Zázemí sportu a behaviorálního zdraví OU

Projektů odtržených od reality není nikdy dost. Ani v podání Ostravské univerzity.

Jestli jste si mysleli, že návrh budovy pro Fakultu umění  je „poměrně nešikovný“, návrh budovy pro Univerzitní zázemí sportu a behaviorálního zdraví pro Ostravskou univerzitu nastavuje laťku šílenosti do zcela jiných výšin. Děsivé je, že tento návrh klidně prochází schvalovacím procesem a blíží se k záměru realizace.

Proč je záměr zcela odtržen od reality. Mnohé určitě uchvátí vizualizace budovy. Plno prvků, sklo, ocel, levitující běžecký ovál. Fungují něco jako „wow efekt“, podobný tomu, když jde dítě kolem výlohy hračkářství a nutně chce hračku, která se mu zalíbila. V tu dobu však nemyslí na náklady a u této stavby ani na funkčnost  a údržbu po dobu životnosti objektu.

Zdá se, že za každou cenu muselo být navrhnuto mohutné schodiště, kolem kterého následně vznikla budova. Samotná schodiště jsou někde otevřená, někde krytá prosklenou konstrukcí. Je navrženo v několika úrovních, z nichž jen malá část plní i funkci přístupové komunikace. Prostřední, nejmohutnější schodiště, vás dostane pouze přímo do běžecké dráhy.  Údržba skleněných zastřešení schodišť nebude vůbec jednoduchá a levná.

Vznášet se má vesmírná stanice ISS obíhající planetu. Ne běžecký ovál v Ostravě. Vykonzolovaný běžecký ovál je opět navržen jako prosklený. Zde údržba skleněných ploch také nebude jednoduchá. Samotná konstrukce bude ze statické a finančního hlediska velmi nákladná. Nad vykonzolovaným oválem se nachází další běžecký ovál. Dle umístění tribun se zde očividně počítá s diváky. Bohužel navržená konstrukce, jako jsou komunikační jádra a zastřešení oválu opět proskleným zastřešením na ocelové konstrukci, diváka od závodníků odděluje. Divák ztrácí kontakt se závodníky.

Prapodivné zastřešení oválu a tribun, ale hrací plochy už ne je také velmi nekoncepční. Povšimněte si také podivného vjezdu do podzemních garáží, nad kterým se jen pro jakýsi efekt dělají dvě lávky.

Celkové stavba působí jako špatně poskládaný sklo-ocelový Tetris, který se vysypal na Černou louku. Návrh působí spíše komicky, než reprezentativně. Stavba je na následný provoz a údržbu velmi nákladná a neekonomická. Investice přesahuje půl miliardy Kč pro 170 studentů. Na stavbu bohužel neproběhla architektonická soutěž.

Nechceme rozhodně tvrdit, že se u návrhu má  myslet pouze na cenu. Ale návrh by měl aspoň být v rozmezí designu sportovních staveb, které vznikají v dnešní době, můžete vidět např. na Archdaily.

Vizualizace záměru:

zdroj: zakazky.osu.cz / ostrava.cz

Související články


Komentáře

 1. Lip :

  V prvni chvilce jsem si myslel, ze jde o lunapark v kombinaci s aquparkem :-). A ejhle ono to je fakulta!

  Thumb up 25 Thumb down 11
 2. marian :

  připomíná mi to epizodu ze Simpsons, kdy Homer navrhoval auto :-) Ale to byl animák, člověk se měl zasmát…

  Thumb up 15 Thumb down 11
 3. Dříč :

  No ovšem toto vypadá hodně zdařile! Ačkoliv se někomu použití plechu a ocele nemusí líbit, tohle ztvárnění přesně zapadá do Ostravy! Má to svůj jedinečný a nezaměnitelný tvar, což by budova tohoto typu rozhodně mít měla! :)

  Thumb up 30 Thumb down 5
 4. Dříč :

