Národní zemědělské muzeum Ostrava

Fotografie dokončené rekonstrukce a dostavby industriálních budov v Dolní oblasti Vítkovice kde vzniká Muzeum potravin a zemědělských strojů v Ostravě. Muzeum by mělo být otevřeno v druhé polovině měsíce září.

Autor: Ing. arch. Josef Pleskot / AP atelier
Fotografie exteriér: Archív MSStavby
Fotografie interiér: Archív NZM

Obě haly vznikly v roce 1926 jako součásti měděné hutě vítkovické průmyslové oblasti. Severní hala sloužila jako sklad sypkých materiálů a v jižní, delší, hale bylo umístěno dvanáct obrovských betonových van pro loužení vypražených kyzových výpalků. Objekty dostaly přímý zásah při bombardování Ostravy na sklonku 2. světové války, ale válečná výroba mědi byla rychle obnovena. Při loužírně byl zbudován také protiletecký kryt. V 60. letech 20. století přestala měděná huť plnit svou ekonomickou funkci v rámci vítkovické průmyslové výroby a areál byl transformován pro aktuálnější potřeby, z loužírny se stává veronikárna, hala, ve které se opravují veroniky, pojízdné mísiče feromanganu. Po ukončení výroby v dolní oblasti se z hal stávají definitivně skladové prostory, které jsou později určeny k demolici.

Zpátky život halám vdechnul až projekt architekta Josefa Pleskota a inženýra Milana Šramla, kteří propojili obě haly velkorysou vestavbou a v proluce mezi halami nechali vztyčit třetí halu, která komplex budov pomyslně korunuje.

Interiér:

zdroj text + foto interiér: nzm.cz

Související články


Komentáře

 1. Pat :

  Modlil jsem se za to , aby ten nápis neudělali podle té vizualizace . Takhle to vypadá mnohem líp .

  Thumb up 27 Thumb down 0
 2. MareK :

  Škoda toho zadního čela delší haly…

  Thumb up 9 Thumb down 3
 3. rom :

  Byl jsem se tam podívat, vypadá to dost levně – takový Potemkin. Myslím, že se mělo troch přidat a udělat i bok haly ve směru hlavní stage Colours – nějaké schody, myslím, že i na těch vizualizacích to bylo. Takto to z nejpohlednější strany vypadá jen jako očištěná fasáda. (

  Bohužel jako obvykle -zase došly z Prahy drobky. (

  Thumb up 5 Thumb down 17
 4. David :

  škoda těch špinavých cihel vlevo nahoře 2./3. fotka. Ten název muzea mohl byt taky větší…
  Stavba pěkná ale na druhou stranu že by měl člověk jásat.. na Pleskota bych čekal víc!

  Thumb up 6 Thumb down 4
 5. Fanda :

  Martin (msstavby.cz)Tak to pěkný článek.I tvůj komentář je na úrovni.Ne vážně ten tvůj komentář mě potěšil,je racionální a hovoří o něčem.Jen tak dále.

  Thumb up 6 Thumb down 7
 6. chytrak :

  Fando milej, je to okopírovaný text z webu muzea….

  Thumb up 4 Thumb down 0
 7. Mx :

  Neni to vubec spatne, ale opet nerozumim – stoji to desitky milionu A okoli katastrofa. Kvalitni travnik stoji do 50kč za metr a ikdyby více? Chapu, ze jsme v Dovu, ale tam jako nemuze byt i kvalitni okoli treba ty travniky??

  Thumb up 9 Thumb down 0
 8. Fanda :

  Chytrák:Jde poznat, že to je kvalitní web muzea.A Když to tak vypadá ve skutečnosti,tak tím líp.

  Thumb up 2 Thumb down 2
 9. D-r :

  Mx: S tím trávníkem jé to úplně stejné jako Náměstí Biskupa Bruna.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 10. riltr :

  MareK: Přesně tak, nechápu co tím sledují…jestli tam má časem vzniknout nějaká čvrť, tak chtě nechtě bude každá strana pohledová, ten plech je děs, evokuje to haly JZD někde na venkově v 80. letech, jen tam chybí ta rez (zatím), tu stavbu to naprosto degraduje a narušuje to její ráz, osobně by mě zajímalo, jaký byl důvod, jak by to pan Pleskot zdůvodnil ???

