Prostranství katedrály Božského Spasitele

Město Ostrava zveřejnila velmi líbivé vizualizace úprav prostranství před katedrálou Božského Spasitele v centru Ostravy.

Ostrava už zná vítězný návrh na proměnu náměstí Msgre Šrámka, jehož dominantou je katedrála Božského spasitele. Z dvacítky odevzdaných návrhů architektonicko-urbanistické soutěže vybrala porota jako nejlepší práci architektů Martina Surovce z Prahy a Miroslavy Šešulkové z Brna.

Úkolem architektů bylo řešení veřejného prostoru náměstí s detailním zaměřením na předprostor vstupu do katedrály Božského spasitele.

Vítěznou práci, která získala souhlas radních i zastupitelů Ostravy, označili porotci jako nejzdařilejší řešení prostoru náměstí, kdy autoři citlivými zásahy, založenými na dvou jednoduchých principech, dosáhli omezení statické dopravy v místě i vytvoření tří prostorů přiléhajících ke katedrále, navíc s vlastní charakteristickou identitou pro každý z nich.

Zároveň nalezli vhodné místo pro umístění uměleckého díla, které bude připomínat odkaz monsignora Dr. Jana Šrámka. V jejich návrhu je také parkování podél jednosměrné komunikace a situační řád, který umocňuje důstojnost náměstí, jeho charakter a klid. Nevylučuje přitom ale možnost odpočinku nebo kulturní aktivity.

Městu se letos pod jeho vedením podařilo vyhlásit pro centrum Ostravy tři architektonické soutěže a schválit jejich vítěze. Kromě aktuálně řešeného prostoru před katedrálou se jedná také o návrh na rekonstrukci bývalých jatek a proměnu Umělecké ulice.

V podmínkách soutěže na proměnu náměstí Msgre Šrámka, která začala ve středu 19. dubna, bylo uvedeno, že autoři mají respektovat dlouhodobý záměr dostavby městského bloku vedle obchodního domu Horník a uvažovaný vjezd do podzemních podlaží pod plánovanou zástavbou pod Masarykovým náměstím.

Dalším důležitým faktorem byly provozní potřeby katedrály Božského spasitele a Divadla Jiřího Myrona, jehož rekonstrukce bude zahájena ještě v letošním roce a jejíž součástí bude například kavárna s vchodem na náměstí.

Porota nad odevzdanými soutěžními návrhy rozhodovala v tomto složení: tzv. závislými členy byli primátor Tomáš Macura, radní města Lukáš Semerák a vedoucí odboru Útvaru hlavního architekta Cyril Vltavský. Vedle nich usedli jako nezávislí porotci architekti Adam Gebrian, Tadeáš Goryczka, Ondřej Vysloužil a Martin Chválek.

zdroj text: patriotmagazin.cz
zdroj vizualizace: FB Ostrava 750

Související články


Komentáře

 1. thvari :

  lze někde dohledat, jak porota hlasovala, pořadí návrhů, ostatní návrhy v soutěži? jednoduché, pěkné, pro pěší. super.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 2. marian :

  Macura se mi jeví jako nejschopnější primátor po 89. roce

  Thumb up 14 Thumb down 14
 3. Brown :

  Na vizualizacích není jediné auto, lidiček jak na vesnici o žních…co to má společného s reálným zobrazením budoucího stavu?

  Thumb up 10 Thumb down 3
 4. balde :

  čím méně parkovacích míst v okolí katedrály tím lépe, a kidně v té proluce za katedrálou postavit parkovací dům

  Thumb up 8 Thumb down 3
 5. thrpst :

  Proč, když to před pár lety dláždili nanovo?

  Thumb up 5 Thumb down 3
 6. Marek :

  s těmi stromy, to je utopie… kolik vody se dostane ke kořenovému systému 0,5-1m kruhem okolo kmenu?

