5 Thumb down 1
 9. jp :

  Alex: Díky, že jsi nám to tady tak důrazně vysvětlil, předtím by to nikoho nenapadlo.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 10. rasta :

  Vysadit park, pár solidních chodníků, udělat promenádu s cyklotrasou na nábřeží až do Centra. Popřípadě využít starých mostních pilířů pro vybudování lávky přes řeku. Tam bych si i dokázal představit i nějaké to tréninkové centrum, ale ne zas tam natlačit hřiště a boudy jen tak halabala, pěkně zakomponovat. Ale co, venku pěkně sněží, tak jdu vychladnout…

  Thumb up 8 Thumb down 0
 11. Martin [msstavby.cz] :

  jp: Z haldy v Hrabůvce je jezero. http://www.msstavby.cz/v-ostrave-roste-nove-jezero-10-08-2016/

  Thumb up 0 Thumb down 0
 12. nototo :

  Jsem proti lehkému průmyslu v této oblasti. Brownfieldů je v Ostravě habaděj a kdysi velký areál Vítkovic zeje prázdnotou i na jiných místech. Stačí ta odporná hala u Slezské radnice, o Hornbachu ani nemluvím, jejich svítící stožár jde v noci vidět na km daleko. Trochu mi to připomíná tu snahu propojit DOV s Karolinou – chybí nápad, jak to propojit, tak tam s požehnáním Vltavského namalujeme čtyřproudovku, abychom to ještě více opticky segregovali. Kdo má pořád nutkání ty krabice a výpadovky k centru města cpát, nechápu. V 90. letech Bauhaus, Baumax a jede to dál, přitom je to od centra vzdušnou čarou sotva dva kilometry. Za mě jasný park až do Hrabůvky, pokud zatím nejsou zájemci o byty. Krabice k řece nepatří.

  Thumb up 4 Thumb down 4
 13. nototo :

  Jen ještě pro zajímavost. Za Svozila měla Ostrava iniciativu Mladá moderní metropole, tam se s takovýmto velkým parkem, byť ne zcela přesně v těchto místech, počítalo. Tak snad se k tomu vrátí, pokud ODS ve volbách uspěje.

  Thumb up 4 Thumb down 4
 14. jp :

  martin [msstavby.cz]: Já vím, ale nějak to propojit ze směru od Moravské, z Šídlovce. Udělat tam chodníky s stezky, napojení na cyklostezku na druhé straně (třeba u splavu, https://mapy.cz/s/1zz7o). Někde jsem zaznamenal, že Vítkovice zvažují inline a běžkařské tratě v zimě + prý možná hřiště. To by nemuselo být marné, když by to bylo vkusně udělané.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 15. rasta :

  Kdyby nad tím někdo uvažovat chtěl, tak už tam mohly stát i ty bytové domy, obklopené zelení a kousek od řeky. Za takové bydlení, kousek od Centra jinde trhají ruce. Ale my jsme jinde…

  Thumb up 4 Thumb down 0
 16. aggu :

  rasta: Aby tam mohly stát ulice a domy pro lidi, musíš nejdřív překonat 30-40 let postindustriálního koma, které čeká na každé město, které skončilo s těžkým průmyslem. Někde se vzbudili, někde ne. Ostrava to štěstí měla. Ale dá to čas.
  Za druhé musíš překonat následky, které nám tu CS/CZ stát nechal, a jaksi se nemá k tomu po sobě uklidit. Rekultivace znečištěných zemin a podzemní vody taky pár let trvá.
  Za třetí musíš zařídit, aby na radnicích byli politici a úředníci, kteří na Ostravu mají koule. Zatím tam až na výjimky vidíme burany a nýmandy.
  No a pak ten někdo přijde a zadá si urbanistickou studii zástavby vítkovické aglomerace ;)

  Thumb up 7 Thumb down 0
 17. rasta :

  aggu: to vím, provoz skončil v devadesátém osmém. Příští rok to bude dvacet let v komatu. Z toho se probudit bude hodně o stěstí…

  Thumb up 0 Thumb down 1
 18. rasta :

  Jinak ta zemina, která se tam navezla z různých lokalit Ostravy a okolí a zaplatilo se za ní skládkovné se teď zaplatí podruhé, až se bude sanovat. Na opačnou stranu taky vyjela spousta aut se zeminou a recyklátem, u kterých nikdo kontaminaci neřešil. Je to jeden nejlepších byznysů u nás a ještě posvěcen státními penězi. Těch příkladů je mnoho, ale nikdo se v tom šťourat nebude. Viz. podklad dálnice, sanace Ostrama, sanace hald Hrabová, Hrabůvka
  a teď Heřmanice. Jen ty fajnovosti, které se navezly pod budoucí outlet arénu apod.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 19. Jp :

  rasta: Podle me to bude presne tak, jak se vyjadruje pani mluvci v clanku. Az to bude vycistene, tak se tam casem placne nejaka bedna aka zona lehkeho prumyslu a krome pracujicich, kteri tam stejne budou jezdit auty, se tam prakticky nikdo na dalsich desitky let nepodiva. Ono taky staci se podivat, jak „uzasne“ je tady ta cast kolem reky vyuzita dneska. Od Vitkovickych hal po haldu v hrabuvce. Bud tam neni nic a asi dlouho ani nebude nebo to jsou naprosto nepruchodna mista – hornbach, autoburza, zeleznicni vlecka, ten areal kde sidli tusim Kadamo, vedle oplocena Bextra. Ten pruh mezi Misteckou a rekou jakoby ani do mesta nepatril.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 20. rasta :

  Jp: Tak většina pozemků patří pod Vítkovice a RPG alias ASENTAL…

  Thumb up 0 Thumb down 1
 21. aggu :

  Jp: Ten pruh do města zatím nepatří, protože s ním nikdo z města (logicky) nemohl pracovat. I pro Vítkovice bylo nereálné dát tu lokalitu do pořádku svépomocí. Navíc, proč by to dělali…
  Projekt haldy v Hrabůvce každopádně jede, takže část levého břehu už bude v reálně brzké době hotová.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 22. aggu :

  rasta: Jestli máš o nějakých „fajnovostech“ pod budoucí Outlet arénou povědomí, je to na trestní oznámení, ne? ;) Je tam hlušina a nahoře stavební suť.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 23. rasta :

  aggu: to jsou věci víc než pět let staré. Ano i hlušina a stavební suť tam jsou:)

  Thumb up 0 Thumb down 1
 24. jp :

  aggu: Já vím, že to tam nepatří městu, bydlím nedaleko, spíš mi šlo o ten pocit z místa, chápu, že město má tak trochu svázané ruce, je to prostě jenom velká škoda, že zatím je buď zarostlá plocha nebo krabice bez jakékoliv návaznosti na okolí.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 25. jp :

  Ondra: Jak teď koukám na mapu územního plánu, tak ta tvoje myšlenka je tam fakt zakreslená, cesta od Hornbachu až ke Karolině podél řeky na levém břehu, zajímavé, to jsem vůbec netušil. Taky mě zaujalo, že tam je zakreslené propojení z Moravské k AMO do Kunčic přes řeku. To jsem zvědavý jestli někdy někdo tyhle spoje postaví.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 26. Jp :

  Podle Svetlikova twitteru už začalo bourání… https://twitter.com/Jan_Svetlik/status/1029249501385646080/photo/1

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.