OVASTORY #31 Černá louka

Dlouhodobě upozorňujeme na špatný a až příliš nelogicky složitý návrh nové podoby Černé louky a jejího napojení na centrum města Ostravy a následné propojení s Karolinou a Vítkovicemi.

Současná podoba, která je založena na architektonické soutěži vychází z konceptu parku, kolem kterého jsou rozmístěny solitérní budovy. Převážně určené pro kulturu. Podrobnosti k I. etapě rekonstrukce jsem získali z veřejné zakázky na realizaci ulice Nová Pivovarská ( ZDE  nebo ZDE ). Při demolicích, které mají zasáhnou mnohé ze zbylých budov, je až podivné, jak je ulice klikatá a v urbanistickém kontextu vypadá jako parazit. Lokalitu od centra města odděluje a vůbec nezceluje. Město v této části plánuje vybudovat spíše rozvolněnou zástavbu s charakterem periferie. Což místu vůbec neprospěje a rozhodně neoživí.

Tento článek  je tvořen hlavně proto, že jsme našli ( samozřejmě po mnoho hodinách hledání ) situace, kudy by měly vést nové komunikace propojující Černou louku, Karolinu, centrum. Každé větší, ale i menší město je hrdo na své nábřežní promenády a je zde soustředěna koncentrace lidí, dopravy, promenád. Logicky se nabízí propojit zmíněné oblasti nábřežním bulvárem kolem řeky Ostravice. V současné době má Ostrava nábřeží jen několik stovek metrů od mostu Miloše Sýkory po Hradní lávku. Za nábřežní promenádu by se dala označit část na sever od mostu Miloše Sýkory po magistrát. Opět jen pár stovek metrů. Převážně na Moravské části Ostravy.

Navrhované propojení však vede skrze, dalo by se říci, lukrativní pozemky vhodné pro jádrovou zástavbu a město od řeky spíše odděluje. Z analytických hodnocení je také tramvajová trať na Karolinu hodnocena negativně. Vede blízko trati po ulici Vítkovické. Posunutí k nábřeží by pomohlo. Samotné komunikace spíše část drobí a u řeky vytváří periferii.

Horní naznačení představuje trolejbusovou trať. Spodní tramvajovou. Na velmi blízkém místě tedy budou tři velkokapacitní komunikace. Ulice Místecká, Bohumínská a plánované propojení. Z nákresu můžete vidět, jak nepřirozeně nově navržené komunikace v urbanistickém kontextu města  vypadají.

cerna louka

cerna louka

Příklady z jiných měst ČR, kde je řeka součásti života města a jeho urbanismu. Říká se, že Praha je o 10 let napřed, než zbytek ČR. Nábřeží se v Praze začala budovat před více jak 100 lety…

cernaloukacerna louka

Je více než jasné, že záměr urbanismu města neprospěje. Přitom by stačilo protáhnout již existující ulice a vytvořit blokovou zástavbu napojující se na nábřežní bulvár a sbíhající se k Masarykovu náměstí. Při zachování mnoha již stojících budov. Třeba… Schéma zabralo dvě minuty v MS malování…

cerna louka

Ano. Asi je lehčí a pohodlnější řešit město jako malé celky, které na sebe nenavazují. Méně účastníku řízení, méně vypisování do dokumentů čísla parcel atp. Ale o tom tvorba města není. Město má jedinečnou příležitost rozšířit své centrum. Ale dělá vše pro to, aby ji promarnilo. Třeba je pozdě opět upozorňovat, třeba ještě ne.

Vzpomeňte si na projekty, na které jsme upozornili v prvních dílech OVASTORY, jak vypadají dnes. Terminál Dubina. Rekonstrukce ulice Nádražní. Potká stejně smutný osud i Černou louku…?

Související články


Komentáře

 1. Michal :

  Hlavně, že jsou všude !!!
  V reálu to znamená – politika, sliby a amatérismus. Prostor pro rozvoj města je obrovský, ale ve většině případů je výsledek hrozný a tak můžu jen smutně konstatovat, že Ostrava je škaredé město a těch několik pěkných a zajímavých staveb to nezachrání.

