Kraj pohřbil projekt Černé kostky

Na svém lednovém zasedání rozhodla rada kraje, že již nechce žádat o prodloužení stavebního povolení pro novostavbu Moravskoslezské vědecké knihovny známé pod názvem Černá kostka. Dosud platné stavební povolení tak pozbude koncem ledna 2015 platnosti.

cerna kostka knihovna

zdroj: ostravablog.cz

Související články


Komentáře

 1. Skeptik :

  Nesouhlasím s umístěním MS vědecké knihovny, příspěvkové organizace, do soukromého skanzenu, jak bylo včera prezentováno v ČT.

  Thumb up 5 Thumb down 8
 2. thvari :

  škoda, že na knihovně se asi nedá tak dobře napakovat z veřejných peněz, pak by už to určitě stálo, sice z materiálů třikrát levnějších než ve smlouvě, ale co už :D (vivat dlažba Masarykovo nám., vivat dům kultury v Zábřehu, vivat D1…)

  Thumb up 6 Thumb down 5
 3. Alex :

  Vývoj kolem VK bude zajímavým indikátorem toho, jak jsou v Ostravě nově rozdány karty. Má prognóza:

  Var. 1: VK zůstane, kde je a problém bude tzv. vyhnívat

  Var. 2: V programovém období 2014 – 2020 se budou dotace pro revitalizaci kulturních památek týkat pouze památek UNESCO a NKP. V Ostravě se to mimo nevýznamných Dolu Michal, Lískovy vily a památníku RA týká především DOV. Světlíkovým boys se podaří vymyslet nějaký podhmat, jak ukázat, že rozvoj DOV bez VK je nemožný a VK bude umístěna v DOV za peníze EU.

  Variantu, že do roku 2020 vznikne nová VK někde mimo území DOV, pokládám za vyloučenou.

  Na každý pád jsem nesmírně zvědav na dnešní odvysílání pokračování debaty o centru. Ne, že by to snad souviselo s VK, ale ukazuje se myšlenková úroveň jednotlivých hráčů a je zajímavé posuzovat, jaké otázky NEZAZNÍ a co řešeno NENÍ

  Thumb up 6 Thumb down 6
 4. Crazym :

  Alex: Po včerejších zmínkách v TV si taky si myslím, že VK skončí v nějaké podobě ve Vítkovicích. Možná, že by jsme tam mohli rovnou přemístit celé centrum a Světlík by byl spokojený :-)

  Thumb up 5 Thumb down 10
 5. Balde :

  sice tady většina na Světlíka nadáváte, ale je to snad jediný člověk, který má o Ostravě nějakou vizi, a snaží se jí naplnit, to že nemá konkurenta není jeho problém, na rozdíl od ostatních chce aby tady po něm něco zůstalo

  Thumb up 28 Thumb down 7
 6. robert :

  Balde:
  Konkurenta jak konkurenta. Občas by stačila soudnost.

  Thumb up 4 Thumb down 8
 7. Alex :

  Balde:
  Bojím se, že Světlíkova vize je silně omezená na DOV – a DOV není Ostrava.

  To, že Světlíkovi chybí protihráč (co do rozvoje města) je sice smutné, ale o to větší je to zátěž na jeho vlastní soudnost. Osa redefinice městského centra, kterou v 1. části tv debaty o městském centru nastínil Pleskot, je silně vychýlená jižním směrem

  Thumb up 4 Thumb down 7
 8. Balde :

  Alex:Jak můžete říct že DOV není Ostrava, co je pak POruba, nebo JIh?

  Thumb up 7 Thumb down 4
 9. Alex :

  Balde:
  Tak jinak:

  Zájem DOV na jeho zalidnění, oživení a budování pocitu společenské sounáležitosti by neměl být na úkor téhož vývoje ve městě a v jeho částech. Jistě není Světlíkovou vinou, že centrum Ostravy umírá, že městský DK ztrácí na významu, že dřívější místní centra společenského života jsou v rozvalinách organizačních (DK Akord) nebo fyzických (DK Poklad).

  Co však je Světlíkovou vinou bezpochyby, že svůj značný politický vliv (JUDr. Babka – předseda dozorčí rady Vítkovic, náměstek hejtmana, vlivný ostravský zastupitel, Tošenovský, Pecina – dočasní zaměstnanci Vítkovic) využívá výhradně k rozvoji DOV, nikoli k tlaku na proporcionální rozvoj města.

  Thumb up 6 Thumb down 5
 10. robert :

  Balde:
  Myslím, že tady by se daly požít matematické výrazy. DOV je jedna z podmnožin množiny Ostrava. A to, že Ostrava nemá druhého Světlíka neberu jako vážný problém. Nedovedu si představit, že by byl z Poruby nebo Jihu a snažil se svůj pomník prostřednictvím soustřeďováním a přetahováním městotvorných institucí a akcí za evropské peníze a alokovat je tam.
  A ještě k šéfovi multidevelopementu a Pleskotovi. S tím rozvojem okolí centra jako jsou DOV a Karolina to nemusí pro samotné centrum dopadnout tak dobře, jak oba prezentovali. Tady tomu totiž chybí přirozený vývoj. Ten je právě deformován úpornou snahou o rozvoj a prosperitu těch okolních lokalit jako Karolina nebo DOV. V tom centru často něco vznikne, už přirozeně nepokraćuje jako jinde, ale je to často odejmuto. Colours of Ostrava, Festival v ulicích, …. teď možná vědecká knihovna. Nedávno usiloval Světlík o to, aby Ostravská Universita opustila prostory poslucháren v centru a přijala nabídku v DOV…..

