Proměny Ostravy #416

Oblast Karoliny a pozůstatky těžby v roce 2009 a nyní.

Fotografie zaslal čtenář. Děkujeme!

2009

2020

Související články


Komentáře

 1. adamous :

  Za me posledni velky a realizovany projekt. Od te doby Ostrava preslapuje jiz vice nez 7 let stale na jednom miste.

  Thumb up 24 Thumb down 12
 2. aggu :

  To nejsou pozůstatky těžby, ale odplyňovací vrt.

  Thumb up 6 Thumb down 11
 3. David :

  adamous:
  je to pravda… na třetí největší město je to ostuda. Žádný posun za posledních 7 let, oprášuje se pár zbouranin ale nic výrazného se nepostavilo a ani v dnešní den vlastně není žádný fyzický projekt v centru Ostravy kromě 2 bytových domů a v nejbližší domě ani nebude.
  Takový příklad, letos se měla otvírat Ostravice – kreativní centrum :) Jak jsme na tom? Od loňska ani slechu… místní snílci tleskali a nakonec ani vidu ani slechu.

  Thumb up 13 Thumb down 19
 4. thvari :

  David: žádný fyzický projekt? naopak, konečně se v Ostravě staví, tolik jeřábů jsme tu měli naposled v 70. letech :-D

  Staví se: 1. Jatka 2. BD Janáčkova 3. 2x fakulta Ostravské univerziy 4. Podkova na Karolině
  Za pár týdnů by mělo město vyhlásti, kdo kupuje připravený projekt Lauby, tam schází k fyzické realizaci už jen krok. V přípravě je koncertní sál. A to ještě vynechávám pár dalších projektů, protože jsem to jen vysypal rychle z hlavy.

  Thumb up 33 Thumb down 4
 5. Jana :

  thvari: Souhlasím, ale jedním dechem dodávám, že to NENÍ zásluha StB ANO. Univerzita sice dostala od města pozemky, ale takové, že bude muset uloupnout cca. 80 mil. na jejich vyčištění (i tak je na pováženou na jakých pozemcích 2 fakulty vznikají). I když to nerada říkám, jatka jsou dílem Semeráka, stejně tak BD Janáčkova a Podkova na Karolíně dobíhá z dob Kajnara (mj. odporné sídliště, které bude za 10-15 let určeno k celkové rekonstrukci). Tak i tak zůstává Moravská Ostrava a Přívoz lokalitou, která má spoustu práce před sebou!

  Thumb up 13 Thumb down 19
 6. Adam :

  Tady se zastaralé a neužitečné budovy zbouraly, a místo se tak uvolnilo pro něco užitečného.

  Neschopnost likvidovat ruiny a prosadit výstavbu proti aktivistům (nostalkigům, NIMBY, a jiným naivům) jsou největšími problémy postindustriální obnovy Ostravy. Všichni právem odmítají plně autoritativní způsoby minulého režimu. Ale teď jsme v druhém extrému, kdy se nedá prosadit skoro nic, protože celý proces je rukojmím hrstky iracionálních aktivistů. Jako obvykle, ideální stav leží někde uprostřed.

  Thumb up 9 Thumb down 1
 7. Martin [msstavby.cz] :

  aggu: A kdyby na místě naprobíhala těžba, je tam teď odplyňovací vrt?

  Thumb up 12 Thumb down 1
 8. Martin [msstavby.cz] :

  thvari: To není pravda. Jen během výstavby Karoliny bylo více jeřábů. A to vznikaly po městě další stavby. Městská brána,Nordica….

  A z těch staveb, co jsi vypsal, je jen jedna privátní. Ostatní jsou za veřejné peníze. Což o něčem svědčí.

  Thumb up 21 Thumb down 2
 9. Mn :

  Mě by zajímalo, jak to je třeba s kancelářskými projekty typu Jindřich nebo IQ2 u Náměstí republiky (když odhlédneme od současné situace s koronavirem)…

  Pochopil jsem, že třeba Asental vyčkával se začátkem stavby na příslib budoucího nájemce, a kvůli nezájmu dosud nezačal. Která firma by ale sakra čekala 2 roky na dokončení takového nekonečného projektu, když všude po republice jsou kancelářské komplexy postavené na spekulativní bázi s dostupností ihned…

  Thumb up 6 Thumb down 0
 10. MareK :

  Mn: asental je kapitola sama o sobě, bohužel na Ostravsku je jednoznačně dominantní a tak i díky jeho spekulativnímu přístupu je stav jaký je…

