Proměny, Kuhländchen #26

Na pomezí Nového Jičína a obce Rybí se nacházely Sirkové lázně. Dávnou slávu lázní však nyní připomíná máloco.

Lázně vznikly počátkem devatenáctého století a k léčebným procedurám se v nich využíval tamní minerální pramen. Postupem času na místě vznikl větší komplex, který jako lázně fungoval do počátku minulého století. Později sloužil objekt jako plicní oddělení novojičínské nemocnice.

Zdroj: Digitální zemský archív v Opavě
Sbírka obrazového a fotografického materiálu Státního okresního archivu Nový Jičín
Číslo NAD: 866
Signatura: Ryb/10
Datum vzniku: 1900 – 1910
Autor: J. Schafranek

Zdroj: Digitální zemský archív v Opavě
Sbírka obrazového a fotografického materiálu Státního okresního archivu Nový Jičín
Číslo NAD: 866
Signatura: Ryb/9
Datum vzniku: 1890 – 1910
Nakladatel: L.V.Enders´sche Kunstanstalt, Neutitischein

Dnes je z hlavní budovy bývalých lázní komerční objekt.

Související články


Komentáře

  1. Aleš K :

    Čím to je, že všechny tyhle a podobné staré budovy byly tak krásné a teď, pokud přežijí, jsou přestavěny do takového hnusu…

    Thumb up 4 Thumb down 1
  2. Martin [msstavby.cz] :

    Aleš K: Vysídlení původního obyvatelstva
    Nastěhování nového bez vztahu k místu a historii
    Komunisti

    Thumb up 9 Thumb down 10
  3. petr výborný :

    mít prachy a postavit odpadek bylo v dávnějších časech neslučitelné se společenskou prestiží, což bylo nejdůležitější v životě jakéhokoliv ctihodného muže. mohli by jsme taky říci, že tu panovala civilizace a dnes ne, anebo by jsme to mohli svést na české etnikum, tak jako tak, současný majitel bude chátra…

    Thumb up 3 Thumb down 2
  4. Jarmil Buqa :

    Martin [msstavby.cz]:

    Komunisti odsunuli původní obyvatelstvo? To je tedy hezká zkratka.

    Dostal jste příspěvek z nějaké nadace, na tuhle adoraci sudetských Němců? Nebo to je vlastní, ryze soukromá iniciativa? Nerozumím tomu.

    Thumb up 6 Thumb down 8
  5. skelet :

    Jarmil Buqa: ne, je to bráno postupně
    za tu degradaci může odsun původního obyvatelstva, nastěhování nového a komunisti.

    Thumb up 8 Thumb down 1
  6. Martin [msstavby.cz] :

    Jarmil Buqa: Jak píše skelet:

    Poslední dobou jsem se začal více zajímat o historii oblasti, ze které pocházím a žiji. A je velmi zajímavé ji sledovat. Historii člověk nezmění a je taková, že okolí měst Nový Jičín, Odry, Fulnek a Bílovec bylo převážně osídleno dlouhodobě německým obyvatelstvem.

    Ty rozdíly jsou patrné dodnes. Trošku bych ubral plyn s nějakými dotacemi za adoraci a přijal minulost.

    Thumb up 3 Thumb down 4
  7. Jarmil Buqa :

    Martin [msstavby.cz]:

    Já nemám s pochopením a přimutím minulostí žádný problém. Mám problém s jednostrannými výklady a jsem alergický na zkratky a na odvolávání se na minulost, jako na albi současné neschopnosti.

    Němci nebyli vystěhováni jen u nás a důvody rozebírat nemusíme. Za mě to tak bylo v kontextu událostí správně i s přihlédnutím k tomu, že by asi valná část dostala od Českých „hrdinů“ po boji za uši. Tihle kvazihrdinové se najdou vždy a všude a jsou „nejspravedlivější“ a nejkrutější,… ale to je na jinou debatu.

    Štve mě, jak se dnes v roce 21 v klidu řekne: To komunisti! Současným čtyřicátníkům bylo za velkého plyšáka 10.

