Studie Nové radnice Ostrava-Poruba

Jak jsme již informovali, začal nový ročník architektonické soutěže pro mladé talenty Young Architect Award 2012. V rámci této události Vám po deset nedělí představujeme poněkud výživnějším způsobem u nás doposud nezveřejněné soutěžní projekty z minulých ročníků, které se týkají regionu.

Dnes práce přihlášená na YAA 2011: Nová radnice v Ostravě – Porubě od Bc. Martina Machů.

Parcela se nachází na východním konci Hlavní třídy v Ostravě – Porubě. Území je nevyužívané, plní jej jen náletová zeleň. Na západní straně sousedí se zástavbou sociálního realismu, na východě s panelovými domy. Na severní straně je bytový dům a budova soudu. Úkolem bylo vytvořit na pozemku radnici, popřípadě další objekty, jež by místu daly městský charakter. Urbanistický návrh vychází z jasně čitelné osy Hlavní třídy. Řídí se jí navrhnuté bytové domy s komerčním parterem i samotná radnice. Ta tak vytváří uzávěr hlavní třídy. Nejedná se však o uzávěr komunikační, pouze hmotový, jež definuje onu Hlavní třídu a centrum Poruby tak dostává čitelný charakter s vymezenými hranicemi. Současné přirozené komunikační proudy jsou zachovány a objekt není zátkou ale spíše trychtýřem. Bylo změněno dopravní řešení. Zrušením ulice Polská se rozšířila zastavitelná plocha a možnosti využití pozemku. Vznikla ulice nová, jenž lépe vyhovuje urbanistickému řešení a dopravní síti. Na křižovatce ulice Francouzská a Hlavní třidy vznikne kruhový objezd, který má ulevit předpokládanému nárůstu vytíženosti tohoto uzlu.

Samotná radnice má půdorysný tvar čtverce o hraně 100 m. Tento čtverec je perforován 3 atrii a prochází jím 3 cesty, které jsou přepisem vyšlapaných cest a logicky spojují okolní prostory a objekty. Ty v 1.NP podlaží rozdělují objekt do 5 hmot, jež se postupně s vyššími podlažími spojují. Toto dělení vychází z funkce a rozmístění odborů. Radnice má 1 PP a 4NP. 1.PP slouží jako parkoviště a zázemí TZB. 1. NP je určeno především pro komerční účely (5 obchodních jednotek, kavárna, restaurace), je zde sál pro zastupitelstvo, obřadní síň, Czech Point, hlavní vstup do radnice a vstupy do jednotlivých odborů. Další NP jsou vyhrazeny samotné radnici. Objekt je tvořen stěnovou monolitickou konstrukcí z běleného pohledového izolačního Liaporbetonu s tloušťkou 600 mm. Všechny kancelářské bloky mají šířku 9m, kanceláře mají rozměry 5×5 m a jsou určeny pro 2 zaměstnance. Komunikace s veřejností probíhá taktéž v kancelářských buňkách. Blok se zasedací místností zastupitelstva pak má šířku 13m. Světlá výška všech prostor (s výjimkou obřadní síně a zasedací místnosti zastupitelstva) je 3,6 m.

Za spolupráci děkujeme yaa.cz. Uzávěrka přihlášek pro letošní ročník soutěže je 4.7.2012. Veškeré informace najdete na webu.

Související články


Komentáře

 1. Summerboy :

  Podle mě je to naddimenzované i na instituci velikosti krajského úřadu či ministerstva…

  Thumb up 4 Thumb down 0
 2. martin :

  Velmi nemastné, neslané, bez nápadu, bez šmrncu. Miniaturní okénka jak u čs. opevnění za Hlučínem.
  Tohle dnes nosí studenti k obhajobě?

  Thumb up 4 Thumb down 0
 3. mm :

  No, upřímně – děs. První dva pisatelé to vystihli naprosto přesně. Obrovitá obluda bez nápadu a nevyužitelnosti. Ledaže, by úředníci měli každý tři kancly pro sebe.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 4. Nimrod :

  A ještě se pan Bc. vyjadřuje nepřesně – viz sociální realismus. A ty okýnka, to je prostě mazec. Kolega asi nikdy napracoval v kanclu. Ale třeba se mu příště podaří lepší návrh.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 5. +via+ :

  Příští stanice Věznice Poruba.

