Proměny Ostravy #136

Současné Ostravě chybí světla neonů, reflektorů a nasvícených budov, které dělají velkoměsto velkoměstem.

promeny ostravy

promeny ostravy

2009
promeny ostravy

Související články


Komentáře

 1. Aleš :

  Jo, to byly časy, to ještě Ostrava byla místem k žití!!! Takového mlsání!!!

  Thumb up 7 Thumb down 12
 2. aggu :

  Kdo neví, kam se v dnešním centru chodí mlsat, marní svůj život ;)

  Thumb up 12 Thumb down 5
 3. Martin [msstavby.cz] :

  Aleš: Nevím, ale přijde mi, že je nyní nabídka potravin a toho „mlsání“ vyšší… Oproti té trošce co se dovezla z východního bloku.
  A „mlsat“ se dá na hodně místech v centru Ostravy.

  Thumb up 9 Thumb down 4
 4. Aleš :

  Ba právě, že vím… Proto již léta v Ostravě nebydlím. Takový Dlaskův větrník nebo jeho likérové špičky, wow !!!

  Thumb up 5 Thumb down 8
 5. Martin [msstavby.cz] :

  Aleš: Tak to se pak nedivím nevědomosti.

  Thumb up 7 Thumb down 5
 6. Rýša :

  martin [msstavby.cz]: Aleš: Fotky budovy nejsou o mlsání – aspoň si myslím, že je tady kvůli tomu nedali, ale o tom, že kdysi, když se setmělo, tak zářily a prosvětlily město neónové poutače, které přes den nehyzdily budovy a dnes se přes budovy natáhnou celoplošné bannery z pvc, které hyzdí budovy přes den, na druhou stranu večer už tak nevadí, neb v centru je pustoprázdno…
  Je pravdou, že dnes se nabídka mlsů nedá srovnat s dřívějškem, kdy bylo i kakao a mnohdy i běžné věci denní spotřeby podpultovkami, ale přesto Dům potravin byl v centru docela dobře na tehdejší domu zásoben a i občerstvení v patře bylo docela fajn. Dům potravin, Horník a Ostravica byly za totality jedny z mála obchodů, kde se dalo i „nakoupit“ nebo spíše sehnat :-).

  Thumb up 5 Thumb down 0
 7. petr :

  Budova vypadá pořád dobře. Souhlasím s tím, že banery a různé polepy s designem 90. let jsou mor pro většinu měst. Trochu se divím, že obchodníci si dají takové ohyzdnosti na své provozovny. Přitom některé mají skoro odpuzující efekt.

  Thumb up 6 Thumb down 1
 8. Martin [msstavby.cz] :

  Rýša: Ano. Jsem rád, že někdo pochopil, že se článek nezabývá obchody, které kdysi byly v centru, ale tím co je v textu článku.

  Thumb up 5 Thumb down 2
 9. aggu :

  A co se těch neonů týče, je na fotce už trochu extrém, stejně jako kdysi neonová smršť na Textilii. Možná ale na tom něco bude, že neony přitahují lidi jako mouchy. A možná by se tam dala vystopovat i nějaká úměra, tam kde neony v centru jsou, jsou i davy lidí dlouho do noci (Stodolní, okolí Karoliny,…).
  Je s podivem, že reklamky, kdy bych čekal nejkreativnější lidi, nenabízí majitelům nemovitostí s většinou opačnou mentální výbavou „něco víc“ než plastovou plachtu nebo desku s idiotským fontem. Kolik je třeba v centru výloh jako mají Folklore…

  Thumb up 6 Thumb down 2
 10. acdlcia [msstavby.cz] :

  Kasíno kajot vedle má neonů až dost.

  Thumb up 1 Thumb down 2
 11. Rýša :

  acdlcia [msstavby.cz]: Tak asi fakt neony lákají, jak psal aggu, a proto tam mají stále plno :-)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 12. aggu :

  Rýša: Chodíš na automaty, takže máš přehled jak je tam plno? ;)
  Politici nemají odvahu s hernami jednou pro vždy zatočit. Peníze. Debata zbytečná.

  Thumb up 2 Thumb down 2
 13. aggu :

  Muzeum neonów Warszawa: http://www.neonmuzeum.org/

  Thumb up 0 Thumb down 1
 14. Alex :

  „Dvě věci naplňují mysl vždy novým a rostoucím úžasem a úctou, čím častěji a více o nich člověk rozjímá: hvězdné nebe nade mnou a mravní zákon ve mně.“ (Immanuel Kant: Kritika praktického rozumu.)

  S hvězdným nebem nad námi se to má tak, že z pohledu onoho nebe je zcela lhostejné, co se ve městech věší na budovy a jak velice to svítí či nesvítí. Podstata hvězdného nebe se tím nikterak nemění.

  Z hlediska pozorovatele – městského člověka je tento díky světelnému znečištění odkázán ve věci hvězdného nebe na planetária. Obdobné pomocné zařízení pro budování úžasu a úcty z mravního zákona v člověku doposud nebylo vynalezeno.

  Thumb up 2 Thumb down 4
 15. Vítkovák :

  Kapitalistický režim to dokázal vyřešit po svém…. všude ohavné billboardy a potrhané reklamní plachty s telefonními čísly a webovými adresami!!! :(

  Thumb up 0 Thumb down 5
 16. Tomas T. :

  Vítkovák: Prosimvas muzete mi ukazat kde na te fotce vidite potrhanou plachtu s telefonnimi cisly ci adresami?

  Thumb up 2 Thumb down 2
 17. Xavier :

  Alex: Tak to jsi, Alexi, zřejmě onomu často citovanému Kantovu úseku textu neporozuměl. On totiž napsal, že v něm vzbuzuje úctu jak ono hvězdné nebe nad ním, tak i onen mravní zákon. A zatímco k prvnímu potřebujeme ono „pomocné zařízení“ (např. planetárium), nacházíme-li se ve světelně znečištěné oblasti, k tomu druhému máme k dispozici (dle Kanta) jiné zařízení – náš (praktický) rozum. Ten nemusíme vynalézat, pouze jej nalézt – v nás samotných, a prostřednictvím něj (a pomocí pár kliček, jako je transcendentální svoboda a transcendentální ego) poté i onen mravní zákon (kategorický imperativ).
  A vůbec – nevím, co jste tím chtěl vlastně říci…

  Thumb up 2 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.