Proměny Ostravy #136

Současné Ostravě chybí světla neonů, reflektorů a nasvícených budov, které dělají velkoměsto velkoměstem.

promeny ostravy

promeny ostravy

2009
promeny ostravy

Související články


Komentáře

 1. Aleš :

  Jo, to byly časy, to ještě Ostrava byla místem k žití!!! Takového mlsání!!!

  Thumb up  Thumb down
 2. aggu :

  Kdo neví, kam se v dnešním centru chodí mlsat, marní svůj život ;)

  Thumb up  Thumb down
 3. Martin [msstavby.cz] :

  Aleš: Nevím, ale přijde mi, že je nyní nabídka potravin a toho „mlsání“ vyšší… Oproti té trošce co se dovezla z východního bloku.
  A „mlsat“ se dá na hodně místech v centru Ostravy.

  Thumb up  Thumb down
 4. Aleš :

  Ba právě, že vím… Proto již léta v Ostravě nebydlím. Takový Dlaskův větrník nebo jeho likérové špičky, wow !!!

  Thumb up  Thumb down
 5. Martin [msstavby.cz] :

  Aleš: Tak to se pak nedivím nevědomosti.

  Thumb up  Thumb down
 6. Rýša :

  martin [msstavby.cz]: Aleš: Fotky budovy nejsou o mlsání – aspoň si myslím, že je tady kvůli tomu nedali, ale o tom, že kdysi, když se setmělo, tak zářily a prosvětlily město neónové poutače, které přes den nehyzdily budovy a dnes se přes budovy natáhnou celoplošné bannery z pvc, které hyzdí budovy přes den, na druhou stranu večer už tak nevadí, neb v centru je pustoprázdno…
  Je pravdou, že dnes se nabídka mlsů nedá srovnat s dřívějškem, kdy bylo i kakao a mnohdy i běžné věci denní spotřeby podpultovkami, ale přesto Dům potravin byl v centru docela dobře na tehdejší domu zásoben a i občerstvení v patře bylo docela fajn. Dům potravin, Horník a Ostravica byly za totality jedny z mála obchodů, kde se dalo i „nakoupit“ nebo spíše sehnat :-).

  Thumb up  Thumb down
 7. petr :

  Budova vypadá pořád dobře. Souhlasím s tím, že banery a různé polepy s designem 90. let jsou mor pro většinu měst. Trochu se divím, že obchodníci si dají takové ohyzdnosti na své provozovny. Přitom některé mají skoro odpuzující efekt.

  Thumb up  Thumb down
 8. Martin [msstavby.cz] :

  Rýša: Ano. Jsem rád, že někdo pochopil, že se článek nezabývá obchody, které kdysi byly v centru, ale tím co je v textu článku.

  Thumb up  Thumb down
 9. aggu :

  A co se těch neonů týče, je na fotce už trochu extrém, stejně jako kdysi neonová smršť na Textilii. Možná ale na tom něco bude, že neony přitahují lidi jako mouchy. A možná by se tam dala vystopovat i nějaká úměra, tam kde neony v centru jsou, jsou i davy lidí dlouho do noci (Stodolní, okolí Karoliny,…).
  Je s podivem, že reklamky, kdy bych čekal nejkreativnější lidi, nenabízí majitelům nemovitostí s většinou opačnou mentální výbavou „něco víc“ než plastovou plachtu nebo desku s idiotským fontem. Kolik je třeba v centru výloh jako mají Folklore…

  Thumb up  Thumb down
 10. acdlcia [msstavby.cz] :

  Kasíno kajot vedle má neonů až dost.

  Thumb up  Thumb down
 11. Rýša :

  acdlcia [msstavby.cz]: Tak asi fakt neony lákají, jak psal aggu, a proto tam mají stále plno :-)

  Thumb up  Thumb down
 12. aggu :

  Rýša: Chodíš na automaty, takže máš přehled jak je tam plno? ;)
  Politici nemají odvahu s hernami jednou pro vždy zatočit. Peníze. Debata zbytečná.

  Thumb up  Thumb down
 13. aggu :

  Muzeum neonów Warszawa: http://www.neonmuzeum.org/

  Thumb up  Thumb down
 14. Alex :

  „Dvě věci naplňují mysl vždy novým a rostoucím úžasem a úctou, čím častěji a více o nich člověk rozjímá: hvězdné nebe nade mnou a mravní zákon ve mně.“ (Immanuel Kant: Kritika praktického rozumu.)

  S hvězdným nebem nad námi se to má tak, že z pohledu onoho nebe je zcela lhostejné, co se ve městech věší na budovy a jak velice to svítí či nesvítí. Podstata hvězdného nebe se tím nikterak nemění.

  Z hlediska pozorovatele – městského člověka je tento díky světelnému znečištění odkázán ve věci hvězdného nebe na planetária. Obdobné pomocné zařízení pro budování úžasu a úcty z mravního zákona v člověku doposud nebylo vynalezeno.

  Thumb up  Thumb down
 15. Vítkovák :

  Kapitalistický režim to dokázal vyřešit po svém…. všude ohavné billboardy a potrhané reklamní plachty s telefonními čísly a webovými adresami!!! :(

  Thumb up  Thumb down
 16. Tomas T. :

  Vítkovák: Prosimvas muzete mi ukazat kde na te fotce vidite potrhanou plachtu s telefonnimi cisly ci adresami?

  Thumb up  Thumb down
 17. Xavier :

  Alex: Tak to jsi, Alexi, zřejmě onomu často citovanému Kantovu úseku textu neporozuměl. On totiž napsal, že v něm vzbuzuje úctu jak ono hvězdné nebe nad ním, tak i onen mravní zákon. A zatímco k prvnímu potřebujeme ono „pomocné zařízení“ (např. planetárium), nacházíme-li se ve světelně znečištěné oblasti, k tomu druhému máme k dispozici (dle Kanta) jiné zařízení – náš (praktický) rozum. Ten nemusíme vynalézat, pouze jej nalézt – v nás samotných, a prostřednictvím něj (a pomocí pár kliček, jako je transcendentální svoboda a transcendentální ego) poté i onen mravní zákon (kategorický imperativ).
  A vůbec – nevím, co jste tím chtěl vlastně říci…

  Thumb up  Thumb down

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.