Dohnálkova vila

Historická Dohnálkova vila v obci Háj ve Slezsku se bude rekonstruovat. Obec vypsala veřejnou zakázku na realizaci stavby.

Předmětem této veřejné zakázky jsou stavební práce spočívající ve stavebních úpravách a změně užívání objektu Dohnálkovi vily, kdy bude nově sloužit jako polyfunkční dům, který bude obsahovat klubovny, kavárnu s knihovnou, součástí objektu bude i nové hygienické zázemí a výtah.

Současný stav:

zdroj: opavske-slezsko.cz

Stav dle projektové dokumentace po rekonstrukci:

Další informace k vile a původnímu majiteli:

František Dohnálek se narodil 22. února 1870 v Solnici u Rychnova nad Kněžnou. V roce 1898 nastoupil jako praktický lékař v Háji ve Slezsku, kde působil 40 let. Byl zakladatelem a prvním předsedou Sokola v Háji, spoluorganizátorem tábora lidu na Ostré hůrce v roce 1918, zasloužil se o výstavbu prvního památníku odboje na Ostré hůrce. Jeho největší životní zálibou bylo ovocnářství. Postupně založil a staral se o tři velké ovocné zahrady. Po Mnichovu 1938 musel opustit Háj a vrátil se zpět do rodných Čech, kde v Poděbradech téhož roku zemřel. Posmrtně vyšla jeho rozsáhlá kniha Ovocný strom a jeho pěstění, která je dodnes spolehlivým rádcem pro pěstitele ovocných stromů. Bývalá zahrada Františka Dohnálka u jeho vily – obecně známá jako Dohnálkův park – dnes patří mezi významné parkově upravené plochy v obci. V roce 2010 byla jižní část zahrady revitalizována pro větší možnost využití veřejností.

zdroj: vhodne-uverejneni.cz
zdroj text: opavske-slezsko.cz 

Související články


1 komentář

  1. Rado :

    Krásná vila, už se těším na výsledek.

    Thumb up 7 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.