    Ti komunisti tu byli 40 let a mimo nesporné chyby postavili třebas elektrárny, NHKG (kterou teď v době nejdražších plechů za posledních deset let nějaký indoanglán potápí k zemi.) jaderky,… Srovnejme se současností. Města jsou omítnutá, sídliště v polystyrenových fasádách. Něco se povedlo, něco ne. Ale sakra práce, žádná mohutná investiční výstavba, strategická fabrika, vodní dílo, vůbec nic… Za to taky můžou komunisti? Komunisti tu nejsou přes třicet let a jak sám říkáte, „ty rozdíly jsou patrné dodnes“, třicet let po komunistech. Jak dlouho ještě budou moci za to, že ve Zlatých Horách nido nechce bydlet protože jedné fabriky na kontejnery tam není práce? Co za dalších 30 let? zas komunisti? Komunisti, mantra a alibi za současnou neschopnost… A osobně mám podezření, že nás někdo za zápaními hranicemi v rozvoji záměrně brzdí. To je ovšem jen můj názor…

    Co se týká dotací na proněmecké (prosudetské) aktivity, není to nic nového. Osobně znám situaci v některých vesnicích v Jeseníkách, kde Německé spolky sponzorují nejrůznější památníčky, ročenky, turistické průvodce, historické kroniky a pod. Že se tohle děje z bratrské Česko-Německé lásky je dle mého názoru nepravděpodobné. Proto jsem se na dotaci zeptal, protože nerozumím tomu, proč provozovatel stránek o výstavbě v MS kraji otevřeně velebí Německý vliv. Odpověděl jste a já Vám věřím, že to děláte ze svého osobního přesvědčení, přestože tomu zkrátka nerozumím. Děkuji za pochopení.

    Thumb up 5 Thumb down 6
  8. thvari :

    Jarmil Buqa: vy někoho, koho zajímá historie, obviníte, že je nějak placen? to je z vaší strany taky solidní zaujatost. věděl jste, že historii téměř čehokoli můžete dnes třeba svobodně studovat na univerzitě? :)

    ano, i po třiceti letech se dají kritizovat komunisti, protože zničili soukromý kapitál, ze kterého by většina zde zmiňovaných příkladů byla spravována dalšími generacemi lidí a je úplně jedno, jaké národnosti. samozřejmě můžete hledat i další příčiny v současnosti, ale to přestřižení kontinuit ve 20. století nás prostě stálo draho (doslova). člověk, který například nějaký dům nebo objekt zdědí po svých předcích se k němu bude chovat zásadně jinak než stát nebo někdo, kdo se k tomu dostal po revoluci a potřeboval nejprve zbohatnout.

    a právě teď po těch 30 letech začíná jít postupně vidět, jak se ta kontinuita vrací. jednak skrz lidi, kteří vydělané peníze nezištně investují do nápravy našeho kulturního dědictví, ale i návratu vkusu, o který máme s bohatší společností přece jen o něco větší čas se zajímat. a nikdo vás nevyžene ani nestíhá, když se snažíte pátrat v minulosti a kreativně na ni navazovat.

    Thumb up 3 Thumb down 2
  9. Pavel :

    Jarmil Buqa:
    Na západě nás brzdí v rozvoji? Fakt nebrzdí, naopak do nás lejí peníze horem dolem, ať se rozvíjíme.
    Němce k nám přivedli králové ve středověku, protože Češi neměli zájem se v těchto podhorských oblastech usadit.
    Když už vás ti „cizáci“ tak dráždí, tak Valaši jsou potomci Rumunů.

    Žádná mohutná investiční výstavba? Otázkou, co znamená mohutná.
    Po totáči přišla rekonstrukce železničních koridorů, pokračovala výstavba dálnic.
    Jaderky? Temelín je převážně porevoluční dílo.
    Strategické fabriky nic? Co třeba Škoda Auto? Jedna z nejúspěšnějších evropských automobilek. Říct někomu před 30 roky, že škodovky budou mezi 10 nejprodávanějšími modely v Evropě, tak Vás pošle do blázince.
    Vodní díla nic? Co třeba odkanalizování venkova a rekonstrukce a stavby čističek odpadních vod? Obrovská míra plynofikace a stavby vodovodů.

    V těch Zlatých Horách nikdo nechtěl dlouhodobě bydlet ani předtím, ale umístěnkový systém tam mnoho lidí vyhnal. Dřív tam také žádná kdovíjaká práce nebyla. Rubat v dolech.

    Že se lidé zajímají o svou historii je úplně normální. Fakt za tím nehledejte žádné německé spiknutí.

