Problémy budovy fakulty umění OU

Výstavbu budovy fakulty umění Ostravské univerzity doprovází problémy.

Hned několik problémů může ohrozit stavbu nové budovy Fakulty umění Ostravské univerzity. Ta má vytvořit společně s budovou katedry studií lidského pohybu univerzitní areál v části ostravské Černé louky.

Tvrdí to někteří zainteresovaní. Ve výsledku mohou podle nich potíže s dokončením stavby budovy určené pro fakultu umění ohrozit a rovněž znesnadnit a možná také úplně znemožnit i čerpání dotací na stavbu.

„Hrozí, že se budova bude stavět podle neplatného stavebního povolení,“ uvádí Ondřej Fabián, ředitel společnosti Kania, která se na přípravě stavby projekčně podílela. „Původní projekt se rozdělil na několik částí. V případě budovy fakulty umění nyní začala stavba jen jedné její části, na což ale není vydáno stavební povolení. To je vydáno na celou budovu. Je to, jako byste z rodinného domu chtěli postavit jen ložnici a kuchyň. Takový dům by pak ale nešlo zkolaudovat.“

Podle zástupců Ostravské univerzity se však dá všechno zvládnout. Za univerzitu se postavilo i ministerstvo školství. „V této chvíli neregistrujeme žádné fatální problémy projektu,“ řekla Aneta Lednová, mluvčí ministerstva školství. Univerzitě přitom běží čas. Aby si mohla sáhnout na téměř miliardovou dotaci, musí stavbu dokončit v daném termínu – a tím je v tomto případě konec roku 2022. „Aktuálně plánované posunutí termínu dokončení výstavby neohrozí čerpání finančních prostředků z dotace,“ prohlásil nicméně Svoboda.

Problémy se stavbou začaly v okamžiku, kdy byla zpracována dokumentace pro územní rozhodnutí, stavební povolení a kontrolní rozpočet. Tehdy škola zjistila, že celková cena přesahuje její finanční možnosti. „Tendrovou dokumentaci, to znamená tu, kterou naceňují zhotovitelé, nechala univerzita rozdělit na dvě části. Na dvě části se rozdělil i projekt. Stavební povolení je na celek, ale staví se jen část stavby,“ zopakoval Fabián. „Vše se navíc vysoutěžilo na jinou dokumentaci, čímž mohli být soutěžící uvedeni v omyl. Dostali dokumentaci k malé části a informaci, že součástí dokumentace je stavební povolení, což ovšem nebyla pravda. Stavební povolení bylo na něco jiného,“ doplnil.

Současný postup se prodraží

I pokud by se škole podařilo získat potřebná povolení, která bude teoreticky potřebovat kvůli pokračování stavby už během následujících dvou až tří měsíců, současný postup se jí prodraží. Jen odstranění fasády při možné dostavbě druhé části fakulty umění odhadují odborníci na 20 milionů korun. V tendru na zhotovitele navíc nebyly zahrnuty náklady na odvoz kontaminované zeminy v areálu v ceně odhadované až na 180 milionů korun. Stavebníci si navíc nemohli udělat své vlastní rozbory.

Vše se řešilo na poslední chvíli, stavba se na jaře na několik týdnů dokonce zastavila. Celkově se jednalo až o 140 tisíc tun zeminy. „S likvidací kontaminované zeminy jsme začali v předstihu a na vlastní náklady, aby výstavba nebyla v prodlení ohrožujícím plánované zahájení užívání. S univerzitou jsme se nakonec na řešení dohodli,“ řekl Daniel Pieszka, předseda dozorčí rady společnosti Beskydská stavební, jež v tendru zvítězila. „Díky spolupráci s projektanty a objednatelem se podařilo snížit množství zeminy, které bude potřeba odvážet. Navýšení ceny spojené se zjištěním kontaminace je 80 milionů korun,“ konstatoval Petr Svoboda

Související články


Komentáře

 1. cervik :

  Tohle muze byt velky pruser…

  Thumb up 8 Thumb down 2
 2. Jana :

  Jsem v soku, ovšem ne z Beskydské stavební, ale z hlupoty na magistrátu (těch keců z úst Bajgerové a Macury o pozemcích za 70 mil. darovaných univerzitě). Prostor za Divadlem Antonína Dvořáka je v podstatě prostorem bývalé koksovny, která nedaleko stála nemálo let. Však právě proto v letních dnech nemalá část centry páchne „acetonem“, resp. jedná se o podobných puch jako byl v případě asanace území Karoliny. Každopádně vedení OU začíná připomínat Pata a Mata. Lékařská fakulta nemá akreditaci, nevadí, my to za měsíc zmákneme. OU nemá stavení povolení, nevadí, my to za měsíc zmákneme. Neodpustím si jedovatou poznámku. Součásti OU je i FF, která má Katedru historie, která se dlouhodobě zaměřuje na průmysl a v neposlední řadě PřF, kde je několik špičkových odborníků na ekologii, ale i geologii apod.

