Jánské Koupele zůstanou památkou

Areál někdejších lázní v Jánských Koupelích na Opavsku dál zůstane památkou. Ministerstvo kultury žádost majitelů lázní o jejich vynětí ze seznamu kulturních památek zamítlo. Památkáři rozhodnutí vítají, podle vedení obce Staré Těchanovice, v jejímž katastru soubor staveb leží, to může naopak znamenat další chátrání a rozpad budov lázní.

„Ve věci již bylo vydáno pravomocné rozhodnutí. Ministerstvo kultury zamítá žádost, kterou podal vlastník. Neruší prohlášení areálu lázní Jánské Koupele za kulturní památku,“ informovala tisková mluvčí ministerstva kultury Simona Cigánková.  Majitelé lázní rozhodnutí znají a přemýšlejí o případném odvolání. „Čekáme na našeho právního zástupce, který je v současné době v zahraničí. Po konzultaci s ním se rozhodneme, jak budeme dál pokračovat,“ uvedl opavský podnikatel Petr Lex, který areál vlastní společně s tenistou Tomášem Berdychem. Lázně jim patří necelé dva roky, od společnosti Baneba je koupili už v současném neutěšeném stavu.

Žádost o zrušení prohlášení areálu bývalých lázní v Jánských Koupelích ministerstvu kultury postoupil městský úřad ve Vítkově 7. března letošního roku a ministerstvo vzápětí zahájilo správní řízení. Vyžádalo si posudky obce, města s rozšířenou působností, krajského úřadu i Národního památkového ústavu.

Zatímco obec Staré Těchanovice se zrušením památkové ochrany souhlasila, například kraj navrhoval vyčlenění pouze jedné z budov ze seznamu památek a Národní památkový ústav žádal zachování památkové ochrany nad celým komplexem. „Jedná se o složité řízení, kdy je nutno posuzovat všechny části areálu bývalých lázní z hlediska památkových hodnot,“ komentovala v průběhu řízení mluvčí rezortu Cigánková. Nakonec se ministerstvo přiklonilo k ochraně celého lázeňského komplexu bez výjimky.

To podle starosty Starých Těchanovic Luďka Kozáka stejně pravděpodobně bude znamenat zánik lázeňských budov, ne jejich záchranu. „Už momentální stav je velmi špatný. Co bylo zazděné, je vytlučené, ploty jsou vyvrácené, řádí tam vandalové a sprejeři. Nevidím to vůbec dobře, komplet to spadne,“ komentoval rozhodnutí ministerstva Kozák.

Obec ve vynětí ze seznamu památek viděla šanci, jak dát zanedbanému a zpustlému místu nový život. Starosta se teď obává, že vlastník lázeňského areálu ustoupí od plánů na jeho nové využití.

Podle odborníků na památkovou péči však není možné takto v případě chátrajících památek postupovat. „Rozhodnutí ministerstva kultury vítáme. Ctí rozhodovací praxi v podobných případech a věcně argumentuje,“ komentoval výsledek správního řízení ředitel ostravského územního pracoviště Národního památkového ústavu Michal Zezula.

Areál lázní je podle něj dál nutné památkově chránit, protože jsou na místě stále dochované hodnoty, kvůli kterým byl památkou prohlášen. „Zanedbání údržby ze strany vlastníka nemůže být důvodem pro zrušení památkové ochrany. Národní památkový ústav je i nadále připraven k diskuzi směřující k rozumnému kompromisu při nakládání s touto památkou,“ doplnil Zezula.

zdroj: idnes.cz

Související články


Komentáře

 1. Hana Kubičková :

  No ono tak za rok až za dva už nebude co chránit. O víkendu jsme se zhrozili, když jsme viděli polovinu lázní posprejovanou hákovými kříži a podobně….
  Takže asi je lepší je nechat chráněné až je totálně zničí úplní pitomci :-(
  Holt z Národního památkového ústavu je to daleko :-(

  Thumb up 5 Thumb down 14
 2. thvari :

  Hana Kubičková: Národní památkový ústav se k tomu vyjádřil celkem jasně, nelze z pozice majitele, který se o památku nestará, takto vydírat památkový úřad a vynucovat si sejmutí památkové ochrany. Památkáři opravdu nejsou zodpovědní za to, že se někdo nestará o majetek, který vlastní.

  Thumb up 15 Thumb down 4
 3. Pepper :

  thvari: Ale budou zodpovědni za to, pokud z toho kvůli nim a kvůli nemožnosti využití bude stále ruina. Majitel je pouze povinen to nenechat spadnout.

  Thumb up 3 Thumb down 10
 4. Rdm :

  Pepper: Nebudou, majitel moc dobře věděl co před rokem kupoval, památkově chráněnou ruinu, takže si měl nákup předem dobře rozmyslet a ne pak vymýšlet nesmysly.

  Thumb up 18 Thumb down 1
 5. davidb :

  Rdm:
  To jo, ale předtím to měl taky nějaký majitel, který to nechal zchátrat.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 6. Pepper :

  Rdm: To je samozřejmě všechno pěkné a možné, ale výsledek je stále ruina. Památková péče je samozřejmě důležitá, ale v první řadě se musí s budovami pracovat, a ne chránit každý detail. Bohužel existuje něco jako ekonomický rámec věci a návratnost investice, čemuž spousta lidí nerozumí, a mají za to, že se peníze na opravu odněkud vykouzlí.