  Thumb up 6 Thumb down 5
 7. Cíťa :

  kde zaparkují pozůstalí při pohřbech? návštěvníci divadla? a co teprve parkování přes den?
  není nejprve vhodné vyřešit tento problém s parkování a až poté likvidaci současného (mimochodem nedávno zrekonstruovaného) řešení? až nebude na radnici Ostravak, zase se to předělá? mám pocit, že tohle místo se mění co 4 roky s každým volebním obdobím!!! :/

  Thumb up 5 Thumb down 10
 8. meechee_n :

  Kamenná dlažba místo betonové zámkovky ?? Chodníky v úrovni cesty, tzn, žádné 30 cm vysoké patníky ?? Žádné červenobílé zábradlí ?? To v Ostravě neprojde … předpokládám, že Cyril momentálně hystericky běhá po magistrátě a snaží se skartovat všechny materiály k výběrovému řízení … nicméně, pokud se to přecejen podaří (uvěřím, až to uvidím), mohl by to být jistý „průlom“ …

  Thumb up 26 Thumb down 2
 9. meechee_n :

  a mimochodem – Adam Gebrian v komisi … hmm, že by to v Ostravě konečně začal brát někdo vážně ?? uvidíme …

  Thumb up 16 Thumb down 0
 10. vica :

  Trocha zeleně by se šikla.

  Thumb up 1 Thumb down 4
 11. Garaznik :

  Hezke..jen to chce vyresit nekde to parkovani..takhle se zrusi parkovaci mista..

  Thumb up 6 Thumb down 1
 12. Crazym :

  Tohle by bylo pro rezidenty zkousnutelné a realizovatelné snad jedině až po výstavbě kdysi plánovaného parkovacího domu za katedrálou vedle fary a Horníka.V tom případě by vyhnání aut z lokality dávalo smysl. Snad jen před Divadlem bych realizoval pruh typu K+R https://cs.wikipedia.org/wiki/K%2BR a u katedrály nějaké místo, pojezdový pruh pro obslužnost obřadů apod. Jinak je to nesmysl a ať si to strčí někam. Žijeme v době kdy auto je běžnou součástí života a už by se s tím ti plánovači lidských duší měli smířit :-)
  Za mě tohle jsou jen líbivé obrázky pro ty jednoduché, nepřemýšlející v souvislostech a většinou takové, co tady nežijí a centrum navštěvují párkrát do roka sockou po výplatě a to ještě na atrakci zdarma na náměstí :-)

  Thumb up 13 Thumb down 12
 13. balde :

  Crazym: s tím že bydlíš v centru jsi udělal rozhodnutí že vše potřebné más v docházkové vzdálenosti a auto budeš používat minimálně a že ho nebudeš moct parkovat pořád pod oknem, lidé žijí v centru města právě proto aby auto nemuseli používat, pokud auto nutně potřebuješ každý den a chceš ho mít pod oknem tak sis vybral špatnou lokalitu pro bydlení

  Thumb up 16 Thumb down 14
 14. Crazym :

  balde: „s tím že bydlíš v centru jsi udělal rozhodnutí že vše potřebné máš v docházkové vzdálenosti a auto budeš používat minimálně“ a „lidé žijí v centru města právě proto aby auto nemuseli používat“ Zajímavé myšlenky, zajímalo by mě jak jsi k nim došel? Jakým způsobem se v lidech formuje takovéto myšlenkové pochody a co je utvrdilo v tom, že si tohle myslí nebo, že se sami rozhodnou pro takovéto řešení způsobu svého života a hlavně kde se v nich bere to přesvědčení a jistota, že takhle je to správně, tak by to mělo být a vše ostatní je špatně :-)
  Já v centru města vyrostl a do určitého věku jsem opravdu auto nepotřeboval ale se zvyšujícím se okruhem mých zájmů, možnostmi nejen finančními a bohužel nutností používat auto ke své práci jsem dospěl k rozhodnutí, že nejen že auto potřebuji ale že ho i chci a začínám být alergický na lidi co furt někomu něco určují v „zájmu společnosti“ (třeba zrovna aktuální kuřácký zákon ve vztahu k soukromému vlastnictví)a rozhodují o tom co je špatné a co ne pro ostatní. Takže já jsem si vybral „špatnou lokalitu“ k bydlení na základě mého svobodného rozhodnutí a Tebe bych poprosil aby jsi přestal rozhodovat o „správnosti“ v mém životě a smířil se s tím, že prostě jsou lidé kteří chtějí-li opičku a mají na banány, tak si ji prostě pořídí :-)