  Tak nechápu komentář readakce, když je to hranatě, je to špatné, když je to jedinečné a zároveň praktické – kurde využití střechy jako plocha pro sport je ještě lepší, než aby tam bylo parkoviště!!! A k tomu, jak sami přiznáváte, s „levitující“ běžeckou dráhou, no bomba, super nápad, který je i lehce realizovatelný! Nemusí tu být tisíc egoistických architektů, kteří si navzájem haní svou práci a uznávají jen tu svou, „jen můj nápad je ten nejlepší“! Ono stačí málo. A cena? Jestli se udrží na půl miliardy, je to adekvátní. Jakýkoliv jiný „přearchitezovaný“ projekt, kterému samozřejmě nesmí chybět nesmyslný tvar střechy, kde je problém, aby vůbec ze statického hlediska byl realizovatelný, tak by stál třikrát tolik! Hezký den diskutéři, a teď do mě! ;)

  Thumb up 31 Thumb down 15
 5. Tenhle :

  Fakulta umění / sportovní fakulta… v podstatě jde o to, aby se daný prostor Černé louky u řeky propojil s zbytkem města (řeka/ Smetanovo náměstí) a na vizualizacích to tak chtějí (Nové zpevněné břehy, schody, vyčištění pozemků) a v tomhle vidím pouze pozitiva. Ještě když aktuálně město Ostrava/ povodí Odry dělá prořízku a úpravu koryta přesně tímto směrem … A to co si chce poté fakulta vybudovat, bych absolutně neřešil, buďme rádi že chce!

  Thumb up 20 Thumb down 4
 6. Borekstavitel :

  Me se to libi :) neprakticke, ale o tom to prece je! Klasickych ovalnych drah tu mame habadej, tak proc ne neco jineho…nechapu tu zapsklost redakce, asi by jste chteli zase klasickou drahu s tribunou ktera uz stoji ve vitkach

  Thumb up 21 Thumb down 8
 7. FM :

  Můžeme se tady bavit jestli se to někomu líbí nebo ne, ale to podle mě není zdaleka tak důležité jako to, že na veřejnou stavbu takového rozsahu a významu by prostě měla být vypsána veřejná architektonická soutěž. Tečka.

  Thumb up 25 Thumb down 3
 8. Hynek [msstavby.cz] :

  Dříč: muzu se zeptat cim konkretne tohle „přesně zapadá do Ostravy“?

  Thumb up 3 Thumb down 1
 9. Nimrod :

  Tak napadají mě dvě věci:1) za toto by měl jít někdo na Ostravské minimálně na kobereček na MŠMT; 2) chtěl bych ochutnat tu dobrotu, kterou v Ateliéru Simona MUSELI sníst před návrhem tohoto megadíla!

  Thumb up 10 Thumb down 19
 10. MM :

  Dříč: Prohlédněte si návrh pořádně a pak se sám sebe zeptejte, jak taková budova bude vypadat za 5-10 let. Já bych dal do podmínky před výstavbu, vyčíslení nákladů na údržbu, úklid a další věci. Kdo to bude platit? Peníze mají jít do vzdělání, ne do předražené údržby budov. Druhá věc je to hřiště. Jsem sportovně založený a určitě chci víc hřišť, ale tento betonový plac na střeše nedává smysl. V létě nesnesitelné horko, v zimě nepoužitelné. Nejsme v Itálii nebo Turecku, kde taková hřiště mají lepší využití. Kam budou lítat ty balóny? Takže po čase se udělá nevzhledná síťová ochrana nebo klec. Za mě je to šílený lunapark. Ještě ohledně ceny. Pomaličku se stává pravidlem, že co nestojí stovky milionů, není to „cool“. Podívejme se na DOV, kolik stojí budovy. Privátní investor a cena je hned jinde. Půl miliardy je neskutečná raketa!

  Thumb up 18 Thumb down 10
 11. Xavier :

  Dříč: Nene, toto ztvárnění nezapadá přesně do Ostravy. K tomu mu chybí ještě jeden krůček. Aby to plně zapadlo, musely by někde, např. nad tou tribunou, levitovat 3 vykřičníky obrovských rozměrů (nejlépe tak 8-10 metrů každý) v modré barvě různých odstínů. Jinak to neberu❗️❗️❗️

  Thumb up 5 Thumb down 6
 12. rasta :

  Tak atelier Simona je svými „divočinami“ známý. Ještě by to chtělo dost poladit. Za takovou raketu si představuju trošku lepší kávu. Ten bordel kolem baráku mě rozchechtal nejvíc…

  Thumb up 5 Thumb down 3
 13. Xavier :

  Mimochodem, znamená to, že skončí Miniuni, resp. že se bude stěhovat jinam? A ta silnice, která propojuje Havlíčkovo nábřeží s Karolinou (https://mapy.cz/s/2sLpQ) se zruší, opraví a půjde o pěší zónu s přístupem k řece? Na té vizualizaci to tak působí. To budou zase někteří „auťáci“ prskat vzteky :-D

  Thumb up 0 Thumb down 0
 14. Rdm :

  Xavier: nepřijde mi moc logické zlikvidovat 200m silnice a nahradit jí pěší zónou od nikud nikam.

