Studie Náměstí Dr. E. Beneše

Jak jsme již informovali, začal nový ročník architektonické soutěže pro mladé talenty Young Architect Award 2012. V rámci této události Vám po deset nedělí představujeme poněkud výživnějším způsobem u nás doposud nezveřejněné soutěžní projekty z minulých ročníků, které se týkají regionu.

Dnes práce přihlášená na YAA 2011: Náměstí Dr. E. Beneše – Ing. arch. Sandra Jüttnerová

Nominace na titul Young Architect Award 2011 v kategorii Ideové studie a školní práce, téma Centrum a okraje

Zdůvodnění poroty:
Návrh se zabývá místem, které bylo dříve v Ostravě neformálním centrem společenského života (Německý dům, Kavárna Elektra, obchodní komplex Ostravica, banky atd.). Kompaktním vložením budovy kulturního koncertního sálu s dostatečným parkováním vytváří předpoklady oživení místa. S tímto východiskem logicky nabízí nově vzniklé náměstí při ulici Nádražní. Návrh je pozoruhodný svou čistotou a jednoduchostí, pouze nárok na detail (průčelí, dlažby apod.) by si zasloužil větší invenci a dopracování. Porota hodnotila nově vytvořené veřejné prostranství jednoduchými prostředky.

NÁVRH NÁMĚSTÍ
Charakteristika území Náměstí Dr. E. Beneše se nachází v centru Ostravy v návaznosti na historické jádro města a nově vznikající částí Nová Karolína. Je vymezeno Českou národní bankou, Českou spořitelnou, hotelem Imperial, bývalým obchodním domem Ostravica-Textilia a ulicí Nádražní. Z části je tvořeno parkem, parkovištěm před hotelem a náměstím před Českou spořitelnou. Pod parkovištěm se nachází podzemní garáže, vjezd je z ul. Zámecká. Na tomto místě kdysi stával Německý dům, někdejší významná dominanta moravsko-ostravského náměstí. Dnes náměstí tvoří proluka po této významné stavbě. Park je nevyužíván a slouží jen k průchodu.

KONCEPT
Navrhované objekty Původně svým konceptem navazuji na historické umístění Německého domu, avšak Moravskoslezský dům pro umění a kulturu „odsunuji” směrem dozadu a zarovnávám jeho hlavní fasádu s fasádou České spořitelny. Před navrhovaným objektem vznikne prostor, který ve spojení s náměstím před Českou spořitelnou vytvoří pravidelné náměstí. Bude nabízet „otevřenou dlaň” historického jádra Ostravy nově vznikající části Nová Karolína a zároveň bude sloužit jako rozptylová plocha Moravskoslezskému domu.

Dopravní řešení
Příjezd k navrhovanému objektu a k hotelu navrhuji z ul. Nádražní po ul. Zámecká. Odtud bude vjezd do podzemních garáží sloužící navrhovanému objektu i hotelu. Bude možno také přijet k hlavnímu vchodu Imperialu, kde ruším současné parkoviště. Počet stání hotelu bude zachován, avšak umístěn v podzemí.

Zásobování nového objektu bude příjezdem z ul. Nádražní a zásobovací dvůr bude umístěn na straně přivrácené k bývalému obchodnímu domu Ostravica-Textilia.
Náměstí Náměstí bude sloužit jako propojovací bod mezi historickým jádrem města a Novou Karolínou. Mezi stávajícím náměstím a nově vzniklým prostorem před Moravskoslezským domem bude na ul. Zámecká zachována komunikace, avšak umístěna v pěší zóně, která tyto dva prostory odděluje. Jako symbol spojení bude sloužit vodní brod. Podél ul. Nádražní budou vysázeny ve dvou řadách stromy, jež celé prostředí zpříjemní. V prostoru mezi Moravskoslezským domem a hotelem je umístěna vodní plocha s vlajkoslávou. V části jsou zachovány stávající stromy.

Pěší zóna
Stávající pěší zónu končící s fasádou Imperialu a s fasádou bývalé Investiční banky rozšiřuji k ul. Nádražní, aby byl možný pěší kontakt historického jádra a Nové Karolíny.