  Thumb up 3 Thumb down 3
 11. Rýša :

  No, diskuze sklouzla na: staví se-nestaví se, ale jsou tu 2 fotky k proměnám Ostravy a za mne tentokrát se proměna povedla na *.
  No a k tomu jestli se staví či nestaví, tak se staví, ale bohužel strašně málo a spousta krásných projektů – třeba ČK, je stále ve hvězdách – tedy jen ve slibech.
  Vím, že se to tady nehodí, ale zhřeším a dávám odkaz, snad se mnohým nezatočí hlavy jako mi :-)
  http://www.crtv.cz/2020-09-18-ludgerovice-novy-kriz-na-vezi-kostela.html

  Thumb up 1 Thumb down 3
 12. Crazym :

  A dáme si ten plac z jiného úhlu v roce 2008 :-) https://screenshot.cz/2L31C/

  Thumb up 6 Thumb down 5
 13. David :

  thvari:
  tak pro mě je stavební ruch něco jiného než to co vidiš ty po centru ale ten smajlík „:-D“ asi vystihuje co myslíme oba…
  Jatka je zřícenina, nestaví se, jen se opravuje…
  BD ano souhlas, jupíí aspoň něco
  Podkova neexistuje, je to asi jako sen o lanovce tak bych brzdil
  Fakulta taky souhlas..
  čili „výrazných fyzických teď probíhajících“ projektů je minimum

  Thumb up 7 Thumb down 6
 14. aggu :

  Mn: Ty firmy se taky nerozhodují stylem „příští pondělí se chceme stěhovat“ ;)
  Martin [msstavby.cz]: To byla jen „technická“ poznámka. Ten vrt nemá s těžbou přímou souvislost. Vznikl 50 let po ukončení těžby, jako prevence před „možným“ průnikem důlních plynů v rámci ochrany budoucích staveb na Karolině. Do jaké míry v daném místě je jeho umístění vhodné či nikoli je jiná věc.
  Prostě na Karolině byly tyto vrty před 20 lety provedeny.

  Thumb up 3 Thumb down 9
 15. Adam K. :

  Neco se stavet zacalo…. Je to dobre. Nicmene vsechny zasadni projekty, ktery by mely mesto opravdu pozvednout a udelat ho atraktivnim jsou zatim stale na papire. :(

  Thumb up 7 Thumb down 0
 16. JSjr. :

  Jana: Vy jste naivní. :-)
  Myslíte si, že pro úspěšnou výstavbu stačí jen mít nápad?
  Je třeba taky najít peníze a dotační tituly, získat šiřší politickou podporu a nezapomenou každý týden chodit na kontrolní dny, aby nevznikly kočkopsy.

  Takže pokud by současná politická reprezentace tyto projekty nepodporovala a tyto věci nedělala, zůstaly by Vaše semerákoviny a kajnaroviny jen na papíře. Koneckonců jak jsme byli zvyklí, že se projekty dávaly do šuplíku, protože je vymyslel někdo jiný. Ach to ego..

  Thumb up 13 Thumb down 1
 17. thvari :

  Martin [msstavby.cz]: o čem to podle tebe svědčí?

  Thumb up 1 Thumb down 0
 18. chytrák :

  Stavět, stavět……chytřejší to chápe. Těch ale zde na těchto stránkách není moc.
  Který soukromník vezme svých 100 milionů, aby je utratil za stavbu, která mu bude tyto peníze vracet x desítek let. Hlupák by byl. Raději něco koupí.
  Banky prostě nepůjčují proti zástavám, ale půjčují pouze těm, kteří jasně prokáží návratnost, splácení. A to se ve stavbách čehokoliv prokazuje nyní velmi špatně.

  Thumb up 4 Thumb down 1
 19. Crazym :

  chytrák: Tak to je dobře, že jsi tady :DD

  Thumb up 4 Thumb down 1
 20. Martin [msstavby.cz] :

  thvari: Svědčí to o tom, že trh Ostravy není tak velký a silný, aby automaticky generoval silnou poptávku a tím také poptávku po výstavbě.

  Zároveň se trh chová zvláštně. Před covidem růst turismu trhal rekordy, ale třeba nevznikl žádný nový hotel. Posledním je CITY.CITY hotel v Přívoze z kraje roku 2015. O nějakých větších privátních rezidenčních nebo kancelářských projektech nemluvě. V centru, i širším, pokračuje zpomalenými kroky jen Karolina.

  Thumb up 4 Thumb down 2

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.