Tenista Berdych prodal zdevastované lázně

Chátrající areál někdejších lázní Jánské Koupele na Opavsku už nepatří bývalému tenistovi Tomáši Berdychovi a jeho společníkovi Petru Lexovi. Oba se rozhodli společnost Baneba, která areál vlastní a kterou před několika lety koupili, prodat.

Bývalý lázeňský komplex tak již několik dní patří jedné z dceřiných společností krnovské skupiny Cresco&Finance. Jde přitom pouze o prostředníka s tím, že během následujícího měsíce bude zveřejněna identita nových vlastníků. Jaké jsou jejich úmysly s památkově chráněným komplexem, zatím není jasné. Berdych s Lexem chtěli v areálu lázní vybudovat moderní tenisovou akademii a celý komplex částečně zbourat a nově vystavět. To se jim ale nepodařilo, protože ministerstvo kultury zamítlo jejich žádost o sejmutí památkové ochrany.

„Náš podnikatelský záměr se bohužel nesešel s požadavky Národního památkového ústavu, a proto jsme společnost Baneba prodali. Na další budoucnost lázní Jánské Koupele se zeptejte nového majitele,“ řekl Lex.
Podle výpisu z obchodního rejstříku nyní společnost Baneba, které areál bývalých lázní patří, vlastní firma Tenis klub Hamerská Krnov, dceřiná firma Cresco&Finance. Jak řekl její zástupce Jan Stejskal, jde pouze o dočasný stav.

„Nyní se připravuje valná hromada společnosti Baneba, na které bude stanoven nový statutární zástupce. Náš holding v tom figuruje pouze jako dočasný investor a v nejbližší době dojde k následnému prodeji cílovému investorovi,“ řekl. Transakce má být podle něj dokončena do konce března. Na dotaz, jaké má budoucí investor s lázněmi záměry, Stejskal neodpověděl.

celý článek: novinky.cz

Související články


Komentáře

 1. O. :

  Jestli se pamatkari trosku nevzpamatuji, tak to nedopadne dobre.

  Thumb up 10 Thumb down 13
 2. Rado :

  Tak to dopadá, když jsou památkáři neúprosní. Zase to bude jen a jen chátrat. Pak jednou zateče, svalí se to na statiku a vše půjde k zemi. Zatímco v Ově jak na běžícím páse odstraňovali památkové ochrany z budov zavřených dolů, a to jen proto, že se majitel nechtěl o ty budovy starat, tady lpí na něčem, co si investora ochotného investovat peníze bude hledat horko těžko.

  Thumb up 7 Thumb down 13
 3. VU :

  Kdyby se pamatkari „vzpamatovali“, nemuselo by nam tu do budoucna zbyt nic… Chapu, ze o hodnote ruznych veci se da diskutovat, ale neresit ochranu vubec taky neni spravne

  Thumb up 15 Thumb down 3
 4. Pepper :

  VU: Právě naopak, mohlo z toho zbýt něco, co bude opravené. A takhle z toho nezbude nic.

  Thumb up 5 Thumb down 3
 5. Martin [msstavby.cz] :

  Rado: V čem jsou prosím v případě Jánských lázní neúprosní?

  Thumb up 5 Thumb down 1
 6. Winter :

  Ok, takze berdych neplni zákonem stanovenou péči o majetek, navic oloupe strechu, aby urychlil chatrani, ale zli jsou pamatkari. Hamba jim! Co si to jen dovoluji!

  Thumb up 16 Thumb down 2
 7. O. :

  Winter: VU: Neco si o tomto konkretnim pripade zjistete, bylo o tom napsano dost (odkazy sem davat nebudu, daji se snadno najit).
  V tomto konkretnim pripade jde o to, ze chatrajici objekt koupil investor, ktery mel pripraveny projekt na rekonstrukci, celkem citlivy k historii mista, mel zajistene financovani i budouci vyuziti. Ale urednici-pamatkari do toho hodili vidle, trvaji na presne rekonstrukci a asi i na takovem vyuziti, ktere uz je dneska nerealne. Takze vysledek je takovy, ze za chvilku to asi cele spadne. Pamatkari a zavistici budou spokojeni a my ostatni budeme mit o par peknych historickych a citlive opravenych staveb mene.

  Thumb up 12 Thumb down 3
 8. Winter :

  Jen mi ty odkazy pošlete, rád si je přečtu.

  Thumb up 3 Thumb down 2
 9. Winter :

  A vlastne mě tak napadá, ze kdyby berdych treba tak jakoze úplnou nahodou platil daně, tak by ty lázně mohla zachranit napriklad obec. Takhle jen ponese naklady jeho skveleho podnikatelskeho plánu.

  Thumb up 1 Thumb down 3
 10. Rado :

  Martin [msstavby.cz]: Myslíš asi Jánské Koupele, jak jsou na tom Jánské Lázně, nevím. Jde o to, že památkáři musí umět rozlišovat to, jestli je o nějakou památku zájem a hledat řešení cestou kompromisu, cestou ústupků, protože tohle je investice za desítky milionů korun. A kdo je teď dá, navíc v době, kdy ekonomika zpomaluje nebo dokonce zastavuje? Nikdo. Je rozdíl lpět na něčem, co bude stát 100 tis. Kč nebo 50 mega. Jako kdyby ten památkový ústav byl soudný, neřeknu, jenže není. Všechno chtějí chránit a v okamžiku, když někdo řekne, tak nám něco přispějte, řeknou, nemáme. To je ten problém.

