OSTRAVAKovo oživení centra

Oživení centra města

Povzdechy nad mrtvým centrem a nenaplněné sliby o jeho oživení. Po letech prázdných proklamací jsme začali s prvními krůčky mnohaletého procesu, od něhož očekáváme postupné zaplňování historické části středu města. Prvním krůčkem bylo výběrové řízení na pronájem nebytového prostoru na Prokešově náměstí. Podle dřívějších pravidel byla jediným kritériem v nabídkovém řízení cena. Vzali jsme na sebe zodpovědnost a případnou tíhu kritiky a namísto vietnamské prodejny textilu, která nabídla nejvyšší cenu, jsme se rozhodli pronajmout prostory kavárně Ostravanka, která před několika týdny opravdu otevřela. Podobně jsme souhlasili se symbolickým nájmem v Kostelní ulici, kde byl otevřen mléčný bar Naproti. V době, kdy čtete tyto řádky, budeme vyhodnocovat nabídky na pronájem nebytových prostor přímo na Masarykově náměstí. Soutěží jen ti, kteří v objektu chtějí provozovat cukrárnu otevřenou i o sobotách a nedělích.

Jsme si vědomi toho, že oživení nabídky služeb je jen jedna stránka mince a že centru chybějí jeho obyvatelé. Po masivní přestavbě bytů v historických domech v devadesátých letech minulého století a s tím souvisejícím vystěhováním mnoha stovek obyvatel jsme přistoupili ke konverzi (zpětné přestavbě) těchto prostor na byty. Máme za to, že doba, kdy byl kritický nedostatek kanceláří, lékařských ordinací nebo zasedacích prostor, jež byly vytvářeny právě z bytů, již minula. V průběhu několika týdnů pak nabídneme první takto konvertované prostory do užívání lidem, kteří chtějí v centru trvale bydlet.

JUDr. Lukáš Semerák, předseda klubu zastupitelů Ostravak, Moravská Ostrava a Přívoz

Celý článek + zdroj: ostravak.cz
foto: ostravaci.cz

Související články


Komentáře

 1. LP :

  Bravo! Jen tak dál! Konečně řešení a ne jen populismus!

  Thumb up 0 Thumb down 0
 2. Aurim :

  Mozna trosku vice populismus nez systemove reseni. Toto by mel byt jenom jeden z dilcich kroku jak ozivit centrum… je treba se zapremyslet jak ty lidi nalakat do centra.Osobne se mi hodne libil projekt kulturniho klastru Cerna louka – sice pomerne drahy a velky projekt ale slo by velky krok smerem k oziveni…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 3. Aurim :

  Uz pri letmem pruzkumu jejich stranek musim souhlasit s nazorem jednoho cloveka co jim tam pise do diskuze – jde o bandu kverulantu. Hromada clanku ktere nedavaji smysl, napr nesvat mesice – predzahradky restauraci na chodnicich? To prave jakz takz ozivuje to mrtve centrum. Populisticky clanek o tom jak CTP nestavi IQ towers (ocividne neslyseli o necem cemu se rika financni krize kdy banky zacaly dost prehodnocovat na co pujci a investori na co zase zacnou stavet). Mistni politicke strany v komunalni politice – super, ale at se soustredi na reseni problemu a ne jenom brablani. A ten jejich casopis – chvilema si rikam jde o konspiraci? Jindy se vylozene smeju tem uvaham – ale podle toho ze vsechna jejich obvineni o korupci a predrazenych zakazkach zacinaji a konci u clanku v jejich casopise a ne u podanim trestiho oznameni tak si rikam ze jde spise o fikci.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 4. marian :

  souhlas: mam z hnuti ostarvak podobný pocit jako z VV – populismus, sbirani bodů kde se dá, ale skutek nějak utek…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 5. cigcag :

  Souhlasím s vámi. Nenechme si rozvracet naši oranžovomodrou fungující squadru. Jsme světovým centem a ještě před pár lety jsme byli jen místem plným dolů a špíny. Modrá a oranžová je dobrá! Ti kluci to tady vedou skvěle. Pryč se všemi, kdo je kritizují!!! Ostrava!!!

  Thumb up 0 Thumb down 0
 6. Martin [msstavby.cz] :

  cigcag: To je na mne moc….

  Thumb up 0 Thumb down 0
 7. Nimrod :

  Neznat souvislosti, řekl bych si o Dr. Semerákovi, že mu opravdu jde o lidi. Uvidíme za pár let, jinak souhlasí s většinou, že toto hnutí je ostravská podoba VV

  Thumb up 0 Thumb down 0
 8. Tomas T. :

  Rekl bych ze toto je prvni krok, ktery je nezbytny pro oziveni centra. Jednak tam zajistit sluzby, a pak kdyz lide uvidi ze to tam eni marne, tak jim tam nabidnout moznost bydleni. Nevim proc toto uz neslo udelat davno, a cekalo se na to tak dlouho.
  Na cluster na Cerne louce zapomente. Ostrava vyhodi jen nekolik desitek milionu za navrhy, koncepce a vizualizace, a na zbytek nebudou dlouho penize.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 9. Martin [msstavby.cz] :

  Reportáž o zmiňovaném mléčném baru Naproti http://goo.gl/SzAWj

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.