  Thumb up 8 Thumb down 2
 15. Crazym :

  Taky by mě zajímalo kde jsem udělal chybu a co konkrétně způsobilo, že komentář neprošel filtrem abych se mohl poučit a příště se takovým chybám vyhnul, jsem tvor přizpůsobivý a rád se poučím :-) http://www.imagehosting.cz/?v=beznzvpop.jpg

  Thumb up 0 Thumb down 0
 16. thvari :

  Crazym: Sorry, ale tvoje argumentace o svobodě postrádá smysl. Stačí ji otočit a můžu argumentovat stejně.

  Pohybuju se a žiju denně v centru, kde mi ty a ostatní upírají svobodu posadit se před katedrálou na lavičku pod stínem stromu, protože si tam chtějí zaparkovat svůj osobní vůz. Jsem už alergický na lidi, co v „zájmu společnosti“ rozhodují o tom, co je a není dobré pro ostatní: Když máte auta, tak si je parkujte na svých osobních pozemcích a neupírejte mi (a nám ostatním) na svobodě pohybu a místa tím, že ho odstavujete na veřejných cestách a veřejných plochách.

  Thumb up 10 Thumb down 8
 17. Lukáš :

  Brace yourselves, „šmarja kam dam autooooo“ comments are comming.

  Thumb up 6 Thumb down 3
 18. Pepper :

  Můžete samozřejmě nesouhlasit s potřebou parkovacích míst v centru města, ale musíte si také uvědomit, že nedostatek parkování je přesně to, co způsobuje nezastavěné proluky v centru. Centrum Ostravy není zase tak veliké či prestižní, aby se nevyplatilo stavět o kilometr dále, kde s parkováním není problém. To, že se někdo bez auta obejde, je sice pěkné, ale u novostavby bytu drtivá většina lidí parkování bude chtít mít, a u kanceláří parkování potřebujete taktéž.
  PS: Nejsem proti redukci parkovacích míst u katedrály, nicméně tento výpadek by bylo nanejvýše vhodné kompenzovat, ať už výše zmíněným parkovacím domem, či podzemním parkovištěm, např. pod Masarykáčem.

  Thumb up 6 Thumb down 2
 19. Crazym :

  thvari: Sorry ale přečti si pořádně i můj příspěvek před tím a přijdeš na to, že nikomu neurčuji co má a nemá dělat a to řešení okolí katedrály bych zkousnul a neměl nic proti kdyby současně s tím vyřešili i to s tím vymístěním automobilů související a to je kde je dát. To co tady prezentují je sice líbivé ae poloviční řešení a nedává možnost volby. Před více než dvaceti lety chodili ouřadové s plány a dotazníkem ohledně výstavby parkovacího domu a chtěli prý znát názor nás rezidentů na různé varianty a ochotu platit nějakou částku za parkování v nich. Tou dobou jsem si ještě myslel: Jo, super, něco dělají aby to tu vyřešili a bude lépe :-) Zatím ale zůstalo jen u keců, slibů (většinou jen před volbami) a jen zavedli placení za vše možné. :-)
  Jo a klidně se posaď kam chceš, jsi zřejmě stejný daňový poplatník jako já a já ti rozhodně nic nebudu zakazovat, mě jde hlavně o to ať nikdo neurčuje mě co je a není správné, něco jako: Není správné vlastnit auto když jsi si sám zvolil bydlet a něco vlastnit v centru města :-) Anebo: V tvém podniku se nebude kouřit, protože je to tak správné pro blaho všech :-) Jde především o právo volby a pokud bych na tu volbu neměl nebo nechtěl, zvolím jinou ale nebudu určovat druhým, že mají volit tu „správnou“ moji volbu.