  Thumb up 7 Thumb down 4
 2. LK :

  Souhlas!

  Thumb up 2 Thumb down 0
 3. Michal :

  Při pohledu na leteckou mapu si neodpustím komentář, že projekt Nové Karoliny je urážkou urbanismu a architektury. Na VŠB je dost kreativních studentů, kteří by dokázali vytvořit kvalitnější návrh propojující centrum s dolní oblastí Vítkovic.

  Thumb up 3 Thumb down 3
 4. Mr.Blue :

  Tohle může být projekt nové lepší Ostravy 21.století. Tak snad své plány město přehodnotí.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 5. MM :

  Já si myslím, že ta touha politiků nebo úředníků, zanechat po sobě něco pro příští generace, tak tady už není. Většina těch lidí v centru nebydlí, je jim ukradené, nějaké vize nebo hodnoty neřeší. Hlavní je mít barák někde za Ostravou, mít tam dobré spojení a tím to hasne. Je to velká škoda, že na radnicích nejsou zapálení lidé, vizionáři, kteří by posouvali město dál. Já už jsem bohužel veškeré naivní představy o nápravě ztratil. Jak píšete, těch po*raných projektů bylo tolik a stejně se nic nestalo. Vyhozené stamiliony a stejně se nic nestalo. Pro mě snad nejhorší je vzhled nové Nádražní. Ta ulice je mi odporná. Mohl to být nádherný bulvár, místo toho je to asfaltová dálnice bez nápadu :-(

  Thumb up 9 Thumb down 1
 6. jp :

  MM: Přesně tak, Ostrava je město s obrovským potenciálem. Rád bych ji viděl s takovým drivem jako člověk vidí dnes a denně v Brně. Je tady spousta zajímavých míst, kdy by si člověk uměl představit, že se bude město rozrůstat (napadá mě Zárubek), ale i „malé“ projekty (dobře udělané) by člověka potěšily. Nejde o stavbu, ale mě například osobně velmi potěšila malba na Ostravici. Jenže potom jdete z Fifjed podchodem přes Stodolní na nádražní a vidíte ten relativně nový zmar, který tam vznikl a špínu snad všude…

  Thumb up 6 Thumb down 0
 7. aggu :

  Žvanění založené na mediálních zkratkách. Ostrava není město s obrovským potenciálem. Nikdo neví co to je, navíc se to dosti blbě měří ;) Co je to škaredé město? Jsou Tokyo, NY nebo Neapol „škaredá města“? Stejně tak brněnský „drajv dnes a denně“. Možná tak v novinách a blogískách.
  Přestaňte kopírovat nesmysly z novin a internetu a jděte ven.

  Thumb up 7 Thumb down 6
 8. MM :

  Jen příklad z praxe jak funguje MOaP a technické služby. Za Hornickou poliklinikou se nesekala od začátku roku tráva, byla vysoká skoro metr, po dešti v červenci slehla, ale vypadalo to příšerně. Volal jsem na technické služby, bohužel to není jejich pozemek, takže to neřeší. Hlásili to někomu? Ne, je nás málo, máme své starosti. Volám na úřad, paní mi řekne, že to není pozemek města, že to nemohou posekat. Proč tedy nepošlou vlastníkovi dopis, ať pozemek poseká? Ano, to bych mohla, ale je to na dlouhé lokte. Podívám se na katastr, zjistím, že pozemek je ve vlastnictví státu respektive Zdravotního ústavu. Říkám, zavolejte tam, třeba neví, že to je jejich a požadujte nápravu. Nakonec tam zavolala a druhý den bylo posekáno. Chce to jen iniciativu, chtít něco zlepšit. Zjistit vlastníka trvá 1 minutu! Půl roku to nebyl nikdo na technických službách nebo obvodu schopný řešit. Taková je realita. Pak chtějte aby parky vypadaly jako v 21. století a ulice jako bulváry. Utopie.