  Thumb up 4 Thumb down 4
 15. Xavier :

  Rdm: Ono to ovšem asi nebude odnikud nikam, že? Předpokládám, že tam bude návaznost minimálně k lávce k hradu a tedy dál k hradu a okolí. A kdyby se ta „pěší zóna“ napojila třeba až dál k Trojhálí, tak by to bylo super ;-)

  Thumb up 5 Thumb down 1
 16. Permonik :

  Za slunečného počasi je to pěkné, ale za deště nevi….

  Jaký je rozdíl mezi: Orientační náklady na výbavení na studenta a Náklady na vybavení – na studenta?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 17. Crazym :

  Xavier: Tak Miniuni už je vyřešeno dávno http://www.msstavby.cz/revitalizace-okoli-slezskoostravskeho-hradu-4-06-06-2014/ Dodělává se tam zázemí z bývalé železničářské budky u závor https://mapy.cz/s/2sN41
  No a ta cesta dole kolem řeky bude podle mého názoru chybět a měli by ji něčím vykompenzovat, bo furt samé pěší zóny je na hlavu :-)

  Thumb up 2 Thumb down 4
 18. rasta :

  Někdy mě zaráží, jak tady někteří plaší a řeší detaily, když se jedná o pouhou studii. Předně by tady měla fungovat veřejná architektonická soutěž. A pak klasický postup – zhotovitelská dokumentace, výběr zhotovitele. Je to náročnější na přípravu a čas, ale výsledek je většinou daleko kvalitnější…

  Thumb up 7 Thumb down 1
 19. thvari :

  Na to, ze to neproslo arch. soutezi, to je obstojne. Jen doufam, ze to okoli udelaji opravdu podle nakresu, ne ze tam postavi budovu a zbytek okolo zustane, jako to je.

  Thumb up 7 Thumb down 0
 20. Martin [msstavby.cz] :

  Dříč: K tomuto tvrzení se musím ohradit. Kde píše, že co je hranaté je špatně a naopak…

  Déle, kdo tvrdí, že by tam v jiném případě vzniklo parkoviště?

  Mne vždy dojímá, jak si zde žijeme ve vlastním světě, kde si myslíme, jak nejsme světoví a máme ty nejlepší nápady. Ale přitom se utápíme ve vlastí malosti. Pokud by byl tento návrh, jako levitující ovál, kde je horní dráha prakticky nepoužitelná, k něčemu,tak už to dávno někde ve světě stojí. Jak je možné vidět z odkazu, nikde nic takového nevzniká. Tam by to snad nenapadlo ani architekta.

  Zároveň mě zaráží, že tahle sr*čka, pardon hračka. V pohodě projde na VŠ, kde z jednou fakult je Fakulta umění.

  Thumb up 7 Thumb down 8
 21. aggu :

  Klasika Ateliéru Simona. Čumte, je to cool.
  Klasika města, univerzity…: Projektante, rychle něco nakresli, nestíháme a hrozí propad dotace. A nastřel to, musí to být „mega“.
  Celé je to špatně.
  Dokázal bych to pochopit někde u koupaliště. Ale v centru je to výsměch zdravému rozumu a pohrdání historickým prostorem, který jinde ve městě nemáme.
  Facepalm.

  Thumb up 7 Thumb down 11
 22. acdlcia [msstavby.cz] :

  No v tom proskleném oválu bych v létě běhat nechtěl. Klimatizovat ho bude stát balík. A jenom tři dráhy? Trochu málo. Navíc těsně olemovány nosnou konstrukcí to asi nebude moc bezpečné. Tady šlo prostě jenom o vzhled, funkčnost asi nikdo neřešil. Jako sídlo kriminálky Miami dobré, jinak těžce mimo mísu. Vypadá to že u nás nikdo neumí navrhnout pěknou, moderní, funkční budovu. Buď je to odporná bouda z vlnitého plechu ala průmyslová zóna, nebo nějaký „rovnák na vohejbák“.

