Co s Masarykovým náměstím

Ostrava pořádá veřejnou debatu, dnes 25. 2. 2019, na téma: Co s Masarykovým náměstím. Debata se pořádá v prostorách Staré Arény od 18 hodin.

Shora vypadá jako zakulacené písmeno X v trávě a křovinách. Řeč je o nevzhledné proluce vedle Masarykova náměstí v centru Ostravy. Město nyní ve spolupráci s městským obvodem Moravská Ostrava a Přívoz hledá dočasné řešení tohoto prostoru. Zhruba do pěti až deseti let by pak měla být proluka finálně zastavěna.


Zatravněná plocha by měla po úpravách umožnit pořádání kulturních akcí a menších výstav. Město plánuje proluku v budoucnu zastavět, zatím se však nepodařilo vyřešit komplikované majetkové vztahy, související s daným místem. „Než dojde k zastavění proluky, rádi bychom tento prostor zkultivovali tak, aby mohl nabízet různé funkce, například konání malých koncertů či různých debat,“ uvedla náměstkyně primátora Kateřina Šebestová.
S přípravami proměny vzhledu místa může pomoci i veřejnost. Město připravilo veřejnou debatu, která se bude konat 25. února od 18 hodin ve Staré Aréně. Zástupci města i městského obvodu budou diskutovat na téma využití lokality nejenom s veřejností, ale i s odborníky. Místo by i nadále mělo být možné využívat k některým sezonním akcím, jako je například letní písečná plocha či zimní kluziště.
Architektonickou studii místa už pro město zpracovává architekt Ondřej Vysloužil a měla by být hotová do konce dubna s přihlédnutím k názorům veřejnosti i provozovatelů přilehlých podniků. Prostor se začne upravovat nejdříve v příštím roce a město předpokládá náklady v řádech milionů korun.

Událost

zdroj: ostrava.cz

Související články


Komentáře

 1. Vladimir Beránek :

  V Ostravě je spousta Brownfieldů,kde se mohou developeři do sytosti vyřádit. Viz ohyzdné nákupní centrum Karolina. Mně se ten kousek zeleně v centru Ostravy líbí. Vysázel bych tam nějaké stromy.

  Thumb up 6 Thumb down 30
 2. JSjr. :

  Problémem, zdá se, je nijak velký pás pozemku, který je v majetku čtyř dalších lidí. Snad se povede to od nich rozumně vykoupit, k ničemu jinému není.

  Vladimir Beránek: K relaxaci slouží Komenského sady a oblast náplavky, proluky by se měly rozumně městotvorně zastavovat, ať město žije.

  Thumb up 29 Thumb down 2
 3. tommtomm :

  Vladimir Beránek: Dle definice brownfieldů je i řešené území brownfieldem. Je to prostor který byl od založení města kompaktně zastavěný, takže není otázkou zda zastavět a nebo ne ale jakým způsobem. Zda s „respektem“ k původní parcelaci a nebo zcela v moderním (a samozřejmě kvalitním) pojetím. Od toho je i odvozené zda bude dán prostor do soukromých rukou či bude stavět město a jak bude ošetřena výsledná podoba stavby ( regulativa a pod)

  Thumb up 6 Thumb down 0
 4. Vladimir Beránek :

  Pánové JSjr o tommtomm jsou asi zástupci zainteresovaných developerů. Poměr zeleně a zastavěného území v centru Ostravy je zřejmý každému normálnímu člověku. A uvedené území je nezastevěné už víc jak 20 let a nikomu to nevadí. Oživení centra provádí různá zastupitelstva už delší dobu a výsledek je katastrofální !!!

  Thumb up 4 Thumb down 26
 5. Crazym :

  Vladimir Beránek: Vláďo poděl se s vědomostmi a pouč mne, já jsem asi nenormální a není mi zřejmý poměr zeleně a zastavěného území a vztahy mezi nimi a docela by mi pomohlo kdyby jsi mi to vysvětlil :-) Mmch uvedené území je nezastavěné od 21.3. 1968 kdy soudruzi co si mysleli, že tu budou navěky provedli demolici poslední baráků http://screenshot.cz/LSDWY/ a to, že to Tobě nevadí neznamená, že všichni jsou na tom stejně rozumově jako Ty :-)

  Thumb up 13 Thumb down 0
 6. tommtomm :

  Vladimir Beránek: Ne, opravdu nejsem zástupce developera, jen mám rád když se z města nedělá vesnice a podobně. od zelené plochy máme ve městě sady a parky, mimochodem pokud by jste chtěl zelenou plochu tak do 200m máte v okolí Benešovo náměstí (mimochodem taky je to brownfield po německém domu, co do kvality řešení zeleně a chodníků je ten prostor ještě horší než řešený prostor) a také prostor ostravského výstaviště. Do 300 metrů od řešeného prostoru máte Husův sad a náplavku kolem řeky. Netuším co je vhodné procentuální zastoupení zeleně v centru města, četl jsem něco od Camillo Sitteho i od Le Corbusiera a oba měli zcela jiné představy, takže bych rád znal i váš názor na ten vámi zmíněný poměr zeleně ku městu. Rozhodně nejsem proti ozelenění města ve formě zelených střech a stěn, ale současné volné plochy po válečném bombardování a poválečných demolicí patří jednoznačně zastavět aby bylo město opět kompaktní a plné, doplněné právě o již existující parky a sady, popřípadě přístupné zahrady, které však budou kvalitně po ekologické i urbanistické stránce zpracovány.