  Thumb up 18 Thumb down 0
 9. jp :

  Aggu: Sry ale tohle jsou s prominutim kecy, zalozene na tom, ze velmi chcete v mem prispevku videt neco, co tam neni… 1) Ostrava proste potencial ma, to ze vy z toho delate nejakou velicinu, ketra se neda merit, je vase vec – mesto ma potencial byt lepsi, pritahnout sikovne lidi, budovat na spouste volnych ploch a podobne ? Dyt o tom se prece msstavby snazi lidi informovat 2) V Brne ziju, takze opravdu zadne blogisky, ale osobni zkusenost dnes a denne, takze to vidim 3) Pisu nekde, ze Ostrava je skareda ? Pisu, ze je des, jak ta mista vypadaji… Vcetne nepovedene rekonstrukce Nadrazni.

  Thumb up 9 Thumb down 0
 10. aggu :

  Až „tak velmi“ jsem nechtěl.
  Btw povrchnost toho co píšeš, je přímo úměrná vzdálenosti kde bydlíš.

  Thumb up 2 Thumb down 3
 11. jp :

  Jak se podle vás povrchně kritizují špinavé chodníky nebo chválí pozitví rozvoj města ? Já vás asi nechápu… Vážně nechápu. V čem se mnou chcete vlastně polemizovat ? Napsal jsem dvě věci 1) podle mě má Ostrava na to, aby byla o dost více příjemnější město než je (a rád jsem tady i dnes, nic proti Ostravě nemám a mám ji rád, ale prostě má – zatím – své slabiny) 2) jak se věci ve měste, kde žiju (Brno) hýbou rychle dopředu … Vůbec nechápu jestli tohle je pokus o flame z vaší strany nebo máte problém s tím, když tady někdo napíše pozitivě o budoucnosti Ostravy… Nebo Vám (vykání) vadí, že v Brně se žije dobře ?

  Thumb up 4 Thumb down 0
 12. aggu :

  jp: Typické…
  Zkus se, znovu a lépe, podívat na meritum toho, o čem jsem psal. Brno to nebylo.
  U mně EOF.

  Thumb up 1 Thumb down 4
 13. Lip :

  aggu: Přečetl jsem si pozorně diskuzi Vás Aggu s JP. S JP mám společné to, že jsem Ostravák, který se usadil v Brně a vidí jisté rozdíly mezi těmito městy. Už že byty v Brně jsou min. 3x dražší vypovídá o tom, že Brno má opravdu momentálně větší kredit než Ostrava (to si opravdu bohužel musíme přiznat). Zároveň však musím říci, že jestli je Ostrava pěkné město nebo není je subjektivní názor. V Tokiu a NY jsem byl a Ostrava se mi zdá býti hezčí ač není tak metropolitní. Potenciál města se asi opravdu nedá měřit, ale z mého osobního pohledu jde o to, že ve městě musí být jednak kapitál a zároveň vzdělaná vrstva. Už když se na to podívám z historického hlediska, kdy po Sametové revoluci bylo v Ostravě cca 2% vysokoškoláků a zbytek tvořil pracující na hutích a dolech. I když se potom situace začala zlepšovat mnoho vysokoškoláků a dobrých středoškoláků odešlo za lepším do Prahy přip. do Brna (viz můj případ). To se projevuje momentálně teď. Centrum Brna a jeho okolí se hemží cizinci kteří zde přišli pracovat do mezinárodních vědeckých center a společností typu IBM, Honeywell, Motorola atd. (to je ten kapitál co Ostrava nemá). Proluky v Brně se celkem rychle zastavují novými domy. Jako projektant se podílím na třech opravdu kvalitních kancelářských projektech v centru Brna, které se budou stavět příští rok a nikdo tomu z radnice nebrání jako v Ostravě. Brno vybudovalo v posledních 2 letech 3 výcepodlažní parkoviště a snaží se řešit parkování v centru. O nových bytovkách ani nebudu mluvit. Ani nevíte jak rád bych stejnou situaci viděl v Ostravě, ale buď to přijde z dalšími generaci a dobrými radními nebo taky to přijít nemusí. A budeme se zde stále bavit a handrkovat jestli má Ostrava potenciál nebo nemá. Držím pěsti ať Ostrava jede a vše vyjde!!!