  Thumb up 5 Thumb down 2
 11. balde :

  riltr: Maslím si že pan Pleskot udělal jen tu první vizualizaci, ale rozpracování do projektu už nedělal on a jeho studio, jinak by se měli stydět :D

  Thumb up 1 Thumb down 2
 12. adamous :

  riltr: Radsi tam meli nechat tu cervenou cihlu a nebo tam nasadit nejake popinave rostliny, takhle to momentalne vypada hodne low-cost. Tak samo se mne moc nelibi to plechove oblozeni u te nadstavby a k tomu zanedbanemu okoli snad ani neni treba nic dodavat.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 13. David :

  Obecně k DOV… od toho r. 2012, což je už 8 let se tam nic nezměnilo, přibylo pouze toto muzeum a pár workshopových místností a 2 bary. Urbanisticky tam není nic, žádný park, květiny, trávička jen u starých vagonu jinak spíše se tráva rozrůstá z dlažebních kostek, vodní prvek žádný.
  I takové srovnání s obdobou DOV v Katovicích – Strefa Kultury, tam je tolik zeleně až si člověk ani není schopen vybrat kam si sednout.
  Propojení s Trojhalím dodnes neexistuje… Světlíkova vize zelené Ruské už je taky jen vzpomínka na rok 2010 někde.
  Asi si ještě počkáme jednu generaci, ale to už budou obdobná místa někde úplně jinde a my zas budeme dohánět.

  Thumb up 18 Thumb down 5
 14. aggu :

  riltr: A předtím než psát „děsy“, nemá třeba ten plech nějaký význam? Dostavba, snadná demontáž pro instalaci velkých objektů…

  Thumb up 7 Thumb down 1
 15. Fanda :

  David :Je třeba si uvědomit, že přeměna celého areálu stojí a bude stát desítky miliard korun.Na toto jsou využívány peníze z různých dotačních titulů,a na to potřebujete vypravovat podnikatelský záměr.Urcite je lepší, když se tahle památka zachránila,o čemž svědčí i různá ocenění a zvyšující se počet návštěvníků.Jo, takový balík peněz není snadné získat hned.A proměnit tak velký areál také ne.Mohlo se stát i to, že se celý areál zbourá a postaví se tam haly a sklady.Coz by byla pecka, oblast kousek od centra posetá halami.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 16. aggu :

  David: Strefa Kultury v KTW je teda dost nesourodý celek ;) I když teda kongresové centrum je z kategorie wow. Spodek je naproti tomu trochu za zenitem. Slezské muzeum stejně jako DOV mají ještě hodně práce před sebou. A celé lokalitě dominuje povrchová parkoviště, to moc nechápu.
  V DOV vodní prvek je, před Cokafe ;)
  Propojení s oblastí Troj(Dvoj)halí je v plánu.
  Neexistuje v Ově jen DOV, třeba oblast zadního traktu nové koncertní síně a parku Milady Horákové, může za pár let být, pokud mají na magistrátu rozum, ozdobou města. Když koncertní síň potřebuje japonce na akustiku, myslím, že japonce potřebujeme i na projekt obnovy parku ;) Možná ještě víc než na tu akustiku.

  Thumb up 7 Thumb down 3
 17. David :

  aggu:
  Kašna před CoKafe je jen kašna, to snad jako nějaký základní vodní prvek brát nelze. Mimojiné funguje jen v létě.
  A bavme se o DOV, nemusíme konverzačně skákat do Komenských Sadů nebo k Miladě nebo jak krásná bude Hala. Ano vize byla z DOV udělat něco extra, vize někde z let 2000, 20let poté se opráhlo pár starých budov ale kromě toho tam není nic nového, zajímavého co by tu lokalitu ještě zatraktivnělo. Do 3 muzeí, kde expozice jsou fixní na několik let přece nebudete chodit každý měsíc :) Takový příklad bych určitě nechtěl pro Halu, asi bude super, třeba bude super i park, ale tyto plány byly i na lokalitu DOV – skuset utek. Jedinou funkcí je muzeum, přednáška a drink se starým filmem, stačí to?
  Propojení s Dvojhalím je v plánu 10 let určitě, jak dlouho tam budeme ještě šplhat přes tu šikmou Karolínskou lávku?

