OVASTORY #74

Realizace vkusného a důstojného předprostoru před Galerií výtvarného umění (Dům umění) se opět vzdaluje.

Na 44. radě magistrátu města Ostrava byla odsouhlasena Aktualizace Akčního plánu Strategického plánu rozvoje města Ostravy na
období 2017-2023 a vyhodnocení hlavních ukazatelů Strategického plánu pro rok 2019
. Následně byl souhlas udělen i 29. ledna na zasedání zastupitelstva. Mimo jiné jste se v tomto materiálu (s číslem BJ1822 00161/20). Zde jste se mohli dočíst, že záměr byl odsunut ze strategických projektů. Tento proces proběhl ještě před pandemií koronaviru COVID-19.

Projekt byl prakticky poslán na dlouhou dobu do šuplíku. Co však osud nechtěl. Vlivem dopadů pandemie koronaviru COVID-19 je nyní pozastavena i realizace tzv. Bílého stínu (přístavba Domu umění). Investorem Bílého stínu je Moravskoslezský kraj. Ten v rámci očekávaných nižších příjmů pozastavil projektovou přípravu.

Tato zpráva byla publikována na idnes.cz dne 16.5.2020

Radní kraje zrušili výběrová řízení na zpracování projektové dokumentace rozšíření Galerie výtvarného umění, tedy stavby zvané Bílý stín, a na rekonstrukci přistávací dráhy mošnovského letiště.

Nejen tedy, že začátek realizace rekonstrukce Umělecké ulice byl oddálen rozhodnutím města, ale zároveň se k dalšímu oddálení stavby přidává pozastavení přípravy Bílého stínu. Stavby, kterou je rekonstrukce Umělecké ulice podmíněna.


Historie projektu:

V roce 2014 byl zahájen povolovací proces stavby. Tedy ulice, která se nachází před Galerií výtvarného umění (Dům umění).  Investorem této rekonstrukce byl obvod Moravská Ostrava a Přívoz (MOaP).

Tento projekt počítal s rekonstrukcí ulice Jurečkova a zvýšením parkovacích kapacit v lokalitě.

Město Ostrava, ne obvod MOaP, vyhlásil v období  14. 12. 2016 – 15. 02. 2017 architektonickou soutěž na „Architektonicko – urbanistická soutěž na revitalizaci veřejného prostoru ulice Umělecká v Ostravě.“ Soutěž řešila také předprostor před Galerií výtvarného umění.

Zveřejní výsledků proběhlo 06. 04. 2017. Vítězným návrh byl velmi kvalitní.

Tehdejší vedení MOaP, vedené hnutím Ostravak však výsledky architektonické soutěže ignorovala a zadalo veřejnou zakázku na rekonstrukci ulici Jurečkova, kterou jsme zmiňovali v úvodu článku. Problém byl v tom, že architektonická soutěž a rekonstrukce ulice Jurečkova jsou stejné lokality. Projekty jsou tedy vzájemně v kolizi. Na tento fakt jsme upozornili v článku OVASTORY #49 ze dne 2.8. 2017.

Názory na článek byly různé… V roce 2020 však máme před Domem Umění parkoviště. Na ulici Umělecká obrovský květináč z bývalé kašny a ani stopu po výsledku architektonické soutěže.

Rekonstrukce ulice podle projektu z roku 2014 začala v dubnu 2018.

5. 3. 2018 byla podepsána smlouva mezi městem Ostrava a vítězi architektonické soutěže na vyhotovení Architektonické studie revitalizace předprostoru Domu umění, který má najít symbiózu mezi těmito projekty. Smlouvu si můžete přečíst ZDE.

Rekonstrukce prostoru byla dokončena v říjnu 2018. Jak můžete na následujících fotografiích vidět, projekt bohužel prvky z architektonické soutěže neobsahuje a vznikl projekt z roku 2014. Místo kvalitního veřejného prostoru před Galerií výtvarného umění se zde objevilo parkoviště.

Ani rekonstrukce neprobíhala bez problému. Položená dlažba se ještě před dokončením stavby začala rozpadat.

V lednu 2020, jak je napsáno v úvodu články, byl projekt rekonstrukce ulice Umělecké přesunut ze strategických projektů města.

Související články


Komentáře

 1. Loprais58 :

  Osobně bych Bílý stín, v jeho podobě jak je navržen, zrušil úplně.

  Thumb up 22 Thumb down 32
 2. vojta :

  Snad se bílého stínu dočkáme, za mě by mohlo jít jednoznačně o novou dominantu města, kterou jsem ochotný se chlubit ve světě. Ta stavba musí vzniknout.

  Thumb up 18 Thumb down 13
 3. Michal :

  Osobně bych Bílý stín, v jeho podobě jak je navržen, nechal postavit.

  Thumb up 40 Thumb down 14
 4. Crazym :

  Osobně bych Bílý stín v první řadě radši přejmenoval, znáte to, než si někdo vzpomene, že by to mohla být negativní konotace podporující nějaký ten nežádoucí jev ve společnosti a některým zvlášť citlivým skupinám by to mohlo způsobit trauma :-)
  Ježiš, teď jsem si vzpomněl na Černou kostku a úplně se děsím co vymyslí za název pro koncertní síň :DD

  Thumb up 14 Thumb down 12
 5. aggu :

  Podle vyjádřeních krajských radních je stavba Bílého stínu pouze oddálena v čase. Realizovat se bude.
  Parkoviště je na facku, o tom žádná.