  Thumb up 10 Thumb down 1
 7. davidb :

  Vladimir Beránek:
  Ohyzdné!?
  Minulý týden jsem seděl v karolině asi 40 minut. Před Rockpointem a díval se kolem, četl si a tak. Čekal jsem na umytí auta.
  Ten prostor, který je nad schodištěm je gigantický, ten „přístřešek“ nad střechou, který by tam vůbec nemusel být.
  Tolik volného prostoru nemá žádné obchodní centrum u nás.
  nehodnotím to zvenku, ale vnitřek je povedený.
  Pěkně to popsal p. Gebrian- https://www.stream.cz/gebrianvs/831315-gebrian-vs-ostrava-nova-karolina

  Thumb up 13 Thumb down 2
 8. forse :

  Když už se tady řeší ta nejhorší část Masarykáče, jak to vypadá s tou zvlněnou dálnicí? Člověk když přijede z Polska, tak si připadá až trapně, jak to oni umí a my neumíme.

  Thumb up 3 Thumb down 2
 9. Martin [msstavby.cz] :

  forse: Tak zvlněná dálnice patří ŘSD. Ne magistrátu a obvodu…

  Thumb up 2 Thumb down 0
 10. Vladimir Beránek :

  Tak jsem tady napsal dva příspěvky,které nikoho neuráží a nejsou ani rasisticky zaměřené a oba mi byly cenzorem vymazány. Tento server je tendenční a někomu slouží k prosazování jeho zájmů. A poslužte si potřetí a znovu mně vymažte.

  Thumb up 5 Thumb down 11
 11. Jája :

  Vladimir Beránek:
  Taky bych to tak viděl s těmi stromy, ale s podstatnou úpravou. Jako je v zemi před magistrátem parkoviště, dal bych pod tu plochu a 1/2 plochy Masarykáče podzemní parkoviště s příjezdem po Purkyňově. Dolů do podzemí bych dal vjezd přes nový objekt na rohu ulic Zámecká a Dlouhá. Tak by se dalo zrušit parkoviště mezi ulicemi Muzejní a Pivovarská, které je opravdu „moc krásné“. Prostor by šel zastavět.
  Další hnusy a proluky na zastavění jsou mezi ulicemi Zámecká a Purkyňovana. Je tam další parkoviště, které by šlo zrušit a parkování dát pod zem pro nové objekty v této proluce. Na mapách je vidět na štítové stěně jednoho domu „super“ reklama. I ti mimozemšťani se nevěřícně dívají na tu plochu kolem.
  Co je kolem katedrály je úplně na budku. Betonové bobky, parkovací pruhy ze světlé dlažby dotažené až ke schodům katedrály a hlavně závory a budka vybírače výpalného. chudák kaštan, který tam je. Zrušit, je to ohavnost. Aby šlo projet k podzemnímu parkovišti na Masarykáči, zrušil bych podélné stání na Purkyňově a nechal šikmé stání pro návštěvníky katedrály. Omezeně, těch pár kroků od Masarykáče by nikoho nezabilo.
  Pro potřeby a parkování Myrona a VŠB vystavět nějaké rohový objekt mezi ulicemi Miličova a Zahradní. Ten panelák od RESIDOMO je sice opravený, ale stylem se do centra nehodí a je z dob socialistického plánování. Bez zateplení by už nyní byl na hranici životnosti nebo za ní a po stržení by šel pozemek lépe využít než pouze na bodový samostatně stojicí výškový barák. Navíc vjezd vzadu na pozemky za Myronem je jako do fabriky. Super vizitka města.
  Ale to je všechno plánování na dlouho, pokud nejsou volné peníze, proto ten pozemek u Masarykáče nechat volný, byť se někteří ohánějí, že historicky byl zastavěný.
  Ono i mezi ulicemi Zámecká a Puchmajerova byl v historii kdysi hřbitov a nějaký kostel nebo kaple a terazky hej.

