Univerzitní budovy, Černá louka

Fotografie zaslal čtenář. Děkujeme!

Celkový pohled na základové konstrukce budov fakulty sportu a umění.

Detailnější pohled na budoucí vřed a kýč centra města. Fakulty sportu.

Související články


Komentáře

 1. cervik :

  3 jeraby karolina,zatim dva OU,jeden jerab byty janackova,jeden jerab jatka, jeden jerab byty u Komenskeho sadu a jeden 40ti metrovy jerab ve fakulte v Porube… to uz tu dlouho nebylo 🤔

  Thumb up 79 Thumb down 2
 2. Slosor :

  Jindřich nic, Nové Lauby nic, Černá kostka nic, Nové koupelny nic, Ostravica nic. A jedna z mála věcí, která se opravdu staví je zrovna tato hrůza. Frustrující.

  Thumb up 25 Thumb down 46
 3. Fanda :

  cervik :Tak to mě rozesmalo.Vysvetleni: Protože jedeme na rekord chachari.

  Thumb up 8 Thumb down 13
 4. thvari :

  Martine, jaký názor máš na tu druhou budovu – Fakultu umění?

  Thumb up 4 Thumb down 1
 5. Fanda :

  Martin (msstavby.cz)Zase jsi hodil rukavici.Tak jak si představuješ to,aby to nebyl budoucí vřed a kýč centra města.Vis sám, že je to nutné postavit co nejrychleji,aby se využily dotace na tyto stavby.Architektonicka soutěž by se nevlezla,do tohoto termínu.Tak řekni jak by jsi postupoval ty? Doufám, že máš lepší řešení.Tak se o to řešení poděl s ostatními.

  Thumb up 14 Thumb down 18
 6. Honza :

  Fanda: Ty budovy tam mohou být stovky let. Nemyslíš, že by bylo lepší třeba deset let počkat, udělat soutěž, naspořit vlastní prostředky, a pak stavět něco opravdu kvalitního? Vždycky se najde důvod proč stavět nekvalitně.

  Thumb up 8 Thumb down 10
 7. rom :

  Osobně si myslím, že soutěžit a diskutovat je pěkné, ale pak by se nic nedělo, život je krátký. Také se diskutovalo o tramvaji v Porubě a jak to dopadlo – zde by to mělo být více direktivní.

  Mě laikovi se to celkem líbí, pokud to bude vypadat jako na vizualizacích, bude to funkční, dobře udělané a udržované, tak proč ne. Musí se však upravit i okolí, bo jinak to bude působit jako vřed.

  Buďme rádi, že se něco staví – zase taková hrůza to není. Za mě osobně je třeba zbytečná investice do Jatek, bohužel to tlačila malá s skupina lidí. Místo toho byly prioritnější investice v prolukách třeba. Až to bude hotové, tak to také zapadne – bezprostřední okolí je strašné, dvojité oplocení ze zastávky Stodolní je důkaz, že ty drobné ale důležité estetické věci nikoho nezajímají. Stačilo by odstranit ten starý plot, bo tam je úplně nový a dostečný. Ale to je samozřejmě jen detail, který ale dokresluje ty úvahy.

  Thumb up 10 Thumb down 3
 8. thvari :

  Fanda: Fando, neomlouvej nekompetenci lidí, kteří to měli a mají na starost. Nemuseli dělat soutěž a mohli oslovit někoho, o kom víme, že je na něj stoprocentní spolehnutí. Klidně znovu pana Pleskota. Výsledek by byl nesrovnatelně lepší a všechno by se stihlo stejně, jako se to stihlo s tímto nekvalitním projektem.

  Thumb up 3 Thumb down 1
 9. Johnny :

  thvari: Což se mimochodem nakonec stalo s fakultou umění. Oslovili renomovaného (regionálního!) architekta, který vypracoval velice vkusný projekt. Bohužel ale patrně již neměl vliv na urbanistickou stránku celého projektu, která i krásnou budovu fakulty umění staví do nepříznivého světla…

  Thumb up 3 Thumb down 0
 10. thvari :

  Johnny: koho oslovili? ono by bylo celkem trapné, kdyby zrovna „fakulta umění“ neměla vkusnou budovu

  Thumb up 3 Thumb down 0
 11. Fanda :

  Honza:Tady jde o to, že nemůžeme čekat deset let,je třeba investovat do vzdělání hned teď,aby se region rozvíjel.Ty budovy žádná sláva,ale zase lepší tohle, než to,aby tam x-let byla navážka kontaminované zeminy.

  Thumb up 10 Thumb down 3
 12. adamous :

  Fanda: V tomhle urcite souhlas.

  Thumb up 4 Thumb down 1
 13. Fanda :

  thvari : Já nikoho neomlouvám.Jiste,mohly by ty budovy z architektonického hlediska vypadat lépe,ale nebyl čas na to,takhle to provést.Tohle z velké části zaplatí EU a ta také klade své podmínky na dotační tituly.Bude také přínosem i to že tam bude studovat, nevím přesně,dva tisíce studentů a tím se i rozšíří služby v centru města.Navic to bude i pro veřejnost.Take jsem pro, aby budovy vypadaly jinak, lépe, ale ten ekonomický dopad na centrum bude pozitivní.