    Thumb up 3 Thumb down 3
  10. minulost a přítomnost :

    Jarmil Buqa: Jarmil Buqa: Jarmil Buqa: Já v tom vidím jednoznačnou korelaci. Místa, odkud naši německy hovořící spoluobčané odešli, strádaly dosud (Most, Chomutov, Sokolov, Jesenicko…): vysoká nezaměstnanost, vysoká míra exekucí, sociální problémy, nadprůměrná rozvodovost, kdežto Prajska, kde zůstali, vzkvétá. V Sudetech se to pomalu zlepšuje až teď, když se prostřídaly generace. Většina česko-německých spolků vychází ze zájmu o místo, kde žijí resp. žili předkové, mladí jsou zcela bez předsudků a komunitní život se prolíná po obou stranách hranic. Taky bych v tom nehledala žádné spiknutí. A zanedbávání ze strany západu? Jen příklad, Banát – po obou stranách Dunaje. Do 90. let Rumuni neskutečně záviděli lidem v Jugoslávii. Teď Srbové z Banátu závidí Rumunům: EU dala obrovské peníze do dopravní infrastruktury, kanalizací, osvětlení…

    Thumb up 2 Thumb down 1
  11. Jarmil Buqa :

    thvari:
    Vážený,
    nikoho jsem neobvinil, zeptal jsem se a dostal jsem odpověď. Vidět v otázce obvinění, to je solidní zaujatost. :)

    Ano, i po třistaletech letech lze kritizovat cokoli. Třeba pálení čarodějnic katolickou církví. Pokud ale budeme současné svízele neustále svádět na „něco kdysi“, asi se z toho nevyhrabem. 30 let je dostatek času na pozitivní změnu a pokud k ní nedošlo, nebo došlo jen nevýznamně, což stav staveb v popisované oblasti dokládá, je to také významná vina současného vedení. Tak to prostě je.

    Thumb up 4 Thumb down 0
  12. Jarmil Buqa :

    Pavel:
    Pavle, západ nás brzdí. Peníze sypou jen do svého. Dotace, co knám plynou jsou z velké části naše prachy, co jsme do kasy odvedli. Z Republiky odchází obrovské množství peněz. Voda, infrastruktura, přibývá bydlení, obchodní řetězce, velkoobchod, slavná škodovka, většina tu není naše. Miliardy tečou pryč, zůstává zlomek.

    Dám Vám otázku: Jaký je rozdíl mezi Německou a Českou technologií? Obě se svaří a odrátují v Olomouci. Na tu německou se nanýtuje nápis „Made in Germany“. Pracovní síla je drahá stejně. Komponenty a materiály má ale Německá firma až za poloviční cenu, oproti České. Běžte s Vaší Českou technologií „na západ“ a utkejte se v „rovném boji“ v rámci „volného trhu“… :))) Tohle je ovšem případ, kdy malá Česká firma dosáhne na výrobu finálního výrobku. Jenže tak daleko ji většinou zápaní „partner“ nepustí. Kupuje polotovary za přesně takové ceny, aby se firma nepoložila, ale aby se významně nerozvinula. Samozřejmě existují vjímky, to nepopírám. Ovšem pravidlo je neúprosné.

    Co se týče výstavby, to raději nebudu hlouběji komentovat. Srovnávat „zatrubnění“ kanálů na vesnicích s výstavbou hutě je vysloveně legrační. Dálnice a koridor bych raději, být Vámi nezmiňoval vůbec, neboť v tomhle ohledu 30 let zcela propadáme. Co se týče bytové výstavby, přes nespornou nekvalitu socialistických sídlišť, opravdu si dovedete představit, e by dneska někdo během pár let postavil alespoň zlomek bytů, co sepostavil? Já tedy ne. Stavíme nějakých co já vím, 3km dálnic ročně… :) Za to taky můžou komunisti. :)

    Ještě bych Vás chtěl požádat, abyste mi nevkládal do úst, co jsem neřekl a nenapsal. Źádní CIZINCI mi nevadí, přestože řada Valachů je poměrně svérázných. Vadí mi nároky sudetských Němců, které vnímám jako neoprávněné a jako potenciál pro vznik dalších křivd. Dál toto téma nechci rozvádět.

    Thumb up 7 Thumb down 4
  13. Jarmil Buqa :

    minulost a přítomnost:

    Dobrý večer,

    S korelací naprosto souhlasím. Přidávám, že od velkého plyšáka uplynulo 30 let a za těch 30 let se s těmi oblastmi neudálo nic, než že se úplně zničil tamní průmysl. Pamatuju naapříklad na oděvní fabriky atd… Ne, pohraničí nevzkvétá dalších 30 let. Zas ti komunisti.