  Thumb up 6 Thumb down 6
 12. Crazym :

  Jája: Dal bych tohle, zrušil bych tamto :DD Tebe by jsme potřebovali na magistrátu :DD Jen jestli nejsi z dob socialistického plánovaní a nepotřeboval by jsi strhnout :DD Ale díky, pobavil jsi a připomněl mi dědu, který v dýmu viržinka vždy na tyhle moje kecy říkával něco o mudrlantech a partyzánech co jích najednou bylo. Pěkné to bylo když mi bylo osm, taky jsem měl na vše řešení :DD

  Thumb up 8 Thumb down 3
 13. Jája :

  Crazym: No zatím co na Magistrátu sedí samí skvělí a kompetentní lidé. Už jen po přečtení první věty „Ostrava pořádá veřejnou debatu, dnes 25. 2. 2019, na téma: Co s Masarykovým náměstím“, si říkám proč? Kolik už bylo studií co tam bude, prostorových studií na to území, na VŠB kolik toho vydali k tomu prostoru a výsledek?
  Stačí to zadat do vyhledávače a najdete i tady spoustu vizí, co by, kdyby. A zase se budou ptát? Kurnik, když na útvaru hlavního architekta sedí, kdo sedí, tak se můžou ptát do zblbnutí a nevyřeší nic.
  Co je na tom tak divného, co jsem napsal? Že jsou tam i další proluky, o kterých se taky jen mluví? Že se pořád řeší problémy s parkováním v centru? Tak proč všechna parkoviště nechávat volně otevřené na pozemcích v centru, aby tam někdo mohl vybírat výpalné za parkování?
  Že je s prostoru kolem katedrály nepodařené parkoviště?
  Nejhorší byla vize, že tam bude v těch prolukách „Karolina“, kterou jsem našel na stránkách nějaké brněnské architektonické kanceláře v roce 2009, když jsem hledal novou práci :D.
  Tak si jděte zase povykládat, co s tím. Ptejte se lidí a stejně se nic nedovíte, protože se sami neshodnou.
  Černá kostka, přístavba domu umění, Masarykáč + další proluky = Neverending story.

  Thumb up 7 Thumb down 6
 14. thvari :

  forse: jen technicka, ona je zvlnena na nekolika mistech i v Polsku, kdyz jedu na letiste, je tam asi 2x nebo 3x znacka s tim, at si date pozor na nerovnosti (pokud to teda od minula nezmenili)

  Thumb up 3 Thumb down 0
 15. Crazym :

  Jája: No nesedí a právě proto by jsme vás tam potřebovali, všechno by jste vyřešil a z jedné vody na čisto jak říkávala babička. Jája na Hrad, teda sorry, na Magistrát, už se mi to plete ty hesla pro ty jednoduché :DD

  Thumb up 1 Thumb down 8
 16. Jája :

  Crazym: A pokud chcete mluvit něco o partyzánech, tak při představě řešení této plochy pouze dočasně na 5 – 10 let v rádu „milionů“, Vám nevyskočí v mysli pojem partyzánština a honění politických bodů?
  Nyní mají nedořešenou studii, pak musí mít projekt, který někdo schválí, prostě moře byrokracie, prováděcí projekt, výběrové řízení na zhotovitele. Než to kolečko dojede budou tak dva roky pryč, než to postaví další bude další doba pryč, no a pak ten termín 5-10 let už tak zajímavý za ty miliony není a je to rázem blbost na entou :).
  Taky když ten pozemek chtějí do doby 5 až 10 let zastavět. Kudy se tam pak bude jezdit k té nové zástavbě, to bude taky partyzánština? Jinudy než po Purkyňově asi ne. Na opravenou Zámeckou nebo 28. října je asi nikdo nepustí.
  Byl tady kdysi projekt https://www.msstavby.cz/administrativni-budova-amsterdam-eia-05-02-2013/. Bude se stavět nebo ne, nevím.
  Podle řezu, má tři podzemní podlaží, aby pozemek byl využitý a auta nestála kolem.
  Je to dobrá vize, že ty auta se schovají, protože všichni na kole nebo MHD jezdit nebudou, hlavně pokud by tam měly být byty nebo firmy, atd.
  Takže i pokud by tam bylo pod zemí pouze parkoviště a nad tím by byla volná „kulturní plocha“ nebo pokud by tam byla zástavba, přijíždějícím autům se v určitém místě nevyhnete.
  Chcete mít z proluk kolem ostravských památek parkoviště nebo si necháme někde prostor a zkusíme ho dát pod zem?

  Thumb up 7 Thumb down 1
 17. volnoběh :

  thvari: Je to tak, tam to mají označené jako szkody górnicze nebo dziury dolowe něco takového – je to tam ale delší dobu, než tady (zřejmě udávají trend).

  Thumb up 1 Thumb down 0
 18. Crazym :

  Jája: Jak říkám, jsi skvělý, běž kandidovat, dám ti hlas, Tobě a brouku Pytlíkovi, toho mám taky rád, nebyl takový úderník jak Ferda :DD
  Tvl, nežer se tak a běž si někam vrznout, pak přijdeš možná i na jiné myšlenky a budeš happy :-)

  Thumb up 3 Thumb down 9
 19. Infoš :

  Vladimir Beránek: Jak píšete poměr zeleně a zastavěného území je zřejmý každému normálnímu člověku.. Ostrava je jedno z nejvíce zelených měst v republice!

