Zemědělské muzeum – vizualizace

Na partnerském webu Patriot magazín byly zveřejněny informace o plánovaném zemědělském muzeu v Dolní oblasti Vítkovic.

V Ostravě vznikne nová pobočka Národního zemědělského muzea. Podle návrhu architektů Josefa Pleskota a Milana Šramla bude expozice v roce 2019 otevřena v industriálním areálu Dolních Vítkovic. Náklady na revitalizaci dvou hal se odhadují na 123 milionů korun, z toho půjde 105 milionů korun z dotací Evropské unie, řekla mluvčí muzea Lenka Martinková.Budovy, kde pobočka vznikne, dosud patří strojírenským Vítkovicím. „Muzeum je má v pronájmu, připravuje se ale jejich odprodej,“ řekla mluvčí firmy Eva Kijonková.

Jde o budovu bývalé Veronikárny, haly, kde se opravovaly a renovovaly vozy Veronika převážející žhavé železo. Železniční vozy v 19. století údajně dostaly jméno podle milenky jednoho z tehdejších vrcholných představitelů firmy. Druhá budova sloužila jako sklad žáruvzdorného materiálu. Stavby jsou v těsném sousedství Světa techniky. Představitelé Dolních Vítkovic, které ročně navštíví víc jak milion lidí, otevření pobočky vítají.

„Nám to zapadá do konceptu. Dokážeme si představit, že to doplní program v Dolních Vítkovicích. Bude to náš dobrý soused,“ řekl ředitel Dolní oblasti Vítkovice Petr Koudela. Muzeum chce v Ostravě zřídit expozici i depozitář. I ten by měl být aspoň zčásti přístupný veřejnosti. „Zemědělské stroje budou prezentovány formou otevřeného depozitáře. Budou rozdělené do čtyř skupin podle prací v průběhu zemědělského roku,“ řekla Martinková.

Samostatná expozice s názvem České potraviny se bude věnovat potravinářství. Má být dynamická a koncipovaná tak, aby ve všech oblastech mohla reagovat na případné změny. Zaměřena má být nejen na kvalitní české potraviny, ale i na jejich složení, rozmanitost, technologie zpracování a další souvislosti. Muzeum má kromě hlavní budovy na pražské Letné další čtyři pobočky v republice. Ostravská pobočka bude pátá. „Jsem rád, že se Národní zemědělské muzeum rozšíří do Ostravy. Jeho expozice totiž připomínají nejenom minulost, ale i současnost našeho zemědělství a potravinářství, a je důležité, aby si lidé na vlastní oči mohli prohlédnout, jak se obor v průběhu let vyvíjí,“ řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Podle ředitele Národního zemědělského muzea Milana Jana Půčka ještě letos začne administrativní příprava projektu. S tím souvisí i nákup pozemků a staveb. Začátek stavebních prací je v plánu na rok 2018. Instalace expozic se uskuteční v druhé polovině roku 2019, na jehož konci by měla být pobočka muzea otevřena veřejnosti.

Související články


Komentáře

 1. Balde :

  bude to vypadat skvěle

  Thumb up 10 Thumb down 3
 2. Václav :

  Nevím no. Chtít na to arch. soutěž atd. by bylo asi moc. Z vizualizací nic moc poznat nejde a špatně to nevypadá, jen… Ten nápis mi připadá jako solidní grafický odpad. Přijde mi to jako snaha za každou cenu použít to „Z“ ze slova MUZEUM. Normálně napsané „Zemědělské muzeum“ na dvou řádcích a třeba s nějakým jednoduchým obrázkem/logem by bylo rozhodně lepším řešením. :)

  Thumb up 24 Thumb down 0
 3. talage :

  Rozpočet slušný, haly by mohly po renovaci vypadat skvěle. Ale ten nápis je snad opravdu jen skica – hurá máme Corel3 a přejeme vše nej v roce 1993 :)

  Thumb up 3 Thumb down 1
 4. riltr :

  Mě ososbně děsí ta přístavba mezi halami s tím vznášejícím se malým pavilonem…

  Thumb up 5 Thumb down 1
 5. marian :

  riltr: naštěstí se tě nikdo na nic ptát nebude. a ty nejspíš zemřeš děsem…:-)

  Thumb up 2 Thumb down 8
 6. Skeptik :

  Ochotu EU sypat peníze do této lokality jsem nikdy nepochopil.

  Thumb up 6 Thumb down 9
 7. thvari :

  Skeptik: Proč ne? Je to památka/kulturně vzdělávací centrum. Ty se primárně financují z veřejných peněz.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 8. Skeptik :

  thvari: Veřejné peníze EU bych uvítal pro výstavbu základní infrastruktury, která stále chybí (všeobecně) nebo výstavbu vědecké knihovny či koncertní síně (Ostrava).