  Thumb up 9 Thumb down 2
 20. Adam :

  Jasně, všichni si budou chtít jít sednout ke kostelu, protože máme rok 1735.

  Thumb up 7 Thumb down 5
 21. Brown :

  Crazym: Často ti mladší (než my dva), kteří tady diskutují se snahou regulovat všechno a všem, kteří minulý režim zažili max. v kočárku ani netuší, jakou radost by z nich kádrové rezervy socialistického režimu měly!!

  Thumb up 10 Thumb down 4
 22. jp :

  Brown: Ti „mladší“ tady apoň nepíší s prominutím hlouposti o jakýchsi kádrových rezervách, to vy žijete kdesi v 80. letech (v lepším případě). Ale chápu, když se názor neshoduje s vaším viděním světa, tak je třeba těm mladším aspoň v diskuzi pořádně ukázat.

  Thumb up 3 Thumb down 9
 23. O.O :

  Moc pekne. Kdyby k tomu jeste bylo podzemni parkovani pod prostranstvim pred kostelem plus parkovaci dum v proluce za kostelem, bylo by to super. Jak pro mistni, tak pro navstevniky centra.
  PS. nikomu nevnucuji, ze musi jezdit autem, tak at mi prosim nikdo nevnucuje, ze mam jezdit mhd, dekuji za pochopeni.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 24. acdlcia [msstavby.cz] :

  Crazym: Tady http://www.imagehosting.cz/?v=beznzvpop2.jpg

  Thumb up 1 Thumb down 0
 25. acdlcia [msstavby.cz] :

  Crazym: Musím souhlasit s vašimi odpůrci.Taky by se mi líbilo bydlet v centru, ale jelikož je firemní auto které využívám i na dopravu do práce mým každodenním pracovním nástrojem tak se nebudu stěhovat tam kde je ztížená možnost jeho parkování. Bydlím tedy na Jihu kde je parkovacích míst dostatek a tramvaj mi staví před domem takže jsem v centru za chvíli. A to je myslím řešení i vašeho problému.

  Thumb up 1 Thumb down 6
 26. aggu :

  Nejvíc se mi na tom líbí to, co tu někteří doteď nechápou („proč to plánují, když se to nedávno opravovalo?“) -> a to je změna ostravského „paradigmatu“ -> Podělali jsme to, udělejme to znovu a lépe.
  To je skoro až překvapující. Rád bych věděl, která „skupina“ na magistrátu za to může.
  Tleskám!!!

  Thumb up 5 Thumb down 0
 27. Crazym :

  acdlcia [msstavby.cz]: To jsi mě dostal, malý lidoop mě nenapadl :DD
  Jinak někde je informační šum, já nemám problém který bych vyřešil stěhováním a už vůbec ne na sídliště :-) Já jen reagoval na to „lidé žijí v centru města právě proto aby auto nemuseli používat“ a „s tím že bydlíš v centru jsi udělal rozhodnutí že vše potřebné máš v docházkové vzdálenosti a auto budeš používat minimálně“ od balde, jinak nemám nic proti vymístění aut od katedrály a dokonce jsem s ním souhlasil co se týče výstavby parkovacího domu, jen nemám rád diktát a polovičaté „líbivé“ řešení co prezentují těmi vizualizacemi. Budˇať to vyřeší komplexně, nebo si ty líbivé kresbičky strčí za klobouk :-)

  Thumb up 8 Thumb down 0
 28. Infoš :