  Thumb up 4 Thumb down 2
 20. Jája :

  Crazym: No dobrá a budu mít od Tebe tlačenku „po známosti“ na ten úřad :D?
  Zatím se tady jen smějete Beránkovi, že chce jen zelenou plochu, mě, že tam chci volnou plochu se zelení a pod ní parkoviště a žádná další výstavba, ale v návaznosti na další projekty. Nějaké vzněšené myšlenky o výstavách a koncertech, které by tam mohly být. Klidně, jen to slovo „dočasně“ na 5 – 10 let za ty prachy mi tam neštinuje, proto reaguji na článek. Peníze nejdříve prožvanit a pak investovat do něčeho dočasného.
  Máš sám nějakou představu o té ploše, se kterou se můžeš podělit?

  Thumb up 8 Thumb down 5
 21. Vladimir Beránek :

  Pro Jája : Pro mně jsi borec a máš ode mně sto bodů . Podle toho co píšeš tak víš o čem to je a ten oponent Crazym je kretén.
  Ten nápad s centrálním parkovištém v podzemí Masarykova náměstí je přesně to co je třeba k oživení centra. Myslím,že místní podnikatelé by se měli dát dohromady a tvrdě to prosazovat. Jinak centrum kolem masarykáče je příjemná klidová zona a pokud by se podařilo přilákad lidi tak by to místním drobným podnikatelům hodně prospělo. Jája by měl kandidovat na Hlavního architekta Ostravy, ode mně máš palec nahoru.

  Thumb up 1 Thumb down 6
 22. Adam Cerv :

  Infoš: No Ostrava možná je jedno z nejzelenějších měst v ČR, ale když nepočítáte různé náletové dřeviny a křoví, kvetoucí ruiny a obecně velkou rozvleklost města, tak bude situace trochu jiná.

  Thumb up 9 Thumb down 0
 23. davidb :

  Vladimir Beránek: Jája:
  A proč tahat auta až pod Masarykáč?

  Podzemní garáže a parkování v centru se tady na webu řešilo už v minulosti.
  Třeba tady- https://www.msstavby.cz/prostranstvi-katedraly-bozskeho-spasitele-22-06-2017/

  Thumb up 2 Thumb down 2
 24. Michal :

  50 let dočasnosti už snad stačilo, ne? Jaká zeleň? Ten popraskaný asfalt, štěrk a odporné křoví s odpadky má být zeleň? Zastavět celý blok a hotovo.

  Thumb up 11 Thumb down 1
 25. hrdy Ostravak :

  Same podminovaci zpusoby a trapne plane sliby jako obvykle v mrzute Ostrave. : Proluka by mela byt zastavena, do 100 let by mela byt postavena bla bla, za dveste let by mela byt apod. bl bla. Kdyz jsem pozadal magistrast, abych mohl rozbehnout svuj podnikatelsky projekt : Vyrazena tramvaj z DPO na Masarykove namesti. V ni kavarna, galerie, koncerty, literarni cteni, tak mi to bylo zamitnuto. Inu, nemam zadne konexe a nikoho na radnici nejsem schopen uplatit. Snad v budoucnu,az si nasetrim vic.

  Thumb up 7 Thumb down 4
 26. Agribellum :

  Co bylo na veřejné debatě řečeno?
  Ví někdo?
  Diskuse?
  Usnesení?
  Závěr?

  Thumb up 1 Thumb down 0
 27. Martin [msstavby.cz] :

  Vladimir Beránek: Nikdo ti příspěvky nesmazal. Stále zde jsou. Ale jelikož jim ostatním čtenáři dali hodně mínusových palců, text zesvětlel.

  Před unáhlenými závěry a obviňováním bych se prvně naučil pracovat s internetem!

  Thumb up 4 Thumb down 2
 28. Martin [msstavby.cz] :

  Jája: Vladimir Beránek: A kudy auta pod Masarykáč přivedete? Přes pěší zónu? Skrz kolektor…?

  Thumb up 4 Thumb down 3
 29. Jája :