  Thumb up 6 Thumb down 3
 9. Jp :

  Skeptik: Na druhou stranu – je tam spousta velkych akci, je to unikátní místo, je to jedna z nejvic navstevovanych pamatek v ramci ČR, takže tyhle peníze jsou podle mě dobře investované. Zdá se mi že lépe než do kongresových center hotelů nebo golfových hřišť. To, že by šly dotace čerpat na jiné podstatné projekty (železnice, například), o tom není sporu :)

  Thumb up 3 Thumb down 0
 10. VU :

  Skeptik: Záleží, na co je vypsán dotační program. Z balíku peněz, který je určen například na stavbu muzeí nemůžeme stavět třeba silnice. A kdybyste chtěl říct, proč se nedávají peníze na to co je právě potřebné – MSK nebo ČR není celý svět. Jinde mají třeba silnice, ale nemají muzea.

  Thumb up 4 Thumb down 1
 11. Skeptik :

  Jistě, každý se snaží, jak umí a proti tomu se neohrazuju. Ale není zhodnocení realit Vítkovice a.s. za peníze EU tak nějak podnikání na cizí účet??? Možná se jen mýlím, tak mne prosím omluvte.

  Thumb up 7 Thumb down 6
 12. Balde :

  Skeptik: o dotaci může požádat kdokoliv, můžeme být rádi že Vítkovice a Světlík má lidi kteří v tom dokáží chodit a dokázali ty peníze sehnat, na jeho podnikání a fungování Vítkovic mám svůj názor, ale za to co pro Ostravu udělal v DOV mu patří velký dík a i tu sochu by klidně mít mohl, DOV už je dnes plnohodnotná nová čtvrť Ostravy, která se bude dál a dál rozvíjet a už tady s námi bude na věčně časy :D, jen s jejím rozvojem a napojením na centrum dojde k problému že Fesťáky si budou muset najít jinou lokalitu, jakmile se tam postaví kanceláře a byty

  Thumb up 6 Thumb down 5
 13. Skeptik :

  Balde: Podobná reakce se dala čekat. Kritizovat DOV na tomto webu se jaksi nesluší, to vím už dávno.

  Thumb up 5 Thumb down 11
 14. thvari :

  Skeptik: Ale vždyť oni s těmi dotacemi nepodnikají, nebo se mýlím? Jasně, můžete tam někoho zaměstnat (zaměstnanci, kurátor/ředitel) a platit ho z těch peněz, ale přece něco jako science center není eseróčko, které majiteli vydělává nebo prodělává?

  Thumb up 4 Thumb down 0
 15. Skeptik :

  thvari: Zdráhám se už reagovat, protože tohle není moje parketa. Obsahem článku je informace o nemalé finanční dotaci z EU a odprodeji budov… Tečka

  Thumb up 2 Thumb down 7
 16. rasta :

  Světlajs má na to lidi, kteří mu to umějí vyběhat. Z toho by jsi měly vzít příklad i naše oblíbené místní radnice a magistrát. Takhle se kope za vlastní tým…

  Thumb up 6 Thumb down 4
 17. Skeptik :

  Děkuji za všechny ty mínusy :-) U sochy pana Světlíka nechť Jarek zapěje: „Dejte mi do ruky mávátko …“

  Thumb up 4 Thumb down 5
 18. mJožka :

  Dle Zastavovacího plánu Dolní oblasti Vítkovic (viz http://www.msstavby.cz/zastavovaci-plan-dolni-oblast-vitkovice-25-03-2013/) by budovy určené pro muzeum měly být zbourány. Je tedy Zastavovací plán jen jakási vize, ale v konkrétních případech se nemusí dodržovat?

  Thumb up 1 Thumb down 0
 19. balde :

  mJožka: vím že v rozhovorech a v debatách říkal Pleskot že je chtěl zbourat, ale že Světlík chtěl zachovat co nejvíce původních staveb, a tím že se našlo využití pro staré budovy tak dolu nepujdou

  Thumb up 5 Thumb down 0
 20. Hynek [msstavby.cz] :

  odstartovano

  Thumb up 0 Thumb down 0
 21. Crazym :

  A stamiliony lítají:-) http://nzm.cz/multimedia/uploads/2017/03/tz_20170330_nzm_muzeum-v-ostrav.pdf
  Tak aspoň to tam přibývá :-)

  Thumb up 0 Thumb down 1
 22. Ac :

  https://www.novinky.cz/ekonomika/434952-nejvetsi-zakazka-na-likvidaci-ekozateze-stat-zaplati-pres-tri-ctvrte-miliardy.html

  Thumb up 0 Thumb down 0
 23. jp :

  Ac: Paní mluvčí mluví od dvou letech a v zadávací dokumentaci na webu mf je realizace odhadnutá prosinec 2017 – 2023, tak nevím. Mohli by nechat „strakáče“, ten prostě k Ostravě patří, ale otázka je, v jakém stavu ten komín je. Doufám, že tam potom nevyroste nějaká průmyslová „krabice“ jako nad Aglomerací Hornbach, to místo si zaslouží něco lepšího i když je mezi Rudnou a Místeckou.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 24. PetrP :

  https://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/muzeum-zemedelstvi-bude-uz-letos-kofolu-zatim-odlozili-20190117.html

  Thumb up 3 Thumb down 0
 25. stroje :

  Nabizim stare zemědělske stroje konske potahove

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.