  Thumb up 6 Thumb down 5
 6. thvari :

  tohle se teda hodně nepovedlo, ale logicky to k tomu směřovalo, když už lokalita jednou opravená je a ještě se tam stavěl úplně nový přístřešek pro MHD. a to ještě máme štěstí, že si město stojí za stavbou koncertní síně, protože velká část Ostravaků (narážka na jisté politicko-zlodějské hnutí čistě náhodná) by nejradši nestavěla nikde vůbec nic.

  Thumb up 12 Thumb down 2
 7. Pepper :

  Crazym: Tipuju Šedý futrál

  Thumb up 8 Thumb down 3
 8. adamous :

  thvari: Mesto je takove, jaci v nem ziji lide, tak uvidime, ale snad je zde jeste nejaky rozum a stavet se bude …

  Thumb up 10 Thumb down 3
 9. Crazym :

  Pepper: Nebuďte tak pesimistický, navrhuji: Zlatý futrál :DD A nehledal bych v tom žádný jinotaj :-)

  Thumb up 4 Thumb down 6
 10. MN :

  Proč jen jsem tomu nevěřil od začátku :-)

  Včera jsem byl jinak po několika měsících zpátky v Ostravě a měl jsem z toho fakt rozporuplné pocity. Překvapilo mě, jaký kontrast se vyloupnul poté, co se rozestavěla Karolina a naproti ten kampus. Sice to jsou/budou nové stavby, ale vůbec to tam nevynikne, když je všechno kolem dokola rozbité. Např. rozpadlá cesta ulice Na Karolině s rozmlácenou zastávkou, a hned vedle je parkoviště s dírama jako krátery a rozházenýma pneumatikama. Plus několik zchátralých baráků poblíž parkoviště u divadla, které už je v tak šíleném stavu, že je to k smíchu.

  Ta Ostrava musí být asi prokletá ;-)

  Thumb up 26 Thumb down 10
 11. Adam K. :

  Článek až bulvárně děsí, nicméně pokud dojde pouze ke zpoždění 3 měsíce (i kdyby nakonec měsíců 6) tak to je oproti těm rokům pořád v pohodě a počkám si. Zrušit to kompletně je snad jen sci-fi.

  Thumb up 5 Thumb down 6
 12. DrJPjr. :

  Adam K.: Stejně tak se „dočasně“ už léta posouvají zásadní stavby v MNOF – UP, chirurgie, interní pavilon, vstupní hala, biochemie… A místo toho se za miliony lepí jenom ty největší díry. 🤷‍♂️ Takže se nedivím, že spoustě lidí dočasné zmrazení jakékoliv stavby není úplně po chuti. (Jenom příklad, chápu, že tady jde o krajskou investici).

  Thumb up 6 Thumb down 1
 13. aggu :

  MN: Prokleté je vaše stereotypní myšlení ;) Pokud byste se do místa vnořil trochu hlouběji (což je u Ostravy nutné) tak byste zjistil, že, např., blok kampusu je malý zázrak a snese srovnání s podobnými bloky v Berlíně.

  Thumb up 10 Thumb down 9
 14. aggu :

  DrJPjr.: V Ostravě můžeme být ještě v klidu. Protože se tu slušně hospodařilo, můžeme si jednu krizi dovolit ;) Trochu přibrzdíme, ale nezastavíme.
  Jsou jiná města, jako třeba Plzeň nebo Olomouc, kde se bojí postavit projekt za pár desítek milionů. Tady se bavíme o možná 5 miliardách (z různých rozpočtů samozřejmě).

  Thumb up 8 Thumb down 0
 15. robert :

  Nechtěl by se zbytečně nikoho zastávat, ale myslím si, že mezi oběma akcemi je spojitost. Ten předprostor ubere svou realitací spoustu rezidenčních parkování a ta snad měla být nahrazena podzemním parkovištěm pod tou přístavbou. Pokud se oddaluje přístavba, oddálí se automaticky i ten předprostor. Ale informovanost o tom, co píšu je tristní…

  Thumb up 7 Thumb down 2
 16. Tom :

  Ostravská klasika. To je asi jen začátek, jsem zvědavý, jestli dojde na knihovnu, lauby nebo koncertní sál. V Ostravě už jsem slyšel tolik planych slibů,že se nedivím.

  Thumb up 9 Thumb down 5
 17. MN :

  aggu: Asi myslíte Kampus Palace, ten je fajn a doufám, že se ještě rozšíří. Já jsem měl nicméně na mysli budoucí kampus OU a nové budovy Karoliny, v jejichž okolí je opravdu neskutečnej bordel.
  Váš příklad s Berlínem je úsměvný. Já zase znám mnohem chudší města ve východních zemích, kde je větší pořádek než v této čtvrti, ale takových přirovnání bychom mohli najít ještě spoustu, že?