  Thumb up 16 Thumb down 20
 3. aggu :

  Jana: Já v šoku nejsem, protože o podstatě problému nevíte vůbec nic.

  Thumb up 14 Thumb down 10
 4. Mn :

  Držím palce a věřím, že ty budovy nakonec stát budou a že budou plnit svůj účel, a to bez vracení dotací. V Ostravě bohužel skoro nic nejde po másle a realizace významnějších projektů se už tradičně podobají velmi náročnému porodu.

  Thumb up 14 Thumb down 1
 5. Jana :

  Mn: Aby bylo jasno. Já jsem za ty budova také ráda, i když taková FF jim „padá“ na hlavu a celkově působí bez ladu a skladu (myšleno hlavně v interiérech). Já mám jiné obavy. Lékařská fakulta nenarazila v akreditaci Všeobecného lékařství na špatné budovy (ty jsou dokonce z architektonického hlediska vydařené) a vybavení, ale na katastrofické personální obsazení. Obdobný problém řeší začíná řešit i Fakulta umění, protože po úmrtí sochaře Kotrby a penzionovaného Ovčáčka s Halbrštátem tam nevidím jedinou výraznou osobnost. A hudební umění je na tom obdobně.

  Thumb up 10 Thumb down 6
 6. Mn :

  Jana: Ano, personální obsazení je zásadní, ale takový problém má spousta univerzit v ČR, zejména regionálních. Jinde situace podle mého názoru není růžovější. Akorát obor Všeobecné lékařství byl velmi mladý a chod té fakulty byl delší dobu kontroverzní.

  Thumb up 9 Thumb down 1
 7. vojta :

  Moment, rozumím tomu správně, že si někdo v centru města staví jen část původního projektu a dost možná mu to bez problémů projde?

  Thumb up 10 Thumb down 3
 8. marian :

  vojta: napiš udání. To je ted v módě.

  Thumb up 7 Thumb down 10
 9. Koudy :

  Nekdo projektantum slapl na kuri oko a tak budou okopavat kotniky. Klasika u teto party.
  Je horko, leto, dejte si hlavy do mrazaku a pak nad tim jeste jednou podumejte, co se smi a nesmi. A ze by zrovna v rajonu MOaPu riskovali stavet bez povoleni, to tezko.

  Thumb up 7 Thumb down 5
 10. Rom :

  A komu tím prospejete🙉

  Thumb up 3 Thumb down 0
 11. A :

  Jana: Musíte Bajgarovou chápat. Je hloupá, bez zkušeností. Jen nastrčená osoba ANO.

  Abych to doložil. Investiční náměstkyně / resortní, jak se někdy udává / města Ostravy studovala v Brně na Masarykově univerzitě. Svou Bakalářskou práci na téma „Zkušenost otců s rolí primárně pečující osoby“ na poprvé ani neobhájila. Musela znovu v zimě. https://is.muni.cz/th/ddedc/

  Její diplomová práce na téma „Hodnocení projektu komplexní vzdělávání“ byla tragická. https://is.muni.cz/th/ssunj/

  Úryvky z hodnotících posudků:
  „Teoretická část je založena na
  relevantních zdrojích, některé jsou ovšem přebírány z druhé ruky a celkově je tato část hodně
  směrována prací/dizertací M. Horákové.“ Takže opisovala….

  „Část o aktivní politice zaměstnanosti je podobně málo propojená na další části a
  působí učebnicově. Celkově je teoretická část slabá….. Práce splňuje formální náležitosti. Objevují se v ní však dost často překlepy, někdy
  dokonce pravopisné chyby např. s. 27 ‚svými cíly‘.
  2
  Práci navrhuji předběžně hodnotit známkou E….. “ V Teoretické části mi však chybí vlastní názor autorky, vymezení vlastního
  prostoru mezi představenými přístupy a koncepty. Chybí mi také vazba na vytváření kritérií
  hodnocení projektu.“

  Státnicovala v roce 2013. Od 11/2014 byla místostarostkou v Porubě. Neví nic o výstavbě, stavebnictví, stavebních materiálech, architektuře, urbanismu apod.

