Nové sídlo NPÚ v Ostravě

Rekonstrukcí zchátralé funkcionalistické budovy na Náměstí Republiky ( Odboje č. 1 ) vznikne nové sídlo Národního Památkového Ústavu v Ostravě. Více informací k projektu přineseme v dalších článcích.

npu ostrava

 

Související články


Komentáře

 1. Jan Horák :

  Konečně.

  Mimochodem, neví někdo, zda je pravdou, že za protektorátu tam bylo sídlo Gestapa?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 2. johny :

  To je zajímavé, měl jsem za to, že se chtějí restrukturalizovat
  http://www.npu.cz/promena-npu/zakladni-informace-a-dokumenty/

  Thumb up 0 Thumb down 0
 3. Dali :

  Že tam za války sídlido gestapo jsem četl (a to už hodně dávno) také, ve sklepech tam prý probíhaly brutální výslechy. Dodneška vždycky když jdu kolem, tak na to myslím.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 4. Kostelník :

  JOHNY: ano, chteji. Do Kromerize se vsak presune jen sprava „majetku ve vlastnictví státu“ tedy pamatek, ktere NPU primo „provozuje“ z cele Moravy a Slezska. z MS kraje je jen to Dul Michal, zamek Hradec n. M. a zamek Radun, bo vic toho u nas NPU nespravuje.
  Ale veskera zbyla agenda a cinnost, kterou NPU provadi zustava nadale v jednotlivych krajich, tedy i v Ostrave.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 5. Jirka :

  Jojo, o gestapu to pravda je.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 6. mm :

  No každopádně teď ale budou mít daleko větší budovu, takže se tady bude možná něco přesouvat, nebo vznikne nějaký depozitář, či jiné prostory. Přece kvůli pár památkám nebudou obývat tak rozsáhlou budovu. JInak jsem rád, že tady tento útvar zůstane. Ty centra jsou ještě krom Kroměříže také v Praze, ČB a na Sychrově. To budou asi taková centra a v krajských městech pak budou jen ty krajské pobočky. Budovu to ale zkrášlí a v Ostravě se dočkáme opět kulturnějšího prostředí, za co se tady nebudeme muset stydět.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 7. Kostelník :

  MM: s tema „par pamatkama“ jste trochu mimo, v MS kraji je pres 2000 nemovitych kulturnich pamatek (viz http://monumnet.npu.cz/). Plus netusim kolik movitych, ale jiste take tisice. Nad temi vsemi ma NPU „dohled“, vede o nich zaznamy, kontroluje jejich stav, stara se aby s nimi jejich majitele dobre zachazeli (na coz vsak diky liknavostem nasich vlad za poslednich 20 let nema dostatecne pravni nastroje, takze se bohuzel nikdo nemusi jejich doporucenim ridit…). NPU take slouzi jako vedecke pracoviste, publikuje sborniky a monografie, jeho zamestnanci se venuji vedeckemu vyzkumu at uz hlediska dejin umeni, architektury, ci stavebnik technologii, provadi stavebne historicke pruzkumy, restaurtorske prace. NPU ma take odbor archeologie, ktery zajistuje archeologicke pruzkumy.
  Ta ctyri centra se maji jen a pouze starat o spravu a chod pamatek, ktere jsou v majetku statu a ktere provozuje NPU. Tech je asi 100 (viz http://www.npu.cz/pro-navstevniky/) a jedna se predevsim o zamky a hrady. NPU si predstavuje (aspon podle zameru sve generalni reditelky Nadi Goryczkové, puvodne sefky ostravskeho NPU), ze kdyz soustredi spravu pamatek, ktere primo provozuje, do 4 center, bude je mozne levneji a efektivneji ridit.
  O zadnem zaniku krajskych pobocek NPU (vcetne ostravske), nepadlo nikdy ani slovo.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 8. SZ Havířov :

  Budova na adrese Odboje 1941/1 v Ostravě-Fifejdách pochází z roku 1933. Modernistická stavba puristických forem s klasicistní kompozicí byla postavena pro potřeby Okresního sociálně-zdravotního ústavu podle projektu architektů Karla Roštíka a Jaroslava Františka Stockar – Bernkopfa. S výjimkou let druhé světové války, kdy ji používalo gestapo, sloužila budova až donedávna zdravotnictví. Naposledy v ní sídlilo ředitelství nemocnice a několik ordinací. Národní památkový úřad ji získal v roce 2005. V roce 2010 byla budova zapsána na seznam kulturních památek ČR.

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.