Pobrečení si nad stavem ostravských Jatek

Z původního rozsáhlého areálu, který poblíž Stodolní ulice vznikal od roku 1881, totiž zůstala už jen bývalá chladírna, budova hovězí a vepřové porážky. Ač se areál nezachoval v celku, i jeho torzo je památkově vysoce cenné.

„Významný je celý areál. Například věž chladírny by bez svého okolí ztrácela smysl,“ říká Helga Bencúrová-Kozelská z ostravského pracoviště Národního památkového ústavu.

Dát jatkám novou tvář je ale dnes prakticky nemožné. Souhlas s tím by totiž musel dát jejich majitel, firma Bauhaus. A ten říká ne.

Bauhaus areál jatek koupil v roce 1994 od centrálního ostravského obvodu. Mohl vystavět v centru města hypermarket, ale s podmínkou, že do dvou let opraví a využije dochovanou část jatek. To však neudělal. Navíc se ukázalo, že ve smlouvě s obvodem byla chyba. Nebyly v ní mimo jiné žádné sankce pro případ, že by nový majitel o jatka nepečoval. Od té doby Bauhaus sice prý vložil peníze do zachování zbylých objektů jatek, k jejich obnově se ale nemá.


zdroj: idnes.cz

Související články


Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.