Stavba Fakulty umění opět pozastavena

Stavba budovy pro Fakultu umění Ostravské univerzity, který od počátku záměru provází problémy, je opět pozastavena.

Problém začal již u počátečního návrhu budovy z roku 2017, který svým vzhledem vyvolal nevoli a nepřijetí.

Po přepracování projektu a nové podobě budovy nastaly další problémy již při zakládání stavby. Až při realizaci stavby se zjistily problémy s podložím, které si vyžádaly vícepráce a kvůli finanční náročnosti také realizaci jen poloviny z plánovaného objektu. Viz text z archiweb.cz z října 2020.

Výstavba dvou nových budov Ostravské univerzity v blízkosti výstaviště Černá louka v centru města má zhruba tříměsíční zpoždění. Důvodem bylo nutné odstranění dekontaminované zeminy, které miliardovou stavbu prodraží zhruba o 80 milionů korun.

„Po předání stavby jsme velmi brzy na základě průzkumů, které se vždy musí provádět při těch samotných pracích, zjistili, že v území se nachází kontaminovaná zemina, která obsahuje velké množství uhlí,“ uvedla Bajgarová. Likvidace takové zeminy je finančně nákladnější, než byly původní předpoklady.

„Stavba proto byla částečně zbrzděna na určitou dobu, stavební práce už se ale znovu rozjely a postupně stahujeme ten časový skluz, ke kterému jsme došli. Jedná se ale o velkou plochu, takže došlo celkově na té miliardové stavbě k nárůstu o zhruba 80 milionů korun,“ řekla Bajgarová. Dodala, že o náklady na toto navýšení se ve zhruba stejné výši podělí město s univerzitou.

Tvrzení je však nešťastné.. Zmiňované „průzkumy“, tedy inženýrskogeologický průzkum, se provádí v předprojektové přípravě stavby, ne až po předání staveniště. Důvody jsou jasné. Díky průzkumy se zjistí geologické poměry, podle kterých se navrhují základové konstrukce stavby. Zjistí se únosnost zeminy, složení zeminy, přítomnost odpadů a navážek. S čímž se u tak známého brownfieldu dá počítat.

Jednoduše musíte zjistit na čem stavíte. Ať víte, co můžete postavit a jak.

Máme listopad 2020 a stavba je opět pozastavena. Viz text idnes.cz

Podle sdružení firem Imos Brno a Beskydská stavební byly práce přerušeny proto, že univerzita nedodala projektovou dokumentaci odpovídající platnému stavebnímu povolení. 

Škola totiž kvůli financování rozdělila plánovanou stavbu na dvě části, čímž se odchýlila od dokumentace. Pro současnou podobu stavby proto není získané stavební povolení použitelné.

„Už v dubnu jsme univerzitu vyzvali k předání smluvní projektové dokumentace prokazatelně ověřené ve stavebním řízení, což se doposud nestalo,“ komentoval zástupce stavebního sdružení důvody, které k přerušení prací vedly. Z pracovních důvodů si nepřál být jmenován, redakce jeho identitu zná.

Pokud by se stavba zdržela o několik měsíců, mohlo by to pro školu znamenat velký problém. Nemusela by totiž stihnout dostavět včas, poslední termín pro splnění podmínek dotace je konec roku 2022.

Obavy z takového problému ale zástupci Ostravské univerzity nesdílí. „Komplikace z hlediska čerpání dotace nepředpokládáme,“ odmítá možný problém Lucie Fremrová, mluvčí Ostravské univerzity. Nesnáze s využitím stávajícího stavebního povolení však univerzita přiznává. Původně usilovala o takzvanou změnu stavby před dokončením, s čímž ale stavebníci od začátku nesouhlasili a tvrdili, že je potřeba úplně nové stavební povolení.

„Univerzita na této změně usilovně pracuje již od začátku roku. První žádost o změnu stavby před dokončením jsme podali již na jaře, následně se však ukázalo, že bude nutné nejen změnit stavební povolení, ale také příslušné územní rozhodnutí. Proto jsme žádost ze stavebního úřadu stáhli a začali pracovat na dokumentaci pro změnu územního rozhodnutí,“ vysvětlila mluvčí univerzity.

„Bohužel současná legislativa nám neumožňuje řízení urychlit a nutí nás dokumentaci přepracovat a znovu oslovit všechny dotčené orgány, které si navíc mohou vyžadovat další, v původním stavebním povolení nebo územním řízení nevyžadované dokumenty a podklady,“ dodala mluvčí univerzity.

