OVASTORY #32 Terminál Hrabová

Další pochybný terminál podrážející nohy MHD v kraji, zapadající do labilního projektu ostravských přestupních terminálů.

Ve sborníku projektů Mobilita Ostrava se objevil další z mnoha velmi pochybných projektů pod pracovním názvem “ TRAMVAJOVÁ TRAŤ – NÁKUPNÍ CENTRUM A ZÓNA HRABOVÁ, PŘESTUPNÍ TERMINÁL“. Tramvajová trať je přínos. Přestupní terminál pro linky z Frýdku-Místku již ne. Jedná se o linky spojující protiklady. Zatímco ve Frýdku-Místku a přilehlém okolí je MHD zdarma a meziměstské spoje jsou ukončeny v centru města. V Ostravě je MHD každoročně osekávána a z mnoha stran je příměstská doprava ukončena na periferii ( Dubina. Hranečník ).

Představme si budoucí scénář. Nyní je to od první zastávky linek z FM v Ostravě ( zastávka Benzina ) do centra města ( Ústřední autobusové nádraží – ÚAN ) v průměru 9 minut. Při vybudování přestupního terminálu na okraji Hrabové, v průmyslové zóně, musíme do celkové doby přepravy již započítat samotný přestup na terminálu. Spekulativní je jízdní doba tramvaje po nově vybudované lince. Avšak pouze z tramvajové zastávky Dřevoprodej na Náměstí Republiky ( ÚAN ) cesta trvá 12 min. Již tento úsek trvá déle než jízda meziměstským autobusem. V konečném důsledku cestující namísto 9ti minut cesty přes Ostravu pojede více jak půl hodiny a rozhodně si připlatí. Těšíte se..?

Lidé v rozhodující pozicích zapomínají na to, že okraj Ostravy nejsou cílové destinace a Ostrava je přestupní uzel pro CELÝ kraj.

hrabova hrabova

zdroj: mobilita-ostrava.cz

Související články


Komentáře

 1. Balde :

  ta tramvaj ta měla stát už když se budovala zóna.

  Thumb up 11 Thumb down 0
 2. David :

  Tady třeba ten terminál nechápu. Až na UAN vede čtyřproudová rychlá cesta.
  Vliv autobusu při vjezdu k UANu je zanedbatelný.
  Spíš bych se zamyslel na dobudování meziúrovňové křižovatky Místecká-Rudná.
  Tam stáním na semaforech vzniká několikrát více emisí než vjezdy autobusů na UAN.

  Thumb up 12 Thumb down 0
 3. aggu :

  Prodloužit tramvaj určitě ano. Ale. Vybudujte 4 nové zastávky až na jižní konec PZ. To je všechno co lidé potřebují. A na omáčku okolo rychle zapomeňte. Ti co přijdou po vás budou mít méně práce ty nesmysly napravovat a ušetří se velké peníze.
  Za ušetřený peníz na „terminál“ vyprojektujte větev na Ščučí nebo i klidně kousek přes řeku do Vratimova. Nebo prodlužte obě jižní linky o kilometr až na Mitrovickou. Do toho roku 2035 máte spoooustu času.

  Thumb up 5 Thumb down 1
 4. Rdm :

  V klidu, ta navržená trasa je komplikovaná. Musel by se vybudovat tunel/most pro křížení tramvaje s ulicí dr. martínka, dál je tam zástavba a jistě soukromé pozemky, které by se musely vykoupit, takže finanční náročnost vysoká.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 5. aggu :

  Rdm: Jenom by se odkopal kus násypu a vložil tubus. Nic světoborného. Trasa podél Místecké vesměs na obecním.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 6. aldik :

  Dost dobře si nějak nedovedu představit kudy přesně by ty koleje vedly, podél Místecké a pak kde a kudy by se stáčelo k OC a prům. zóně? :O A jak by vypadalo napojení u ulice Dr.Martínka? Má to nějaké plány, nebo jen letmý textový návrh a víc nic?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 7. Tom T :

  Naštěstí je to celé utopie. Nemá smysl budovat tramvajovou trať na to, aby se využila 3x až 4x denně na hodinu při střídání směn. A nákupní centrum v podobě, v jaké dneska je, by ji taky neuživilo. Takže su klidný.

  Thumb up 2 Thumb down 2
 8. thvari :

  Tom T: mě napadlo to samé – dneska řešíme, co bude s nevyužitým vítkovickým nádražím, kudy jezdily desítky tisíc lidí. postavíme tramvaj někam do Hrabové a za 30 let bude všechno jinak a budem přemýšlet, co s nevyužívanýma kolejema. autobusy jsou ideální řešení.

  Thumb up 3 Thumb down 3
 9. Ross :

  Kdysi kolem nynějších hal vedly koleje, které měly vést do Brušperku. Dneska by tam mohla být zastávka. Bylo to pokračování tratě od Hrabové Ščučí…

  Thumb up 4 Thumb down 0
 10. Rdm :

  aggu: no nevím, ten kus náspu je docela dlouhý a musel by se „dosypat“ u sjezdu na místeckou, pokud by tedy neměla trať křižovat silnici. Pak je tedy celkem dlouhý úsek, kde by trať zlikvidovala přírodní zvukovou bariéru, takže k trati taky protihlukovou stěnu a na konci u Makra máte zástavbu, u které mne teda vůbec nenapadá, jak by tam ta tramvaj kličkovala. Zbytek pak máte pravdu, ale i tak se imho bavíme o vyšších stovkách miliónů korun, takže spíše nereálný nápad.

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.