  Martin [msstavby.cz]: To jsem již napsal, po ulici Purkyňově, kde se nyní stejně jezdí a parkuje. Do objektu v proluce Zámecká a Dlouhá zakomponovat do rohu vjezd do podzemí.
  Ani ten kolektor podle hloubky, kde je a co tam je „nemusí být problém“. Při větších stavbách je vždy plno přeložek a inženýrských objektů. Ty proluky kolem Puchmajerovy ulice taky vlastní město. Pokud by někdo chtěl být hodně odvážný, donutil by zakomponovat vjezd do podzemí už tam, aby v místě protnutí Zámecké ulice byly auta už pod ní.
  Z druhé strany bych nebyl až tak drastický a nedělal vjezd z ulice Solné, byť by se hodil a z pohledu pseudo pěší zóny by se stalo co? Nic.
  Proč píší pseudo pěší zóny, protože tyto ulice jsou stejně hlavně upraveny tak, aby se tam objela dvě auta v protisměru, jsou tam po okraji pruhy vyhrazené, kde lidi chodí, aby nemuseli pořád něčemu uhýbat, v pěší zóně je plno aut s výjimkami a zásobování tam jezdí pomalu, jak se jim zlíbí i přes značku omezení, jak je libo. Kuří rynek je obestavěný auty. Nemám rád tyhle pěší zóny, protože stejně se jde po okraji, aby člověk nekličkoval mezi auty. Obětovat jednu ulici Solnou pro vjezd od LASA a mít méně aut na povrchu, by nemusel být takový problém, ale na tom až tak nezáleží, zda by tam byl druhý vjezd.
  Co mě inspirovalo je parkoviště v Brně před Janáčkovým divadlem na Moravském náměstí, nebo parkoviště v Krakowě před Národním muzeem a parkoviště před Magistrátem. U Magistrátu, kdo na to má a kdo tam stojí déle, je dole a jak potřebuji rychle něco vyřídit, vždy tam najdu modrou ohrádku, vyřídím, co potřebuji a frčím dál. Na ploše nad těmito parkovišti nejde poznat, že dole něco je, je tam někde vjezd a jsou tam jen výlezy nebo výtah.
  Opravdu pokud tam má něco být v těch prolukách, tak se autům, které budou přijíždět odněkud, nevyhnete. Bez možnosti příjezdu do podzemních parkovišť pod objektem budou ty pozemky nezajímavé a neprodejné.

  Thumb up 5 Thumb down 5
 30. Crazym :

  Jája: Proluky kolem Puchmajerovy ulice bude asi překlep ne? :-) Ale to je fuk, obojí vjezdy i výjezdy kde uvažuješ budou technický problém větší než si myslíš, zde máš na mapě kolektoru označeny žlutě http://screenshot.cz/WIF3I/ Netuším přesně ale myslím, že má kolektor ještě ochranné pásmo a o hloubkách a rozměrech si něco můžeš přečíst třeba tady: https://www.casopisstavebnictvi.cz/vystavba-kolektoru-ve-meste-ostrava_N335 Technicky by to možná nebyl problém, dnes je to spíš otázka peněz a v tom vidím největší problém :-)

  Thumb up 2 Thumb down 2
 31. davidb :

  Jája:
  A proč ty auta tahat do centra?
  Proč to nevybudovat v prostorech Černé louky?
  Proč by ty auta měly kličkovat po Nádražní, Čs. legií a Purkyňově?
  Slovy klasika „Komu tím prospějete?“

  Thumb up 3 Thumb down 3
 32. Jája :

  davidb: U černé louky auta už taky jsou. UFO nebo co to je, parkovací dům k Černé louce. Dobrý počin, ale horší vzhled a údržba.
  Tady jde hlavně o to, jak ulidit auta z centra, aby je nebylo tak vidět, jak postávají kolem katedrály, na Purkyňově, na Solné, na Muzeiní, atd, ale zároveň, aby centrum nebylo znevýdněno.
  Ty auta jsou už nyní úplně v rozích náměstí. Navíc pokud má někdo pořád vlhké sny, že ty proluky zastaví, tak soukromému investorovi řeknete, nechte si auta na Černé Louce, nebo pokud by tam byl Úřad MoaP tak to samé úředníkům? A starosta obvodu dojede od Černé louky na kole? Ne, stejně se bude řešit, co se bude dělat s auty.
  Na Karolínu přijedete, šupnete auto zadarno na dvě hoďky pod zem a máte vše při ruce a centrum bychom měli odříznout od aut a pak se budeme divit, že tam nejsou lidi a obchody a služby tam živoří.
  Po výstavbě Karolíny se značkové obchody z centra stáhly, bo kdo by tam šel pěšky a ještě zaplatil za rozdrbané parkoviště někde mimo.
  Sám nevím, co bych v cetru speciálního hledat, abych tam šel. Navíc od té doby, co není „Librex“ Librex a taky že v Lasu není nic světového.