  Jednoduchá otázka – „Kdy se začne stavět?“ Protože bez termínu je jen plácnutí do vody…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 29. Brown :

  acdlcia [msstavby.cz]: To je schíza…mnohokrát tu šla diskuze o tom, jak opět „osídlit“ centrum. Ale to je centrum s byty, které mají běžně 100-150 čtverců a stojí ranec. Uvědom si, že na tyhle byty mají finance lidi, mající v rodině 2, 3 auta. Bez parkovacích míst mají problém a jdou jinde. Týpek jezdící DPO, s batohem a neperlivou vodou v ruce byt v centru nekupuje…

  Thumb up 11 Thumb down 6
 30. Jp :

  Brown: „Týpek jezdící DPO, s batohem a neperlivou vodou v ruce byt v centru nekupuje…“ – tak tohle se muze smele uchazet o nejvetsi blbost, ktera se tady objevila za poslednich nekolik mesicu. Muzu vas ujistit, ze znam osobne dost lidi, kteri by si mohli dovolit byt v centru (Ostravy i jinde) a denne jezdi do prace mhd a mozna to bude sokujici, ale nekteri nosi radi i batohy, jo a pijou vodu. A ted si predstavte, ze vetsina techto lidi zije v Brne, kde jsou ceny bytu v centru trochu nekde jinde nez v Ostrave. Tohle je takova hovadina, ze to snad ani nemuzete myslet vazne, i kdyz po minulych postech si myslim, ze asi jo. O co se konkretne opira vas nazpr, ze v centru se kusi nejlepe prodavat byty vetsi nez 100 m ? O nic.

  Thumb up 2 Thumb down 11
 31. Jp :

  acdlcia [msstavby.cz]: Vymazte, prosim, ten duplicitni post, dik :)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 32. Coppola :

  V centru je nedostatek parkovacích míst? Např. parkovací dům na Černé louce, který je cca 200 metrů od Masarykova náměstí bývá přeplněný?
  Zas tak tragicky bych to neviděl. Na druhou stranu, každý parkovací dům navíc v blízkosti centra bude dobrý.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 33. Brown :

  Jp: …“znám lidi, kteří si mohou dovolit byt v centru a většina těchto lidí bydlí v Brně“. No, tak já se vrátím zpět do Ostravy k tomu, o co se opírá můj názor…o 25 let osobních zkušeností s centrem, bydlí/bydlely zde desítky mých přátel a kamarádů. Ne jako nájemci, ale především jako majitelé bytů v samém centru (i u katedrály). Znám jejich názory a znám jejich problémy.

  Thumb up 7 Thumb down 3
 34. Jiřík :

  Mezi katedrálou a divadlem by se mi moc líbila důstojná a velká kašna. Hned by ze z ní stal meeting point Ostravy.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 35. Danek :

  Brown: Milí čtenaři jak už jsem jednou psal:Pracoval jsem u realitní firmy,která vlastní v centru OV nějaké bytové domy a věřte, že rozhodnutí zda je v mistě bydliště dostatek parkovacích míst(jejlépe Free), muže rozhodnutí o tom zda koupit nebo si pronajmout danou nemovitost v centru značnou neli jednu s nejvyšších překážek.Takže já věřím, že je tady dost lidí kteří jezdí MHD a pohybují se pěžky, ale prosím vás vzpamatujte se.BRAWN má jednoznačně pravdu.

  Thumb up 5 Thumb down 1
 36. Jp :

  Lidi nebylo by lepsi vratit se k nejake normalni diskuzi ? Ja mam totiz pocit, ze nekteri lide uz tady ty prispevky poradne ani nectou a rovnou reaguji. Kdyby nekdo z tech, co tak davaji ty palce, napsal smysluplne, s cim nesouhlasi, bylo by to lepsi. Ja jsem Brown napsal, ze kadrovat nekoho (a jeste na webu o stavbach) podle toho, jak se obleka, jestli chce mit/ma auto je pitomost, stejna jako ze tady nejakci „mladi“ chteji nekomu odebirat svobody… muzeme se bavit o centru a jeho problemech, ale „argumenty“ typu „Brno neni Ostrava“ jsou o nicem. Jo a to Brno-Stred ma stejne problemy jako jina centra – vylidnovani, udrzba verejneho prostoru, drahe nemovitosti, starnouci populace a dalsi. To ze parkovani v centrech je pro rezidenty problem, to je jasne.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 37. aggu :