  Thumb up 6 Thumb down 0
 18. aggu :

  MN: Ty nové budovy OU naštěstí kampus nepředstavují, jsou to další solitéry, které jsou z ostravského pohledu na státní dotace, bohužel, „too big to fail“…
  OU kampus projekt jsem zatím nikde neviděl.
  V okolí nových bytovek Karoliny je binec jako na každé stavbě.
  Mám pocit, že v Ostravě nepořádek není. V centru už vůbec ne. Vypíchl jste si malé rozvojové území, kde se staví a extrapolujete si to na celé město ;)
  Příměs s Berlínem byl myšlen spíše s ohledem na atmo a kreativitu. Berlín rozhodně bohaté město není ;)

  Thumb up 5 Thumb down 6
 19. Mx :

  K projektu u Domu umění: jen se přidalo na misku vah PLÁN vs REALIZACE opět na stranu “šuplíkový projekt” a strana PLÁN vítězí 20:5. Je mi jasné, že nelze postavit vše a že je třeba mit vize a plany pro spravny rozvoj, nicmene ten nepomer slibu a realizaci je ZARÁŽEJÍCÍ. Napada mne proto, ze by politici meli povinne predstavovat své plany jedine, jsou-li podlozeny financovanim. Proc delat detailni vizualizaci, kdyz na zamer nejsou vyčleněny prostredky??? Mam pocit, ze se neco nakresli a rekne, ze se na to zacnou shanet penize. Ale je zajimave, ze se malokdy najdou na veci, ktere jsou v supliku a stale se kresli nove a nove vize. Nezlobte se vsichni, ale mne uz to zacina zavanet snahou oblbovat volice ve stylu mrkvicky na provazku.

  Thumb up 8 Thumb down 1
 20. poznámka ke kampusům :

  Pokud je univerzita umístěna v centru, nikdy nemá uzavřený kampus, ale mnoho solitérních budov, které ale v součtu krásně proplétají centrum města a jsou jeho nedílnou součástí. Karlovka to tak má, Masaryčka také. V zahraničí je jich také bezpočet. Rozhodně je to lepší, než ta hrůza v Porubě na kopci. Nebo chcete tvrdit, že solitérní FBI+FSt+EkF+17.listopad včetně solitérního technologického parku tvoří nějaké ucelený kampus? Kde studenti mohou chodit do parků, hospod, kaváren? Upřímně to centrum OU na všb závidíme. Jít se někam normálně najíst, sednout si. Zkuste jít z všb někam na oběd…k Jarošům, nebo až do globusu?…proč ne, za hezkého počasí krásná procházka. Hlavní třída je určitě fajn, ale uvážíte-li počet lidí na všb (2 tis. zam + 8 tis. stud)+zam z FNO, tak její potenciál určitě není využit. Kampus je zpustlý, značná část budov lemují 17. listopad je prázdná (defacto sklady harampádí), nikde se nic netvoří. Jedna hnusná vývařovna + 6 hospod kolem tram (čest výjimkám – Dudák, Barunka a Pivotechna). Tomu říkáte živý kampus? V zahraničí by se za to styděli. Tento příspěvek není reakce či útok na příspěvky výše, spíše jen takový večerní povzdech

  Thumb up 17 Thumb down 3
 21. thvari :

  MN: já vím, co máte na mysli, mezi tou podkovou a tím kapusem je cesta a za ní nějaké stanoviště bezdomovců v lesíku, rozbitý barák s dvorkem plným harampádí a to nesmyslné, obrovské parkoviště za divadlem. Ale já to teda chápu tak, že ten rozvoj tohle právě vytlačí, protože čím tam bude větší pohyb lidí, tím víc to tam bude bít do očí. A rozhodně bych to nevztahoval na celé centrum nebo netvrdil, že je Ostrava prokletá. :-D To je otázka pár měsíců, zmizí to, a pak už si nikdo nevzpomene, jak to tam předtím vypadalo.

  Thumb up 6 Thumb down 1
 22. Crazym :

  Hele lidi co že se to tam na tom nedávno udělaném předprostoru dělá? https://screenshot.cz/1U4MT/

  Thumb up 2 Thumb down 1
 23. Jana :

  Crazym: Já už se nedivím ničemu. Ale co vlastně chceme? Věčně řvoucího tura Semeráka a „jeho“ přihluplalou ex starostku? Děkuji, ne! Nebo pondělní starostku a poslankyni či radioativního piráta W., kteří až směšný (viz. ta hrůza na místě bývalé Květinové sítě a jeho věčně „zásluhy“ s opravami dlažby na Masarykové náměstí)? Děkuji, ne! Ale jak dál? Kde brát? Já jsem spíše v šoku, jak se nám bleskově změnila skladba rezidentů na Moravské Ostravě. Po odjezdu kancelářských krys do nových domečků za městem, nebo do bytů na sídlištích v centru vidím pouze bezďáky, fetky a CIKÁNY, CIKÁNY, CIKÁNY A CIKÁNY. Ti už jsou naprosto všude a večerní centrum doslova ovládají.

  Thumb up 4 Thumb down 12

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.