  Thumb up 16 Thumb down 2
 14. Martin [msstavby.cz] :

  Mimochodem proběhne letní škola arch. kde se bude řešit propojení DOV, centra https://www.facebook.com/events/1704724696456214/

  Thumb up 3 Thumb down 0
 15. Michal :

  A jéje, aggu a jeho tokijsko-newyorské plytké žvanění je zpět.

  Thumb up 7 Thumb down 6
 16. jp :

  Lip: Dobře napsáno, plně souhlasím.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 17. Adam :

  A máme tu další bohoslužbu CBZaZCdUZNPzCS, neboli Církve Blokové Zástavby a Zhušťování Centra dle Učení Zcela Nesouvisejících Příkladů z Celého Světa. Současné návrhy úpravy této lokality jsou možná nic moc, ale ty vaše vůbec nesouvisí s realitou. Vaše argumenty jsou buď ad populum, nebo úplně v mrákotách. Jestli chcete argumentovat, je mí záhadou, proč si myslíte, že víám pomůže použít floskuli nebo úplně tupou pseudomluvu v každé druhé větě. Vážně byste se měli jít registrovat jako náboženská společnost, ale s vašimi 17 členy to asi nepůjde.

  Thumb up 3 Thumb down 11
 18. Martin [msstavby.cz] :

  Adam: Můžeš nám Adame konkrétně argument jednotlivé body,s kterými nesouhlasíš. Případně uvést, jakým způsobem se měl rozvoj a zástavba měst vést? Namísto náhodné spojování slov, které vypadají rozumně, ale nic nevypovídají a nabádání k zakládání spolku. A když jsme u pádných argumentů. Číslo 17 je vzato odkud.

  Vím, že tvá odpověď bude opět generování slovníku bez smyslu. Ale celkem se těším.

  Thumb up 2 Thumb down 2
 19. Adam :

  martin [msstavby.cz]: Vy jste nedodali důkazy pro svá tvrzení. Důkazní břemeno je na vaší straně. Pokus přenést důkazní břemeno na mou stranu je směšný. Ale to vy dělat musíte, protože dogmata jsou z principu neprokazatelná, a vy to moc dobře víte. Tak prostě jen pořád opakujete ty vaše umělecké floskule.
  17 je výsledek posledního sčítání vašeho stáda pod jiným „článkem“. Ale vydržte, jiná náboženství to stejnou metodou za nějaké to tisíciletí dotáhly k miliardě.

  Thumb up 2 Thumb down 5
 20. aggu :

  LOL.
  Každé diskuzní forum má svého Michala, jednoho nebo dva brňáky s evangelickým zápalem, Adama nebo Janu K… Asi nějaká forma daně za existenci na netu.
  K věci. Schéma ulic je samozřejmě jen rychlá skica, ale právě v té jednoduchosti je klíč. Navíc ani není ve velkém rozporu se studií, samy se tam nabízí 2 bloky pro ponechání zeleni, čímž by se Černá louka metamorfovala do něčeho jako Central park, navazující dole na řeku. Ideální. Hrad co bys kamenem dohodil.
  Všechno to má jen jeden háček. Tenhle web se může snažit, místní architekti se můžou snažit, lidé ve městě se můžou snažit a za své peníze jít do rizika všemi odepsaného centra a budovat si tam živnosti, ale co je to platné, když projdete dveřmi magistrátu a tam ticho. O malé radnici ani nemluvě. Přitom právě odtud by měly sršet ideje a projekty. Jenže ÚHA nám nějak nesrší a radnice MOaP má co se centra týče stejné ambice jako má třeba Krmelín.
  Tři vykřičníky pro poznatek externisty Pleskota, který to v posledním diskuzním fóru řekl docela otevřeně. Přednesl „jim“ své urbanistické plány, vize, řešení vztahu centra a Vítkovic… Ale jakoby mluvil s hotentoty.
  Tohle se musí radikálně změnit. Kraj, MMO a MOaP musí táhnout za jeden provaz. A musí mít mnohem víc odvahy a ambic. Moravská Ostrava je střed druhé největší aglomerace Česka a musí to být sakra pevná noha od stolu. Středobod jejich uvažování musí být tady a ne někde na louce u Mošnova.

