Přestavba ulice Gorkého, Ostrava

Ulice Gorkého v centru Ostravy prošla přestavbou.

Byly mezi parkovací místa vysázeny stromy? Ne.
Je umožněno vsakování dešťové vody? Ne. Je svedena do kanalizace…


Přestavba ulice Gorkého působí jako šuplíkový projekt z období kolem roku 2000, který byl až nyní realizován. Podélná stání na severní straně ulice jsou nyní kolmá. Kontejnerové hnízdo je nově ohrazeno. Samotná stavba je však v rozporu s adaptační strategií města Ostravy. Zpevněné plochy parkovacích míst je vhodnější realizovat ze vsakovací dlažby. V určité rozteči měly být mezi parkovacími místy vysázeny stromy, které by lokalitu v budoucnu zastínily a ta by se tak nepřehřívala.

V ulici narostl počet parkovacích míst. To jediné bohužel většině obyvatel města stačí.

Stav před úpravou

Umístění je přibližné…

Související články


Komentáře

 1. Vítek :

  Asi opravdu to bude nějaký starý projekt a teď je naopak předčasný. Na ploše vedle se plánuje výstavba velkého nového domu. Taková stavba určitě zasáhne do okolí výkopy pro různé sítě, pojezdem těžké techniky apod. Asi se to mělo zkoordinovat.

  Thumb up 12 Thumb down 2
 2. Yann :

  Mimochodem, nevíte jak je to s plánovanou stavbou bytového domu? Díky.

  Thumb up 3 Thumb down 1
 3. Szczur :

  Citace z novin městské části: „Při rekonstrukci bohužel nebylo možné vysázet v ulici stromy kvůli hustým inženýrským sítím, které jsou vedeny pod jejím pod povrchem, což je bohužel častý problém při výsadbě nových stromů v centru města. Současné normy jsou přísnější, než v minulosti.“

  Pozn: „pod … pod“ i „bohužel .. bohužel“ jsou skutečně v původním textu.

  Thumb up 6 Thumb down 0
 4. Martin [msstavby.cz] :

  Vítek: Otázka je, jestli to je nedopatření, nebo záměr. Něco mi říká, že záměr ze strany členů jednoho hnutí…

  Yann: Pořád se plánuje.

  Szczur: To je tak ohraná písnička. Ostrava není městem, která by měla více sítí v ulici, než kterékoliv jiné město. Jsou to výmluvy. Jasně, pokud se jen mění asfalt, tak pořád zůstane bordel pod ulicí. Prostor se ale vytvořit dá. Třeba na téhle ulici s menším profilem to šlo…. https://maps.app.goo.gl/qnt6P7KyxXVZjJx57

  Thumb up 5 Thumb down 1
 5. Cyklista :

  Martin [msstavby.cz]: Samozřejmě, že je to výmluva, protože tam nevede 10 vodovodů, 6 plynovodů, 2 parovody a 3 kanalizace. Kabelové přeložky se dělají neustále a u ostatních sítí to také není velký problém….

  Thumb up 6 Thumb down 0
 6. riltr :

  Vážení, výmluva to rozhodně není, inženýrských sítí je pod zemí přehršel, jelikož se danou problematikou zabývám a mám přístupné technické mapy po celé Ostravě, tak to mohu potvrdit. Každá sít VTI má navíc své ochranné pásmo, ve kterém bez souhlasu správce sítě (bez ohledu na to, kdo je majitelem pozemku) nemůžete vysadit dřeviny (tzn. nejen strom, ale i keře). Často jste rádi, když umístíte na zelenou plochu 20×20 m, alespoň 3 stromy tak, aby nekolidovaly s inženýrskými sítěmi, které se různě kříží a vedou většinou nejkratší cestou tam kam se potřebují dostat. Výsledkem je pak chaoticky působící výsadba bez zjevného výtvarného záměru či přidané hodnoty, což může v laikovi vyvolat dojem, že ten, kdo o tom rozhoduje je zcela nekompetentní a neumí pracovat se zelení v prostoru. Ve skutečnosti je ale rád, že se mu tam podaří alespoň ty 3 ks dřevin zasadit.
  Proto jsou Vaše časté poznámky některých „no a co že se tam pokácely stromy, však se tam zasadí nové“ zcela mylné. Pokud se nezmění legislativa, je to časovaná bomba. Docela v pohodě je to na sídlištích, nebo místech s volným urbanismem, tam je těch míst na výsadbu dost, ale v místech s uliční čarou a blokovou zástavbou to bude v budoucnu velký problém, protože i ty stromy, které dnes mají 30 a více let rostou buď přímo na sítích, nebo v jejich ochranných pásmech, takže po pokácení tam už nic nevysadíte (max. trvalkové, letničkové záhony, nebo trávník).
  Proto se v některých městech rozhodli toto řešit výsadbou dřevin do nádob, což je však extrémně náročné na finance, organizaci a údržbu…

