Jánské Koupele

Zbourat lázeňské budovy a postavit nový hotel s tenisovou akademií. Takový je záměr nových majitelů lázní Jánské Koupele na Opavsku, kterými jsou od loňského roku tenista Tomáš Berdych a jeho obchodní partner Petr Lex. Před nedávnem požádali ministerstvo kultury, aby z areálu sejmulo památkovou ochranu. Záměr nových majitelů potvrdil starosta Starých Těchanovic i Národní památkový ústav v Ostravě. Nyní se na veřejnost dostává informace, že chtějí téměř celý zchátralý areál zbourat a postavit úplně nové budovy. Počítají jen se zachováním několika menších objektů.

Noví majitelé všechny otázky novinářů odbývají a nechtějí veřejnosti nic sdělovat. Informaci o jejich plánech ale nyní Právu potvrdili starosta Starých Těchanovic Luděk Kozák (SNK) a ředitel Národního památkového ústavu v Ostravě Michal Zezula. Oba jsou již se záměrem nových vlastníků seznámeni. „Ministerstvo nás požádalo o stanovisko k žádosti nových vlastníků o sejmutí památkové ochrany a my na něm v současnosti pracujeme,“ potvrdil Michal Zezula.

Jak prozradil starosta Starých Těchanovic, noví majitelé zamýšlejí na místě chátrajících lázní vybudovat zcela nový rekreační areál „Chtějí tam postavit nový hotel a tenisovou akademii. Měl by to být úplně nový rekreační komplex. Se zachováním lázeňství se tam nepočítá, i když noví investoři chtějí obnovit a využít prameny minerální vody, které jsou stále aktivní,“ řekl starosta.

Dodal, že po několika desetiletích chátrání tak svitla naděje, že by se mohlo něco dít. „Různých záměrů a projektů tady v minulosti bylo už několik, ale tento projekt má hlavu a patu a noví majitelé na rekonstrukci zřejmě mají i peníze. Ovšem sami mi řekli, že hodně záleží na tom, zda bude sejmuta památková ochrana,“ řekl starosta.

Odborníkům se však plány na nové využití areálu nelíbí. Důvody památkové ochrany podle nich trvají i přes žalostný stav areálu. „V interiérech je velmi žádoucí zachovat zejména nejcennější části, například dřevěný strop hlavního sálu budovy František, dřevěné schodiště v bývalé správní budově a štukovou výzdobu v reprezentačních částech,“ řekl ředitel ostravského pracoviště NPÚ v Ostravě Michal Zezula.

Starosta ovšem tvrdí, že objekty už nikdo nezachrání a noví majitelé je chtějí srovnat se zemí. „Hlavní budova se zachránit asi nedá. Nebo možná dá, ale bylo by to ekonomicky tak náročné, že do toho nikdo nepůjde,“ řekl starosta.

Pro památkáře demolice budov nepřichází v úvahu a nelze očekávat, že s odejmutím památkové ochrany vydají souhlas. „Pokud bychom přistoupili na to, že památková ochrana by měla být sejmuta ze všech nemovitostí, o které se vlastníci nechtějí nebo nemohou starat, pak by se otevřela cesta k likvidaci nezanedbatelné části památkového fondu. Také výše nákladů na rekonstrukci nemůže být kritériem pro zachování památky a vlastníci navíc mají možnost čerpat dotace. Pro nás je tato záležitost zcela principiální,“ řekl Zezula, který areál navštívil naposledy letos v březnu a nemyslí si, že by se ještě nedal zachránit.

V této souvislosti připomněl třeba projekt záchrany Lázní Kyselka v západních Čechách, které byly také ve srovnatelně špatném stavu, a přesto se tam rozběhla jejich obnova. „Jestliže byl jiný vlastník v případě lázní Kyselka dotlačen k tomu, aby plnil své povinnosti vyplývající ze zákona, pak není možné v podobném případě umožnit likvidaci památky. Umím si ale představit vysokou míru tolerance k rekonstrukčním zásahům v zájmu dosažení přijatelného kompromisu. Ovšem varianta, která je nyní na stole, se rozhodně kompromisem nazvat nedá,“ dodal Zezula.

zdroj text: novinky.cz
zdroj foto: ceskatelevize.cz

Související články


Komentáře

 1. Slosor :

  Škoda, že pan Berdych když už platí daně v Monaku, neudělá pro tuto zemi něco ušlechtilého, třeba nezachrání Jánské koupele. Teď má ministerstvo kultury šanci prokázat, že nejsme divoký východ, kde pro vlivné a bohaté pravidla neplatí.

