Muzeum zemědělství již v tomto roce


Dolní Vítkovice by se už brzy měly rozrůst o dvě nová muzea. Zatímco na jednom už se pracuje a bude hotové ještě letos, to druhé je odsunuto o několik let. Nejsou na něj peníze.

Bude první pobočkou jakékoliv státní instituce v Ostravě. Na zdejším Národním zemědělském muzeu (NZM) se už od září čile pracuje. Bývalá hala Veronikárna se mění.
„Prozatím se ve vnitřních prostorách demolují nevyhovující vestavby, sanují se konstrukce a připravujeme základ pro ocelovou nástavbu muzea,“ popsal pro Deník aktuální stav ředitel ostravské pobočky Národního zemědělského muzea Ivan Berger.

Termín dokončení přestavby staré haly v moderní muzeum, kterou provádí společnost Stamont, je stanoven na konec roku. A měl by být dodržen!

„Hotovo by mělo být do konce listopadu,“ upřesnil Berger, jenž počítá s tím, že po navezení exponátů a dalších potřebných úpravách by se ostravské národní zemědělské muzeum otevřelo pro novou sezonu na začátku jara 2020.


Celá modernizace vyjde na 123 milionů korun, přičemž většinu (105 milionů) pokryje dotace z evropských fondů.
Největší atrakcí nového muzea bude třípatrový mlýn vestavěný doprostřed schodiště, chybět nebude ani výstavka traktorů, kombajnů, pluhů a dalších strojů nebo prezentace čtyř ročních období a cesty potravin od zemědělské a potravinářské prvovýroby až na stůl.

Zato plány s druhým muzeem, které mělo v Dolních Vítkovicích, v tomto případě v části Hlubina, vzniknout, se zadrhly. Kofola už si malovala, jak přiblíží slavnou historii a výrobu svým konzumentům. Podle informací Deníku se rovněž uvažovalo o roce 2020, jenže plány na proměnu Nových koupelen vedle Nohavicovy Heligonky dostaly ránu.

Líbivý návrh exteriéru z rukou architekta Josefa Pleskota tak načas poputuje do šuplíku.
„Revitalizace památkově chráněné budovy a následný provoz jsou finančně velmi náročné, proto jsme zažádali o dotaci z evropských fondů. Umístili jsme se ale bohužel až mezi náhradními projekty,“ vysvětlila PR specialistka Kofoly Jana Ptačinská Jirátová s tím, že Kofola nyní s realizací muzea počítá v horizontu dvou až pěti let. „Snažíme se ale najít i jiné dotační možnosti, které by pomohly záměr uskutečnit dříve,“ dodala mluvčí Ptačinská Jirátová.

celý článek + zdroj: denik.cz

Související články


Komentáře

 1. Jp :

  Škoda té Kofoly… ale aby se stavby sídel takových firem dotovaly ? No nevím…

  Thumb up 17 Thumb down 0
 2. rasta :

  Tak je to podivné, že firma jako Kofola musí stavět na dotacích. Tohle se potáhne ještě dlouho. Do pěti let prodají černou sodovku třeba číňanům a nebude nic…

  Thumb up 7 Thumb down 4
 3. Rdm :

  rasta: imho nemusí, ale když existuje ta možnost dotaci získat, proč byste se o to nepokusil. To je bohužel podstata problému prakticky všech dotací.

  Thumb up 9 Thumb down 0
 4. JSjr. :

  Přesun Kofoly není vůbec jistý. Neberte to jako hotovou věc.

  Thumb up 3 Thumb down 2
 5. FM :

  rasta: Tak ona hlavně ta rekonstrukce bude stát balík. Proto obvykle budovy tohodle typu nikdo moc neopravuje a většinou pouze chátrají, eventuálně je někdo nakonec zbourá (viz např. budova Slezanu u žel.st. ve Frýdku-Místku). Bez dotace by do toho žádná firma nešla, protože by pro ni bylo beztak levnější postavit z gruntu nový barák někde na zelené louce..

  Thumb up 6 Thumb down 0
 6. aggu :

  FM: Asi proto, že to nebude jen tak nějaký další krabicoid pro bílé límečky. Je to památka, chtějí tam muzeum… Přidané hodnoty, které nepotřebují a nechtějí jen tak bez boje ;) platit.