  Thumb up 10 Thumb down 3
 18. aggu :

  David: Jasně, já taky chci z DOV nejlépe do konce roku kombinaci Zollverein a La Défense ;)
  Kašna je kašna. Není hotová, ale…
  Myslím, že tvrzení „opravilo se pár budov a kromě toho tam za 20 let není nic nového“ je trochu křivda. Mimo to je tam i U6, Svět techniky, Fajna dilna, Tendon, Heligonka, Brickhouse, Bolt Tower… Bude Kofola… Festivaly… To je na pětníku kulturní výbava, kterou nemají v Česku okresní města.
  Před 20 lety to byla kupa šrotu a nejmenovaní politici chtěli vše srovnat se zemí. Po 20 letech je to top turistická, kulturní a vzdělávací destinace. Na Česko dobrý. Hodně dobrý.
  Myslím, že první cíl zachránit DOV se povedl. Povedl se i druhý cíl, přicházejí tu lidé v milionech. To už je imho dost nad plán ;) Třetí cíl nás čeká, dostat do DOV život 24/365. K tomu je třeba ještě dočistit zbytek DOV od starých ekologických zátěží (hádejte kdo to má na starosti a jak se stará). Teprve pak přijdou lidi natrvalo.

  Thumb up 17 Thumb down 4
 19. Fanda :

  aggu: Pravdu máš chlape.

  Thumb up 6 Thumb down 4
 20. Mx :

  Větší množstvi kvalitni zeleně by podle mne za rozumný peníz prilakalo vice lidí a hlavně soucasne navstevniky motivovalo k delsimu pobytu. Mnoho lidi se rado projde a kvalitni zelen, nejake ty parkove prvky ap, by také spoluvytvorily dalsi motivaci

  Thumb up 13 Thumb down 0
 21. rom :

  Mx:

  a proto se nesmyslně dělají parky v okrajových částech Ostravy (

  je to absolutní neschopnost lidí, kteří o tom rozhodují – neumí uvažovat komplexně v širších souvislostech – chtěl bych vidět, jaké mají vzdělání a zkušeností tito lidé, kteří ovlivňují život Ostravanů na desítky let…

  Thumb up 3 Thumb down 4
 22. Migi :

  rom:
  to je když na radnici v této komisi nebo výboru sedí třeba ekonom, nechápe co město a daná lokalita a projekt potřebují, nemá žádné architektonické ani urbanistické vzdělání a rozhoduje za 50 měsíčně, jeho náměstci z ekonomických oborů jak by smet ale hlavně že vedou rozvoj města, jakoby Ostrava byla finančním centrem :)
  Jakým způsobem se k této funkci dostali je asi všem jasné, ale takových je na radnici spousty…

  Thumb up 5 Thumb down 2
 23. Martin [msstavby.cz] :

  rom: Z boku nic plánované nebylo. Je to postaveno dle vizualizací. https://www.msstavby.cz/zemedelske-muzeum-vizualizace-01-03-2017/

  Celé to je fajn. Jen pár materiálů a jednoduché linie. Středová dostavba je také zajímavá.

  Thumb up 5 Thumb down 0
 24. Crazym :

  Copak se to kope na placu vedle toho Zemědělského muzea, nevíte někdo? Foto z 16.3., sorry zapomněl jsema na něj :-) https://screenshot.cz/4JTDN/

  Thumb up 0 Thumb down 0
 25. Pat :

  Crazym: sanace podzemních vod , podle Twitteru Jana Světlíka

  Thumb up 0 Thumb down 0
 26. aggu :

  https://mfcr.ezak.cz/contract_display_2585.html

  Thumb up 0 Thumb down 1

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.