  Danek: Jsou celkem dvě možnosti. Buď si byt v centru koupí někdo kdo má auto a chce parkovat u domu, a nebo si ho koupí někdo kdo nemá auto a nechce parkovat u domu…
  Poměr majitelů a nájemců/obyvatelů domů v centru je jaký? Takže Mr. Brown má přehled o zhruba tisícině problému.
  Problémy s parkingem má řešit město – zde konkrétně Mr. Semerák. Přešlapuje na místě a neví si rady. Vadí to majitelům domů v centru? Tlačí na město a lobují aby vyřešil problém?
  Centrum města je historické, tenhle ráz je třeba prohlubovat a co nejrychleji ho vrátit zhruba do doby než tu nastoupili Tamti. Nikdy do těch ulic nenarveš počet aut, který by lidi bydlící/nakupující/bavící se v centru potřebovali. Nikdy za předpokladu, že půlku centra neubouráš.
  Takže jediné řešení je tvrdá represe – regulace automobilové dopravy (bič), zvyšování úrovně MHD, a trochu cukru (vybudování parkovacích domů – podzemních v centru, kombinovaných na okraji). Což představuje odhodlání vyřešit problém, spoustu práce, a plánování. A to je ten největší problém. Kdo ze současných konšelů na to má?

  Thumb up 5 Thumb down 6
 38. Xavier :

  Crazym: Já jsem rezident a je to pro mě zkousnutelné i bez parkovacího domu :)

  Thumb up 3 Thumb down 2
 39. Xavier :

  Crazym: Jo, a mám auto, které mám zaparkované v garáži cca 1,2 km od domu, nepotřebuji, ať mi smrdí taky v centru. Po centru se pohybuji výhradně pěšky, velmi výjimečně MHD (třeba když jedu na vlak na nádraží), do práce jezdím skoro vždy na kole (i v zimě), velmi výjimečně autem či MHD. Auto startuji tak 1x za 2 týdny, když vyrážím na větší nákup. Případně, když mě práce dotáhne do končin, kam dostat se veřejnou dopravou je fakt náročné (tj. třeba do Olomouce/Prahy pouze vlakem, ale když jsem jel teď nedávno do Nových hradů, tak auto byla jasná volba! :)).
  Já proti autům nic nemám a chápu, že ho občas potřebuje každý. Ale štve mě, jak je centrum (a nejen to) neúměrně zahlcené auty kvůli „lidem“, kteří třeba když si chtějí v Karolině koupit nové kalhoty a dát si tam kávu, tak nastartují v centru auto a ten (blbý) půlkilák se svezou. To je případ mého pětatřicetiletého známého, který bydlí nedaleko Husova sadu a 2-3x týdně vyráží autem do Karoliny na kafe. A takových (s prominutím) blbů je bohužel mnoho…

  Thumb up 13 Thumb down 3
 40. acdlcia [msstavby.cz] :

  Xavier: Upravil jsem to slovo které zachytil automat.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 41. Rýša :

  Xavier: Nechtěl bych být v okruhu Vašich známých, kdy ý známého nazvete blbem jen proto, že se vozí autem a že nejezdí v létě v zimě n kole nebo nechodí pěšky. Je to přece jeho volba, tak jako nepoužívat auto – s výjimkami Nových Hradů apod. a jen občas – je volba Vaše. Já auto potřebuju a využívám denně, ne občas a jako blb se necítím.