  Thumb up 3 Thumb down 5
 7. VU :

  Stejne tak si majitel mohl koupit jiny pozemek…

  Thumb up 6 Thumb down 0
 8. Hynek [msstavby.cz] :

  Hana Kubičková: te argumentaci prilis nerozumim. pamatkova ochrana prece nerika, ze to nekdo nemuze opravit. ja souhlasim s komentari, ze toto si investor mel spocist na zacatku, jestli na to ma, nebo ne.

  druha vec je, ze pamatkovy ustav ma nejake regule posuzovani a je uplne jedno, jestli „je to z nej daleko nebo blizko“ snad. pokud toto hodlame zpochybnovat, to uz ho muzem rovnou zrusit. coz je taky moznost a zacal bych pomalu mavat nejakemu kulturnimu dedictvi. lidi to kdysi postavili ve vysoke kvalite a my to nejsme schopni dat ani do puvodniho stavu. jestli misto toho chcem kazdeho nechat si na podobnych mistech bastlit, jak si zamane, tak nejake posprejovane steny jsou fakt ten nejmensi problem.

  Thumb up 6 Thumb down 1
 9. Winter :

  Pokud se nepletu, tak původní vlastník chtěl objekt stejně zbořit a postavit namísto něj tenisovou halu. Takže Koupele padnou tak jako tak. Jedině, čemu úřad zabránil je dost sprostá spekulace s pozemky, kdy se nekupuje chátrající historická památka za účelem rekonstrukce, ale levný pozemek pod ní. Upřímně bych se nedivil, kdyby majitel oloupal střechu, ať houby a plíseň dokonají spekulaci.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 10. Skeptik :

  V současnosti by tam alespoň mohli posílat enormním ekonomickým růstem zmožené rozumbrady na ozdravný pobyt.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 11. Rdm :

  Pepper: ekonomický rámec věci a návratnost věci se snad řeší, před samotnou investicí. Vám přijde normální něco koupit a až pak uvažovat nad tím, jak s tím naložit?

  Thumb up 9 Thumb down 0
 12. aldar :

  Je snad v zákoně ustanovena povinnost starat se o majetek, zvláště pokud to je majetek památkově chráněný. Jinak jsou sankce. Ne?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 13. Pepper :

  aldar: Rdm: Předpokládám, že doufali v to, že bude památková ochrana bude odejmuta. Hlavní budova je ve stavu, že se vlastně zachránit nedá. Respektive, památkáři si myslí, že jo, jenže je nějaký rozdíl mezi šanci na záchranu teoretickou a reálnou. Všechno se dá zachránit, když do toho nasypete pár set mega, ale nikdo rozumný to neudělá. Raději bych byl pro to, aby se zachránila aspoň část areálu, než současný stav.
  Aldar: Vlastně ani ne. Vlastník je povinen udržovat to ve stejném stavu, který je příšerný.

  Thumb up 1 Thumb down 6
 14. aldar :

  Frajer Berdych by byl opravdový frajer, kdyby to co tam ještě zůstalo zachránil. Pak bych opravdu smekl.

  Thumb up 11 Thumb down 0
 15. Marián Kyral :

  Rdm: Vám přijde normální něco koupit a až pak uvažovat nad tím, jak s tím naložit?

  Normální mi to nepřijde, ale děje se to. Viz třeba OD Ostravica. Tam je myslím situace hodně podobná.

  Thumb up 6 Thumb down 0
 16. Hynek [msstavby.cz] :

  Marián Kyral: Ostravica je myslim trosku jina story, tam to byl castecne i jakysi nastroj vyrovnavani si dluhu.. a druha vec je, ze ten stavajici vlastnik tak trosku doufal, ze na to najde nejake „partaky“, coz se nakonec ukazalo jako problem.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 17. Hynek [msstavby.cz] :

  ČT: Jánské Koupele zůstávají památkou, ministerstvo zamítlo žádost majitelů

  Thumb up 0 Thumb down 0
 18. Honza :

  https://www.youtube.com/results?search_query=j%C3%A1nsk%C3%A9+koupele+
  Jsou mraky staveb které čekají na nové využití.
  http://www.businessinfo.cz/cs/clanky/zeme-brownfieldu-v-cesku-je-pres-11-tisic-nevyuzivanych-lokalit-86385.html
  https://www.irozhlas.cz/ekonomika/cesko-je-rajem-brownfieldu-nevyuzite-arealy-zabiraji-trikrat-vetsi-plochu-nez-plzen_201701301402_akottova2
  Dotace na demolice, jsou pro některé rozsudkem smrti. Pokud jsou v okolí lidé, pro které je okamžitý zisk na prvním místě.
  Často se to nějak rozumově zdůvodní, aby to prošlo

  Thumb up 0 Thumb down 0
 19. Rado :

  Honza: Ono se dá všechno uhrát na statiku, v Ostravě s tím máme bohaté zkušenosti. Jinak problém brownfieldů je v celkovém pojetí, zatím to funguje oko za oko, zubu za zub. Takže průmysl nahrazuje ve většině případů průmysl. A tak třebaže i mě osobně by se líbilo bydlet v nějaké staré průmyslové budově, ale pokud máte vedle sebe průmyslový areál nebo sklad, tak si holt daný objekt nekoupíte. Třeba takový areál dolu Trojice mohl dopadnout úplně jinak, než jak je tomu dnes…Ale jinak Jánské Koupele by měly zůstat lázněmi, těch je v našem kraji potřeba jako sůl. Ty novodobé – Klimkovice nebo Darkov, se snad ani lázněmi nazývat nedají.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 20. Jirka :

  Rado: no Stary Darkov nevypada vůbec spatne

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.