  Thumb up 5 Thumb down 6
 11. Balde :

  robert: Kdyby Ostravská šla do DOV tak je to ta nejlepší věc pro centrum, pokud by se z tech budouv po OU udělaly byty

  Thumb up 9 Thumb down 7
 12. Crazym :

  Balde: Souhlasím s Vámi, že Světlík je člověk s vizí a jde si za ní a je schopný. Jenže dělat, z něho filantropa je trochu mimo mísu. Bylo by dobré si neplést schopný a všehoschopný, protože ten člověk je produkt své doby a bez zde už zmíněných politických vlivů by byl jen podnikatel jako každý jiný, možná méně, možná více úspěšný ale rozhodně by nebyl tam kde je. Bohužel to nezjistíme, protože žijeme v těhle pokroucených postkomunistických vztazích a pan Světlík je možná v tom nevinně a jen se dobře přizpúsobil heslu: Kdo chce s vlky žíti, musí s nimi výti :-) Já osobně bych si na to nevsadil :D

  Thumb up 2 Thumb down 2
 13. Alex :

  robert:
  Nojo, to je to, co chci říct.

  Neproporcionalita, jednostranný tlak na rozvoj jedné městské lokality, která je ale přeci jen ze svého charakteru jakkoli významným, ale pouhým DOPLŃKEM městského organizmu, může vést k tomu, že z požehnání se stane zátěž.

  Společenský život středověkého nebo barokního města se odehrával v kostele, na tržišti, na rathauze, v hospodě, v kupeckých domech. Nyní jsou místo tržišť a kupeckých domů prodejní galerie, kostely nahradily kulturní a sportovní arény, hospody zůstaly. Lidé mají nesrovnatelně více volného času, vyhledávají zážitky a sociální kontakty, cestují. To, že se sociální kontakty značně přesouvají do virtuálního světa, na věci nic nemění, i tak jsou nesrovnatelně intenzivnější než před 100 nebo i před 50 lety. Město musí reagovat jako organismus, není jiná pomoc.

  Thumb up 3 Thumb down 2
 14. Lip :

  Ja budu asi mimo diskuzi, ale ja bych si predstavoval VK spojenim novostavby na miste po byvalem Nemeckem dome. Ostravice textile a Palace. Navzajem spojeneho nejakym elegantnim krckem. Vim, je to z mnoha duvodu brutalni sci-fi :-)! Rad bych tam proste videl neco podobneho, jako je napriklad Zemska knihovna v Brne.

  Thumb up 5 Thumb down 3
 15. aldik :

  Šoupněte to místo té zchátralé Ostravice a téměř všichni budou spokojeni :) I když když píšu místo, tak by Ostravica musela být na spadnutí, aby památkáři povolili demolici :D Stejně je otázkou, jestli se Ostravica ještě dá opravit..

  Thumb up 3 Thumb down 4
 16. Balde :

  aldik: asi těžko se tam něco postaví když pozemky a budovu vlastní soukromý majitel

  Thumb up 0 Thumb down 1
 17. aggu :

  Krajský úřad je rudý mor tohoto kraje. Na co šáhne to…. Letiště Mošnov, krajská knihovna, dostavba GVUO – Bílý stín. Neuvěřitelně neschopní politici. Skoro mi přijde jako by to byl úřad pro bojkot rozvoje kraje.
  Chudáci zaměstnanci co pod nimi musí pracovat.

  Thumb up 9 Thumb down 1
 18. aggu :

  Už se to objevilo mnohokrát na různých místech – Ostravica je prostorově zcela nevhodná pro krajskou knihovnu.
  Problém knihovny v DOV není v místě, ale v čase. Knihovnu si tam dovedu představit, ale tak za 20-30 let, kdy to bude živé místo spojené s centrem. Dnes ještě ne. Bohužel už dnes ji Ostrava a okolí zoufale potřebuje. Problém je v tom, že tenhle typ zoufalství není v rozlišovacích schopnostech Nováka a spol. A voliči komunistů a socanů asi nečtou nebo co…
  Můj tip: kupte OC Horník. Za pakatel – 80 mil. Lepší místo pro knihovnu nenajdete. Pokud by nestačila depozita, hned vedle je volný pozemek.

  Thumb up 4 Thumb down 4
 19. dbartos :

  aggu: Tak podle mě je Horník mnohem hůř využitelný pro VK, než Ostravica. Dokonce i volného místa je kolem Ostravice (a pod ní) více než kolem Horníku. O tom, že by na místě Ostravice byla VK navíc hezčí dominantou centra, ani nemluvím.

  Thumb up 5 Thumb down 2
 20. Xavier :

  Balde: S tím, že by přemístění Ostravské univerzity do DOV bylo tím nejlepším pro centrum, naprosto nesouhlasím. Naopak, podle mě by to vedlo k jeho ještě většímu umrtvení. Přítomnost univerzity zvyšuje množství lidí, takže se centrum nezdá tak prázdné (srovnejte např. počet lidí v měsících mimo akademický rok, jistě si všimnete, o kolik jsou ulice prázdnější), snížilo by to tržby místním lokálům (studenti patří mezi nejnáruživější konzumenty alkoholických nápojů) – a to by nepochybně pro mnohé z nich s místními nájmy znamenalo nutný krach. Ostravská univerzita se navíc do DOV příliš nehodí – k technickým oborům má dost daleko (z těch desítek vědeckých pracovišť tam má jakési technické zaměření snad jen katedra informatiky). Navíc, přinejmenším dvě z fakult mají nyní nové budovy – Přírodovědecká a Lékařská. Ty jen stěží přinutíte k přestěhování, protože mají v podstatě ideální zázemí. Které fakulty by se tedy stěhovaly? Filozofická (má alma mater, na jejíž budovy a umístění nedám dopustit!), fakulta umění a pedagogická? Co by tam, proboha, zrovna tyhle fakulty dělaly? Vždyť by to bylo pro smích celému světu…
  Pokud má nějaká VŠ v DOV smysl, pak je to jedině VŠB – tu ale z Poruby nic nehne (proč, asi každý ví).
  Je třeba si uvědomit, že Ostravská univerzita tak nějak centrum města utváří. Změna jejich budov na bytové jednotky je takřka beze smyslů – čemu by to pomohlo? Počítám-li správně, pak jde přímo v centru pouze o 7 budov. Myslíte si, že by 7 budov zaplněných obyvateli „vrátilo centru život“? Myslíte si, že by pak bylo v centru více lidí, než když jsou zde budovy univerzitní? Pochybuji o tom…