  Thumb up 18 Thumb down 5
 2. jp :

  Přinávám, že nerozumím legislativním otázkám ohledně ochrany památek, ale tihle „developeři“ mi přijdou úsměvní. Jasně, mohlo by tam teoreticky vzniknout něco funkčního a zajímavého (i když wellness hotelů už tady je, myslím, dost), ale to ti lidé kupují chráněnou památku (byť v dezolátním stavu) s tím, že se jim nějak podaří protlačit demolici ? Tj. kupují vlastně pozemky, protože zbytek pro ně nemá cenu… Neznám p. Berdycha ani p. Lexe, ale tohle mi přijde jako taková typická vyčůranost, kdy pánové už dopředu počítají s tím, že jim úřady půjdou na ruku.

  Thumb up 8 Thumb down 3
 3. Danek :

  jp: Slosor: Panové myslím , že mužu do toho nějak mluvit, ptotože v blízkosti mám chatu z nedaleka ženu:V Janských jsem stravil dětství.Mám to tam moc rád…..A nic by mě nepotěšilo více než kdyby Janské fungovali v tom samém rozsahu jako v minulosti…..Ale jedte se tam podívat několik let tam zatékalo, plísen, nejsou tam střechy,vymlácená okna,vykradeno, zbořené trámy.(viděl jsem i několik lidí, kteří se tam přijeli podívat, protože se tam rekreovali třeba před 40lety, jak brečeli(i cizinci paláci, Němci atd)Taková Ostravice je oproti tomu ve vyborném stavu….Tady si opravdu myslím, že je lepší najít místu lepší využiti…objekty zbořit a postavit něco učelného projekt tenisové akademie+hotel welness nebo něco podobného.(opozornuji, že tito majitelé mají peníze…což je velmi duležité.Myslím, že toto si přejí i lidé, kteří tam jezdí nebo okolní obyvatele,chataři.Co se týká Slosor.komentáře:ministertvo a pamatkáři to měli řešit před 20lety než se dostali do stavu ve kterém jsou.

  Thumb up 9 Thumb down 6
 4. thvari :

  Vždyť je to v článku řečeno jasně: je tam přístup k dotacím, památková ochrana se budovám nedává jen tak z plezíru, pánové zatím nejsou ochotni přistoupit na kompromis a navíc bohužel nekomunikují, což je nešťastný typ chování.

  Thumb up 8 Thumb down 2
 5. Nimrod :

  Tak Berdych nechce respektovat pravidla? Je to prosté – neměl to kupovat…

  Thumb up 5 Thumb down 2
 6. dolil :

  Tenista…vše řečeno

  Thumb up 4 Thumb down 4
 7. Jp :

  Danek: Ale jo, klidne to tak muze byt. Ja tu oblast neznam, tak se ani nepru o stav budov. A chapu, ze novostavby bez pamatkove ochrany jsou pro majitele urcite vyhodnejsi a praktictejsi. Ale o tomhle nepisu, vadi mi, kdyz nekdo kupuje pamatkove chranene objekty a pocita s tim, ze budovy se zbouraji, protoze driv nebo pozdeji jim nejaky urednik vyhovi. Kupuji to s tim, ze jsou budovy sice zdevastovane, ale porad chranene, slepi a hloupi asi nejsou, takze by meli pocitat s tim, ze povoleni k bourani asi nebude samozrejmost.

  Thumb up 7 Thumb down 1
 8. Traviss :

  Jp: JP a co myslíš že je lepší? Oblast znám, máme rodinnou chatu přes řeku.. Nechat to dalších 20 let chátrat než to spadne gravitací, chránit nebude co a pak se teprve začne stavět a tím oddálit prosperitu mikroregionu? Byly myslím 3 pokusy různých investorů to opravit a každý to po nějaké době a pár zásazích vzdal..
  Navíc oni nedělají nic nezákonného, s nikým se nesoudí – koupili něco ve stavu xy, teď se z toho snaží sejmout ochranu, pokud to nevyjde, tak se to zase prodá jako už 3x předtím..a nebo to do té doby spadne..

