V Ostravě se bude stavět kontroverzní Černá kostka

V Ostravě se bude stavět vědecká knihovna podle původního projektu předchozí koalice ODS a KDU-ČSL ve vedení Moravskoslezského kraje. Na návrh radních nové koalice ČSSD a KSČM to na svém jednání schválili krajští zastupitelé.

„Projekt jsme přehodnotili, výrazně zlevnili a navíc jsme rozšířili využití budovy, kde bude ve dvou patrech katedra jazyků Ostravské univerzity,“ zdůvodnil rozhodnutí rady kraje hejtman Jaroslav Palas (ČSSD).

Podle opozice se ale cena stavby nijak zvlášť nemění, navíc konečné náklady ukáže až soutěž na výběr dodavatele stavby, přičemž se od začátku očekává, že ekonomická krize cenu za stavební práce sníží.

Hejtman Palas uvedl, že původní návrh stavby vědecké knihovny byl předražený a megalomanský. Například v jednom patře měly být pouze tři kanceláře pro tři lidi z vedení knihovny. Proto vedení kraje zahájilo diskusi s autorem architektonického návrhu Petrem Kubou, který nakonec souhlasil s provedením vnitřních úprav, které stavbu zlevní. Například administrativa knihovny se omezí ze dvou na jedno patro, použijí se v některých případech levnější materiály, zruší se vnitřní jezírko. Podle náměstka hejtmana Svatomíra Recmana (KSČM) se tak podaří snížit už projektovou cenu stavby o 400 milionů korun. Tři sta milionů korun kraj podle Konečného ušetří tím, že nebude ze svých zdrojů stavět parkoviště. Podle vedení kraje bude cena stavby 850 milionů korun, v materiálu, který schvalovalo zastupitelstvo, je ale uvedena částka 913,3 milionu korun bez DPH, tedy 1,096 miliardy včetně DPH. Z rozpočtu kraje by na knihovnu mělo jít 606 milionů korun, 490 milionů korun by měl být příspěvek státu. Původní cena stavby měla být 1,5 miliardy korun.

Opozice uvítala rozhodnutí vedení kraje postavit knihovnu podle původního návrhu. Nesouhlasí ale se způsobem financování ani s tvrzením, že kraj změnami v projektu ušetří. Podle opozičních zastupitelů byl důvodem, proč se krajští představitelé rozhodli vrátit k původnímu projektu, silný tlak kulturní veřejnosti. „Zásluhu na tom, že Černá kostka v Ostravě bude, mají hlavně organizátoři a také signatáři petice Za Černou kostku v Ostravě,“ řekl zastupitel Zbyněk Stanjura (ODS). Petici podepsalo přes čtyři tisíce lidí. Ostrava v minulých měsících navíc zažila řadu besed a happeningů na podporu stavby.

Podle opozice byla i původní cena stavby samotné knihovny něco málo přes 1,1 miliardy korun, na částku 1,5 miliardy by se investice dostala v případě, že by se stavělo i parkoviště, které bude knihovna potřebovat. Navíc z krajského rozpočtu mělo jít jen 110 milionů korun. Předchozí vedení kraje v čele s bývalým hejtmanem Evženem Tošenovským totiž zajistilo na stavbu knihovny evropskou dotaci ve výši 600 milionů korun, i státní podporu ve výši 490 milionů korun. Dotační peníze z Evropy se nové vedení kraje rozhodlo rozpustit do školství a zdravotnictví. Státní příspěvek byl vázaný do letošního roku a opozice se obává, že kvůli předchozím průtahům o tyto peníze kraj přijde. Podle Romana ale má současná krajská reprezentace příslib ministra kultury, že peníze pro Moravskoslezský kraj zůstanou.

Podle Palase by se v budoucnu mělo stavět u knihovny i parkoviště, ale mělo by se vybudovat jako PPP projekt, tedy s využitím privátních i veřejných zdrojů.

O zastavení projektu stavby Moravskoslezské vědecké knihovny v centru města na ulici 28. října naproti Domu kultury města Ostravy rozhodli krajští zastupitelé v červnu loňského roku. Nová budova knihovny se měla začít stavět v roce 2010, hotova měla být v roce 2012. Minulá krajská reprezentace tvořená ODS a KDU-ČSL ale 3. září loňského roku zrušila veřejnou zakázku na dodavatele stavby vědecké knihovny a požádala ministerstvo kultury o přesun alokovaných finančních prostředků na pozdější období. Návrhy vzešlé ze soutěže totiž počítaly s daleko vyšší cenou stavby, než byl tehdy kraj ochoten investovat. Tehdejší koalici se poté jevilo politicky nekorektní vyhlašovat novou veřejnou soutěž na dodavatele stavby těsně před volbami do krajského zastupitelstva, proto minulé vedení kraje nechalo rozhodnutí na dobu po volbách.

Vědecká knihovna byla v Ostravě založena v roce 1951 a současné prostory navazující na objekt ostravské radnice na Prokešově náměstí jsou už nevyhovující, některé knižní fondy má knihovna na jiných místech města. Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě je příspěvkovou organizace s knihovním fondem přesahujícím jeden milion svazků.

zdroj: Mediafax

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.