  Thumb up 8 Thumb down 5
 11. Martin [msstavby.cz] :

  Rado: Ano, Jánské Koupele, mám chybu.

  Nicméně asi víš, o jaké stavbě se zde bavíme, viď.
  Napsal jsi tohle :“Tak to dopadá, když jsou památkáři neúprosní.“. Ptám se tedy, jak byli památkáři konkrétně v případě Jánských Koupelí neúprosní. Protože mě to zajímá.
  Děkuji

  Protože například tuto stavbu také komentovali památkáři a je velmi povedená. https://www.msstavby.cz/polyfunkcni-dum-masarykovo-namesti-5-27-08-2015/

  Thumb up 2 Thumb down 2
 12. Jana :

  Rado: Souhlas. Ale na rekonstrukci ratejny jménem Invalidovna, kde bude nové sídlo generálního „štábu“ památkového ústavu peníze jsou . rekonstrukce bude stát 1 až 1,5 mld. Kč. Paní Goryczková je inteligentní žena, ale od té doby co je v Praze absolutně ztratila soudnost. Přijde velmi brzy doba, kdy celé šrotiště – DOV spadne městu a každý daší primátor se z toho pomine… Ale to už jiná písnička a jiný problém. Jinak Vaše názory mají vždy hlavu a a patu a vždy vedou k hlubokému zamyšlní.

  Thumb up 3 Thumb down 6
 13. Rado :

  Martin [msstavby.cz]: Ano, jenže ten dům na Masarykáči nikdy nevypadal jako ruina. O stavu budov v Jánských Koupelích vypovídá hromada fotek na internetu. Takže když se někdo po x letech najde, kdo je ochoten do toho nalít peníze, takže spíše mlčím, než že si stojím za svým. Obzvláště, pokud nic z toho nejde z mé kapsy. To je ta neúprosnost, ukazovat svaly na základě zákona. Na straně druhé institut památky není žádná výhra, resp. i hrozba. Kupř. v Horním Benešově byla těžní věž a jistý, zanícený aktivista ji chtěl prohlásit za kulturní památku. A co se stalo? V okamžiku, kdy se to dozvěděl majitel, tak za 14 dnů byla dole, protože jinak by ji musel natřít za těžké milióny. Takže památky mají dvě roviny a je třeba brát v úvahu i další souvislosti, zejména ty ekonomické. Protože pokud do památek nesype peníze stát, jako že jich má v zuboženém stavu víc než dost, tak je hodně složité najít soukromého investora, obzvláště na tak velký oříšek jako jsou JK.

  Thumb up 6 Thumb down 3
 14. Leny :

  Rado: Bohužel vůbec nechápete, že památkáři nejsou nějaká realitka nebo projekční kancelář. řídí se zákonem. A je to tak dobře. Sledujte třeba seriál ČT: https://www.ceskatelevize.cz/porady/11804223100-krasne-zive-pamatky/dily/. Jsou tam desítky zámků, tvrzí a dalších obrovských budov, které drobní investoři opravili z brutální ruiny na nádherná místa.

  Thumb up 8 Thumb down 1
 15. Rado :

  Leny: Já to právě chápu, jen jsem se snažil říct, že památkáři neměří všem stejným metrem. Zrovna dneska jsem našel na PC dokument od památkářů – Seznam nejohroženějších památek z r. 2001, podíval jsem se do seznamu na památky v mém nejbližším okolí a hle, je jich od 9 méně. Ne, že už nejsou památkami. Nestojí, prostě už neexistují. A to jen proto, že se o ně nechtěl jistý státní podnik starat. A tak mě třeba v případě Jánských Koupelích napadá, jestli to nebylo dáno tím, že se veřejně ví, kolik si Tomáš Berdych tenisem vydělal, tak prostě památkáři tlačili na pilu. Prostě je to lidská vlastnost, máš prachy, tak plať.

  Thumb up 1 Thumb down 6
 16. Crazym :

  https://1url.cz/PziO0

  Thumb up 1 Thumb down 1
 17. Martin [msstavby.cz] :

  Rado: A bez té omáčky nic neříkajících keců okolo.

  Psal jsi :“Tak to dopadá, když jsou památkáři neúprosní.“. Opět se ptám, jak tedy byli památkáři v tomto případě neúprosní?

  Thumb up 4 Thumb down 3
 18. Crazym :

  „Karel Ležatka si je podle svých slov památkové ochrany dobře vědom. Budovy, které půjde zachránit, chce zachovat. U těch ostatních se pokusí najít společnou řeč s památkáři a požádá o sejmutí ochrany. Památkáři jsou podle Novinek připraveni s Karlem Ležatkou v celé věci jednat a najít řešení.“
  Tak co, věříte tomu pánovi? Já bych spíš řekl, že má jen lepší páky než Berdych, takový Otava je větší a silnější pes a znáte to https://1url.cz/qzic2 :-)

  Thumb up 4 Thumb down 1
 19. Crazym :

  Sorry, zapomněl jsem odkaz https://moravskoslezsky.denik.cz/podnikani/janske-koupele-ma-zachranit-pulmiliardova-investice-20200327.html

  Thumb up 4 Thumb down 1

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.