  Thumb up 8 Thumb down 6
 9. acdlcia [msstavby.cz] :

  A proč teda kupovali pozemky s budovama když chtějí stavět na zelené louce navíc památkově chráněnýma. Ty kurty přece mohli postavit na jakémkoli plácku a neřešit demolice a likvidace. Jestli to teda nejsou pitomci tak je za tím nějaká zlodějina.

  Thumb up 5 Thumb down 7
 10. O.O :

  Tak kdyz pro zachranu pamatkari nedokazali doted nic udelat, tak by mohli treba zkusit nejak spolupracovat. Umim si predtsvit tu halu na fotce zrekonstruovanou a uvnitr treba kryte kurty, ale vim v jakem je to stavu a kolik by to stalo. Mozna kdyby se stat financne podilel na rekonstrukci, kdyz uz to nechal dojit tak daleko. Bolsevicky pristup „jiný vlastník v případě jiných lázní byl dotlačen k nečemu“ asi neni to prave orechove. Bohuzel v tomto kraji je zvyk hazet kazdemu klacky pod nohy ze strany uredniku obzvlaste silne vyvinuty.

  Thumb up 3 Thumb down 3
 11. O.O :

  acdlcia [msstavby.cz] : Treba maji zajem do toho investovat a zachranit aspon neco a ocekavaji i nejakou spolupraci ze strany uredniku. Myslim, ze kdyz uz se konecne objevi clovek co ma prachy a konkretni vizi, tak neni asi nejlepsi pristup ho hned povazovat za zlodeje. Obzvlaste v tomto pripade, kdy je jasne, ze kazdou chvili uz se to dostane do stavu, kdy uz nebude o cem se bavit, protoze se to uplne rozpadne.

  Thumb up 5 Thumb down 2
 12. Jp :

  Takze to koupili s tim, ze tam proste je pamatkova ochrana a tudiz jaksi meli pocitat s tim, ze je velka sance, ze ta ochrana proste zustane. Ja nerikam, ze to dobre nebo spatne. Naposled – pokud kupuju neco, o cem vim, ze to je chranene, tak predpokladam, ze asi pro to je duvod. Muzu nadavat, ze pamatka trpi a za chvilku spadne, ale porad je to pamatka. Asi taky budu pocitat s tim, ze to tak i nadale bude, zvlast, pokud jak pise Traviss, se prede mnou o neco podobneho pokusilo nekolik investoru, kterym se nezadarilo a preprodali to dal. Me z toho vychazi, ze dalsi pokusy by v tomhle podstoupil jenom nekdo uplne neinformovany nebo nekdo, kdo ma naopak pocit, ze si „to“ umi zaridit jinak. A jak pise acdlcia, proc nutne stavet na miste, kde je nutna demolice a jeste k tomu chranene pamatky ? Dyt jsou to problemy navic. Pokud to teda nezdedili nebo tak :)

  Thumb up 4 Thumb down 4
 13. pepejanek :

  Doufám, že památkáři neustoupí. Ale v téhle banánové republice si nedělám iluze. Pokud někdo zamává paklem peněz, tak mu dodatečně vystaví stavební povolení třeba na mešitu…

  Thumb up 6 Thumb down 5
 14. Luděk :

  Jánské koupele znám velmi dobře, už jako dítě jsme zde s rodiči jezdili na výlety, na minerálku z pramenů, na tábory apod. Později jsme nedaleko koupili chalupu, takže mohu říci, že mám k této oblasti velmi kladný vztah. Už před revolucí kdy areál ještě fungoval to s údržbou nebylo nijak slavné, no a po privatizaci to šlo do kopru úplně – úbytek hostů, finančně náročná údržba a potřeba modernizace, majetek v rukou spekulantů a jsme u dnešního stavu. Mě by se líbilo zachovat původní budovy s jejich rekonstrukcí, ale do toho nikdo nepůjde. Jsem pro zachránit alespoň malou část z původních budov nebo jejich částí a vystavět nový třeba tenisový areál. Protože jinak to dopadne tak, že areál zpustne úplně a nebude co zachraňovat.

  Thumb up 6 Thumb down 1
 15. Luděk :

  Ale jinak souhlasím s tím, že kdo něco kupuje musí si být vědom závazků, které tímto přebírá. Na druhou stranu by památkáři měli být do jisté míry ochotní slevit z požadavků, pokud se jedná o objekt v tak špatném stavu vinou předchozích majitelů a v lokalitě kde se žádný investor moc nehrne.

