Panattoni má zájem o býv. důl Barbora

Průmyslový developer Panattoni koupí od společnosti Asental Zdeňka Bakaly areál bývalého karvinského Dolu Barbora, společnosti uzavřely smlouvu o smlouvě budoucí kupní, napsal server Seznam Zprávy. Cenu transakce firmy nekomentovaly. Panattoni chce z brownfieldu o velikosti stovek tisíc metrů čtverečních vytvořit průmyslový park, podle serveru může nyní začít žádat o potřebná povolení.

S výstavbou chce developer začít v polovině roku 2025, konec je plánovaný na rok 2032. Očekávaná výše celkových investic je více než miliarda eur (24,4 miliardy korun), píše server.

Společnost Panattoni už zahájila přípravu revitalizace území, podle Seznam Zpráv přitom navazuje na podepsané memorandum o spolupráci s Moravskoslezským krajem. Projekt počítá s využitím stávající vlečky a napojením na evropskou železniční síť, železniční koridor je vzdálen čtyři kilometry. Výhodou je i blízkost ostravského letiště nebo dálnice D1.

Spolkům z Karviné vadí haly nedaleko šikmého kostela. Plánují protest

Velké rozhořčení způsobil u části obyvatel Karviné oznámený prodej pozemků v okolí bývalého Dolu Barbora. Od společnosti Asental podnikatele Zdeňka Bakaly jej kupuje firma Panattoni. Má zde vzniknout průmyslová zóna o rozloze až 400 tisíc metru čtverečních, tedy čtyřicet hektarů.

„Stavět v bezprostřední blízkosti proslulého kostela sv. Petra z Alkantary (tzv. šikmý kostel – pozn. red.) tak velký průmyslový areál je nesmysl. Je alarmující, že by se toto území s čerstvě zhojenou přírodou mělo znovu stát cílem průmyslových záměrů, které nevyhnutelně povedou k opětovné devastaci regionu,“ povzdychla si Tereza Ondruszová, předsedkyně spolku Stará Karviná.

Ten se stará o lokalitu v části Doly, kde ležela původní Karviná, vlivem poddolování při těžbě černého uhlí však byla nuceně opuštěna a v 50. a 60. letech minulého století takřka srovnána se zemí. Město se pak rozvíjelo o kus dále.

„Na území současné Karviné jsou přitom mnohem vhodnější lokality pro případné průmyslové využití,“ dodala Ondruszová.

Ozval se i další spolek S. O. S. Karviná. „Vedení Karviné teď plánuje změnit územní plán a jít opět na ruku Bakalově společnosti Asental,“ posteskl si člen rady spolku Radim Kravčík.

Kritici poukazují i na to, že na území jsou pozůstatky pracovních táborů z 2. světové války. „Opravdu chceme stavět fabriky na pozemku bývalého nacistického lágru? V podstatě se tím píše další vrstva historické křivdy tohoto území,“ připojila se spisovatelka Karin Lednická, autorka románu Šikmý kostel.

zdroj text: e15.cz / idnes.cz

Související články

 • žádné související články, zkuste tagy pod nadpisem..

Komentáře

 1. Martin Nicieja :

  Jsem pro využití volného prostoru a oživení celého pozemku,jedině tak se dá zachránit Karviná a ne nějaké dobrodružné výmysly některých.Za parket tu nebudou a naši potomci si to stejně užijí dle svého.Nevidim důvod proč to katapultovat.At žije budoucnost ne přítomnost.

  Thumb up 8 Thumb down 11
 2. Martin Kolář :

  Všude se staví, jen v Karviné se bourá a nic tady není. Jednoznačně souhlasím s využitím celého pozemku k dobré věci. Neohlížet se za minulostí, ale dívat se do budoucna!!!

  Thumb up 10 Thumb down 9
 3. Soňa Červená :

  Přesně tak. Nač se ohlížet za minulostí. Karviná musí žít, opět se rozrůstat, stavět byty pro mladé, zajistit práci pro ně, aby se nestěhovali do jiných měst. Tudíž plně souhlasím, aby předměstí Karviné ( Doly ) bylo plně využito k výstavbě průmyslových zón.

  Thumb up 11 Thumb down 10
 4. Marek Volný :

  Jednoznačně stavět stavět a stavět

  Thumb up 9 Thumb down 8
 5. Jáchym Topol :

  Soňa Červená: Soňa Červená: Marek Volný: souhlas

  Thumb up 3 Thumb down 6
 6. Otto Siwek :

  Chtělo by ot dodat o jak velkou plochu se jedná

  Thumb up 0 Thumb down 0
 7. Otto Siwek :

  Chtělo by to dodat o jak velkou plochu se jedná

  Thumb up 0 Thumb down 0
 8. Roman Janík :

  Montovny a sklady kde bude pracovat dělný lid za minimální mzdu je opravdu krásná příležitost pro Karvinou, jen tak dál a nikdo tam nezůstane👍😄

  Thumb up 9 Thumb down 10
 9. LK :

  Jsem zvědavý, jakou názorou proměnou to u lidí z „stavět“ prodělá, až se dozví, že by se tam měla údajně stavět výrobna baterií do elektromobilů.

  Thumb up 1 Thumb down 3

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.