Proměny Ostravy #109

Kampus Vysoké školy báňské prošel za posledních deset let opravdu radikální proměnou a mnozí ne-tak dávno studující by měli dneska určitě problém se zorientovat.

Fotografie jsou zhruba z 2004, 2006 a 2014

autor aktuální fotografie: Josef Polák

Související články


Komentáře

 1. thvari :

  VSB jsou v dobrem slova smyslu blazni, nechapu kde berou tolik penez. rekonstruovali celou stavebni fakultu (mimo kampus u Globusu na L. Podeste), postavili aulu, celou tu elektrotechn. fakultu, pak ty male laboratore v nekolika budovach tam vzadu, postavili firemni skolku, opravili a oplastili spoustu budov, postavili to pocitacove centrum a janevimcojeste – Vondrak jako rektor je sympatak, preju jim, at stejnym tempem stavi a rozviji se dal, je to jen ku prospechu veci a studentu. vlastne nevim proc se divim, protoze vysoke skoly ve svete taky neustale stavi a rozviji svoje kampusy a zazemi, holt kdo se zastavi na miste, jako by nebyl…

  Thumb up 7 Thumb down 2
 2. Marek :

  ono to bude tím, že VŠ mají teď asi nejštědřejší dotace z EU. Jen s ohledem na stejně velké Brno a jeho nový kampus pro 5tis studentů za cca 5mld, Ova pořád „jen“ paběrkuje.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 3. Adam :

  Marek: Budova FEI stála miliardu, projekt superpočítače vyjde na 2,
  4 miliardy. Nevidím to paběrkování. A už bychom mohli přestat říkat, že Brno je stejně velké. Není.

  Thumb up 1 Thumb down 4
 4. aggu :

  Ostrava 214 km2, Brno 230 km2. Zhruba stejně velká města.

  Thumb up 3 Thumb down 3
 5. Marek :

  Adam: superpočítač bych zařadil do trochu jiné kategorie, ale samozřejmě, jsem rád, že je tady. Jinak FEI 1 mld, ostatní objekty v areálu cca také 1 mld. Brno, „jen“ kampus 5 mld. Čili když to vezmu jen o tom, co víme/známe, tak je to 2 ku 5 a velikost měst, ať plochou či obyvateli je 1 ku 1,15 čili nepoměr. Nepočítám ostatní VŠ objekty ve městech.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 6. Dan :

  V Brně hlavně tyto projekty děla MU v Ostravě si své dělá VŠB i OU samostatně a co vím tak právě OU má připravené projekty na výzkumné centrum za 2mld.
  A co se týká velikosti obou měst tak Brno je v podstatě jediné větší město na JM, proti tomu má Ostrava v nejbližším okolí několik cca 50-100tis. měst, takže když půjdu do detailů tak Ostravsko je 2,5* větší než Brno a jeho okolí.

  Thumb up 4 Thumb down 1
 7. Martin [msstavby.cz] :

  Ostravsko druhá největší aglomerace v ČR, hned po Praze.

  Thumb up 3 Thumb down 3
 8. Daniel :

  Dan: Jmenovče máš nějaké info…nebo kde si lze něco o tom přečíst.dík

  Thumb up 0 Thumb down 1
 9. jrz :

  Daniel: Pokud máš na mysli porovnání těch projektů, tak si vyhledej kampus MUNI a kampus FEKT VUT. Samozřejmě, že MUNI je úplně jiná váha v měřítku celé ČR.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 10. Danek :

  jrz: Jo díky, ale chtěl jsem něco více vědět o projektech OU(výzkumné centrum) za 2mld. Co jsi mi poslal ty jak vidím se týká Brněnské un.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 11. miv :

  thvari: Peníze jdou z kategorie VaVpI (věda a výzkum pro inovace). Jde tedy o peníze EU. Nejsem si úplně jistý jestli je dobře, že se peníze na budovy berou ze škatulky „věda a výzkum“, ale pochopitelně jsem rád, že ty budovy stojí a kampus se rozvíjí.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 12. jrz :

  Danek: Jo tak. Jsme se špatně pochopili, jsem myslel, že chceš porovnat jednotlivé výdaje, když už se tu zmiňovalo to Brno a Ostrava. Ale myslím, že na stránkách jednotlivých univerzit najdeš odkaz na investice a výzkum.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 13. e :

  miv:

  Ono ale ten vyzkum nieje mozne prevadzat „pod holym nebom“ – budovy su potrebne na pokrytie vedy a vyzkumu ako celku, pricom samozrejme sa nejdeda len o budovy, ale o kvantum pristrojov atd..