  Thumb up 6 Thumb down 0
 16. Davidb :

  pepejanek:
  Tak to za 2 -5 let spadne. Tak ať to památkáři opraví. To že na tom je památková ochrana, ale necháse do zchátrat je na prd.
  Byl jsem tam loni na podzim poprvé v životě a fakt mazec.
  Místo kde byly rýny jsou tak 20 cm hluboko odemleté cihly, vnitřek naprosto zniček a rozkraden.
  Plus to okolí je taky hodně zanedbané, zarostlé a to i přes cestu kolem Moravice.

  Thumb up 4 Thumb down 5
 17. Eli :

  pepejanek: Jo, jen ať neustoupí a těm budovam to prospěje jak? Že budou dál a dal chatrat až spadnou docela? Do teď památkáři pro zachranu nehnul prstem, tak dle Vás hlavně ať neustoupí a šmytec.

  Thumb up 2 Thumb down 3
 18. Danek :

  Takže máme to tak:Danek(já),Luděk,Traviss(je možné že se známe z vidění nebo dokonce osobně,ale nevíme o sobě) tam máme chaty a velmi dobře víme v jakém stavu ty budouvy jsou.Davosb se tam byl podivat před rokek..nazval to fakt mazec.Ostatní prohlásili, že jednoznačně nechat v součastném stavu….protože pokud by to někdo zachránil v součastné podobě…tomu bych se zkutečně divil.Prostě je to blbost jak realizačně tak finančně.Kolik z Vás ví, že muj známy pracujicí v realitách v minulosti(to v žadném případě, ještě nebylo ve stavu jako ted)…tam měl několik investorů mimojiné i ze zahraničí( i s tzv.bezednou peněženkou) i nikdo po tom co viděl ty budovy do toho nešel s důvodů vysoké finanční náročnosti….a to by neměl nouzi o bohaté klienty lazní…Minulý vlastník se toho raději zbavil a přišel o 15mil.Takže poznámky o tom, že Duo Bedrych,Lexa do toho neměli jít jsou liché.Doufám, že to misto najde nové využití a držím jim palce….pokud chcete nadávat tak na pamatkáře,kteří to nechali zchátrat….je si třeba uvědomit, že zázraky se nedějí.

  Thumb up 8 Thumb down 3
 19. O.O :

  Danek : Ja tam chalupu sice nemam, ale to misto trosku znam a naprosto souhlasim. A mrzi mne ten cechackovsky pristup „radeji at to spadne, nez aby se udelal kompromis s nejakym prachacem, co na tom bude ryzovat“. Vetsina lidi neni obecne spokojena s pristupem statni spravy, ale pokud urednici skodi nekomu jinemu, pokud chcipne koza sousedovi, nebo pokud spadne barak, ktery neni muj, tak tzv. obycejny clovek urednikovi fandi. A urednika pak nic nenuti zacit pouzivat mozek a uvazovat nad pripadem v kontextu okolnosti. Smutne. Mohl by tam byt sportovni areal, moderni wellness nebo neco podobneho s nekterymi zachranenymi a opravenymi pamatkami, ale budou tam ruiny a koprivy. Skoda.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 20. Lexa :

  Je zvláštní, že právě Tomáš Berdych, který má očividně velký problém v tom, podřídit se trenérské autoritě a zúročit bezezbytku svůj nesporný talent a pracovitost, očekává, že najde dostatek pilných a tvárných budoucích zákazníků, kteří obrátí v zisk zřejmě docela vysoký vklad do výstavby areálu pro tenisovou akademii (o provozních nákladech nemluvě). Ale co, vidina pricemoney z Wimbledonu a dubajských exhibic bude možná pro šrajtofle tatínků a maminek malých sportovců dostatečně účinným šperhákem:-)

  Nicméně se mi jeví jako schůdnější pokračovat v lázeňském provozu, při současném dosti katastrofálním nedostatku lázeňských kapacit. Což ovšem předpokládá (i s ohledem na zachování budov a genia loci) vzdálenější nežli běžnou pětiletou investorskou perspektivu.

  Na každý pád zaplaťpámbu za každou smysluplně utracenou Kč v téhle krásné, ale pánembohem zapomenuté krajině. Evropské dotace vyfičeky, aniž by zde zanechaly stopu, okolí Slezské Harty skoupili pozemkoví spekulanti, kteří zjevně nemají v úmyslu žádnou jinou aktivitu než pobírat dotace na sečení trávy, obce se vylidňují, cykloturisté jak přijeli, tak odjedou a těch pár chatařů to svými muškáty za okny nevytrhne.