  Thumb up 13 Thumb down 4
 23. Pavlína :

  Mě by zajímalo, kdo je autorem návrhu této stavby?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 24. Dříč :

  Já zase přiložím trochu pod kotel…
  Ohánět se tady „historickým centrem“, tak zaprvé v těchto místech žádné historické centrum už dávno neexistuje a za druhé, teď nejspíše mnohé naštvu, ale najděte si, co navrhnul architekt plesko(ko)t http://www.arch.cz/pleskot/ Z toho je prostě opravdu na vrhnutí. Svět techniky je narychlo sestavený trojúhelník na obrovské ploše, bílé infocentrum ze smaltovaných plechů pod vysokou pecí, co to kurde je? Akorát ta nástavba vysoké pece je celkem zdařilá a zapadla. A teď si ještě vzpomeňte, jakou přístavbu Domu umění navrhuje… to už v historickém centru je :X

  Thumb up 10 Thumb down 13
 25. Balde :

  Dříč: Si asi upadl ne? Stavby od Pleskota Ostravu posunuli o několik levelů, snad každá jeho stavba v DoV vyhrála celonárodní cenu za architekturu, tak se prosím zamyslete.

  Thumb up 15 Thumb down 9
 26. dolil :

  Jak píšete, vyhrála celonárodní cenu, docela to vypovídá o stavu architectury u nás.

  Konverzí plynojemů je ve světě celá řada. O nových věcech v DOV si každý udělá své mínění…

  http://omparchitects.com/en/projects/the-gasworks/
  http://www.gasometer.at/de/architektur/die-gebaeude/gasometer-c

  Thumb up 9 Thumb down 8
 27. Adam Třetí :

  Balde: Argumentovat v případě kvality návrhů Pleskota celonárodní cenou je podobné, jako hodnotit uměleckou kvalitu Karla Gotta na základě počtu získaných Slavíků. Typická česká malost. Nějaké mezinárodní ocenění by asi nebylo? A tu „Brick Award“ raději ani nezmiňujte :-DDDD Celonárodní cena vs. významné mezinárodní ocenění, to je pro architekta asi podobný rozdíl, jako pro fotbalový tým vyhrát naší první ligu a vyhrát ligu mistrů, ne? ;-)

  Thumb up 19 Thumb down 1
 28. Mx :

  Tušil jsem, že ude bude snaha zkritizovat tento zdarily navrh – na Ostravu je totiz prilis zajimavy, nekrabicovy, nepravouhly a vubec nejednoduchy :-), coz tady mame moooooc radi

  Thumb up 4 Thumb down 9
 29. Mx :

  Nicméně, vse jeste projde mnoha zmenami a takto to vypadat nebude, zejmena v detailech, ktere delaji celek, proto se nebojim, ze by nezvitezil nas oblibeny standard :-)

  Thumb up 3 Thumb down 0
 30. balde :

  Adam Třetí: dolil: hateři jak se patří

  Thumb up 2 Thumb down 9
 31. Adam Třetí :

  balde: Prosím tě kde máš ode mě nějaký hejt? Já jsem normálně racionálně odpověděl na tvůj argumentační přešlap. A všimni si, že jsem nezpochybnil tu část tvého příspěvku, dle které „Stavby od Pleskota Ostravu posunuli o několik levelů“, ty hejtere ;)

  Thumb up 9 Thumb down 0
 32. Tenhle :

  K tématu,

  dnes bylo na netu něco málo ohledně tramvajové smyčky: https://ostrava.idnes.cz/tramvajova-smycka-tramvaje-mestska-hromadna-doprava-mhd-ostrava-hranecnik-cerna-louka-glv-/ostrava-zpravy.aspx?c=A180315_389513_ostrava-zpravy_sme která brání univerzitě v rozvoji, avšak v interaktivní mapě kterou sestavuje samotný UHA už to vše mají nakresleno, posuďte sami: http://www.imagehosting.cz/?v=newkpk.png :).