  Thumb up 3 Thumb down 3
 7. Robur :

  Holt, dnes prožíváme „dobu dotační“. Na základě dotací se staví, opravuje, renovuje, vzdělává, zaměstnávají se zaměstnanci, pěstuje obilí, zakládají sady a vinice… Je tak potřeba velká řada drahých specializovaných firem, které na sebe ze získané dotace pro zadavatele musí vydělat a také armáda úředníků, kteří dotační žádosti přísným okem kontrolují. A tak i Kofola chce tohoto systému využít.

  Thumb up 8 Thumb down 0
 8. Rado :

  Hlavní problém vidím v tom, že Ostravsko nikdy nebylo zemědělským krajem. Takové muzeum mělo být v Českých Budějovicích, na jižní Moravě, v Olomouci, ale ne tady. A rozhodně ne v hutním areálu. Šlo o to jen podojit dotace, nic víc.

  Thumb up 5 Thumb down 19
 9. balde :

  Rado: prej jsme nebyli zamědělským krajem? a co jsem tady asi dělali před tím než jsme našli uhlí?

  Thumb up 20 Thumb down 1
 10. aggu :

  Rado: Ostravský dějepis nezačíná v roce 1763… Tohle muzeum může být v Česku kdekoliv.

  Thumb up 15 Thumb down 2
 11. Pavel :

  Nechám se překvapit, jak bude expozice zemědělského muzea vypadat. Je jasné, že kdyby byl k dispozici i nějaký bývalý statek, byla by atmosféra autentičtější, ale když vezmu o čem je dnešní většinové české zemědělství (Agrofert, klecové slepičárny, …) a jaké dobroty nám dodává na talíř, tak mi to do Dolních Vítkovic docela sedí :-)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 12. Pavel :

  Nechám se překvapit, jak bude expozice zemědělské historie vypadat. Kdyby byl součástí takového muzea i nějaký dřívější statek, asi by to bylo autentičtější, ale určitě to půjde i bez něj. A nakonec si říkám, že právě Dolní Vítkovice jsou pro naše většinové zemědělství v poválečné éře tou pravou kulisou (Agrofert, klecové slepičárny, pesticidy a dalšími chemikáliemi zamořená půda a zfroje pitné vody, …). Stojí za to připomenout si historii všech těch dobrot, které nám moderní agrokombináty dodávají na talíř :-)

  Thumb up 8 Thumb down 6
 13. aggu :

  Pavel: Půjde o technické muzeum. Vítkovice měly ve výrobě zemědělský program. A pak ta synergie se Světy Techniky… Pro školy dobrý.

  Thumb up 6 Thumb down 7
 14. Rado :

  Já vím, že se tady na DOV nešahá, ale spíše by se mi líbilo, a tak trochu odbočím, aby si Vítkovice více hleděly svého skomirajiciho muzea na Landeku. Ta úroveň je dlouhodobě klesající, některé exponáty byly sešrotovány, nic nového tam nepřibývá (jako že je co doplňovat). Takže raději bych ty peníze, které padnou nesmyslně na zemědělství, viděl opravdu v tom, co dělalo Ostravu Ostravou, protože ze zemědělství Ostrava rozhodně nevyrostla. Tak nějak mi to připomíná termální lázně, kde se voda musí ohřívat :-)

  Thumb up 14 Thumb down 10
 15. Jana :

  Rado: DOV nemá s financováním výstavby pobočky Národního zemědělského muzea nic společného viz https://www.nzm.cz/pro-media/tiskove-zpravy/tiskove-zpravy-narodniho-zemedelskeho-muzea-2018/ostrava-zahajeni-rekonstrukce-tiskova-zprava

  Thumb up 6 Thumb down 0
 16. Rýša :

  Rado: Přesné! Úroveň Landeku je klesající a jak bych to vyjádřil po návštěvě – stále jaksi nedodělané, nechávané napospas….prostě ostravsky ušmudlané jako zanedbané centrum Ostravy a jeho blízké okolí.

  Thumb up 12 Thumb down 5

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.