Vítkovické projekty udělají Ostravu výjimečnou

„Vítkovické projekty udělají Ostravu výjimečnou“ říká v rozhovoru pro Deník Milan Šraml, hlavní inženýr společnosti ARS Vítkovice, která se podílí na většině vítkovických projektů.
Přes stovku větších i menších zakázek už mají na svém kontě projektanti ze společnosti ARS Vítkovice, která funguje zhruba čtyři roky. K těm nejvýznamnějším patří zakázky pro strojírenský holding Vítkovice a sdružení Dolní oblast Vítkovic.
„Projekty, na kterých spolupracujeme, se daří realizovat, protože Vítkovice odvedly ohromný kus práce ve financování projektů, ve využívání dotačních programů. Pak je to i tím, že majitel Vítkovic má velký zájem na tom, aby se nejednalo jen o projekty na papíře, ale o reálné věci,“ konstatuje v rozhovoru Milan Šraml.
Nebudu vůbec přehánět, když řeknu, že Vítkovice v současnosti procházejí obnovou, která nemá jinde v republice srovnání. Na mnoha projektech se podílí i vaše architektonické studio. Co byl pro vás první výraznější počin?

Z toho, co už se udělalo, je asi nejzajímavější vítkovický zámek a také výstavní pavilonek, který stojí v jeho zahradě. Oprava zámku byla náročná, musely se nejprve stabilizovat jeho základy, zámek byl o třicet centimetrů nakloněn. Měnily se částečně i stropy a kompletně střecha. Než se dostal zámeček do statické kondice, tak to stálo mnoho práce. Specifické pak byly i restaurátorské práce – našla se původní dlažba, dělaly se repliky dveří, parket, štuků, prováděla se obnova všech kamenických prací, nádherné je obnovené původní kování na oknech.

V současné době spolupracujete s AP Ateliérem architekta Josefa Pleskota na proměně Dolní oblasti Vítkovic…

V Dolní oblasti jsme jako ARS Vítkovice dělali první etapu reaktivace Vysoké pece č. 1, kde se právě realizuje interaktivní prohlídková trasa. V současné době jsme také dokončili s AP Ateliérem projekt druhé etapy, což je nástavba vysoké pece, na níž bude vyhlídková terasa s výhledem na celé město i panoráma Beskyd, dále by tam měla být kavárna a klub. Bude to nádherná dominanta Ostravy, která bude dokončena na jaře příštího roku. Dále jsme spolupracovali s panem architektem Pleskotem na rekonstrukci Plynojemu a panem architektem Fránkem na rekonstrukci VI. energetické ústředny.

Takže jste vlastně u všeho podstatného, co se v Dolní oblasti děje.

Je to pro nás obrovská příležitost, podílet se na projektu, který nemá v České republice obdoby, a já si dovolím tvrdit, že nemá obdoby ani v rámci střední Evropy. Městu to přinese velký potenciál. Tím, že se propojí osa od Landeku přes Černou louku, Karolinu, Dolní oblast Vítkovic až po haldu v Hrabůvce, tak to je pro Ostravu historická šance posunout tohle město k mimořádnosti. Ostrava se stane díky novým projektům podél řeky Ostravice výjimečná. Taková příležitost se už nemusí nikdy opakovat.

Na čem dalším pracujete, co dalšího se začne v brzké době realizovat?

Jednak je to novostavba takzvaného velkého Světa techniky, dále pak Energocentrum, které zásobí Dolní oblast energiemi. Důležitý je i projekt celého parteru, tedy dotvoření prostoru v Dolní oblasti Vítkovic o inženýrské sítě a povrchy silnic, chodníků a zeleň. Dalším projektem je spolupráce na takzvaném Prodloužení ulice Ruské a jejím začlenění do celoměstského dopravního systému se zapojením chodců, tramvají…

Čím bude zajímavý Svět techniky?

To by měl spíše přiblížit pan architekt Pleskot, ale ve stručnosti určitě půjde o mimořádný barák, jehož nosným prvkem bude obrovská prosklená stěna nasměrovaná na vysoké pece a VI. energetickou ústřednu. Bude mít zrcadlový charakter, takže se v ní bude krása Dolní oblasti odrážet.

A Energocentrum?

Bude to chytré řešení, které naváže na to, jak kdysi uměli ve Vítkovicích dobře hospodařit s energiemi. Bude založeno na takzvané trigeneraci. Energocentrum bude pro Dolní oblast vyrábět elektřinu a zároveň i teplo, které se bude v létě používat na chlazení, v zimě na vytápění objektů.

Jak je daleko projekt Prodloužená Ruská?

Studie je hotová, dávají se dohromady pozemky, pracuje na podkladech pro územní řízení. V příštím roce by se měla začít stavět první etapa. Prodloužená Ruská bude navazovat na dnešní ulici Ruskou, ale neskončí u vrátnice Dolní oblasti Vítkovic, ale půjde dál až k VI. energetické ústředně, kde se zlomí do pravého úhlu a povede kolem Dolu Hlubina a pak se napojí na ulici Místeckou.

Zatím se stále bavíme o věcech, které nejsou vzdálenou budoucností, ale které už se realizují nebo brzy začnou. V Ostravě přitom často vidíme, jak investoři plánují, ukazují hezké vizualizace, a pak se dlouho nic nestaví. Jak to, že ve Vítkovicích to jde?

Ty projekty jsou teď viditelné, ale předtím jim předcházela minimálně pětiletá příprava. Tam odvedly Vítkovice ohromný kus práce ve financování projektů, ve využívání dotačních programů. Vše osobně podporoval majitel Vítkovic Jan Světlík – nechtěl projekty na papíře, ale finančně zajištěné, realizovatelné projekty.

Co dalšího teď leží na vašich stolech a je ve stadiu příprav?

Na haldě v Hrabůvce se třeba plánuje projekt městského golfového hřiště. V lokalitě naproti nové výstavbě Rychlokovacího stroje v ulici Ruské jsou krásné staré cihlové domy (bývalý areál DIZ), které by byly vhodné k rekonstrukci na občanskou vybavenost, bydlení… Tady ale uvidíme, co s kvalitou území udělá spuštění rychlokovacího stroje.

Je něco, co z vašich vizí naopak zůstalo u ledu?

Moc toho není, ale zabývali jsme se třeba výstavbou nové výškové administrativní budovy, která měla stát mezi novým ředitelstvím a ČEZ Arénou. To je dnes, když použiji váš výraz, u ledu. Přispělo k tomu i to, že pro takové záměry skýtá mnohem více možností Dolní oblast Vítkovic.

zdroj:denik.cz

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.