Projekt rozhledny Moravice

Na jižním okraji obce Moravice se ve vzálenosti cca 300 m nachází kopec zvaný Hůrka s nadmořskou výškou 566 m. Z tohoto kopce je překrásný výhled do širokého okolí. Z Hůrky je možno za jasného počasí dohlédnout na vrcholy hor Jeseníků, Beskyd i Oderských vrchů. Abychom docílili úplný 360 stupňový rozhled je nutno stanout ve výšce cca 15 m nad vrcholem Hůrky. Z tohoto místa, ověřeného z vysokozdvižné plošiny se otevírá nádeherný, ničim nerušený pohled do velikého prostoru a navíc se otevírají široká malebná údolí.

Objekt rozhledny tvoří čtyřboká věž, která se směrem k vrcholu zužuje a na vrcholu přechází v prosklenou ocelovou konstrukci, která chrání vnitřek věže. Uvnitř kamenné věže se nachází čtyřramenné ocelové schodiště se 114 stupni a 19ti podestami. V každém rameni schodiště je umístěno šest schodů 18 x 25 cm. Poslední podesta je rozšířena na celou šířku věže a je z ní východ na ocelový ochoz, který je ohraničen zábradlím s širokým madlem. Z tohoto posledního podlaží je možný výstup na střešní terasu, kde je umístěna montážní plošina se stožárem pro umístění antén a a retlansačních zařízení. Tato plošina se může využít i pro podstavu pro hvězdářský dalekohled.

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.