OVASTORY #39 tržnice

Nová městská tržnice v Ostravě.

Mnoho lidí si mohlo v posledních dnech všimnout „stavby“ vznikající u pavilonu A na Černé louce. Jedná se o náhodnou instalaci designového díla s tajemným posláním? Hrací prvek dětského hřiště ze sídliště z normalizačního období? Náhodně pohozený šrot?

trznice cerna louka

Nikoliv. Dle naších informací se jedná o novou tržnici, která nyní sídlí pár set metrů dál. Stavba je nyní ve výstavbě. Objekt, nebo co to je, se skládá z barevných kovových kójí postavených do jedné řady. Střecha se tvoří z měkkých plastových dílců.

Stavby by se neměly hodnotit před dokončením a jejich finální podobou. U této stavby však s klidem na duši již nyní můžeme říct, že je to jeden z nejhorších projektů v centru Ostravy vzniklých po roce 1989. Vzhled levné cirkusové atrakce z nejlevnějších materiálů. Nedůstojné. Nereprezentativní. Otázkou také je, kde jsou přípojky vody, či elektřiny…

Oblast Černé louky má projít kompletní přestavbou. Tato stavba se řadí k další pochybným, dočasným projektům jako komické dětské hřiště vzniklé za pavilonem A. Tržnice patří pod správu Ostravské výstavy, a.s.

Ostrava je stále téměř třistatisícové město. Údajně magnet regionu a ekonomické centrum severní Moravy. Podívejme se však, jak vypadají tržnice v jiných městech Moravskoslezského kraje.

Městská tržnice Nový Jičín ( 23,5 tis. obyvatel )
Více k tržnici na archiweb.cz.

trznice

trznice

Centrální tržnice Karviná ( 55 tis. obyvatel )
O této tržnici jsme psali samostatný článek v roce 2013.

tržnice 1

tržnice 3

Související články


Komentáře

 1. Moon :

  Tak to je peklo

  Thumb up 17 Thumb down 0
 2. thvari :

  au

  Thumb up 9 Thumb down 0
 3. Rýša :

  Húúúú! Když tohle nevadí reprezentaci MOaPu, tak proč se divíme, že Ostrava je stále na tom dost zle.

  Thumb up 7 Thumb down 0
 4. Nimrod :

  V tom má prsty Burda, to je jeho rukopis, už by se ho měli zbavit – dát mu doživotní volný vstup na Hrad a rychle někoho se svěžím mozkem…

  Thumb up 0 Thumb down 1
 5. patrik :

  Chtěl jsem napsat nějaký komentář, vyjádřit svůj názor. Nemám slova a je mi trapně. Ale přece jen, mě něco napadlo. Nejhnusnější historické centrum v ČŘ/SK.

  Thumb up 6 Thumb down 9
 6. Summerboy :

  patrik: Tak to zas ne. Historicke centrum se sice neda srovnavat s historickymi centry mnoha jinych mest, ale nejhnusnejsi rozhodne neni. „Trznice“ je hnusna.

  Thumb up 14 Thumb down 0
 7. Tano :

  A není to jen provizorně? Třeba se původní tržnice předělá na něco pěkného.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 8. MM :

  Mě to ani nepřekvapuje. Zajděte se podívat do okolí největšího pavilonu, všude odporné reklamy, tolik kritizované reklamní panely jako posledně v akci Stop vajglům. Jakákoli výstava se zvrhne v předváděčku mixérů, pánviček, přikrývek, zázračných krémů a podobně. Byl jsem na stavebním veletrhu a bylo to jako vetešnictví, o tématu jedno podlaží, zbytek nabídka jak z TV products. Ředitel tam je snad 20 let a toto je výsledek :-(

  Thumb up 10 Thumb down 0
 9. Infoš :

  No.. asi mi raději došla slova. Srovnání s Novým Jičínem naprosto vykresluje Ostravskou zoufalost veřejného prostoru..

  Thumb up 14 Thumb down 1
 10. Patrik :

  Summerboy: No, možná by se dalo srovnávat s Ústím n. L.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 11. Luděk :

  Plastový vánoční strom na náměstí ….

  Thumb up 3 Thumb down 0
 12. Eli :

  Dokud ta bude sedět ta baba starostka,která brzdí rozvoj centra a nevadí ji takové zhovadilosti jako zato tržnice , tak se centrum ovy nepohne dopředu. Tu bábu by měli vyvést na smetiště anebo by stačilo na nějakou proluku nebo parkoviště, tam by mohla být užitečná jako hlídač.

  Thumb up 8 Thumb down 1
 13. aggu :

  Proč jste tu někteří tak nekonkrétní? ;) Ostrava tohle není. Tohle je: Ředitel Burda. A jeho kvazihrad a takyvýstaviště. A nyní nejveselejší tržnice na světě. Janáčková. A její slavné chodníky a vajgly a veselé fasády. Bernfeldová. Její vláčky. A umělé veselé vánoce. Semerák. Vždy veselý. Vizitka jeho „hnutí“ – Nádražní ulice a stavební boom. Vltavský a jeho vražedné pracovní tempo a progresivní přístup, který Ostrava ani nestíhá vnímat… Rykala. Veselý sám o sobě. …
  Všechny tyhle „ostravaky“ něco spojuje. Kromě Vltavského, toho jsem ještě nikdy veselého neviděl.
  Za každým #ostrava-cosik-průserem někdo konkrétní stojí.
  PS Jsem v klidu. Tohle se dá demontovat za pár hodin a odvézt někam na okraj Mukačeva (protože v centru Mukačeva by to byla ostuda).
  Horší je, že demontáž těch nahoře trvá minimálně 4 roky.

  Thumb up 25 Thumb down 1
 14. D-r :

  aggu: Proč zrovna Mukačevo? Je to velice krasné město. Já bych to poslal někam do Pákistánu, jen že ta doprava by byla asi moc drahá.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 15. rasta :

  V konfrontaci se strategickým plánem http://www.fajnova.cz je to absolutní opak. Tak nevim, proč se takové projekty vůbec zavádějí. K pozvednutí výstavnictví to určitě nepovedene a ke zkrášlení veřejného prostoru taky ne. Navíc ta plocha a okolní chodníky vypadají „úžasně“. Není toho moc, co se za poslední roky v centru povedlo a nezasloužilo oprávněnou kritiku. Smutne

  Thumb up 6 Thumb down 0
 16. LoLec.CZ :

  Já myslím, že to je kostra budoucího vláčku. Už stačí jen přivařit pár kol a dopředu pořádný smradlavý traktor a může se vyrazit. Třeba na Nádražní.

  Thumb up 9 Thumb down 0
 17. Markus :

  Smažte, prosím, tu fotografii! Jestli se to doví někdo mimo Ostravu, jsme všem pro smích.

  Thumb up 8 Thumb down 0
 18. honza :

  me se to libi, pripomina mi to klece do kterych si rodice na poliklinice bily dum (v brne) zamykaji kocarky at s nima nemusi brousit po budove. je to takove osvezujici, skoro jako drateny kancelarsky program. za tohle ostravu miluji, neboji se tam pouzit veci vsude jinde zavrzene a jeste se s nimi chlubit.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 19. Evka :

  Pláč a skřípění zubů – peklo. Už zde někdo psal.

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.