Science Technology Centrum Vítkovice

Objekt Science Technology Centra, který bude atraktivní nejen svým vnitřním vybavením, ale i venkovním vzhledem, by měl už brzy začít vyrůstat v Dolní oblasti Vítkovic.

„STC umožní zvýšit prestiž a pozitivně změnit image vědy a techniky u cílových skupin, kterými budou především žáci mateřských, základních a středních škol, ale potažmo celá široká veřejnost. V neposlední řadě vytvoří předpoklady pro objevení technických talentů,“ přibližuje Jakub Švrček, ředitel Světa techniky.

„Ostravský svět techniky je takový ne úplně obvyklý dům s formou zaobleného rovnoramenného trojúhelníku,“ říká o něm jeho tvůrce, významný český architekt Josef Pleskot. „Touto svojí formou zakončuje industriální areál Dolní oblast Vítkovice a jako v rohu hojnosti v sobě ukrývá všechny rozhodující poznatky lidstva z oblasti vědy a techniky.“

Svojí sto dvacet pět metrů dlouhou diagonálně postavenou zrcadlovou fasádou bude STC z jednoho pohledu reflektovat industriální komplex a z druhého pohledu rozsáhlý park, který vznikne v těsném sousedství.

Organizátoři žádosti o dotace EU na doporučení upustili od příliš drahé technologie IMAX kina, kterou nahradili kinem s technologií 3D, a naopak navýšili finanční prostředky pro pořízení exponátů. Očekávané výsledky o rozhodnutí udělení dotace ve výši 570 milionů korun přijdou na podzim tohoto roku.

„Pokud dostaneme dotaci, vybereme zhotovitele stavby a můžeme začít stavět,“ říká Švrček. Na začátku příštího roku by se podle něj předalo staveniště a nejpozději za dva roky by mohl začít zkušební provoz centra. „Ve stejném roce by pak STC mohlo přivítat první návštěvníky i v ostrém provozu,“ dodává ředitel vznikajícího areálu.

celý článek: denik.cz
podrobný popis projektu z loňského roku: Informační agentura životního prostředí
další články týkající se STC najdete při prokliku na tag „stc“ v záhlaví u data článku apod.

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.