    Prajzská vzkvétá. Jednak je to dáno pracovitostou a šetrnou náturou místních, jednak je to dáno přímím napojením na Německo, Hlučínska se odsun téměř netýkal, proč to nevím. Spousta lidí tam byla i za komuny markami a spousta lidí, kteří bojovali na nevítězné straně bralo německý důchod, což byly panečku inčí peníze,… :)

    Německé spolky dotují brožury, památníky, mapky, hřbitovy, a pod. za účelem vrátit nám do povědomí, že „tady je Nemecko“, jak říkal Milan Štajndler v České Sodě. Nic nezištného bych v tom nehledal. Můj názor.

    Thumb up 5 Thumb down 3
  14. minulost a přítomnost (od Kláya M) :

    Jarmil Buqa: Jen bych podotkla, že průmysl tam scházel na úbytě už před 1989 a rozvoj IT ho prostě dorazil dřív. Hlučínska se odsud netýkal, protože byli součástí Altereichu a obyvatelé neměli na výběr, ke komu se přidají. Šetrní jsou proto, že mají v genech a výchově prušáckou disciplínu. A rozhodně nemám pocit, že nám někdo sune do podvědomí, že tady je Německo. Naopak to „mizení“ hranic, sousedská setkávání na lajně (tedy na dvou březích řek a potoků) během covidu pohání regiony dopředu. Problém vidím v tom, že akční a schopní lidé tyto regiony hned v 90. létech opustili a zůstali tam ti, co teď viní Havla, EU, Kalouska za svůj neúspěšný život. Situaci změní až kompletní výměna generací.

    Thumb up 1 Thumb down 2
  15. Jiri :

    K Sirkové bych řekl asi toto, to místo bylo zabité již budováním čtyřproudovky. Nejen Sirková, ale i nedaleká myslivna, císařská cesta, les Roveň s chaloupkou, to byly klidné místa a stavby spolu navzájem komunikující. Zprasení té budovy je evidentní, ale chápu to jako oběť automobilismu. Navíc při postupující krabicové průmyslové zástavbě už asi není co tam řešit.

    Thumb up 3 Thumb down 1
  16. thvari :

    Jarmil Buqa: Tenhle typ nostalgie a brečení, jak to tu západní firmy vysávají, nás akorát brzdí v rozvoji. České firmy jsou ve světě úplně normálně kompetitivní a úspěšné, příkladů jsou stovky.

    Částečně máte pravdu, ale musíte to říct těm lidem, kteří místo vzdělání, řemesla nebo podnikání vlezou po střední do první zahraniční firmy a drží se tam roky na špatně placených pozicích. No tak jasně, že toho každá chytřejší firma zneužije, když tu máme statisíce poslušných zaměstnanců ochotných pracovat za pár šupů v kdejakém provozu.

    Jak tu někdo píše, to je spíš na generační obměnu. Mimochodem kdyby víc Čechů nemělo strach dělat na sebe, zakládat živnosti a víc riskovat, dostali bychom se z toho rychleji, protože tito by pak zaměstnali další lidi z ČR ve svých firmách a zisky zůstávaly tady.

    Jo a lidi z Hlučína nebyli vyhnáni, protože narozdíl od zbytku Němců mluvili po generace i česky, což byl ostatně taky důvod, proč místo v Prusku skončili po první světové v Československu.

    Thumb up 1 Thumb down 2
  17. Jarmil Buqa :

    thvari: Přijmou realitu a poučit se z toho není brečení. České firmy jsou konkurenční, jak cizím slovem píšete, méně však konkurenceschopné. Proč jsem napsal výše. Tak to je.

    Základním živností a podnikáním nejde suplovat státní strategii výstavby infrastruktury atd.

    Pokračováním ve škole dosáhnete titulu, méně už vzdělání, úroveň VŠ technických oborů je dechberoucí, bohužel v tom negativním smyslu.

    Zkrátka nás sežrali a brzdí, protože jsme kolonie.

    Thumb up 3 Thumb down 1
  18. Martin [msstavby.cz] :

    Jarmil Buqa: Promin, ale myslím, že oba mluvíme o něčem jiném.
    Byl zde dotaz na to, proč ty stavby vypadají tak jak vypadají. Je nezpochybnitelné, že znárodnění původně soukromého majetku komunisty mělo negativní vliv na řadů oblastí. Jak správa a údržba budov, tak průmysl (který právě během budovatelské éry ztratil krok v inovacích a vývoji a blížil se ke kolapsu, takže z toho nám i vyplývá proč jsme tam kde jsme ted) nebo zemědělství, které je zdecimované dodnes.

    K oblasti správě a údržby budov. Pro objekty, firmy, které byly po generace v jedné rodině bylo znárodnění tragické. Z firem, které se dědily v rodině se staly rukojmí stranicky dosazených patolízalů bez vzdělání. Tak jako ve vysoké politice. Pak se není čemu divit, že mnohé objekty dopadly v takovém stavu jako například uveden v tomto článku.