  Thumb up 15 Thumb down 4
 21. Balde :

  Xavier: rozhodně stálí obyvatelé dají centru více, než studenti kteří to po obědě sbalí a jedou na koleje, a přesně jak říkáte přes prázdniny tu nejsou vubec

  Thumb up 5 Thumb down 3
 22. aggu :

  dbartos: Proč by byl „starý Bachner“ hůř využitelný? Má mnohem jednodušší kompozici než Ostravica. Byl to 5NP obchoďák s regály se zbožím – knihovna je „obchoďák“ s regály s knihami. V menším bloku je možné administrativní zázemí knihovny. Ale samozřejmě nejsem odborník, který by to mohl férově posoudit. Volné místo v okolí je irelevantní, do knihovny v centru se chodí pěšky ;) Obsluha auty ve stejném režimu jako okolní obchody.
  Výhody:
  – je to v centru!
  – je na prodej (před vánoci ještě byl, LE CYGNE SPORTIF GROUPE)
  – je to významná památka celorepublikového významu a nemá v současnosti využití
  – kdyby byla potřeba přístavba, je možná, v okolí jsou pozemky volné a vlastní je město Ostrava

  Thumb up 5 Thumb down 0
 23. aggu :

  OSU sloučit s VŠB. Pro potřeby fakult bývalé OSU vytvořit nový kampus okolo Ostravice, ne přímo v DOV ale spíše jižně od vlečky za Trojhalím, což definitivně propojí centrum a DOV (Centrum-Karolina-kampus-Hlubina-DOV).
  Problem solved.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 24. Hynek [msstavby.cz] :

  to je porad dokola. nedej boze, aby nekdo mel milimetr prospechu z neceho, co vyuzivaji lidi.

  a ano, je nas tu X. pokud nekdo dokaze zkoncentrovat atraktivni veci do oblasti A, bude velka cast lidi v miste A a ne v miste B. duh… jina vec je, ze misto A taky pritahne lidi z regionu a dal, kteri by tady normalne ani nepachli – a z toho uz obvykle tezi i sirsi okoli, ne jen primo dana lokalita.

  a ke knihovne.. to neni zadna sranda, rsp nevim, jak si to predstavujete, neni o tom do budovy navrtat regaly, a mame knihovnu.. k tomu, co moderni knihovna zhruba znamena, doporucuju prezentacku kaplickeho blobu.. http://www.rozhlas.cz/leonardo/audioslideshow/_zprava/346206

  Thumb up 4 Thumb down 3
 25. dbartos :

  Hynek [msstavby.cz]: Kenny, nejsme mentálové, abychom nevěděli, že stavba knihovny je složitý proces. Ale přece aspoň můžeme diskutovat o vhodném místě. :-)

  Thumb up 3 Thumb down 3
 26. Xavier :

  Balde: Pletete se – Ostravská univerzita má v současné době cca 4 300 studentů. Pokud vezmete v potaz to, kolik jich asi z toho studuje v budovách v centru (cca 2 000) a kolik jich studuje tak, že to berou vážně (tj. zdržují se ve škole častěji než 2-3x do měsíce), je to cca 1 000 lidí. V těch sedmi domech, pokud by např. mohlo být 20 bytových jednotek v každém z nich, a pokud by každý byt obývali v průměru 4 lidé, by dalo nějakých 560 lidí. To je ovšem čirá utopie, protože 1) aby ty domy byly obyvatelné, potřebovaly by extrémně drahou přestavbu (je to přizpůsobeno na výuku a vědeckou činnost, tj. laboratoře, učebny, kanceláře), nikoliv na bydlení; to by znamenalo tolik stavebních prací, že by ty byty byly dost předražené; 2) v centru je i tak vcelku dost prázdných bytů. Počítal bych tedy tak s 2/3 zaplněním, tj . řekněme 400 lidí. Z nich by zřejmě mnozí byli pracující – a ti mají ve zvyku trávit čas po práci se svými dětmi/partnery, zcela jinak, než ve společnosti (většina lidí si prostě nechává společenský život na víkend).
  Podle všeho neznáte studentský život – většina studentů (alespoň z těch, které znám – a není jich určitě málo) po škole rozhodně neodchází na koleje (pokud zrovna není zkouškové a nemusí se usilovně učit), jdou si naopak zasportovat – na kolo, brusle, v zimě na bazén, zahrát tenis/badminton či cokoliv jiného. Večer pak většinou vyráží do hospod/klubů či si prostě zasouložit s přítelkyní/přítelem do některého z místních parků :D
  Zkuste si zajít do některých z místních klubů alespoň částečně na úrovni – Les, Stará Aréna, Barrák, Plan B, Cooltour, ale třeba i do hospod, jako je Rko, Mirror, Hobit/Poník, Garáž atd. Myslím si, že všechno tohle by se bez místní univerzity a studentů neuživilo. A byla by to, alespoň podle mě, škoda! Takže do DOV určitě ne!