  Thumb up 6 Thumb down 4
 14. Martin [msstavby.cz] :

  Fanda: Dotační programy se neobjeví během jednoho dne a projekty nemusí být připravovány nadměrnou rychlostí. Období účinnosti dotačních programů je známo delší dobu předtím, než začnou fungovat. Také se ví, do jakých oblastí peníze potečou. Bohužel tohle je ale příklad nezvládnutí čerpání Unijních peněz a celkově špatně fungující projektové a investiční přípravy ze strany příjemců dotace – v tomto případě Ostravská univerzita. Fráze, že se musí peníze rychle vyčerpat, je cestou, jak zakrýt vlastní neschopnost. Dotace jsou dobrovolné a záleží na schopnosti žadatele připravit kvalitní projekt.

  A i kdyby, mohl objekt projektovat někdo jiný, než ateliér Simona. Ten dům je zbytečně složitý, kýčovitý, nelogický, předražený, plný nesmyslů a hlavně ošklivý https://www.msstavby.cz/zazemi-sportu-a-behavioralniho-zdravi-13-03-2018/ https://www.msstavby.cz/ovastory-69-29-01-2019/

  Fanda: thvari: S budovou pro fakultu umění nemám problém. I když si nedokáži představit, jak bude objekt vypadat, když bude postaven jen z části (dočasně). Úlety se špatným průzkumem a vícepracemi za desítky miliónů jsou úlet. Celkově je však území chaoticky napojeno, jestli se to dá tak nazvat.

  Původně fakulta umění vypadala takto: https://www.msstavby.cz/nova-budova-fakulty-umeni-ou-09-10-2017/

  Poté návrh přepracoval Kamil Mrva Architects

  Thumb up 6 Thumb down 4
 15. Martin [msstavby.cz] :

  Fanda: Dva tisíce studentů rozhodně ne. Fakulta sportu 170 studentů. Fakulta umění má kole 300 studentů. Někde ti chybí 1530 studentů.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 16. Fanda :

  Martin (msstavby.cz) Během prvních let má areál využívat 1400 studentů,dodal rektor OU Jan Lata.Tohle psali na novinky.cz 14.1.2020.Bohuzel odkaz nepošlu,z toho telefonu se nechytam.Nechytej zase za slovíčka.Ja jsem napsal, že nevím počet studentů, možná dva tisíce.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 17. Fanda :

  Martin (msstavby.cz)Martine sám víš jak dlouho u nás trvá příprava stavby a vše kolem toho.Tenhle areál vzniká z programu Restart.Prvni akční plán byl přijat v červenci vládou ČR.Takze moc času nebylo.Spis bych vinil z toho ty neschopné vlády, které jsou u moci poslední období.Mam známé na OU, některé znám i delší dobu,tak jak s nimi budu hovořit, zeptám se na tento projekt a rád tady čtenáře budu informovat.Fakulta sportu není nějak krásná stavba, to uznávám,ale musela splňovat všechny podmínky v zadání,aby dosáhla na dotace z EU.Takze asi dospějeme k závěru, že to je neschopnost tohoto státu, cokoliv rychle a kvalitně připravit.Inspiraci nám může být Polsko,kde připravují projekty roky dopředu a proto jsou tak úspěšní v čerpání dotací z EU.Potom nemají problém se zájmem investorů a tím pádem jde i nahoru jejich ekonomika.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 18. Martin [msstavby.cz] :

  Fanda: V tom případě budou muset Ostravské univerzitě mnohonásobně vzrůst počty studentů oproti současnému stavu. https://www.novinky.cz/veda-skoly/clanek/stavba-ostravskeho-univerzitniho-kampusu-zacina-40309897

  Nicméně v dokumentaci pro fakultu sportu je uveden počet 170 studentů https://www.msstavby.cz/zazemi-sportu-a-behavioralniho-zdravi-13-03-2018/

  Buď tedy pak bude připadat až 1230 studentů na fakultu umění, nebo to pan rektor chápe tak, že kdo chodí na Ostravskou, tak si tam zajde třeba posedět k řece nebo zaběhnout do toho proskleného oválu co levituje.

  Fakulta sportu je plánována mnoho let, zde na webu se objevila již v roce 2017 https://www.msstavby.cz/nova-budova-fakulty-umeni-ou-09-10-2017/

  Selhání Ostravské. A jak jsem psal, mohl to projektovat kdokoliv jiný. Ne LSD ateliér Simona.

  Thumb up 3 Thumb down 2
 19. Fanda :

  Martin (msstavby.cz) Nevím kolik tam bude studentů, nejsou to má slova,ale čím víc tím líp, že.Je, omlouvám se,nenapsal jsem tam datum, červenec 2017.To byl přijat první akční plán vládou ČR.To jsou tři roky.Takze krátká doba.Restart začal někdy v letech 2013-14.Jednoznacna chyba vlády.Polaci toho využili hned.Alespon jde vidět,jak vláda na své postižené regiony sere.

  Thumb up 3 Thumb down 2
 20. D-r :

  Ne věřím že ta fakulta sportů bude vypadat jako na vizualizaci.

  Thumb up 1 Thumb down 3
 21. Fanda :

  D-r: Doufejme,taky bych byl rád.Ano,je to jenom vizualizace,aby se dosáhlo na dotace.A když chcete dotace,tak musíte mít podnikatelský záměr,a s tím souvisí i vizualizace.

  Thumb up 1 Thumb down 4
 22. cervik :

  Uz stavi treti… kdyby nekdo chtel sledovat- https://www.youtube.com/watch?v=oA202ElHgHs

  Thumb up 6 Thumb down 0
 23. Rdm :

  https://www.idnes.cz/ostrava/zpravy/fakulta-ostrava-stavba-ostravska-univerzita-problemy-dotace.A201120_582079_ostrava-zpravy_woj

  Thumb up 3 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.