Revitalizace předprostoru OC Kotva

Aktuální fotografie probíhající revitalizace předprostoru obchodního domu Kotva v Ostravě-Zábřehu. Stavba je stále ve fázi realizace.

Původní asfaltové plochy jsou nahrazovány velkoformátovou dlažbou. To by bylo v pořádku, kdyby vzor šedé dlažby nebyl doplněn o menší dlažbu ve žlutém odstínu. Vzhledově design dlažby odpovídá období let 1990-2000.

Podél ulice vzniká cyklostezka. Částečně bude navazovat na cyklo infrastrukturu vzniklou při přestavbě křižovatky ulic Výškovická / Volgogradská. Nově je zde umístěn přístřešek zastávky v MHD.

Mnoho vzrostlých stromů bylo pokáceno. Od zastávky směrem na Výškovice zůstaly pouze dva. Ty jsou navíc uvězněny v původních betonových obrubnících.

Na území ostravska panují poměrně zajímavé poměry v otázce péče o stromy. K rekonstrukci veřejných ploch se vyžaduje také povolení Odboru ochrany životního prostředí. Právě místní úsek pro Ostravu a přilehlé obce nepovoluje významnější rekonstrukce bez pokácení přilehlých stromů. Byť mohou být v častých případech v dobré kondici. Proto i rekonstrukce chodníku si vyžádá pokácení blízkých stromů. Údajně z toho důvodu, že by stromy ztratily stabilitu.

Pravděpodobně k tomu došlo i zde ve dvou případech. Je lepší nechat starý obrubník kolem stromu a práce neprovádět, aby automaticky nedošlo k nařízení pokácení stromu z místního Odboru ochrany životního prostředí.

Každý úřad pracuje jinak. V Opavě můžeme vidět přístup ke stromům jiný a dokonce i strom se vrostlým obrubníkem je při rekonstrukci chodníku ponechán a řešen individuálně.

Původní stav předprostoru. Pohled od kina Luna. Celkově byl prostor řešen velkoryseji, prostorněji pro chodce. Cyklostezka je samozřejmě přínos. Nicméně nové řešení ploch bude zajímavé vidět ve finálním stavu.

Současný stav.

Po vzhledové a urbanistické stránce není zvládnuta ani stránka realizační. Často se vyskytuje dlažba již prasklá nebo s odštípnutými hranami. Výjimkou nejsou ani výškové rozdíly v jednotlivých kusech dlažby přes jeden centimetr.

Související články


Komentáře

 1. adamous :

  Nedavno jsem se po tom zkousel projit. Provedeni odpovida zhruba mym ocekavanim, takze – kvalita 0, dlazdice krive, celkove to pusobi low cost provedenim a vzhledem. Tradicni fuserina na Jihu.

  Thumb up 21 Thumb down 0
 2. Ondřej K. :

  Evergreen? Tohle nevypadá jako práce zkušeného týmu, který spolupracuje a navrhuje logická a moderní řešení ku prospěchu obyvatel města. Spíše jako skupinka amatérů, kteří si rozeberou úkoly, každý si navrhne to své, nakonec se návrhy překombinují a vznikne laciný remix materiálů z výprodeje, zbytečně pokácených stromů, nelogických a trapných řešení korunovaných nekvalitně provedenou prací. A co se vám na tom sakra nelíbí? Je fuk, jak to vypadá a jak je to provedené, stálo to prachy a hlavně je to nové a dost barevné. Víc po nás nechtějte, jsme přece v Ostravě!

  Thumb up 18 Thumb down 1
 3. balde :

  Nechápu že nedošlo k vytvoření parkování podélného od ulice Vyškovická, aby člověk mohl na 15 minut zaparkovat zajít do obchodu a odjet.

  Thumb up 2 Thumb down 10
 4. Martin :

  Bohužel, kvalita práce souvisí s vysoutěženou cenou, kterou IDS nesmyslně podstřeluje ve skoro každé soutěži. Pak to celé zadá subdodavateli za takovou cenu, že na stavbě vidíme už jen nekvalifikovanou pracovní sílu v teplácích. A nepěkný výsledek je na světě.

  Thumb up 16 Thumb down 0
 5. Martin :

  balde: Já si zase myslím, že za Kotvou je dost míst k zaparkování na rychlé vyřízení či nákup.

