Projekt superpočítače IT4 Innovations schválen

Centrum počítačové excelence vznikne ve dvou etapách. „První část, které odborníci říkají malý cluster, bude k dispozici do konce roku 2012. Půjde o supervýkonný počítač se schopnostmi, jaké má dnes jen 139 strojů na světě,“ uvedl rektor Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava Ivo Vondrák. O dva roky později dokončí druhou fázi projektu. „Vznikne takzvaný velký cluster, tedy superpočítač, který se, měřeno současnou výkonností superpočítačů, posune do první patnáctky.“

Superpočítač například umožní modelování povodňových situací, znečištění ovzduší nebo ekologických havárií. Speciální zařízení bude také využívat průmysl, například při hledání nevhodnějších aerodynamických tvarů pro auta, ve farmacii při hledání nových léků, v lékařství při zkoumání nových léčebných metod, v dopravě při modelování dopravních situací.

Projektu se účastní čtyři vysoké školy – VŠB, Ostravská univerzita, Slezská univerzita a Vysoké učení technické v Brně společně s Ústavem geoniky Akademie věd. „Stavět bychom chtěli začít příští rok na jaře. První superpočítačové technologie chceme pořídit ve druhé polovině roku 2012,“ uvedl Vondrák.

celý článek: novinky.cz, idnes.cz
web projektu: it4i.eu

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.