  Nechci nikoho srážet, ale asi všichni tušíme, že tato osoba bez zkušeností nemá vést investice třetího největšího města v zemi. Zaměstnal by někdo takovou osobu na takové pozici v soukromé firmě?

  Thumb up 17 Thumb down 15
 12. MareK :

  A: on asi už nikdo nepochybuje o „kvalitách“ Zuzanky, bohužel systém je nastaven jak je nastaven…

  Thumb up 6 Thumb down 8
 13. AC :

  A: Politická konkurence v plné kráse. Impotence a absence volebního programu, neschopnost uspět ve volbách nahrazuje hledáním a házením špíny. Vy už máte provedenou kontrolu svého vzdělání (pokud nějaké máte), kdyby jste se náhodou „nedejbože“ dostal k veslu? .-) Pošlete prosím odkaz na vaši diplomovou a bakalářskou práci, když tak rezolutně hodnotíte ostatní a investujete tolik energie do hledání tohoto „kompra“.
  Hlavní budou nakonec výsledky (ať je Bajgarová hloupá nebo bez zkušeností, nebo má za E jak vy píšete), sčítat se bude v příštích volbách. Koneckonců nikdo horší než minulá politická reprezentace tam stejně nyní být nemůže (s výjimkou Kajnara).

  Thumb up 22 Thumb down 7
 14. Mx :

  Celá záležitost je zcela neuvěřitelná. A jaký bude mimo jiné důsledek: těch nakonec 80 milionů, které podle textu někdo jen tak nezahrnul do nákladů (jak se toto může stát, že se neudělají vzorky před stavbou?), bude znamenat buď “odrbat kvalitu stavby nebo něco z těch nádherných plánů” anebo to zaplatíme město z daní, kdy i na roky slibovaná jatka si musí město půjčovat ten nový úvěr. Nejvíce se obávám, že na mnoho věcí z plánovaného vzhledu můžeme zapomenout, pokud se budou hledat tzv. úspory, no uvidíme.

  Thumb up 5 Thumb down 3
 15. Rado :

  Mx: Nestrašte, že se zase odrbe kvalita, jak je tomu v Ostravě zvykem.

  Thumb up 6 Thumb down 0
 16. JSjr. :

  Každý kdo kdy něco stavěl ví moc dobře, že ve stavebnictví nikdy nejde nic podle plánu. Odradí nás to však? Nesmí. Počítá se výsledek, tak si laskavě nechte ukvapené závěry..

  Thumb up 11 Thumb down 4
 17. Mx :

  JSjr: stavěl jsem dům svépomocí tak, vim o čem mluvíte a jistě – ne vše jde podle plánů. Ale jestli toto popsané jsou standardni problemy, tak podle mne je to diletanstvi v miliardové stavbě, jakých tu máme poskrovnu a na jaké čekáme i 10-20 let, než vždy něco začne po 30 maluvkach. Očekávám proto jako občan trochu jiný standard a vyjadřuju obavy, aby důsledkem nebyly tradiční zásahy do původních návrhů, protoze usporit ztracenych 80-100 milionu neni zrovna malo a v zakladove desce nebo rozvodech a omitkach to asi neuspoří :-). Ano pockame si, jak bude 100 mil tedy vyrešeno…

  Thumb up 0 Thumb down 3
 18. Mx :

  Jesnodušše tam nechci za miliardu lamely jako z ctp misto plánovaného skla, zrušené terasy nebo upravy brehu reky, tradiční brizolit misto projektovanych designovych fasad a 3 hektary obdélnikové šedé zámkovky atd atd. Přeji si, aby za miliardu vzniklo neco opravdu nadstandardniho odpovidajiciho vysoke investici… proto nepovazuju problem 100 mil vicenakladů za malicherny…

  Thumb up 6 Thumb down 0
 19. Jana :

  Mx: Je to tak. A to se raději neptám, kdo ten komplex bude udržovat, protože prozatím si OU neporadí ani s údržbou některých fakult – FF budiž odstrašujícím příkladem. Očekávám druhé Komenské sady – žádní jezírka, žádné plastiky, žádné záhony květin, žádné tvarované keře, ale pouhá přeměna na „lesopark“ s kosením trávy.

  Thumb up 4 Thumb down 10
 20. Fanda :

  Jana: Nevím jestli jste paní nebo pán,ale to není důležité.Na tomhle projektu je důležitá jedna věc, aby se dokončil.To bude mít větší přínos pro Ostravy.Pred dokončením fakult,se potom můžeme zabývat údržbou fakult a veřejným prostorem.