  Thumb up 8 Thumb down 3
 33. Jája :

  Crazym: Samozřejmě proluka Purkyňova překlep :). Tak ten kolektor je v ulicích po obvodě té plochy, která by šla využít. Hned prvně jsem psal, že vjezd by se musel zakomponovat do nové objektu v proluce na rohu ulic Dlouhá a Zámecká, protože sítě a jak píšeš navíc je to kolektor.
  Vjezd už od Purkyňovy jsem nahodil od oka, pokud vezmu výšku kolektoru 4,5 m něco na konstrukci kolem, hloubku kde kopali 10 m. Tak bychom počítali tak s něco přes 4 m do země. S tím by se už něco dělat dalo, protože za splnění všech podmínek v ochranném pásmu stavět jde a parkoviště by nebylo ke kolektoru blíže než nové objekty, které by tam byly. Taky by se ten kolektor neprokopal skrz, ale šlo by se nad ním a ochrana shora ŽB deskou by mohla unést i tank.
  A jak jsem prvně psal „Ale to je všechno plánování na dlouho, pokud nejsou volné peníze“.
  Neboj nejsem snílek prchavých nápadů zvláště ne v Ostravě :D.
  Statickou dopravu asi ještě města budou nějakou dobu řešit. Ropa nedochází a někdo se pořád snaží prosadit rozmach elektroaut a výrobci nebudou chtít, aby ty auta byla jen pro pár vyvolených. Bude to pořád masovka.
  A při představě, že byla schválena k výstavbě i varianta Karolína v centru od Multidevelopment, tak by to bylo ještě horší, než tam mít jen parkoviště pod zemí.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 34. davidb :

  Jája:
  Ale je blbost stavět podzemní parkoviště pro obchody co tam jsou?
  Vy jste psal: „Taky bych to tak viděl s těmi stromy, ale s podstatnou úpravou. Jako je v zemi před magistrátem parkoviště“.
  To nikdo nikdy nevybuduje.
  Pokud se tam postaví jakákoli budova, pak dejme tomu.

  Thumb up 1 Thumb down 2
 35. volnoběh :

  Jája: „Po výstavbě Karolíny se značkové obchody z centra stáhly, bo kdo by tam šel pěšky“
  1. Karolina je centrum. Sice novější část, ale centrum se vším všudy. Užší centrum končí až na Frýdlantských mostech.
  2. Ano, obchody se stáhly z historického centra do Karoliny částečně kvůli snadnému parkování, to nepopírám – ale taky proto, že prostory jsou tam nesrovnatelně lepší – vše prostě moderní standard. To by se taky dalo nabízet v historickém centru, ale majitelé by do svých prostor museli investovat. Tedy museli by se chovat jako skuteční podnikatelé a ne jenom čekat, že budou žít ze svého majetku jako rentiéři a že se jim to bude sypat bez práce a bez investic.

  Thumb up 9 Thumb down 5
 36. Aleš :

  volnoběh:
  Karolina je centrum se vším všudy? V přirozeném centru města jsou zastoupeny funkce veřejné správy, soudnictví, kultury, obchodu, služeb, školství, náboženství, jakož i atraktivního bydlení. Karolina s výjimkou obchodu a bydlení žádný z těchto atributů nenabízí. To, že dav preferuje tzv. shoppingovou turistiku, ještě neznamená, že Karolina se stává centrem města. Je to jen a pouze nabubřelý a nevzhledný megalomanský projekt…

  Thumb up 8 Thumb down 12
 37. volnoběh :

  Aleš: Karolina se nestává centrem. Karolina je v centru. Je to přirozená součást centra. A není to pouze OC – je to i rezidenční čtvrť a komplex Trojhalí. Pokud se to tam někomu nelíbí, tak to je naprosto v pořádku – své potřeby si klidně může obstarávat jinde, každý má svobodnou možnost volby a může si zařídit podle sebe. Karolině i celému centru to vadit nebude.

  Thumb up 10 Thumb down 2
 38. PetrKs :

  Připadají mi komické návrhy udělat parkovací dům na Černé louce. Jednak už tam jeden je, a hlavně – byli jste někdy v centru v časech, kdy se hraje divadlo? Máte pocit, že ty živelně zaparkované auta kolem katedrály a v okolních ulicích stojí na Černé louce?

  Thumb up 7 Thumb down 0
 39. aggu :

  Připadá mi to, že na to jdeme (tak trochu zase) opačně. Boom ve výstavbě přijde sám. I ten masarykáč se zaplní lehce. Hned jak přijde boom v ekonomice města. Město by nemělo šroubovat „proluky“ přes závit, jde to těžce, a je to zbytečně drahé. Tady je třeba být trpělivý a nasměrovat maximum energie do podpory byznysu. Když budeme čekat, kdy a kde vyhlásí dotace na tramvaj a kdy zas přijede nějaký Vojta z ministerstva, zapadneme až po krk českého rybníčku.
  Celé centrum se postavilo za 30-40 let. A my tady 20 let diskutujeme o jednom zbořeném bloku na jednom náměstí. Jsme zoufalci nebo co? ;)

  Thumb up 9 Thumb down 3
 40. Adam Cerv :

  aggu: A jak si to konkrétně představuješ? „Boom města“ – podpora byznysu ? Jinak určitě zoufalci jsme, je to hlavně o lidech.

  Thumb up 3 Thumb down 2
 41. Agribellum :

  Podle zprávy na iDnes hodlá město kultivovat nejatraktivnější městský prostor s trvanlivostí 5 – 10 let nákladem CELÉHO jednoho miliónu korun. Buď se tam na magistrátu něčím práškují, nebo jsou tím nasáklé stěny toho baráku… Neumím si vysvětlit, že kdokoli tam zasedne, téměř ihned ztratí soudnost a smysl pro realitu.