  Thumb up 0 Thumb down 0
 33. vojza :

  Prostě kýč.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 34. GIORGO :

  Norma povoluje v jednoramenném schodišti max. 16 schodišťových stupňů pak má následovat podesta. tady jsem jich napočítal 27 (zdravím důchodce). a ústřední schodiště ala mayská pyramida jich má minimálně 200. Sportem ke zdraví! :)

  Thumb up 2 Thumb down 0
 35. Tomas T. :

  GIORGO: Jedná se o budovu pro studenty, ne domov důchodců…. A uvedená norma jen vše komplikuje, určitě je to další nařízení z Bruselu! Toto by Čech nikdy nevymyslel.

  Thumb up 0 Thumb down 6
 36. Martin [msstavby.cz] :

  Tomas T.: Já teď nevím, jestli je tohle vtip, nebo jeto myšleno vážně.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 37. rampouch :

  Asi vtip, ale v dnešní době člověk nikdy neví…

  Thumb up 1 Thumb down 0
 38. Crazym :

  Tak třeba myslí na fyzickou kondici studentů :-) Taky aby bylo kde trénovat, po schodech je to nejúčinnější trénink a ovál nahoře bude přeci furt plný :-) A pro zbytek je tam výtah :-)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 39. acdlcia [msstavby.cz] :

  GIORGO: Nevěřte všemu, co se zveřejní na stránkách města.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 40. GIORGO :

  Tomas T.: Normy sice nejsou nezpochybnitelné nicméně nejsou vycucány z prstu a určitě nejsou nařízením z Bruselu. Ale chápu, že lidé z ateliéru Simona jež se na návrhu podíleli (navrhoval ji syn jedné z legend tohoto ateliéru) prvně myslí na to aby stavba vypadala jako pták nebo krab viz: http://atelier-simona.cz/ a až pak na to kolik to bude stát, jakou to bude mít funkčnost a jak problematické detaily vzniknou. Ještě jednou vyzývám všechny ať se podívají na jejich web a přestanou dotovat tyto mistry nesmyslnosti. Tato stavba si zaslouží jít na archwars, není to o kritice, ale zdravém rozumu, protože za tyto peníze mohla být zpravená celá černá louka a na ní mohlo být za ty prachy drah několik. Je to k pláči. Zajímal by mě názor pana hlavního architekta? Skutečně může toto projít?

  Thumb up 5 Thumb down 0
 41. Crazym :

  https://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/pozemky-uz-patri-univerzite-na-cerne-louce-vznikne-novy-areal-20180430.html Však na co soutěž a nějaké vyčíslení budoucích udržovacích nákladů? Bude to dyzajnová bomba a EU nám to zaplatí ale musíme rychle :DD Co na tom, že do budoucna to bude spíš Danajský dar, však zaplatíme jen 5% a po nás potopa :-)

  Thumb up 2 Thumb down 0
 42. Mira :

  Bylo zahájeno stavební řízení:
  https://moap.ostrava.cz/cs/radnice/uredni-deska/787-2018/787.pdf/download

  Thumb up 0 Thumb down 0
 43. MM :

  Tento týden na Facebooku běží reklamní kampaň na tento projekt. Prvním zadavatelem je Ostravská univerzita a druhým Restart Moravskoslezského kraje. Tato reklama + cirkusová malůvky, to je přesně styl, který se hodí těm pokrokovým budovatelům Ostravy do krámu. Evidentně na to masa slyší, protože to je jeden pochvalný lajk za druhým! Když už se podaří najít peníze na vybudování něčeho mimořádného, tak to dopadne tímto způsobem. Je to k pláči…

  http://restartregionu.cz/ostravska-univerzita-dostane-diky-restartu-pres-miliardu-korun/

  Thumb up 4 Thumb down 5
 44. Jp :

  MM: Ja z te vizualizace porad nechapu vyhody tohohle “reseni”, prijde mi to mirne receno neprakticke – ty obrovske schody, zavesena draha, kdovico zeleneho nahore…

  Thumb up 6 Thumb down 0
 45. PetrP :

  https://www.ostrava.cz/cs/o-meste/aktualne/parkoviste-pod-univerzitni-budovou-bude-slouzit-verejnosti

  Thumb up 0 Thumb down 1
 46. Crazym :

  PetrP: Ten pan Tomáš Macura je geniální, já bych ho chtěl mít doma v poličce coby CML :DD

  Thumb up 1 Thumb down 5

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.