  Thumb up 4 Thumb down 0
 6. Miv :

  K dobru je mu možné připsat, že z letadla by budova možná vypadala hezky.
  Jako cyklistovi a častému chodci se mi pochopitelně mnohem více zamlouval návrh lávky navazující na stezku na hlavní třídě.

  Thumb up 1 Thumb down 0
 7. aggu :

  zvenku to vypadá jako parlament v Bukurešti :-/ A je to skoro větší než Nová radnice, tak se ptám, komu třeba tolik betonu? ;)

  Thumb up 3 Thumb down 0
 8. rasta :

  Nechci kritizovat, ale.. na Porubu trosku moc.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 9. rasta :

  ikdyž na pořádný punkový koncert na nádvoří je to super:)

  Thumb up 1 Thumb down 0
 10. Coppola :

  Trochu jako Pentagon, nebo věznice…

  Thumb up 3 Thumb down 0
 11. bubak :

  ja bych nehodnotil tento navrh az tak kriticky …studentovi slo nejspise o ukonceni hlavni tridy a to se mu jak je videt povedlo…ukoncuje a zamezuje dalsimu protazeni hlavni tridy az smerem na svinov….vytvari tak prostor hlavni tridy ktera je vymezena pevnymi hranicemi….jak je videt parter je nejspise urcen pro komercni uceli coz je velmi prijemne pri pruchodu radnici a zastavenim se na jednom ze tri prostranstvi….mala okna maji nejspise odrazet tezky rad nasi zname sorely coz dava budove jeste veci dominantnost a proc ne preci to je radnice …ta udava co se bude ve meste dit..

  Thumb up 1 Thumb down 2
 12. nik :

  řekla bych, že pán tvůrce, jež vybíral obrazový doprovod k tomuto článku, jaksi zapomněl na to nejdůležitější.. možná by nebylo úplně od věci představit nám také půdorysy a řez. soudit jenom schránku bez obsahu mi přijde docela povrchní a neobjektivní..

  Thumb up 0 Thumb down 0
 13. Hynek [msstavby.cz] :

  nik: pudorysy ani rez jsme v materialech nedostali.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 14. michal :

  shora jako bludiště :-)
  obrovské jako Forum Nová Karolina :-(
  oproti Nové Karolině ale rozhodně zajímavější – můj názor

  Thumb up 0 Thumb down 0
 15. Vladan :

  Nebude lepší tam postavit malou sochu svobody a pyramidu.Hlavní třída je samá herna a bar,tak proč ne?!

  Thumb up 1 Thumb down 0
 16. Vik :

  A v tom by měla úřadovat porubská radnice ? Tak z takového „monstra“ může spravovat celou zeměkouli !

  Thumb up 2 Thumb down 0
 17. občan :

  Okna jsou zbytečně velká, stačily by střílny……..

  Thumb up 4 Thumb down 0
 18. KK :

  Jako rodilý ostravák ( žijíci mino Ostravu , ale pravidelně se vracející ) nechci hodnotit práci. Přesto si myslím, že trocha rozletu neškodí.
  Za nejpovedenější porevoluční stavbu postavenou v Praze považuji dostavbu a budovu Anděl na Smíchově (bohužel autor zase cizinec, byť světoznámý architekt). V Ostravě je to rekonstrukce budovy svinovského nádraží. Za nejhorší je to dostavba nákupního centra Karolina s vyjímkou skleněného objektu vedle. Proto si myslím,že trocha moderních stavebních prvků (kombinace kov – sklo, třeba jen na fasádě) neškodí, ale hlavně pryč s krychlemi a hranoly !! Nebo je jich na pátém obvodě ještě v okolí málo____?

  Thumb up 0 Thumb down 0
 19. Tomas T. :

  KK: Dostavba nakupniho centra? Chtěl jste asi říct novostavba nakupniho centra. A nemuzete to shrnout takto, jak jste to shrnul: s vyjimkou skleneneho objektu. Vzdyt ten skleneny objekt je 1/3 celeho projektu ;-)
  A i s krychlemi se da umet pracovat, nova radnice jsou defakto taky krychle , či kvádry. A je to viborná stavba.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 20. Houbelec :

  Příručka dnešního architekta: Plácnout uniformní geometrický tvar. Nanést fádní, nebo naopak příliš výraznou barvu. Okna buď striktně pravidelně, ale v podivné proporci, nebo naopak úplně nepravidelně. Eventuálně provrtat budovu dírami. Do areálu budovy či na střechu dát zeleň. Violá. Invence nulová.

  Thumb up 2 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.