  Thumb up 4 Thumb down 1
 42. Agribellum :

  aggu:

  Souhlasím – s tou výhradou, že podpora byznysu není pokračování trendu výstavby montoven, nebo utápění peněz v předem mrtvých projektech typu MSIC (dříve VTPO)

  Thumb up 1 Thumb down 3
 43. JSjr. :

  Agribellum: Prosím o sdělení návrhu řešení kultivace lokality od někoho jako vy, kdo nic nepráškuje, neztratil soudnost ani smysl pro realitu. Děkuji.

  Thumb up 1 Thumb down 4
 44. Agribellum :

  JSjr.:

  Budu vstřícný a nebudu vaši výzvu považovat za dětinský pokus o provokaci:-)

  Takže vám sdělím, že kultivované, invenční řešení veřejného prostoru v prestižní lokalitě velkého města rozhodně nesmí být tématem pro veřejnou debatu, nýbrž má být předloženo k řešení a oponentuře kompetentním osobám.

  Z veřejné debaty z definice vyjdou zprůměrovaná, standardní řešení. A ani ta, mají-li 5 až 10 let vzdorovat morálnímu a fyzickému opotřebení, se rozhodně nezrealizují za 1 mil. Kč.

  Thumb up 9 Thumb down 0
 45. JSjr. :

  Agribellum: Cílem veřejné debaty debaty je přece informovat a zapojit veřejnost do proměny místa, které je zajímá a kolem kterého chodí. Občas i laickou hlavu napadne něco zajímavého. Návrhy občanů se můžou a nemusí použít, stejně to nakonec bude zpracovávat kompetentní osoba. Ale to přece neznamená, že o tom veřejnost nesmí vědět. O nás bez nás tady bylo hodně dlouho, teď se to změnilo a opět někdo řve..

  Pro mě i kdyby se nakonec místo jen zvelebilo, uklidilo, upravily dřeviny a třeba přidalo pár laviček, to má smysl.. Když se má zastavovat, tak tam přece nebudu investovat nesmysl..

  Thumb up 4 Thumb down 0
 46. Agribellum :

  Je mi známo, co je cílem veřejné debaty a také, jaké jsou její limity.

  Zpravidla to funguje tak, že správa města, pokud k veřejné debatě o vybraném tématu přistoupí, vybere z prezentovaných názorů ty, které nejvíce konvenují předem přijatým postojům a ty pak prosazuje. A argument „názor z veřejné debaty“ používá jako štít.

  V našem případě se tak děje. Veřejnost podpořila (nevím, jak silně, nebyl jsem tam) hřiště na plážák a kluziště. A tím nyní městská reprezentace bude vehementně operovat. Soudné osobě docvakne, že veřejnost prostě skočila na spektakulární, povrchní „řešení“ oživení lokality, zatímco město by mělo spíš dbát na dostatek sportovišť v blízkosti bydliště – na sídlištích, ve dvorcích.

  Zatímco do reprezentativního veřejného městského prostoru patří spíš městské korzo, trhy (ale se skutečným unikátním zbožím malovýrobců, kteří nemají šanci zaplatit nájem v prodejních galeriích nebo kamenných prodejnách), prostor pro street art, zklidněnou uměleckou produkci. A k tomu náležitě strukturované (pokud možno invenčně) řešení místa stavebně, mobiliářem, zelení. Tak tomu aspoň je v městech jako Linec, Klagenfurt, Villach, a to vůbec nehovořím o bývalých průmyslových centrech v Severním Porýní-Vesfálsku – to je úplně jiná liga.

  A nezlobte se na mne, argument, že je nesmysl investovat do lokality, která je určena k zástavbě nikdo nevím čím, nikdo neví kdy (za 5 – 10 let???!!!), to je jedna z příčin toho, že město je ve stavu, v jakém je.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 47. JSjr. :

  Agribellum: Já jsem ale neřekl, že je nesmysl tam investovat. Já jsem řekl, že by to neměl být z hlediska částky nesmysl.
  Druhá věc je, že minulé politické garnitury pro výkup nic neudělali, až ta současná se snaží pozemky zcelit a něco s nimi dělat. A hned je terčem kritiky, že si dovolila se zeptat na názor veřejnosti. Takhle se přece nikam nedostaneme.
  Nevím jak moc rozumíte státní správě, ale bohužel opravdu 5 let je reálná doba když půjde vše dobře. Vše je mnohem zdlouhavější než v případě soukromých investorů a navíc takto lukrativní pozemek je opravdu třeba pořádně promyslet, a hlavně jak jej využít.
  Možná jste se měl debaty zúčastnit ať získají také opačný názor, než „limitní názory a povrchní řešení“.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 48. Crazym :

  JSjr.: Prý „až ta současná se snaží pozemky zcelit a něco s nimi dělat“ A to jsi vzal kde? Naivko :DD

  Thumb up 0 Thumb down 0
 49. Agribellum :

  JSjr.:

  Nerad bych dostal tuhle diskusi do roviny, ve které budeme jeden druhému připisovat něco, co nebylo řečeno (když už jí věnujeme tolik energie).

