Obhospodařování půdy v pásech plodin

Česká zemědělská krajina stále trpí následky kolektivního zemědělství komunismu a kolektivizace. V krajině stále vidíme obrovské homogenní plochy, často postižené erozí. U Bílovce však společnost RenoFarmy provádí zkušební pěstování plodin v pruzích.

Provozní test, lokalita Na Výšině u Bílovce

Jedním z velmi důležitých úkolů moderního zemědělství je ochrana půdy proti vodní erozi, kdy může při prudkých deštích na svažitých pozemcích docházet ke splavování ornice.

Jako ochranu před vodní erozí zkoušíme na pozemcích před vámi inovativní postup, který spočívá v pěstování dvou plodin v pásech. Díky rozdílnému vegetačnímu období vybraných plodin je na jednom pásu vždy přítomen porost, který tak chrání půdu před splavením v době, kdy je plodina vedlejšího pásu mimo hlavní vegetační období a není schopna přívalové srážky přijmout a uložit do půdního prostředí. Ve výsledku tedy tento postup celoročně zvyšuje kapacitu půdy přijímat dešťové srážky a zadržet vláhu v krajině.

Jedná se o technicky velmi náročný postup, který vyžaduje přesné setí a cílené dodávání živin. Zároveň se jedná o postup, který je jednou z možností pro trvale udržitelné a k půdě šetrné zemědělství.

Více k lokalitě Na Výšině ZDE

Snímky byly pořízeny pomocí dronu DJI Mini 2 a satelitu Sentinel 2 na konci května 2023.

Pěstování v pruzích vypadá i pohledově zajímavě

zdroj text+foto z dronu: renofarmy.cz

Související články


Komentáře

 1. Brando :

  Jj, soudruzi….

  Thumb up 4 Thumb down 3
 2. ELB :

  Kolektivizace zemědělství je jedním z nejhorších hříchů komunistické diktatury. Rozvrácení tradice osobního/rodinného vztahu k půdě poznamenalo českou krajinu. Respekt k dobrým nápadům, které přispívají k obnově krajiny.

  Thumb up 8 Thumb down 1
 3. Tlustý :

  Nedávno jsem se vracel letadlem ze zahraničí do Phy a pohled na pole v Bavorsku a Jižních Čechách byl naprosto vypovídající… V Německu X malých poli, rodinné farmy, kde každý obhospodařuje historicky své majetky. Přes čáru už jen velké, širé, rodné lány… Dříve jsem si toho nevšiml, až nyní a ten rozdíl mi vyrazil dech:(

  Thumb up 10 Thumb down 1
 4. Pavel :

  Tlustý: Pro stejný zážitek lze využít i vyhlídkové lety v našich končinách … https://www.google.cz/maps/@49.996061,18.1150517,12413m/data=!3m1!1e3?entry=ttu

  Thumb up 4 Thumb down 1
 5. Martin [msstavby.cz] :

  Tlustý: Díval jsem se na Bavorsko. Rozdíl znát nejen z leteckých snímků. Ale hned za hranící ze streetview. Zatímco hned na hranici je chodník pro cyklisty a chodce, který pokračuje dál podle silnice k dalším vesnicím. Česká část pokračuje jen kolem bývalého hraničního přechodu a končí kousek za nim. Minulý rok jsem si toho všímal v Sasku. Vesnice jsou často kromě silnice spojeny i oddělenými chodníky alejemi s provozem pro cyklisty a chodce.

  https://goo.gl/maps/z38xkZ2Ybs7T1gSJ7

  Thumb up 5 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.