  Thumb up 12 Thumb down 3
 27. Rýša :

  Škoda, stále jsem ještě doufal, že Černá kostka bude oživena. Jestli se Světlíkovi povede dostat MVK do DOV, tak to jen potvrzuje to, co tu nedávno pod jiným čl. psal Alex – a já jsem mu, bohužel, nevěřil. Jak postupuje čas a dění v Ostravě, musím mu dát Alexovi zapravdu.

  Thumb up 1 Thumb down 2
 28. aggu :

  Xavier: Z místa potenciálního kampusu který by imho měl smysl (tj. mezi Trojhalím a Hlubinou) je to do Staré Arény přesně 1 km, což je asi 12 minut pěšky, což je asi stejně jako od Slovanu na koleje.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 29. Xavier :

  aggu: To jste ale vybral ten nejbližší objekt z mnou zmiňovaných – navíc v podroušeném stavu, v němž většina lidí daná místa opouští, se rázem z 12 minut stane minut 20! :-)
  Ale to jen tak z legrace. Teď vážně. Plně to chápu. Sám to mám do Arény cca 15 minut pěšky a vůbec mi to nevadí. Chodím pěšky velmi rád a často. Většina lidí takto bohužel nesmýšlí. Podle mě by přemístění univerzity do DOV, k němuž doufám nedojde, vedlo k tomu, že by velmi záhy v okolí vznikla i jistá „studentská infrastruktura“ – kluby/hospody (a to už v zárodku existuje, viz Hlubina), sportoviště (i zde už něco je, viz „trojhálí“). Nemuselo by to vést k tomu, že by kluby v centru přišly o VŠECHNY zákazníky (já bych se třeba takového Planu B, Barráku či Arény jen tak nevzdal!), ale rozhodně by to vedlo k jejich úbytku. A myslím si, že by byl tak výrazný, že by minimálně polovina z těchto klubů jednoduše zanikla. Ale je to jen má teorie a názor, samozřejmě se můžu mýlit – nejlépe vždy vše ukáže praxe a čas. Já jsem jen proti tomu pouštět se zbytečně do experimentů tam, kde něco dobře funguje (a to rozhodně nejsem nikterak silně konzervativní!).

  Thumb up 8 Thumb down 0
 30. Hynek [msstavby.cz] :

  dbartos: o mentalech nemluvim, ale kdyz nekdo seriozne zminuje knihovnu v budove ostravice, tak si myslim svoje.

  Thumb up 3 Thumb down 2
 31. aggu :

  Xavier: Kampus by právě nebyl v DOV. To je opravdu příliš daleko od centra. Navíc, byla by ho tam podle mně škoda, DOV je taková „atrakce“, že kampus už imho nebude potřebovat. Jde o „hluché“ území mezi Hlubinou a Trojhalím a to je do centra co by kamenem… Podnikům v centru by to tudíž vůbec neuškodilo. Spíš naopak, kampus by soustředil studenty/zaměstnance z celé Ostravy (Slezská, Mariánky), kteří na kafe do Staré po škole asi běžně nedorazí…

  Thumb up 1 Thumb down 0
 32. Martin [msstavby.cz] :

  Tolik množství pokrytectví, nepřejícnosti, maloměstského uvažování, krátkozrakosti, stupidity jsem tu dlouho nečetl (y)

  Thumb up 2 Thumb down 13
 33. Balde :

  Xavier: já jsem student ekonomicke fakulty takze vím jak vypadá studnetský život, a ten vypadá tak, že do školy chodíme málo, kalíme na kolejích, a ve čtvrtek jedeme domů, protože většina z nás nebydlí v Ostravě

  Thumb up 2 Thumb down 1
 34. Rýša :

  martin [msstavby.cz]: Myslíte? Většina, kteří se tady vyjádřili k rozhodnutí rady kraje si přál, aby knihovna ČK se realizovala. Takže nepřejícnost, krátkozakost ad. hledejte v radě MSK…..

  Thumb up 1 Thumb down 0
 35. Martin [msstavby.cz] :

  Rýša: Ale diskuze se nevede jen o umístění knihovny v Černé kostce, že….

  Thumb up 1 Thumb down 1
 36. Xavier :

  martin [msstavby.cz]: Zajímalo by mě, koho přesně těmi predikáty častuješ :)

  Balde: To, že studenti ekonomické fakulty VŠB jsou velmi podivná stvoření (podobně jako např. studenti fakulty pedagogické na OSU), ví snad všichni z Ostravské univerzity.

  aggu: Ten kampus se nikdy nepodaří prosadit (viz argumentace výše – nové budovy některých fakult, nevhodnost fakult jiných pro danou oblast), a i kdyby ano, pak stále platí má argumentace, jen si ji přeneste o pár set metrů blíž k centru).

  Thumb up 5 Thumb down 2
 37. Martin [msstavby.cz] :

  Xavier: Dělením studentů podle fakult na exotická a neexotická stvoření sis odpověděl sám.
  Ale můj prvotní příspěvek jde aplikovat na více diskutujících.