  Thumb up 3 Thumb down 3
 21. Jp :

  Panove, jeden o koze a druhy o voze a kdyz dojdou argumenty proti nekomu, kdo v podstate ani odlisny nazor nema (nebo snad nekteri ctou myslenky druhych ?), tak se zacne se s „cechackama“, omezenosti a podobne. Treba za sebe muzu rict, ze mi je celkem jedno, zda se tam neco postavi. Ja jsem konkretne napsal, proc mi uvazivani ve stylu „koupim-zbavim ochrany-zbouram“ prijde podivne z nekolika duvodu. Jesli v tom vidi nekdo zaroven odpor k novym investicim a „souzeneni“ s uredniky, tak to se potom tezko takovy nazor rozporuje. Opravdu nevim v jakem stavu budovy jsou, ale vim, ze argument o nemoznosti oprav nekteri radi pouzivali nebo stale pouzivaji u Jatek, DOV, vitkovickeho nadrazi, Ostravice, havirovskeho nadrazi, v Praze napriklad u nakladoveho nadrazi na Zizkove a v Brne napriklad u Palace Jalta ci u budovy hlavniho nadrazi. Ale jak rikam sto lidi, sto chuti, v podstate je mi to jedno :)

  Thumb up 3 Thumb down 1
 22. Davidb :

  Jp:
  A prakticky všechny tyto objekty opraví buď stát, nebo město (čest vyjímkám), ale Staré Těchanovice na to nikdy nebudou mít pěníze ani lidi, kteří by třeb někde peníze našly.
  A památkáři si peníze taky neseženou, jen nad tím budou držet ochrannou ruku až se to rozpadne úplně.
  Fakt se tam stojí jet podívat, je to moc krásné místo a budovy taky musely být pěkné.

  Thumb up 2 Thumb down 1
 23. Danek :

  Jp: S tím komentářem si nic nového neřekl.Je za mě poznámka.Trochu mi ten komentář připoměl politika mladého Stropnického od Zelenáčů…tím stylem: Zřejmě máte pravdu…pojdte to prodiskutovat.
  Jinak všechny budovy které jsi napsal jsou 1.) ve městech..tam se využití hledá kapánek lépe.Za 2.)pokud ti to je jedno co tam bude, je zbytečné se k tomu vyjadřovat, za 3.)pokud nevíš jak to tam vypadá…platí pro tebe opět bod 2.)

  Thumb up 1 Thumb down 0
 24. Rýša :

  Jp: Je zvláštní, že někomu, kdo se zajímá na tomto webu o stavby, může být v podstatě jedno, jak dopadnou Jánské Koupele, byť od Ostravy trochu odruky. V těchto místech jsem projížděl cca před 2 roky a byl jsem zděšen, co všechno může lidský nezájem a vandalství způsobit na objektech, které kdysi musely být chloubou těchto krásných míst. Také jsem si pustil video stavu budov – na youtube jich je dost a souhlasím s Dankem, že pokud jsou JK v takovém stavu že ani nálepka památky těmto budovám už nepomůže, tak je docela dobře, že se našel někdol, kdo to koupil a chce s tím něco užitečného udělat.

  Thumb up 1 Thumb down 1
 25. Lexa :

  Jp: To máte těžké. Na jedné straně je zapotřebí mít účinnou ochranu proti spekulantům, jak říkáte. Ta by měla zabezpečit, aby se chráněné objekty ocitly ve stavu, kdy je sporná jak jejich památková hodnota, tak jejich uchování nebo návrat do památkově cenného stavu. K tomu jsou zřízeny odbory památkové péče obcí s rozšířenou působností, jež mají v popisu práce přenesenou státní správu v této věci, zejména pak dohled nad dodržováním zákona. Je ovšem otázka, jaké mají nástroje, aby dodržování zákona skutečně vynutily. Jak se ovšem v případě MD Textilia-Ostravica ukázalo, bezprostřední hrozba správním řízením měla sílu přimět majitele k zamezení dalšího chátrání, když nic jiného.