  Že správa města hodlá daný prostor řešit, je pozitivní, o tom žádná.

  Že je o tématu vedena tak či onak veřejná debata, je, dejme tomu, akademicky vzato neutrální. Vznikne tím nějaké vodítko, ale řešení od toho čekat nelze.

  Má skepse plyne z dřívějších zkušeností a také ze zcela konkrétní debaty na toto téma s osobou z vedení města už po veřejné debatě. A po vyslechnutí argumentů, které se na ni odvolávaly (se silným, výše zmíněným alibistickým podtónem).

  Veřejné správě rozumím natolik, abych lhůtu pro přípravu trvalého řešení 5-10 let nepovažoval za nepřiměřenou, to jsem nikdy nerozporoval. Má výtka se týkala jiné věci: Považuji za nepřiměřené očekávat, že kvalitní, jakkoli dočasné řešení lokality lze pořídit do 1 mil. Kč. Má-li úprava lokality trvat 5-10 let, je to přinejmenším střednědobý zásah do městského organismu. A to si prostě zaslouží jít do toho s odpovídajícím nasazením. Nehledě k tomu, že taková příležitost může dobře posloužit i k experimentům, které se po ukončení životnosti mohou, ale také nemusejí překlopit jinam. Ale to bych čekal od městské reprezentace skutečně mnoho.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 50. JSjr. :

  Crazym: No výsledek práce těch předešlých je nulová, což by mělo stačit k tomu si říct, že nic neudělali.

  Agribellum:
  Na to nejde odpovědět jinak, a už se opakuji, že je pravá chvíle se s experimentálními návrhy ozvat.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 51. Agribellum :

  JSjr.:

  Není. Zkusil jsem to. Můj návrh byl ohodnocen jako kvalitní a unikátní, ale bylo mi doporučeno, ať si najdu privátního investora, že pak dostanu území pro projekt k dispozici a město mi něco přidá. Co na to více říci?:-)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 52. JSjr. :

  Agribellum: Mít příslib finančních prostředků od města je i tak slušná nabídka, tak hurá za soukromými vlastníky pozemků. Co třeba Jindřich center? :)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 53. Agribellum :

  JSjr.:

  Tipl bych si, že budete zaměstnancem (zaměstnankyní) veřejné správy, vaše kuriózní argumentace je mi povědomá:-)

  Privátní investor je osoba, která má před sebou excelovou tabulku a ta musí mít v pravém dolním rohu černé kladné číslo, čím vyšší, tím lépe. Vůbec nejsem schopen domyslet, jak může autor projektu na kultivaci veřejného prostoru soukromému investorovi projektu splnění této podmínky garantovat – zvláště není-li komerční efekt využití lokality součástí zadání majitele pozemku (pokud vůbec připustím, že to, co zaznělo na téma lokality na Masarykově náměstí ze strany MMO lze nazvat zadáním).

  Ale jak jsem řekl, váš způsob argumentace není ojedinělý. Proto město vypadá, jak vypadá.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 54. JSjr. :

  Agribellum: Za to u Vás to je zatím všude jsem byl, všechno z nám, ale nic nemám.. Možná by to chtělo mluvit více konkrétněji. Ale to už je na soukromou diskuzi a nechci tady již dále odcházet od tématu. Zaměstnancem veřejné správy nejsem, pouze vidím potenciál v současné koalici na radnici, to je vše.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 55. Agribellum :

  JSjr.:

  Nic o mně nevíte, zato se usilovně snažíte o přezíravou a nadřazenou pózu – to vypovídá jen o vás, o ničem jiném.
  Jak už jsem napsal, žádný svéprávný autor nebude své návrhy tohoto typu dávat všanc veřejné diskusi – z výše uvedených důvodů a také proto, že veřejná správa je zcela nepřipravená přiměřeně garantovat autorskou satisfakci – to jen tak na okraj.

  Koalice pod vedením ANO začíná svůj pátý rok. Hodně jsem na to myslel, když jsem o víkendu klopýtal po komických troskách dláždění ještě ze socíku od divadla na Černou Louku. Na tzv. Knižní festival. Který byl městem vlastněnou a městem řízenou společností Ostravské výstavy realizován na takové organizační a estetické úrovni, že jsem se po půlhodině otočil na patě a styděl se za své bydliště až domů.

  Ale budiž, končím tuto debatu, protože očividně nejsem schopen rozeznat potenciál, který spatřujete vy.

  Thumb up 0 Thumb down 5

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.