Související články


Komentáře

 1. vojta :

  Tohle je obrovský průser, za který by měly padat hlavy. Hrajeme si tady na město, kde věci začínají už relativně postupně fungovat, a pak takový přešlap přímo v centru na takto lukrativních parcelách.

  Thumb up 10 Thumb down 10
 2. Adam Cerv :

  vojta: Spíš bych jen řekl: Hrajeme si tady na město.

  Thumb up 9 Thumb down 7
 3. Jana :

  Adam Cerv: Je to tak. Já jen nevím o jaké lukrativní pozemky jde. Zemina je tam kontaminovaná tak, že široko daleko jde cítit aceton a jiné „chuťovky“ a celkově z toho projektu číší zbrklost. OU začíná být pěkný chaos. Já už jsem asi velká pamětnice, protože i Farská zahrada mi přijde jako další panoptikum, zejména když si uvědomím co tam bylo za socialismu (nerada to říkám, ale farská zahrada za bolševika měla 100 násobně větší šmrnc a hlavně zasahovala až ke středověkým hradbám). Hra na velkoměsto pokračuje.

  Thumb up 9 Thumb down 22
 4. Winter :

  Juchů! Skelet 2.

  Thumb up 6 Thumb down 14
 5. adamous :

  Hmm, simply Ostrava.

  Thumb up 3 Thumb down 10
 6. David :

  a hlavně, že OpenStreetMap jí už postavil na mapách :D aspoň to….

  Thumb up 1 Thumb down 8
 7. MM :

  Bohužel se ukazuje, že veřejný sektor neumí stavět úsporně velké stavby. To není jediný přešlap a kdo by snad zapomněl, tak tady: DK Poklad v Porubě, několikátá oprava Ostravar arény, předražený Městský stadion Vítkovice nebo i dopravní stavby na našem území. Soukromý sektor je v tomto o světelné roky jinde viz. Forum Karolina nebo sousední kanceláře. Jediné kritérium je totiž výše dotace na projekt, místo doby přípravy, kvality realizace a podobně. Když člověk vidí ten šlendrián, jestli by nebylo lepší nechat si to celé postavit soukromníkem a za předem danou částku odkoupit. Tak jako staví developeři pro investiční fondy nebo banky.

  Thumb up 9 Thumb down 7
 8. Adam :

  David: OpenStreetMap je, představte si to, OTEVŘENÁ mapa. Tzn. že ji editují uživatelé, a to podobným způsobem, jako se edituje třeba wikipedie.

  Thumb up 14 Thumb down 0
 9. LK :

  David: na OpenStreetMap je to označeno jako stavba (ta zelená-hnědá barva)

  Thumb up 5 Thumb down 0
 10. David :

  Adam:
  wikipedie alespoň kontroluje obsah, tenhle výtvor tam nechává cokoliv :) že jste tam ještě nezakreslili Ostravskou lanovku nebo mrakodrap :P
  ale když jsou místní uživatelé tak ochotní, mohli by ten (ne)Klastr vymazat, nemá cenu tam dávat něco do není ani se nedělá
  A pokud nemají co dokreslovat ať radši opraví rezidenci na Karolíně, asi si někdo dost zakouřil když to editoval :)

  Thumb up 0 Thumb down 5
 11. Johnny :

  David: Jak správně říká LK, OSM ukazuje staveniště, vyznačená budova je tam „ve výstavbě“ – to signalizuje ta khaki barva.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 12. Rdm :

  Adam: Johnny: samotná budova klastru má v OSM stejnou barvu, jako budovy již existující a že má okolí khaki barvu, může pro člověka, který to neví znamenat cokoliv, podívejte se kolik různých barev tam je v okolí. Buď to tam být zakresleno nemá nebo má být jasnější, že jde o stavbu, podívejte se třeba na mapy.cz jak značí plánované úseky silnic.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 13. Johnny :

  Rdm: To už je otázka na programátory OSM, v systému je objekt zakreslen přerušovanou čarou coby „Budova ve výstavbě“, teď jsem to ověřoval.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 14. D-r :

  Něco se tam děje? Teď jsem tam byl a vypadá to furt stejně a není tam ani noha. Narozdíl od Karolíny. Tihle tam makají jako mravenci.

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.