Opravené sochy v sadu Dr. Milady Horákové

Na podzim proběhla v sadu Milady Horákové rekonstrukce čtyř významných soch.

V sadu Milady Horákové byl odhalen po důsledném restaurování soubor čtyř cenných plastik, které vznikly v průběhu Mezinárodního sympozia prostorových forem, konaného v Ostravě v letech 1967 a 1969. Opravy zmíněných uměleckých děl se ujal Antikvariát a klub Fiducia a okrašlovací spolek Za krásnou Ostravu ve spolupráci s restaurátorem soch Tomášem Skalíkem. Město Ostrava poskytlo na realizaci projektu 99 tisíc korun z nového dotačního programu.

„Nový dotační program na revitalizaci veřejného prostoru jsme vyhlásili letos v lednu. Přihlásilo se nám celkem 16 projektů, z toho 11 uspělo a bylo finančně podpořeno. Jedním z nich je právě i restaurování těchto soch v sadu Milady Horákové. Výsledek je opravdu fantastický,“ uvedla k obnově soch náměstkyně primátora pro životní prostředí Kateřina Šebestová.

Sochy byly neudržované, znečištěné spreji, v minulosti neodborně vyspravené nevhodnými nátěry. Tři původně barevné plastiky byly opraveny odstraněním nečistot a starých nátěrů a následně nátěrem podle původní podoby. Čtvrtá plastika, která je bez nátěru s korodujícím povrchem, byla očištěna a odborně ošetřena. Opravu plastik provedl restaurátor Tomáš Skalík.

„Životní prostředí není jen o ovzduší, čistotě vody nebo třídění odpadu, ale je to naše okolí, všechno to, co nás obklopuje. Jsou to chodníky, náměstí, veřejná prostranství, parky. Podoba a kvalita veřejného prostoru přitom významně ovlivňuje to, jak se ve městě cítíme a jak se chováme. V hezkém prostředí se lidé taky hezky chovají. Díky vyčištěným a opraveným sochám park nádherně prokoukl. Jak je vidět, nemusí to být vždy o velkých investicích. Mám osobně velkou radost, že se nám daří zlepšovat kvalitu veřejného prostoru také těmito, pro někoho možná malými, ale přece jen viditelnými kroky,“ dodala Kateřina Šebestová.

Soubor plastik v sadu Milady Horákové je považován za nejdůležitější uměleckou sbírku na území města Ostravy. Vznikl v průběhu prvního sympozia prostorových forem koncem 60. let minulého století. Zrestaurovány byly v této první etapě tři plastiky bez názvu, jejichž autory jsou Rudolf Valenta, Yves Trudeau a Otto Cienciala, a jedna plastika Zázračný strom – Město utopie, jejímž autorem je Štefan Belohradský.

Součástí slavnostního odhalení zrestaurovaných soch byla také komentovaná prohlídka a instalace popisných cedulí ke každé plastice.

Rudolf Valenta: bez názvu / Konstruktivistická plastika, 1967

Štefan Belohradský: Zázračný strom – Město utopie, 1967

Otto Cienciala: bez názvu / Živý sloup, 1969

Yves Trudeau: bez názvu / Had / Labuť, 1969

zdroj text: ostrava.cz
zdroj fotografie: artalk.cz

Související články


Komentáře

 1. Balde :

  Super skvela věc schválně to porovnejte s novou sochou Janáčka ???

  Thumb up 9 Thumb down 0
 2. Tenhle :

  opraví sochu a na patku se vyserou

  Thumb up 5 Thumb down 8
 3. Martin [msstavby.cz] :

  Tenhle: Opravovali to dobrovolníci. Příště se můžeš přidat a udělat to na 100% :)

  Thumb up 16 Thumb down 0
 4. Alcedo :

  Balde:
  Jisté souvislosti tam vidím: 1 = Hukvaldy, 2 = obora, 3 = Leoš na procházce a 4 = Bystrouška :-)

  Thumb up 1 Thumb down 0
 5. Hrdy Ostravak :

  Pamatuji,ze kdysi pod tou labuti spal bezdomovec. :-) Krasne sochy, umelecky na vysoke urovni. Vsechno sedesata leta. Dobrovolnikum patri velka gratulace.

  Thumb up 5 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.