  Thumb up 2 Thumb down 9
 38. Rýša :

  Balde: Tak potom nechápu, proč studenti každý týden do Ostravy jezdí, když do školy nechodíte skoro vůbec a jen kálíte na kolejích…..? Divný studentský život. Za mých studií na přednáškách plno, na kolejích jen v noci anebo fakt ve zkouš. období. Jinak ve volném čas kino, koncerty, divadlo, hospůdky…., koleje opravdu až večer a odjezd domů ne čtvrtky ale pátky někdy i soboty ráno. Holt jiná doba…

  Thumb up 1 Thumb down 3
 39. Xavier :

  martin [msstavby.cz]: Dle tvého posledního příspěvku bych se odvážil tvrdit, že ten „urážlivý“ příspěvek byl jakýmsi pokusem o referenci autora k sobě samému. Užívat totiž takovéto predikáty bez argumentace mi přijde vyloženě stupidní, krátkozraké a řekl bych, že i značně maloměstské. Tolik k urážení. Nyní vážně: to dělení studentů podle fakult je naprosto běžné. Že jsou studenti fakulty ekonomické vyloučeni, se tvrdí v mnoha kruzích, a dokonce se to řešilo už i na „vyšších místech“. Jedná se za prvé o vyloučení v rámci VŠB (je to jediná fakulta VŠB nacházející se v centru – dvě katedry na Dr. Malého nepočítám, tam se každý student zdržuje vždy jen výjimečně (vím to, protože jsem tam krátce studoval i vyučoval)), za druhé pak o vyloučení ze studentského života v centru (na němž se v naprosté většině podílí právě zejména Ostravská univerzita, s výjimkou jedné akce – Majálesu). Vím, že jsem to formuloval jinak, ale předpokládal jsem, že nadsázka a sarkasmus není pro autory tohoto webu věcí neznámou, v čemž jsem se zřejmě pletl. Ovšem nic proti Vám, děláte práci záslužnou a tento web mě „baví“ :)

  Thumb up 9 Thumb down 2
 40. Balde :

  Xavier: na Dr. Maleho už se neučí

  Thumb up 1 Thumb down 0
 41. Xavier :

  Balde: Zajímavé, netušil jsem! Díky za info. Nejsem už nějakou dobu v kontaktu s tamními zaměstnanci ani studenty. Já to zcela chápu – studenty vždy otravovalo jezdit z Poruby až tam kvůli dvěma předmětům…

  Thumb up 8 Thumb down 0
 42. David :

  Hynek [msstavby.cz]: Já už tedy viděl ve světě několik budov u nichž zůstala prakticky jen historická skořápka a uvnitř, ale taky vedle nich a pod nimi vyrostly dost moderní objekty. Takže nechápu jaký je duvod pro to, aby to nešlo i v tomto případě.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 43. Martin [msstavby.cz] :

  Xavier: K sobě samému? :D
  Chlapci, to co berete musí být fajn.
  Má argumentace je v komentářích výše.

  Thumb up 2 Thumb down 2
 44. David :

  Hynek [msstavby.cz]: Tak třeba z tohohle jsem naprosto unešený – http://www.archiweb.cz/buildings.php?type=13&action=show&id=3291

  Thumb up 0 Thumb down 0
 45. Martin [msstavby.cz] :

  David: Já jsem uneseny z té ceny. 62 000 000 Euro.
  Ale zajímavá stavba.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 46. Hynek [msstavby.cz] :

  David: jasne, no. skorapku bychom teda vicmin meli, takze prvni cast splnena.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 47. David :

  Hynek [msstavby.cz]: martin [msstavby.cz]: Chlapi, znáte pojem „inspirace“? :-)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 48. Michal :

  Umím si představit tu davovou hysterii, kdyby si kdekoliv v Česku někdo troufnul historický dům zliebeskindovat.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 49. acdlcia [msstavby.cz] :

  David: Co se týče využití Ostravice tak se tohle bude muset udělat ať tam bude cokoliv. To že se dá zachovat stará fasáda nárožní budovy s tím že se vyrabuje celý vnitřek a vystaví se tam nový skelet dle potřeb nového majitele jsem už někde taky říkal.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 50. Hynek [msstavby.cz] :

  David: vsak jo, ja se nevyjadroval primo k tomu odkazu. jen odmitam ignorovat fakt, ze tady piseme pod clanek, kde se pise, ze nejspis oficialne zarizli (z meho vylozene laickeho pohledu dustojnou a moderni) budovu knihovny, kterou mimochodem neustale odepisujou a ozivujou uz od 2009 nebo kdy..
  tze krom toho, ze budovu ostravice pro ten ucel (opet ciste laciky) povazuju za zcela nevhodnou, tak i to, ze by se to realizovalo za aktualniho stavu, kdy ji vlastni soukromy vlastnik, mi prijde mimo.

  ostatne o to, ze se do tech pamatkovych budov vestavi neco modernejsiho, se pokousel i predchozi vlastnik..

  + jsem si skoro jisty, ze s liebeskindem nemame s martinem vubec zadny problem.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 51. aggu :

  acdlcia [msstavby.cz]: Nárožní budova, pokud se nepletu, není památka, takže rabovat se v ní může doalelujá, fasáda je asi tak poslední, co je horší, tato část je na tom staticky nejhůř. Aby nakonec nešla celá :-/
  Knihovna v ní nebude. .
  Nerad se opakuji ;) ale: město bude velice těžce shánět jednak peníze, a hlavně rozumný účel. Krajský úřad, který knihovnu „opečovává“, je marný jak včela v dýmu. Zbývá soukromý sektor. Obchodní dům těžko. Byty nesmysl. Administrativa nesmysl. Zbývá jeden byznys, který po Ostravici skočí jak po uzeném, když mu město explicitně zakáže existenci všude jinde. Než v Ostravici. Stačí jen jemně tvrdé podmínky pro licenci a Ostravica je zachráněna bez koruny daňového poplatníka.