  Thumb up 9 Thumb down 3
 7. Martin [msstavby.cz] :

  riltr: To se ale bavíme o současném vedení sítí pod ulicí. Což odpovídá zbytky tvému příspěvku. Proto si myslím (a měli bychom chtít) při každé takové větší úpravě ulice udělat i pořádek se sítěmi v zemi a dát jim tam řád.

  Protože také jak píšeš, jsou stromy časovaná katastrofa.

  Thumb up 2 Thumb down 0
 8. davidb :

  Martin [msstavby.cz]:
  Ten pořádek by ale musely udělat firmy, kterým ty sítě patří!
  Každá síť ma nějaké ochranné pásmo, když se vedle sebe naskládá voda, kanalizace, plyn, elektřina a datové kabely, tak jsme na pořádné ploše.
  A kolektor pro ně nikdo nezaplatí.

  Thumb up 0 Thumb down 1
 9. Martin [msstavby.cz] :

  davidb: Ten pořádek musí udělat investor, který chce rekonstrukce provést a umět odůvodnit potřebu přeložky sítě. Zde je pak i nutná koordinace jednotlivých obnov sítí.

  Nemusíme ochranná pásma skládat vedle sebe. Mohou se překrývat. Viz https://www.msstavby.cz/wp-content/uploads/2022/10/sadova_3-1.png

  Vím, že někteří správci sítí doporučují umisťovat sítě pod chodníky z důvodu rozebíratelné konstrukce pochozích ploch (dlažby). Vedlejší ulice však lze rovněž celé realizovat z dlažby, nejlépe žulových kostek.

  Thumb up 4 Thumb down 1
 10. Dr. Kohn :

  Martin [msstavby.cz]: Všechno jen ne kočičí hlavy. Myslím že tento mor dřívější doby je již definitivně za námi.

  Thumb up 0 Thumb down 3
 11. Martin [msstavby.cz] :

  Dr. Kohn: Není to nic, co by se nejen v Ostravě poslední dobu nerealizovalo. Například ulice Masná… https://www.msstavby.cz/prodlouzeni-ulice-masna-15-03-2023/

  Gorkého není průtah, dálnice… Tam nikdo nepojede ani více jak 30km/h….

  Thumb up 3 Thumb down 0
 12. davidb :

  Martin [msstavby.cz]:
  my. už několik let odkládáme reko MK, protože SMVaK a ČEZ tam chtějí dělat reko sítí a domluvit i jen toto je šílené.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 13. Martin [msstavby.cz] :

  davidb: To věřím. Proto si myslím, že by měl být všeobecný tlak na změnu přístupu ke stromům jako součástí jedné z infrastruktury a legislativních změn. A aby i lidi ze síťařských firem přišli na to, že to lze jinak. Nebo tam nastupovala generace, která by to chtěla jinak.

  Thumb up 0 Thumb down 0
 14. David Böhm :

  Martin [msstavby.cz]:
  Nám při schvalování vydal stanovisko, že je nutné zkácení všech stromů, které jsou v ochranném pásmu, MMO.
  My jsme jich ale vykáceli tak cca 10 %. Co nejvíce se okopávalo ručně, aby se nezničil kořenový systém.
  Právě proto, že pak bychom tam nic nezasadili. A taky proto, že by dlouho rostly do současné výšky.

  Thumb up 0 Thumb down 0

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.