Výsledky ceny J.M. Olbricha

Spolek Za Opavu při vernisáži výstavy v Galerii Cella v Opavě dne 10.5. 2018 vyhlásil a udělil Ceny J.M. Olbricha na základě posouzení odborné poroty následovně:

Cenu J.M. Olbricha získala Rekonstrukce, revitalizace a dostavba vodárenské věže v Opavě.

Projekt vypracovalo arch. studio Casua spol. s r. o. pod vedením ing. arch Olega Hamana za spolupráce s akad. sochařem, prof. Kurtem Gebauerem a ing. Vladimírem Peringrem
Vodárenská věž – Rekonstrukce a dostavba bývalé vodárenské věže na kulturně-umělecký prostor KUPE je zdařilou ukázkou revitalizace zdánlivě takřka nevyužitelného objektu. Vzniklo tak unikátní kulturní centrum s dokonale promyšleným a originálním provozem uvnitř i na terase. Porota ocenila jak samotný způsob rekonstrukce, u níž zůstala zachována charakteristická forma původní utilitární stavby, tak přirozeně působící dostavbu nových prostor. Porota kladně hodnotila snoubení stavby s díly a stálou expozicí sochaře Kurta Gebauera i mimořádné nasazení samotného iniciátora. Jediným problémem zůstává ztížený přístup od nádraží, který se snad podaří ve spolupráci s Českými drahami vyřešit. Po všech stránkách zdařilý příklad rekonstrukce s citem pro zachování původních prvků a doplněný o kvalitní soudobý design navrhuje porota jednomyslně na cenu JMO. (z hodnocení poroty).

Vodárenská věž rovněž získala Cenu veřejnosti v on-line hlasování.

 

Čestné uznání získala Rekonstrukce domu na Dolním náměstí v Opavěod architektonické kanceláře Quarta architektura – Ing. arch. Jiří Řezák, Ing. arch. David Wittassek, ing. arch. Jung. Prováděcí firma Slezské stavby Opava s.r.o., Ing. Jan Urbiš  a statik: ing. Stanislav Daňek

Rekonstrukce kulturních památek je samostatná disciplína a v rámci komplexní rekonstrukce je to obdivuhodný počin. Cenný dům na Dolním náměstí má až gotické založení a hlavní stavební rekonstrukce proběhla na počátku 19.století, dílčí adaptace na byty v průběhu 20.století pak nebyly natolik zásadní aby poškodily materii a podstatu domu. Stavebník za použití vlastních financí investoval nejen je, ale i svou zkušenost se stavební firmou a dokázal domu vdechnout atmosféru od sklepa až po půdu, při zachování většiny autentických prvků, rekonstrukcí a obnovou povrchů podtrhl pietu k historii. Složitá jednání s památkáři i hasiči jsou vyřešeny a splněny. Schodiště se po rekonstrukci stalo jedním z nejkrásnějších interiérů ve městě. Sklepy po vyčištění čekají na svou šanci.

Všechny soutěžní návrhy si můžete prohlédnout ZDE.

zdroj: zaopavu.cz

Související články

 • žádné související články, zkuste tagy pod nadpisem..

Komentáře

 1. vlabra :

  Ta rekonstrukce vodárenské věže se opravdu povedla. Akorát ty svítící nohy trčící z komína jsem nějak nepochopil :-D

  Thumb up 0 Thumb down 0
 2. Martin [msstavby.cz] :

  vlabra: Umělecká instalace. Ve věži sídlí galerie Kupé.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 3. Hrdy Ostravak :

  Kdyby tak stejne pracovali v Ostrave jak v Opave, tak Ostrava nemusi vypadat tak jak vypada. Opavu davam zas vzor vsude. Krasne mesto.

  Thumb up 4 Thumb down 1
 4. Jirka :

  Hrdy Ostravak: a hele hrdy Ostravak z Irska dava za vzor Opavu :-).

  Thumb up 4 Thumb down 4
 5. Martin [msstavby.cz] :

  Jirka: Když pominu styl projevu, tak Opava vzorem opravdu být může. Třeba na fotografii vodárenské věže si povšimněte, jak v Opavě řeší cyklostezky.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 6. Hrdy Ostravak :

  To Jirka: Nezamenovat, prosim, Irsko se Severnim Irskem. To jsou dva odlisne staty. V nejlepsim pripade vratit se do skoly a doucit si zemepis. Opavu muzu davat za priklad i v zapadnich zemich. Lze videt , ze na vrchnich mistech v tomto malebnem meste ,sedi ti spravni lide , kteri svemu oboru rozumi. Vzdy jsem se domnival, ze toto mesto melo byt pripojene k Rakousku, do spolecnosti Ostravy, Karvine a Havirova urcite nepatri.

  Thumb up 0 Thumb down 9
 7. aggu :

  Hrdy Ostravak: Trollové jsou zábavní, ti z Opavy dvojnásob.
  Opava byla příkladem do roku 1945. Od té doby – sorry. A od revoluce město usnulo úplně. Včetně Bredy, což je věčná škoda.
  JOTK.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 8. Danek :

  aggu: nebudu se zbytecne rozepisovat,ale ja v Opave bydlel skoro 6 let a Opava je dira a jsem rad ze jsem zpet v OV…a nekteri trollove z Opavy opravdu zvlasni lide.

  Thumb up 2 Thumb down 3
 9. Jirka :

  Hrdy Ostravak: tak Sevrni Irsko je stat? aha…. a Opava ma byt pripojena k Rakousku. no jo jde videt ze se zeměpisem jste na tom fakt dobře….asi jako i se vsim ostatním….

  Thumb up 2 Thumb down 1
 10. Hrdy Ostravak :

  Ano, Severni Irsko je stat. Stejne tak jako bylo stat Slovensko, kdyz existovalo Cesko-Slovensko. Pro Protestanty je to Ulster, pro Katoliky stale Ireland, hlavne pro ty militantnejsi. Pro zbytek je to Northern Ireland. Katolici chteji aby byl cely ostrov irsky, ale Protestanti touzi zustat v ramci United Kingdom. Nejste dobry Jirko v nicem , domnivam se. Pouze jste dobry tak maximalne na internetu.

  Thumb up 1 Thumb down 2
 11. Jirka :

  Hrdy Ostravak: takže státem je protože proti sobě bojovali katolíci s protestanty. Aha …řekl bych že katolici chtějí k Irsku a protestanti k VB. No ještě že jste mi to vysvětlil.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 12. Hrdy Ostravak :

  FOR Jirka :Ach jo. Prectete si znova,treba i desetkrat, co jsem napsal. Ano protestante chteji zustat v ramci UK a katolici nikoliv. Napsal jsem snad v mem predchozim prispevku neco jineho? Severni Irsko je statni utvar(i kdyz patri k UK), ktery ma take svoje nezavisle volby, ktere vyhrava vetsinou strana DUP. Diskutovat uz s Vami neminim. Je to ztrata casu, proto uz nebudu reagovat ani na Vasi odpoved.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 13. Jirka :

  Hrdy Ostravak: no to je dobře ze uz nebudete reagovat….konecne… všechny vase příspěvky jsou totiž totalne mimo

  Thumb up 1 Thumb down 0
 14. okno :

  Hrdy Ostravak: No, je to útvar, který má (co se týče autonomie) podobné postavení jako německé spolkové země. Takže v některých oblastech (např. školství, zdravotnictví) v podstatě rozhoduje samospráva v Belfastu, ale v jiných oblastech (např. v obraně nebo v zahraniční politice) rozhoduje Londýn. Takže takový polostát.

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.