  Ovšem když už nastal stav, který není vratný bez zcela mimořádných a ekonomicky neudržitelných prostředků, má veřejná správa jako obhájce veřejného zájmu (když už dosažení tohoto stavu dopustila) v podstatě dvě možnosti:

  1. Dotovat přiměřenou část nákladů na uvedení objektů do původního (chráněného) stavu

  2. Památkovou ochranu odejmout a ať si vlastník poradí, jak umí

  Thumb up 4 Thumb down 0
 26. Hynek [msstavby.cz] :

  mi ta posledni veta z citace v clanku pripadne jasna, obhajitelna a v poradku. a pokud to novemu majiteli nevyhovuje, pak nerozumim, co ocekaval. pricemz si timhle chovanim akorat sam poskozuje sve doposavad dobre jmeno. takze nerozumim dvojnasob. uvidime, jak to dopadne. je toho skoda. ja myslim, ze podobne zalezitosti stoji sice neuveritelne mnozstvi penez, ale pokud se daji do poradku, tak jsou dlouhodobe dobrou investici (pokud teda clovek nespadne do spoluprace s podvodniky, pripadne to nevede totalni diletant) a taky je tam potencial na neco navic. takova zalezitost muze byt ve vysledku na spici v oboru na svete. proc by ne.

  Thumb up 6 Thumb down 0
 27. Jirka Němec :

  Tak to je konec. Je tady další vy*caný tenista s bydlištěm někde v Monaku, aby nemusel do společné české pokladny odvádět jediný halíř na daních (stejně jako tenistka Kvitová). A tentokrát se nestydí zlikvidovat hodnotnou práci našich předků a sobecky pro soukromé účely využít přírodní minerální prameny – dary Země „patřící všemu živému“. S lázeňstvím se nepočítá. Vše skončí za plotem v ultramoderním areálu pro rozmazlené zbohatlické spratky… Jen tak dále!

  Thumb up 5 Thumb down 3
 28. cenzurovaný :

  K tomuto sdělte lidem svůj názor místo zkopírované citace a ne k nějakým blbým sloupkům na Nádražní.

  Thumb up 0 Thumb down 2
 29. Traviss :

  acdlcia [msstavby.cz]:
  Možná se může zdát zdánlivě hloupé koupit ruinu a tu zbourat a stavět, místo toho hned stavět, nepohybuji se ve stavebním právu, ale stavět v přírodním parku, kterou moravice je, na zelené louce možná může být papírově složitější než tato cesta, ale to čistě spekuluji. Samozřejmě se dá stavět kdekoliv jinde v ČR..

  Thumb up 1 Thumb down 0
 30. Traviss :

  Hynek [msstavby.cz]:
  Zkus propočítat návratnost investice třeba 400 mil Kč, myslíš, že by se toho investor dožil? :-)

  Thumb up 2 Thumb down 0
 31. Jp :

  Rýša: Muze ti to prijit zvlastni, ale nejsem pokrytec, abych se do krve hadal za to, ze bych jejich demolici trpel. Nikdy jsem tam nebyl a neplanuju to. Me by zase trapilo kdyby slo k zemi vitkovicke nadrazi nebo jatka nebo nektere casti Ostravice.
  Lexa: Pokud budu vychazet z toho clanku, tak má za mě Hynek 100% pravdu. Pokud jim pamatakari dali na stul nejakou prijatelnou variantu (jak naznacuje clanek), jak by svuj zamer mohli s velkou mirou tolerance realizovat a oni si stoji tvrdosijne za svym, ze budovy chteji zbourat, tak se nedivim, ze se zatvrdi i ti urednici. To je jedno v podstate, tezko takhle zvenku hodnotit, jake tam panuji vztahy, ale zatim to vypada, ze kompromis nabidly jenom ty urady.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 32. Hynek [msstavby.cz] :

  Traviss: ale tak veci snad funguji, ne? tzn samozrejme ze dozil. pokud dam do poradku areal investici 400mil kc, pak bude mit hodnotu nejmene 400mil. pokud mam dobry byznys plan, muze mit za par let hodnotu 700 atd. (a dovolim si tvrdit, ze zachovani tech puvodnich budov tomuto jen napomuze). pokud ho nemam, nepomuze mi ani bourani.

  a rozumim, ze ne vzdy to musi takto vychazet, ale to si kazdy musi spocitat snad pred koupi.

  a jeste si neodpustim poznamku, ze by bylo fajn, kdyby lidi investovali timto zpusobem, tzn velke penize smeni za neco, co je pekne a funkcni i dlouho po jejich smrti, ne, ze jen jednu cislovku na konte vymeni za vetsi jednou za cas.

  Thumb up 5 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.