  Thumb up 10 Thumb down 2
 21. Hynek [msstavby.cz] :

  Adam: jednak mi neni jasne, jake „dukazy“ ocekavas, pokud priklady podobnych lokalit oznacis za „Zcela Nesouvisející Příklady z Celého Světa“ :)

  a jakozto cirkev zadne dukazni bremeno nenesem, smir se s tim ;)

  Thumb up 6 Thumb down 1
 22. Martin [msstavby.cz] :

  Adam: Ty tvé „důkazy“ jsme publikovali zde již několikrát. Ale pokud potřebuješ další, můžeš si je přečíst například zde http://www.archiweb.cz/blog.php?blog_id=74679&id_article=205& . Nebo v publikacích jako například Smrt a život amerických velkoměst od Jane Jacobsové, Města pro lidi od Jana Gehla apod. Ale očekávám od tebe další nonsens ve smyslu, že i tito lidé si své důvody vymysleli ve své zakládající víře, která má možná více jak 17 členů. Vlastně všichni se pletou a jen ty máš pravdivý názor na tvorbu měst, který jsi zde stále neuvedl?

  Měl by sis i najít, co znamená pojem umělecká floskule. Ne jen ho používat. Prosil bych minimálně odkaz na 17 členů naší „víry“.

  Thumb up 4 Thumb down 1
 23. Adam :

  martin [msstavby.cz]: Tak vypadá důkaz ve vašem oboru? Žádná data, žádná ověřitelná předpověď, jenom spousta uměleckých tlachů? Absolutně bez jakéhokoliv prokázání souvislostí. Tak to pardon, ale jelikož není možné dvakrát rozvíjet stejnou lokalitu ve stejném čase, za stejných podmínek, jiným způsobem, a jelikož váš obor není schopen přijít ani s redukionistickým popisem problému a tím pádem ani s autentickou simulací, žádné dostatečné důkazy mít prostě nemůžete. To celé je maximálně váš názor. Nemůžete tvrdit, že je to obecně platný fakt. V nakládání s nepodloženými názory jako s fakty se s náboženstvím shodujete plně.

  Opakuji. Já se nepokouším předložit žádný návrh. Důkazní břemeno není na mě, je na vás. Vyvrácení tvrzení nevyžaduje předložení kontrastního tvrzení.

  17 členů se vám tu v diskuzi pravidelně sčítá na diskuzních příspěvcích, které odporují vašemu nedotknutelnému dogmatu.

  Thumb up 3 Thumb down 6
 24. Martin [msstavby.cz] :

  Adam: Jde vidět, že o tématu, ke kterému se snažíš vyjadřovat, nic nevíš. Například práce p. Gehla jsou desítky let sbíraní informací a právě zmiňovaných dat. Například počty kavárenských židlí. Pohyb chodců, pobytový čas atp. Z těchto dlouhodobě časových sociologických průzkumů se dají vyvodit podložené závěry a ty implementovat na jiných zásazích. Nevidím mezi tvrdými daty rovnítko k uměleckých tlachům.

  Ano, nedá se na jednu lokalitu ve stejné čase dva projekty. Napsal jsi totální hloupost. Tohle nikdo netvrdíme. Tvrdíme, že současný návrh je špatný. Dáváme příklad, co by mohlo být díky obdobných zásahům na jiných místech po světě pro danou lokalitu přínosnější.

  Ptám se tedy. Jsou dlouhodobé názory a praktiky mnoha lidí ve veřejném prostoru ( který je vhodným příkladem! ) chybné. A jen tvůj názor, který končí u toho, že náš je špatný, ale nedáváš svůj oponentní, což by mělo v diskuzi být, ten správný?

  Tvé přirovnávání k víře a a pseudopočtům členů již hraničí se zdravým rozumem.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 25. sa_mr :

  http://www.designmagazin.cz/architektura/64213-smichov-city-promeni-tvar-zanedbane-casti-prahy.html
  Jeden z příkladů, že to jde jinak a klidně by to šlo i v Ostravě.

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.