  Thumb up 6 Thumb down 9
 42. Crazym :

  Xavier: No Vy jste skoro svatý :DD Ale nevím, potřebovat auto jednou za dva týdny, tak to si ho ani nepořizuji a radši si vezmu taxi :-) I kdybych projezdil 5 táců měsíčně, tak se mi nevyplatí ho kupovat, vlastnit a udržovat, platit pojistky, poplatky a benál a když k tomu připočtu garáž tak to se to auto pěkně prodraží :-) No, je to Vaše volba :-)

  Thumb up 5 Thumb down 8
 43. balde :

  doporučuji slhédnout toho vide od Gebriana ze Švýcarska, tam už pochopili že parkování na vařejném prostoru není právo a tak to tam funguje takto: https://www.stream.cz/gebrianvs/10015901-monte-carasso-mala-svycarska-obec-slouzi-jako-priklad-celemu-svetu

  Thumb up 7 Thumb down 0
 44. Xavier :

  Crazym: Svatý? Proboha, to snad ne! Za prvé nejsem křesťan a ta představa mi nic moc neříká, za druhé mám některé neřesti až příliš rád na to, abych něčím takovým chtěl být :-D
  Ale k věci: já jsem naštěstí jeden z těch lidí z mé generace, jemuž se příčí být single. To auto tudíž nepoužívám jen já. Naopak, používá ho hlavně moje žena, která jezdí jednou týdně trasu Ostrava-Wroclaw (a zpět) a také Ostrava-Czenstochowa (a zpět). Proto se to vlastnictví už celkem vyplatí (finančně i časově) Navíc, poměr příjmů a výdajů je u nás v současné době tak 3:1, takže není důvod si tím nějak lámat hlavu ;-)
  Rýša: Tak známý není kamarád, že? Sobotka je třeba Zemanův známý, a přesto ho Zeman označí za svini (i když je to jeho pozici nedůstojné). Kdyby to byl jeho kamarád, tak to asi neudělá. A ano, vozit si zadnici z centra do Karoliny je volba každého z nás, což samozřejmě nikomu neupírám. Stejně tak je ale mým právem být tím znechucen a zvolit si označování lidí z okruhu mých známých za blbce, obzvlášť když usoudím, že je to odůvodněné a nikoho přímo nejmenuji.
  Ale ten problém je širší. Např. když jdu zrovna před osmou ranní pro auto do garáže, které mám poblíž ZŠ Ostrčilova, nevěřícně a s odporem zírám, jaká zácpa v těch úzkých (a často jednosměrných) uličkách je. Ti lidé jsou fakt šílení, že svým dětem upírají ranní pětiminutovou procházku z domu do školy (ta spádová oblast Ostrčilky je opravdu velmi malá) a vozí je místo toho autem. Na druhou stranu mě pak aspoň nepřekvapí, když vidím, jak se z toho auta doslova vyvalí padesátikiliový sedmiletý buřtík/buřtice, ideálně i v patnácti stupních nabalený od hlavy až k patě, s čepicí a šálou, a vesele se kutálí do školní lavice :) Ale budiž, i to je každého volba. Jen mám pocit, že je dnešní doba v těchto ohledech hrozně pokřivená.

  Thumb up 8 Thumb down 2
 45. jp :

  balde: Za chvilku se dozvíš, že Ostrava není Monte Carasso, protože tady přece bydlí v centru jenom lidé určitého „postavení“ a ti přece (na rozdíl od jiných měst i v rámci naší republiky) jezdí autem a v rodině těch aut mají více.

  Thumb up 3 Thumb down 4
 46. Brown :

  jp: Ty jsi mi ale uzlíček nervů, tys to ještě nerozdýchal…chachacha :-)

  Thumb up 2 Thumb down 4
 47. jp :

  Brown: A VY (!) nevíte, co znamená uzliček nervů, ale to je v pořádku, každý víme něco jiného :-)

  Thumb up 1 Thumb down 4
 48. jp :

  Brown: S Vámi se nebavím a ani na vás nereaguju. Pokud nevíte, co znamená spojení „uzlíček nervů“, tak ho nepoužívejte.

  Thumb up 2 Thumb down 6

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.