  Thumb up 3 Thumb down 4
 52. Alex :

  aggu:
  Stará písnička?:-)

  Kromě toho, že mám k hazardu osobní averzi, se domnívám , že v tuzemských specifických podmínkách si provozovatelé tohoto kuriózního podnikání nepřejí nic méně, než se dostat pod kontrolu v jednom baráku. Ale to je úsudek bez konzultace s kýmkoli z nich, jen na základě znalosti minulého vývoje.

  Mimo to bych měl snahu město spíše kultivovat, než jeho významný symbol proměnit v symbol šedé ekonomiky

  Thumb up 2 Thumb down 2
 53. aggu :

  Ano nepřejí. Právě proto ;) A od toho tu máme politiky, kteří se nebojí a plní sliby, no ne?
  Není hazard jako hazard. Ve světě existují i jiné herny a zábavní centra než model Česká Špína.
  Symbol? Pro začátek bude stačit, když Ostravica přežije 21. století. Jiná cesta mě nenapadá.

  Thumb up 1 Thumb down 2
 54. Thunderbird :

  Vědecká knihovna by se parádně vyjímala v centru – Ostravice a blok okolních domů.
  – V centru je Ekonomická fakulta VŠB a Ostravská Univerzita. Tedy jedni z klientů vědecké knihovny.
  – Knihovna by centrum oživila. Centrum oživit potřebuje.
  – Nevidím důvod, proč umístit knihovnu do Dolní oblasti Vítkovice! Ano, rychlost realizace projektů pana Světlíka je 10x vyšší než to, co realizuje město či kraj. Přitom oba to platí z EU.

  Město, kraji, prosím inspirujte se u p. Světlíka, jak realizovat zajímavé projekty rychleji. Neházejte pouze horký brambor panu Světlíkovi. I z horkého bramboru může se vyklubat zajímavá příležitost. Město a kraj potřebují vizionáře!

  Thumb up 5 Thumb down 3
 55. robert :

  aggu:
  Ten Bachner s prolukou vedle je podle mě dost dobrý nápad. Pozemek patří městu. Ještě to tak spojit s těmi parkovacími plochami pod centrem……

  Thumb up 2 Thumb down 1
 56. Pavel :

  martin [msstavby.cz]: Ty máš legitku msstavby.cz ?? Pokud ano, tak bys za ten příspěvek o stupiditě zasloužil jednu výchovnou, legitku vrátit a napsat omluvný dopis svým kolegům v redakci za to, jak shazuješ jejich poctivou práci. Každý má svůj názor, je to volná diskuze. Že se tu mnohdy vkládají nesmysly ještě neznamená, že si autor zaslouží nadávky.

  Thumb up 2 Thumb down 4
 57. Pavel :

  A co takhle umístit VK místo černé kostky hned vedle do toho skeletu naproti DKMO a KÚ. Ubudu jedna ohavnost, vynikající dopravní spojení MHD i pro automobilisty a majitel skeletu jistě rád levně prodá.

  Thumb up 2 Thumb down 3
 58. aggu :

  Pavel: Jako poslední krizová možnost (shořel krajský úřad a všichni politici uprchli) by snad šlo ten beton oplechovat (a zateplit, tomu našinci rozumějí).
  Do té doby… bych se možná snažil být i, ehm, kreativní. Kdyby tak existovala možnost jiného správce knihovny…Projekt se dá odkoupit.

  Thumb up 0 Thumb down 3
 59. Tomas T. :

  Pavel: Majitel skeletu to pred par lety od mesta odkoupil, a urcite se toho nebude chtit zbavit za par korun…. takze s tim bych nepocital…

  Thumb up 2 Thumb down 2
 60. Xavier :

  martin [msstavby.cz]: Mírně opožděná odpověď: To co „beru“, je samozřejmě fajn – převážně je to realita, občas okořeněná třeba pivem či vínem. Tobě bych ale doporučil „brát“ kromě reality samé i trochu všeobecného vzdělání. Pak bys totiž možná věděl, že pro jednoho z autorů tohoto (mimo jiné i diskusního) webu, stejně jako pro autory webů všech ostatních, se nesluší urážet členy diskuse jen proto, že se ze svého zřejmě omezeného (tj. nikoliv „božského“) pohledu domnívá, že je názor ostatních maloměstský a stupidní ;-)

  Thumb up 8 Thumb down 3
 61. Martin [msstavby.cz] :

  Pavel: Samozřejmě. Kdyby sis web prošel. Tak v sekci „O NÁS“ je, že já tento web založil :) A výchovnou. Opravdu? :))

  A jaké pak urážky. Každý trochu přemýšlející člověk by si myslel to stejné. DOV vysaje život? Opravdu. Na těch pár dnů, kdy tam jsou kulturní akce? Mimochodem díky těmto akcím do Ostravy míří desetitisíce, které zde utrácejí své kačky. Nebo svět techniky a Plato, které funguje přes celý týden. To vysaje život z centra, když podobné zařízení v centru není? DOV pohltí celé centrum? To tady bylo již s Karolinou. Měli byste to vidět globálněji. To je problém. DOV bude spíše kulturní čtvrti, než novým centrem. Centrum není jen Ostravská univerzita a Vědecká knihovna. Ale firmy v kancelářích, úřady, byty, obchody, školy, kult. zařízení atp. Tohle je ten omezený pohled. Vy vnímáte centru, jako mikroskopické okolí kolem Masarykova náměstí. Já vidím centrum jako plochu od hl. nádraží, k Domu Kultury až po Vítkovice. A proč ne? Ostrava má jedinečnou možnost své centrum rozšiřovat. Tak proč ji nevyužít.
  Krátkozrakost. Opravdu vám nedochází nadnárodní význam DOV? Nejnavštěvovanější památka mimo Prahu. Láká turisty z ciziny ( kteří se ubytují například v centru apod. ) A tak dále. Gong je jedinečná stavba v Evropě….
  Pokrytectví. Světlík si staví památník. Další kecy. Investoval do toho zrovna nemalé peníze, tak chce, ať se mu vrátí. Je kapitalista. Přináší městu peníze, zaměstnanost a PR. A že jdou do toho peníze z EU? Aspoň umí využít dotace narozdíl od veřejné správy atp. Na Slovensku si za peníze EU staví i soukromé firmy. Ale co čechy nepálí, to neřeší. A pozor. Nikdo ho nenutí to dělat! Supluje funkci města. Ale úspěch je to, co se v čr nenosí.