  Thumb up 14 Thumb down 2
 6. Petr :

  No, co k tomu napsat… Neskutečně pomalé tempo, a ještě je to zfušované. Může někdo kdo se pohybuje poblíž preferovat, jak jsou udělané přejezdy silnice cyklostezka, jestli to je jako je v Ostravě klasika všude 5-10 cm rantl?

  Thumb up 7 Thumb down 0
 7. Vašek :

  Martine za kotvou místo je, dost určitě ne, vzhledem k počtu obchodů.
  Jednoznačně by prospělo, kdyby tam šlo zaparkovat na např. 15-30min, podél cesty, stejně jako je tomu v Hrabůvce u Hlubiňáku.

  Ty nesmyslné dva zbylé stromy by se vyhodily a vlezla by se i cyklostezka. Ba naopak by to prospělo tomu, že by tam mohl být v lajně obrubník a do něj dotažená dlažba.

  Thumb up 2 Thumb down 3
 8. Martin N. :

  Rád bych pochválil, neb bydlím naproti, ale to podstatné už padlo v článku a v komentářích. Kromě kvalitativní stránky zde chybí i určitý koncept, nápad, vztah k dynamicky profilovanému obchoďáku. Ta původní vřelost veřejného prostoru nebyla špatná a byla využita i pro excentrické umělecké vklady. Tento přístup je jiný. Sterilnější. Prázdná místa budou vyplněna trávou. A obecně vzato je škoda, že i když se v tomto území pořád něco děje (stavebně), po pár letech je to zralé na kompletní rekonstrukci. Platí to o boulích před kinem, bude to platit i o tomto pásu před obchoďákem. Rád se budu mýlit, ale ono se to tam opravdu „houpe“ jak na chodníku ze 70. let.

  Thumb up 11 Thumb down 0
 9. donPaPa :

  Velice brzy očekávám příspěvek na fb stránce Fušeřina všeho druhu či Delniq, krásná ukázka toho, jak nekvalitně je práce provedena aniž by byla realizace ještě dokončena.

  Thumb up 8 Thumb down 0
 10. marie :

  Právě jsem se vrátila z Výškovické. Šířky spár jsou v rozmezí 0 – 10 mm, hrubým odhadem čtvrtina dlaždic není v rovině, olámané hrany a rohy… Jedním slovem tragédie. Být to můj chodník, tak jsem je ze stavby vypoklonkovala už dávno. Bohužel, je to obecní, a obci to asi stačí. Copak asi pánové napíšou do zápisu o kolaudaci?

  Thumb up 7 Thumb down 0
 11. Honza :

  Zase se mi chce zvracet… Ta Ciencalova plastika z předprostoru Kotvy skončila kde? To bylo jediné, co pěkného tam donedávna zbylo poté, co zlikvidovali Urubovy plastiky.

  Thumb up 9 Thumb down 0
 12. marie :

  Kromě zde již popsaného jsem dneska zaregistrovala další pecku. Osadili lavičky. Doteď mezi tramvajovou zastávkou Kotva a kostelem bylo 5-6 laviček. Teď je jich cca 30. Ten počet mi přijde poněkud přehnaný, ale budiž, to není to nejhorší. Kromě asi 2 budou všechny na přímém slunci a všechny lavičky jsou celokovové! Takže v zimě k lavičce přimrznete a v létě budou rozpálené (bo stromy se vykácely). Ach jo 😨

  Thumb up 6 Thumb down 0
 13. Dr. Kohn :

  marie: Se z těch stromů zblázněte!! Chcete li stromy, jděte do lesa.

  Thumb up 0 Thumb down 8
 14. marie :

  Dr. Kohn:
  Já ze stromů neblázním, jen jsem napsala, že CELOKOVOVÉ lavičky jsou umístěné na přímém slunci. Nevím jak vy, ale já si raději sednu na lavičku do stínu, než na přímé slunce.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 15. Martin [msstavby.cz] :

  Dr. Kohn: Copak, stromy v Ostravě nechceme?

  Thumb up 6 Thumb down 0
 16. marie :

  Dneska dopoledne vyměňovali dlaždice, v pondělí jsem míjela dlaždici označenou křídou s číslem 198. A bylo to někde ve 2/3 plochy. Ale vyměňují jen ty poškozené, ty špatně uložené nebo vyspárované zůstávají 😭. Ale třeba jen dočasně, i když známe jednotku dočasnosti – jeden furt.

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.