Za spolupráci děkujeme yaa.cz. Uzávěrka přihlášek pro letošní ročník soutěže je 4.7.2012. Veškeré informace najdete na webu.

Související články


Komentáře

 1. martin :

  „Hele, Sandro, za týden musíme odevzdat diplomku“
  „Hmm, já ještě nezačala, ale to stihnu. Prostě tam prdnu nějakou tu kostku a hotovo dvacet.“

  Působí to na mne dojmem lenosti autorky. Nedodělek, a i ten je odporný.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 2. Hynek [msstavby.cz] :

  martin: no vidis. i pres to se to v soutezi, kde je odborna porota architektu, dostalo do uzsiho kola..

  Thumb up 0 Thumb down 0
 3. Aurim :

  me osobne se libi provedeni toho prostranstvi pred kostkou, ostruvky zelene a vodni plochy. Celkem promyslenemi prijde to ze kdyz prijde clovek ze Zamecke tak mu najednou stoji v ceste vodni plocha a musi se rozhodnout jestli jit smerem k zastavce elektra nebo k NK (respektive jestli jit na sever nebo na jih). Nasmerovava to lidi k prechodum. A co ze to je kostka – Cerna kostka (vedecka knihovna) se stejne asi nikdy nepostavi – tohle je tomu projektu dost podobne – cerna plocha ve ktere se odrazi vodni hladina a naopak.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 4. Hynek [msstavby.cz] :

  Aurim: ta kostka ma byt ten Moravskoslezsky dum pro kulturu, zrejme se tam nekde uvazoval, nez to koupil Amadeus.. rsp. jedna studie tu probehla, o kousek bliz nadrazni, ale jde o toto: http://www.msstavby.cz/moravskoslezsky-dum-pro-umeni-a-kulturu-01-03-2012/

  Thumb up 0 Thumb down 0
 5. Kostelník :

  Pokud se dobře dívám, tak tohle je studie celkového urbanistického pojetí toho prostoru. Takže to co tady komentujete jeko „kostku“ podle mě není žádný návrh, ale jen hmotové vyjádření té budovy. Autorka řeší park a náměstí.
  Martine, odsuzovat příkrými slovy je snadné, něco vytvořit je těžší…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 6. Tomas T. :

  Tak tak … neresi se budova ale prostranstvi. Navic u v textu pise ze budova je jenom navrh, finalni podobu je potreba doresit.
  Me se to libi moc…. vznikne tim plnohodnotne namesti.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 7. Rumcajz :

  Tohle dokáže nakreslit každý školák, obyčejnou kostku a dlažbu se stromečky podle pravítka. Za něco podobného bych se určitě dost styděl. Studie vůbec neřeší, jak naložit s dvorní stranou Ostravice, tedy neřeší povahu tamní proluky a jen plácá sólo objekt na volnou parcelu. Tak takhle v jádru města rozhodně NEE!

  Thumb up 0 Thumb down 0
 8. Rumcajz :

  Jinak přeji samozřejmě slečně kreativní ruku a raději aby vybírala snazší projekty, než kterým je zrovna Náměstí E. Beneše, děkuji :) hodně štěstí ;)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 9. michal :

  A co tohle? Ale bacha, je to prudce nemoderní, zpátečnické a hlavně odporně germánské:
  http://www.jarnemec.com/felixneumann/foto3/nemecky-dum-002.jpg

  Thumb up 0 Thumb down 0
 10. Summerboy :

  @michal: No tak to je humus! Kdo by něco takového mohl postavit! Samá cihla, no fuj! Architektura se přece rovná sklo a ocel! No ještě že takové zvrácené nápady dnešní architekti nemají! To by se snad stavělo i něco jiného než skleněné kostky! (A to přece nemůžeme dopustit! :-)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 11. Dejvid :

  Černých kostek už je po Ostravě tolik, že skutečně nemusejí stát na „každém rohu“ :D :D

  Thumb up 0 Thumb down 1
 12. Hynek [msstavby.cz] :

  Dejvid: myslis dve?

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.