  Xavier: Mezi všeobecné vzdělání patří rozdělování studentů podle fakult na exoty a neexoty? O takové všeobecné vzdělání si rád nechám ujít. A děkuji za mou psychoanalýzu.
  Naopak. Můj pohled více než široký. Málo kdo se tak do morků kostí pohybuje v dění ostravské a jiné výstavby atp. Ale to jsem již vysvětlil výše.

  Thumb up 5 Thumb down 7
 62. Xavier :

  martin [msstavby.cz]: Martine, tak ještě jednou – na tu tvou výtku ohledně „rozdělování studentů podle fakult na exoty a neexoty“ jsem už odpověděl. Abych to shrnul pro potenciálně méně chápavé čtenáře: 1) Nehovořil jsem ani jednou o „exotech“ či „neexotech“. Tato slova jsi použil jako první ty – a tato tvá, z mého příspěvku nijak neplynoucí asociace nejspíš poukazuje na to, že toto dělení používáš sám;
  2) Použil jsem slovo „podivný“, a to konkrétně o studentech ekonomické fakulty. Nikde jsem nehovořil o studentech ostatních fakult, takže jsem nikoho nijak nerozděloval. Všichni studenti jsou něčím podivní – každá fakulta (podobně jako každá instituce) si vytváří svou vlastní kulturu a tím i „podivnost“. V podstatě jsem jen řekl, že jsou studenti ekonomické fakulty podivní svým vlastním způsobem, který je specifický tím, že jsou většinou „vyloučeni“;
  3) Řekl jsem pouze to (s nadsázkou, uznávám, ale myslel jsem, že pro nikoho nebude problém to pochopit), že existuje přímo mezi studenty běžný úzus, že jsou studenti ekonomické fakulty VŠB vyčleněni ze studentského života jak porubského, tak i toho z centrálního městského obvodu. Pociťují to i sami tito studenti, nevím, o co jde.

  Ještě k tvé odpovědi pro Pavla – já nikde neříkal, že DOV vysaje z Ostravy (či z Centra) život. To si ani náhodou nemyslím. Takový názor naopak považuji za neopodstatněný. V DOV jsem svého času, úplně v počátcích, cca půl roku pracoval (v malém světě techniky) na DPČ. Bavilo mě to, celá ta myšlenka se mi líbila a stále se mi líbí. Co se mi však nelíbí je Světlíkův názor, že by Ostravská univerzita měla být přesunuta právě do DOV (resp. mezi Karolinu a Hlubinu). S tímto názorem se prostě ztotožnit nemůžu, z důvodů, které jsem uváděl výše. A věř mi nebo ne, ale na stěhování do těchto míst se dívá s nelibostí většina akademické obce této univerzity. Abych použil tvého výraziva a neargumentoval (pro případ, že by to vedlo k lepšímu pochopení): názor, že by univerzita měla být přesunuta do DOV, je pokrytecký, stupidní a naprosto krátkozraký!

  Thumb up 9 Thumb down 5
 63. Martin [msstavby.cz] :

  Xavier: „To, že studenti ekonomické fakulty VŠB jsou velmi podivná stvoření (podobně jako např. studenti fakulty pedagogické na OSU), ví snad všichni z Ostravské univerzity.“

  Tohle jsi napsal. Takže jak to mám teda chápat? Hlavně tuto část „studenti ekonomické fakulty VŠB jsou velmi podivná stvoření“. Číst tohle poprvé, což se taky stalo. Tak se studentů EKF začnu i bát. A tím, že jednu skupinu označíš určitým pojmem, tím ji odlišuje od zbytku. Synonymum pro dělení…? Takže určitě ti to několika řádkové obhajování názoru dalo asi zabrat. Ale je o ničem :)

  Jinak k Pavlovi jsem se vyjadřoval jen ve smyslu jeho „výchovných metod“. Zbytek patřil všeobecně do diskuze.

  Thumb up 1 Thumb down 4
 64. Hynek [msstavby.cz] :

  zas se vam to tu hroti do osobni roviny.. bavime se o stavbach, myslete na to.

  „Erteple“ byl smazan, protoze urazky pres anonymni proxy tady nemaji co delat.

  Pavel: „legitka“ opravdu slouzi k tomu, aby bylo odlisitelne, ktery martin je ktery, zvlast pokud „nas“ martin je autorem vetsiny clanku a ma tudiz obvykle vetsi informacni prehled.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 65. Martin [msstavby.cz] :

  Ehm, budeme si hrát na písečku DOV vesrus centrum, nebo konečně začneme budovat velkou Ostravu, jak se stalo v roce 1924?