    Úplně největší shit je tvrdit, co všechno komunisté dokázali.
    1. Jaderné elektrárny se stavěly i v nekomunistických zemích. A ve větším množství.
    2. Základy drtivé většiny infrastruktury položilo již meziválečné ČSR. Od plánů na metro, zahájení výstavby dálnice, soustavy přehrad nebo systém letišť.
    3. Je poměrné lehké živelně budovat, když neexistuje osobní vlastnictví a jen čekáš, když tě vystěhují.

    Ta výstavba by zde probíhala za jakéhokoliv režimu, tak jako ve zbytku Evropy. Sídliště a průtahy jsou z té doby ve východním a západním bloku. Stačí si dát do souvislostí historické okolnosti.

    Je zcela běžné, že lidé z vysídlených oblastí a jejich potomci z Německa přispívají na různé stavební projekty, měkké projekty apod. Na to nemusíš být detektiv. Zrovna nedávno přispěli původní Němci na rekonstrukci fasády kostela v Kuníně.. Starají se. Mají k místu odkud pochází stále vztah.

    Tahle část mě pobavila asi nejvíce „Německé spolky sponzorují nejrůznější památníčky, ročenky, turistické průvodce, historické kroniky a pod. Že se tohle děje z bratrské Česko-Německé lásky je dle mého názoru nepravděpodobné. „. To má být jako nějaká rozvratná činnost, tisk turistických průvodců? Je to spiklenecký plán na vznik čtvrté Říše? :D :D

    A mimochodem tebou zmiňované NHKG není až tak výtvor komunistických sluníček. Výstavba nového provozu začala již v roce 1942.

    „Vznik tohoto závodu iniciovaly Vítkovické železárny (VŽ), neboť jejich další rozvoj byl omezen umístěním přímo ve městě. Proto v roce 1942 začaly VŽ (tehdy ve správě koncernu Reichswerke Hermann Göring) stavět tzv. jižní závod („Südbau“) v Kunčicích.“

    Tím samozřejmě vůbec nevelebím Göringa.

    Thumb up 6 Thumb down 6
  19. Jarmil Buqa :

    Martin [msstavby.cz]:

    …říkáte, že „ta výstavba by zde probíhala za jakéhokoliv režimu…“, ok, proč tedy neprobíhá.

    Na NHKG dělal mimo jiné můj děda zdarma po nedělach. Teď to nějaký Ind z Londýna posílá k zemi. Proč „komunistických sluníček“? Proč mi furt něco podsouvate?

    Já říkám. Komunisti všecko jen neposrali, na spoustě věcí se mělo v 90. stavět. Vybudovali toho poměrně hodně a od rannych devadesatek, kdy se dokončil temeloš a dlouhé straně a třeba harta, tu žádný obdobný projekt nebyl. Všechny byly rozjeté jeďte za komuny. Opravte mě, pokud jsem na něco zapomněl,jestli se mýlím. Koridor a dálnice prosím ne, to je snad největší trapas současnosti.

    Říkám, že současný stav Bilovecka a Fulneku svalovat jen na éru socialismu je lhaní si do kapsy. 30 let nových pořádku je dost času.

    Ano, německé spolky se snaží vrátit do povědomí lidí, aby se vědělo, že tady je „Německo“. Není to žádná tajemná konspirační činnost. Všichni to vidí, nikdo se tím netají. Dokonce nároky vznášejí, to taky není tajné. A co víc, ono to funguje, neboť odpor proti „navraceni“ majetku Němcům se postupně významně snižuje. Nebo snad ne?

    Přestaňte ze mne prosím dělat konspiratora a nějakého neobjektivního a zaslepeneho milovníka starých pořádků a zkuste se zamyslet, jestli v něčem nemám přeci jen pravdu.

    Thumb up 3 Thumb down 4
  20. Pavel :

    Jarmil Buqa:

    Pravdu máte v tom, že po revoluci se nestavěly mega stavby. Ale naopak se zrealizovalo obrovské množství menších staveb.
    Dokud však budeme obdivovat huť jako vrchol technického pokroku a vysmívat se ekologii (kanalizace), pak budeme vždy velký krok za Německem.

    Thumb up 0 Thumb down 0
  21. Jiri :

    Dovoluju si věřit, že se v budoucnu najde nějaký osvícený bohatý podnikatel, který jednou na nějakém jiném krásném místě postaví repliku téhle stavby. Samozřejmě s moderním interierem.

    Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.