  Thumb up 5 Thumb down 2
 21. Mx :

  Fanda: proboha nic osobního vůči Vám osobně, ale přesně tento styl přístupu dělá ostravu po desítky let čím je, tzn. Hlavně nepřekročit hranice kraje a “hlavne at neco je” a to podotýkám, že jsem, byl jsem a vždy budu ostravský patriot. Jsou to NIZKO POLOŽENÁ měřitka a standardy. Ve stylu ´na co renesancni fasady, staci secesni’ (bermento jsko priklad pouze).Ano, staci, ale jinde premysleji a delaji jinak. samozrejme to neplati 100% na vse zde. Ja osobne budu proti podprumernym standardum vzdy v ostrave bojovat a lobovat za jiny typ premysleni

  Thumb up 7 Thumb down 2
 22. Rado :

  Mx: Plně s Vámi souhlasím, Ostrava má laťku proklatě nízko a vše vzniká stylem „však je to lepší, než předtím“ aneb na Ostravu dobrý. Jenže tato stavba, stejně tak jako jiné stavby, dělají Ostravu taky městem k životu a tvoří její budoucnost a tvář. A jaká může být tvář města, když všude vidíte jen průměr a jen ty nejlevnější materiály? Neustále by našim místním politikům mělo v uších znít, že jsme (zatím) třetí největší město v republice a podle toho by to tady taky mělo vypadat.

  Thumb up 6 Thumb down 2
 23. Fanda :

  Mx:,Rado:Tak to s vámi pánové souhlasím.Opravdu si Ostrava nasadila laťku hodně nízko,a začínám mít pocit že se to postupně zlepšuje.Proto jsou všechny plánované projekty důležité, aby město a celý region získali patřičné sebevědomí.Bude to stát balík peněz,ale snaha tady je,aby se situace zlepšila.Nehodnotim primátora Macuru a hejtmana Vondráka, že jsou za hnutí Ano (které nemusím),ale že přišli s nějakou vizí,kterou by se měl ubírat náš region.Kdyz se tato vize náplní, tak by to jistě přivítali všichni lidé, kteří zde žijí.A to si vám s prominutím dovolí tvrdit člověk, který většinu života tráví v zahraničí.Kdyz přijedu domů,do Ostravy,tak všechny věci, které se změnili k lepšímu,je pro mne srdeční záležitost.Tak jen doufám že se všechno podaří uskutečnit.Nas region si to zaslouží.

  Thumb up 9 Thumb down 0
 24. Martin [msstavby.cz] :

  JSjr.: Nechat si zaplatit za projektovou dokumentaci (ke mě se dostala částka 13mil.) a neudělat pořádný inženýrskogeologický průzkum je zásadní chyba. Navíc v lokalitě, u které je poměrně známá průmyslová historie.

  AC: Jak můžeš vědět, že to píše politická konkurence? My s tou osobou máme také zkušenosti. Například si myslela, že jsme „jen tak ze srandy“ vytvořili studii novostavby radnice v Porubě. Bohužel náměstkyně nebyla rozpoznat studentskou studii v rámci Young Architect Award https://www.msstavby.cz/studie-nove-radnice-ostrava-poruba-2-04-03-2012/
  Těchto jejich přešlapů bylo bohužel více. Má to i na fíbku.

  Thumb up 7 Thumb down 1
 25. Mx :

  Martin Msstavby: souhlas. A vrtnout do zeme a udelat vzorky asi nebylo tak náročné a drahé. je to jen spekulace, ale je mozne, ze opomenuti pruzkumu bylo záměrné, protoze by z nejakeho duvodu nestihli dotaci nebo jiny termin nebo jí vubec nedostali nebo by nastal jiny problem, kdyz by se to zjistilo predem. Ale nebudu dále spekulovat, uvidíme, jak to dopadne

  Thumb up 6 Thumb down 0
 26. JSjr. :

  Martin [msstavby.cz]: Reagoval jsem spíše na komentáře.

  Thumb up 3 Thumb down 1
 27. Oasis :

  + článek: „Stavba fakulty v Ostravě se opět zastavila, delší zdržení ohrozí dotaci“ na idnes.cz: https://www.idnes.cz/ostrava/zpravy/fakulta-ostrava-stavba-ostravska-univerzita-problemy-dotace.A201120_582079_ostrava-zpravy_woj

  Thumb up 5 Thumb down 1
 28. Johnny :

  https://moravskoslezsky.denik.cz/zpravy_region/skelety-novych-univerzitnich-fakult-na-cerne-louce-v-ostrave-vyrostou-v-lete-202.html

  Thumb up 1 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.