  Thumb up 0 Thumb down 0
 14. Vojta :

  O to větší ostuda je, že budova EkF je už roky v bídném stavu a rekonstrukce se pořád odkládá.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 15. Martin [msstavby.cz] :

  Vojta: Již brzy http://www.msstavby.cz/popis-masivni-prestavby-ekonomicke-fakulty-24-02-2014/

  Thumb up 2 Thumb down 1
 16. Danek :

  Dnes jsem četl, že zastupitelé Poruby chtěli další etapu Vědeckotech.parku místo vozovny v Porubě.Kajnar je s tím poslal do háje. Důvody- nachtěli zničit okolí myslivny,okolí vozovny je kompl.zasitováno.zmizela by nevzhledná vozovna tramvají.CHtějí o tom ještě diskutovat s občany.Tak uvidíme jak to dopadne.

  Thumb up 0 Thumb down 2
 17. LK :

  Danek: jo, tak to by bylo super. Můj názor je ten, že umístění VTP u myslivny je blbost, je to opravdu hezká oblast a pokud by tam něco mělo vyrůst, tak radši rodinné domy, než kanceláře.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 18. aggu :

  LK: Bude „super“ to, že celou louku místo veřejné stavby zasypou řádně oplocené katalogové „hrúzodomečky“? Protože tahle louka zastavěná bude. Na Vozovně jde o toto podojit zdroje, postavit ji jinde a podojením podruhé postavit VTP. Hádejte kdo tento nápad propaguje.

  Thumb up 0 Thumb down 2
 19. LK :

  aggu: aha, takže kanceláře budeme stavět na louce a já jako občan co si chce postavit rodinný dům mám smůlu a mám si asanovat nějaký brownfield? Já jsem za to, aby v dané lokalitě zůstala louka a když už by se tam něco mělo stavět, tak jedině rodinné domy…

  Thumb up 0 Thumb down 1
 20. Balde :

  LK: je pravda, ze pozemky pod Vozovnou jsou idealni por developery,

  Thumb up 0 Thumb down 0
 21. Danek :

  Lidičky nevíte někdo zprávy ohledně Čínského investora(techn.centrum), který by měl působit v MOŠNOVĚ a technologicky zastřešeno s VŠB?
  Byl to teď dojednat prezident v rámci návštěvy v CÍNĚ. Čekal jsem nějaký výsledek, že se dočtu v tisku ale zatím nic.Hejtman by to měl vědět ten na tom maká taky.

  Thumb up 0 Thumb down 2
 22. Richard :

  nevím kam to dát, tak jsem to píchnul tady http://www.sreality.cz/projekt-detail/byty-krasnopolska/5370#img=2&fullscreen=false

  Thumb up 0 Thumb down 0
 23. Martin [msstavby.cz] :

  Richard: Článek o tomto projektu je na webu již delší dobu http://www.msstavby.cz/terasovy-dum-poruba-14-08-2014/

  Thumb up 0 Thumb down 0
 24. J. :

  Báňská se za ty roky neskutečně změnila…Co za roky, chodím tam od loňska a už stihli opravit GP, vyměnit okna a zateplit komplex DEFGH, teď dělají i na knihovně a něco se děje i se starou sportovní halou…tak snad brzy přijde na řadu i naše milované J – průchod A-J už je opraven a dokonce i otevřen.
  Jinak k článku – nechci být hnidopich nebo tak, ale chybí vám tu tag #proměny ostravy, takže když si někdo pak chce vyjet jenom proměny, tadyta tam prostě není. :(

  Thumb up 1 Thumb down 1

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.