  Třeba stavbou VTP mezi DOV a centrem, než ho nesmyslně strkat na Myslivnu…

  „Jsem z Ústí nad Labem a mě to industriální šrotiště nijak nefascinuje,“ zmínil Jehlík.“
  ( btw. Jehlík je jedním z borců, co byl za prachy pozván na debatu o oživení centra )

  Celý článek: http://goo.gl/RfkMbd

  Thumb up 0 Thumb down 1
 66. Ac :

  martin [msstavby.cz]: Černá kostka je pěkný projekt, ale obávám, že Teď už je na protesty asi pozdě, protestovat se mělo, když byly na Kostku peníze a rozhodovalo se o tom. Mělo se protestovat daleko hlasitěji a masově, petice byla málo.
  No a ten Jehlík, to je ……..bez komentáře. Přijede z Ústí za guláš a začne tu všechno kritizovat a radit, jak by se ro mělo dělat. Nebo ať to zkusí v Praze.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 67. marian :

  co se týče knihovny v dov – myslím, že na to sedí pořekadlo: lepší vrabec v hrsti, než holub na střeše. ty pořekadla nejsou žádné dětské říkanky, má to odzkoušenou platnost. takže bečet, že knihovna měla být černá a krychlovitá a jiným směrem od centra a že světlík je buran…ok, lze se o tom bavit, ale nic to neřeší. na peníze z EU fondů si sáhne nkp dov, ne černá kostka. jiné peníze nejsou a nebudou – za to světlík nemůže. otázka tedy nezní kde a jakou knihovnu, ale: knihovnu v dov, nebo žádnou? kritici dov – odpovězte si sami, podle svého nejlepšího svědomí…

  Thumb up 1 Thumb down 2
 68. Rýša :

  marian: Mariane, zapátrejte trochu v minulých letech a zjistíte proč není Černá kostka. Peníze tehdy byly. A hlavně zapátrejte, kdo loboval za to, aby tato stavba nebyla realizována. Mezi odpůrci tehdejší knihovny najdete i jméno, které máte v příspěvku – takže může nebo nemůže za to či ono? Pak si odpovězte podle svého nejlepšího svědomí…

  Thumb up 1 Thumb down 1
 69. marian :

  Rýša: O tom, že kostka už mohla dávno stát se samozřejmě bavit lze. Stejně tak o tom, proč tomu tak není, kdo to tehdá zprasil a proč. Ale že by Světlík tehdy loboval, aby se kostka nepostavila? to slyším poprvé…máte nějaký zdroj této informace?

  Thumb up 3 Thumb down 0
 70. Hynek [msstavby.cz] :

  Rýša: tak samozrejme ze kdyz mas na krku poloprazdny areal DOVu, tak tam chces treba i knihovnu, kdyz uz se o ni jedna. zas tolik veci, ktere snesou dotace a kteryma jsi ten areal schopny zaplnit, neni. kazda nova knihovna/muzeum/galerie/edukacni zalezitost, ktera se postavi nova jinde, je pro DOV promarnena prilezitost.

  jina vec je, jak se zachazelo s penezma na cernou kostku ze strany kraje, tam bych teprv mluvil o svedomi.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 71. aggu :

  marian: Zdůvodnění Palase, Nováka a jejich přátel bylo, že než knihovna jsou v kraji potřebnější věci, jako např. zateplování škol (třeba té na Jízdárně). Je dost možné, že Babka aspol. už v té době loboval za smetení Kostky ze stolu.
  Každopádně tyto lidi považuju za to nejhorší co se mohlo/může kraji stát. Smog není problém. Ale když někdo soustavně háže rozvoji kraje klacky pod nohy…, ať už je motivován nebo motivaci ani nepotřebuje… Ve volbách by měli panáčci splatit účty.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 72. thvari :

  Napadlo mě, že sem dám pro inspiraci pár fotek naší knihovny. Je to stavba z r. 2006 (Utrecht, Holandsko) a skutečný skvost. Nějak takhle vypadá skutečná Černá kostka…

  http://www.wielaretsarchitects.com/en/projects/utrecht_university_library/

  Thumb up 1 Thumb down 0
 73. Rýša :

  thvari: Krása. Ale i ostravská Černá kostka by byla obrovským přínosem po stránce architektonické. No, a zatím vypadá, že se zmůže na poněkud zvláštní knihovnu v DOV samozřejmě s tučnými dotacemi, jak jinak.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 74. Martin [msstavby.cz] :

  thvari: Dělo.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 75. Alex :

  thvari:

  To je krása, že by se jeden počural. Původně jsem myslel, že ty frajerské skleněné desky, trčící z fasády, jsou po holandsku disciplinovaně stejnoměrně malebně wotevřená wokna a že ta motorka před knihovnou je Jawa 250 Pérák, ale to bych asi i po Utrechtu chtěl moc, v obouch případech.

  Zato ale my budeme také mít knihovnu, vysokopecní portlandskou, a navíc ušetříme za další architektonickou soutěž, když už jsme jednu prosrali, to by šetřiví Holanďané čuměli, jak se to dá dělat lacino.

  A soudruh Babka, přítel Novák a buržoa Světlík nám všem vysvětlí, jak je to výhodné a ideově ukotvené, poněvadž S. buduje za veřejné prachy soukromokapitalistický výrobní prostředek, B. tím napomáhá k dalšímu znemožnění nenáviděného kapitalistického společenského řádu a N. …. No, N. zavolá 5000krát příteli na telefon z tenisu a s jeho pomocí dá dohromady obsah, formu a slovosled, když už se doteď tolik nadřel s dlouhými samohláskami a přesunem důrazu z předposlední na první slabiku.

  Z dovolené offtopic zdraví Alex a je mu to jedno

  Thumb up 1 Thumb down 1

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.