Jurkovičova rozhledna Rožnov

Stavba vysoká 31 metrů vznikla podle původních plánů slavného architekta Dušana Jurkoviče z roku 1896. Záměr vybudovat rozhlednu v Rožnově vznikl již v 60. letech minulého století, záměr však nebyl naplněn. Po 112 letech od vzniku náčrtů připomenul tuto vizi rožnovský etnograf Daniel Drápala, který oslovil vedení rožnovské radnice.

Dušan Jurkovič je hlavním představitelem osobité secesní architektury inspirované lidovým stavitelstvím a výtvarným uměním, narodil se v roce 1868 ve slovenské obci Turá Lúka. Na Valašsku, konkrétně ve Vsetíně, působil v letech 1889 až 1899. V tomto období vznikl mimo jiné známý soubor výletních ubytoven Maměnka a Libušín na Pustevnách na Radhošti. Jurkovič v regionu realizoval také lázeňské domy v Luhačovicích, zemřel v roce 1947 v Bratislavě.

zdroj: lidovky.cz, idnes.cz

Související články


Komentáře

 1. Balde :

  krasa, dalsi kousek tradiční architektury jen se ted domluvit o tech stromech at je i rozhled

  Thumb up 0 Thumb down 0
 2. acdlcia :

  Nemám rád budovy, které imitují historickou dobu vzniku. Kdyby tam ta budova už těch 100 let opravdu stála, tak by byla dobrá. Ale když jde o novostavbu, tak měli postavit něco v soudobé architektuře. A třeba by ji někdo mohl za 100 let obdivovat i jako historickou budovu. Tohle zůstane už navždy jenom imitací.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 3. sumo :

  No a mě se zase imitace líbí, co s tím uděláme.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 4. pertino :

  No ona to hlavně žádná imitace není – je to postaveno podle Jurkovičova plánu, takže je to originál. Druhá věc je chybějící rozhled…

  Thumb up 0 Thumb down 0
 5. Aurim :

  Ja osobne Jurkovicovu architekturu obdivuju. Navic do image Roznova takovato rozhledna pomerne zapada. A male rypnuti na zaver – Roznov neni v MSK.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 6. Jiřík :

  acdlcia : Je to nádhera. Kdyby se tam postavil nějáký skloželezobetonový futuristický paskvil bylo by to mnohem horší. Tak aspon zůstane památka i budoucím, stejně jako Slezskoostravský hrad !!!

  Thumb up 0 Thumb down 0
 7. Balde :

  nevim jak to bylo s tim Slezskoostravskym hradem ale mohlo y se v Ostravě postavit třeba nějaka fejková památka třeba nějaká starověká pevnost, ke ktere by se vytvořil nějky příběh takových pár fejku ve stylu Jára cimrman

  Thumb up 0 Thumb down 0
 8. Hynek [msstavby.cz] :

  Aurim: MSK vim, zvazoval jsem, ale rekneme, ze je to vyjimka (uz se mi to nechtelo mazat :))

  Thumb up 0 Thumb down 0
 9. shkenny :

  No, já třeba u Slezskoostravského hradu nechápu památkáře, jaktože tam povolili gabiony :-)

  Thumb up 0 Thumb down 0
 10. Tomas T. :

  shkenny: Slezskoostravsky hrad uz vlastne jeden fake je… podivejte se co to bylo puvodne a co je to nyni. Cili resit u nej nejak prisne pamatkovou ochranu je zbytecne. Hrad ma pro ostravu vyznam prave proto, ze je to sice puvodne hrad, ale dneska uz to ma pramalo spolecneho s tim co to bylo puvodne. Cimz se otevira prostor pro upravy dle potreb kultury ….

  Thumb up 0 Thumb down 0
 11. kika :

  Pěkné, Jurkovičův styl se mi líbí. Jinak Slezskoostravského hradu je mi líto, i když dnes je aspon využíván, tak je škoda že se téměř nedochoval v podobě z 19. st.. V Ostravě mně takové památky opravdu chybí.

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.