Začala rekonstrukce zchátralé Bredy

Bývalý obchodní dům Breda v Opavě převzali stavebníci. Po letech chátrání vzácné a památkově chráněné budovy začala její rekonstrukce. Po ní bude mít obnovenou fasádu, okna i některé interiérové prvky. Město za opravu historického skvostu zaplatí 300 milionů korun.

Breda v Opavě otevřela v roce 1928 a byla tehdy největším obchodním domem v Československu. V roce 2012 zavřela a od té doby chátrala, i když předloni ji alespoň trochu oživilo rozsvícení předvánoční výzdoby. Krátce poté město budovu koupilo a nyní začíná rekonstrukce. Na úvod se budou měnit všechna okna – celkem jich je 170. Původní okna nahradí jejich přesné repliky.

Podle Milana Hudečka, jehož stavební firma rekonstrukci provádí, jsou dosavadní skla velmi subtilní. „Šetřilo se na materiálu. Ono to tehdy uneslo, protože tabulky skla byly tenoučké,“ poznamenal.

Zachovat původní barevnost fasády

Podle hlavního městského architekta Petra Stanjury bylo tudíž složité vytvořit nová okna tak, aby věrně kopírovala podobu těch původních, ale zároveň dostatečně chránila před slunečním zářením. Ujistil, že se to podařilo: „Dnes je technologie skel tak daleko, že jsme našli vhodné sklo.“

Složitá bude i oprava fasády, která je z umělého kamene. Cílem je zachovat původní barevnost. Totéž platí o dřevěném obložení schodiště a balkonu. V interiéru se také bude rekonstruovat nákladní výtah nebo podlahy. Za první fázi rekonstrukce zaplatí město téměř 35 milionů, hotová má být v polovině příštího roku.

Podívejme se, jak vypadá nyní bývalý obchodní dům Breda před viditelnými stavebními zásahy

zdroj text: ceskatelevize.cz

Související články


Komentáře

 1. Paulo :

  Skvělé! Dvě perly MS kraje Ostravica a Breda vstanou z popela a nezájmu. Kdo chápe širší souvislosti může se jen radovat. 🙏

  Thumb up 13 Thumb down 4
 2. ELB :

  Zajímalo by mě, jestli Bauer zvolil ukončení fasády pseudogotickými lomenými oblouky a kruhovými okny jako vědomou stylovou odpověď na nedaleký gotický chrám NPM, tedy na základě vědomého navázání na tradici, nebo vznikla tato symbolická paralela skrze staletími spíše náhodně a jedná se čistě o místní reflexi dobového moderního pojetí ve stylu sullivanovské tripartity.

  Thumb up 9 Thumb down 1
 3. Pavel :

  ELB: Myslím, že B) bude správně. V době výstavby ještě existoval blok domů na druhé straně ulice U Jaktařské brány vč. původního hotelu Koruna, takže nebyla přímá viditelnost z parteru ulice mezi chrámem a Bredou. https://cdn.aukro.cz/images/sk1682425127517/730×548/opava-troppau-4-tramvaje-kasarny-a-franz-josef-platz-1910-158790177.jpeg

  Thumb up 3 Thumb down 1

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.