OVASTORY #67

Časové shrnutí příběhu o tom, proč z prostoru před Galerií výtvarného umění v Ostravě nevznikl kvalitní veřejný prostor, i když zde proběhla jedna z mála architektonických soutěží, ale neestetické parkoviště.

Celý příběh započal na začátku roku 2014, kdy byl na úřední desce Moravské Ostravy a Přívoz bylo oznámeno zahájení stavebního řízení ve věci rekonstrukce ulice Jurečkova.  Tedy ulice, která se nachází před Galerií výtvarného umění (Dům umění).  Investorem této rekonstrukce byl obvod Moravská Ostrava a Přívoz (MOaP).

Tento projekt počítal s rekonstrukcí ulice Jurečkova a zvýšení parkovacích kapacit v lokalitě.

Město Ostrava, ne obvod MOaP, vyhlásil v období  14. 12. 2016 – 15. 02. 2017 architektonickou soutěž na „Architektonicko – urbanistická soutěž na revitalizaci veřejného prostoru ulice Umělecká v Ostravě.“ Soutěž řešila také předprostor před Galerií výtvarného umění.

Zveřejní výsledků proběhlo 06. 04. 2017. Vítězným návrh byl velmi kvalitní.

Záhadným způsobem všem obvodní radnice MOaP tuto soutěž přehlédlo. Snad ani netušilo, co se jim na území obvodu děje a plánuje. A zadalo veřejnou zakázku na rekonstrukci ulici Jurečkova, kterou jsme zmiňovali v úvodu článku. Problém byl v tom, že architektonická soutěž a rekonstrukce ulice Jurečkova jsou stejné lokality. Projekty jsou tedy vzájemně v kolizi. Na tento fakt jsme upozornili v článku OVASTORY #49 ze dne 2.8. 2017.

Rekonstrukce ulice podle projektu z roku 2014 začala v dubnu 2018.

Bohužel jsem byli ze stany primátora Tomáše Macury (ANO) křivě označeni za lháře. Jak dnes můžeme vidět. Měli jsme pravdu my (na konci článku doloženou fotografiemi). Bohužel jsme se stále nedočkali omluvy. Jelikož očernění na twitterovém účtu od veřejné osoby je velmi vážné.

5. 3. 2018 byla podepsána smlouva mezi městem Ostrava a vítězi architektonické soutěže na vyhotovení Architektonické studie revitalizace předprostoru Domu umění, který má najít symbiózu mezi těmito projekty. Smlouvu si můžete přečíst ZDE.

Rekonstrukce prostoru byla dokončena v říjnu 2018. Jak můžete na následujících fotografiích vidět, projekt bohužel prvky z architektonické soutěže neobsahuje a vznikl projekt z roku 2014. Místo kvalitního veřejného prostoru před Galerií výtvarného umění se zde objevilo parkoviště.

Ani rekonstrukce neprobíhala bez problému. Položená dlažba se ještě před dokončením stavby začala rozpadat.

Pokud bude tedy město Ostrava realizovat výsledek architektonické soutěže (Architektonicko – urbanistická soutěž na revitalizaci veřejného prostoru ulice Umělecká v Ostravě), bude muset tuto lokalitu znova rozkopat a opět zde investovat peníze. Přijde vám to ekonomické? Logické?

Následky? Žádné. Zainteresované osoby dělají, ostatně jako vždy, že se nic nestalo. Levá ruka neví, co dělá pravá.

Související články


Komentáře

 1. Cyklista :

  Je mi smutno z toho, jak se centrum Ostravy mění na parkoviště. Opravdu jsem si za posledních X let nevšiml jiné stavby, než „revitalizace prostoru za účelu zvýšení počtu parkovacích míst“.

  Domy se nesmí stavět, protože by ubyla zeleň, ale parkoviště ji zaplácnout může….

  Thumb up 34 Thumb down 3
 2. aggu :

  Smutno je ti proto, protože bývalý radní za dopravu, ani ti před ním, nezvládl v tomto svou práci. Každý ví, že jediná cesta jsou podzemní garáže a parkovací domy. Kolik jich za poslední roky (v gesci města) vyrostlo? Žádné. S centrem Ostravak (odpovědný za centrum v posledních 8 letech) zacházel jak s hadrem. Pro lidi s jejich rozhledem je parkovací místo víc než veřejný prostor. A hlavně – je to levné a jednoduché.

  Thumb up 34 Thumb down 4
 3. Aleš :

  Jo, to jsou výsledky devastace města hnutím Ostravák…

  Thumb up 20 Thumb down 2
 4. panakis :

  Uplne super mistom, aby tam mohly rust velke stromy ze… Chapu, ty ale delaji bordel, stini a to spadane listi na te nove audine taky nasere. Nedej bozem aby susedovi na ten mercedes spadla vetev :)

  Thumb up 8 Thumb down 0
 5. Danek :

  S tou omluvou jste to přepískli. Nechápu proč by se Vám měl někdo omlouvat.Vy se můžete vyjadřovat ke všemu, všechny špinit,ale jakmile k tomu někdo z osob vyjádří chcete omluvu…smutné. Mimojiné pan Primátor Vám odpověděl velmi kulantně.Nevěřte všemu co se píše na msstavby…je myslím v pořádku.Nikde Vás nenařknul ze lži, jen podotknul, že to tak úplně nemusí být pravda.(podotýkám velmi slušně).Samozřejmě jinak máte pravdu stavba dle návrhu je uplně někde jinde….mimojiné by budoucnu jak bylo řečeno se s ní počita..otázka je kdy.

  Thumb up 23 Thumb down 21
 6. Martin [msstavby.cz] :

  Danek: Prosím? Když se k něčemu, nebo někomu vyjadřujeme, vždy naše tvrzení dokládá zdroji, citacemi.

  Což se stalo i u článku s předprostorem Galerie výtvarného umění, kde byl uveden zdroj, kterým byla veřejná zakázka obvodu. Rovnou by se to dalo interpretovat tak, že nevěřte zakázce, kterou vypsal obvod….

  Chápu, že v ČR běžné, ale zpochybňovat ozdrojované články by neměl ani primátor.

  Ale taky chápu, že někdo jako ty, co studenty označuje za „fetky v hadrech“ to takto nebere.

  Thumb up 12 Thumb down 9
 7. robert :

  Pane Mlcaku, dlouho jsem si myslel, ze jste takovy smutny komik. Ted mi doslo, situace bude daleko vaznejsi. Bud jste nastrceny troll s kvalitnim vycvikem GRU nebo jste vazne nemocny.
  Fakta bez dojmologie: 1) stav povrchu silnice, parkoviste I pesich ostruvku byl v Jureckove ulici dlouhodobe velmi spatny. 2) IDEOVÁ koncepce vzesla ze souteze magistratu by zrusila cca 40 parkovacich stani pro 4 obytne bloky ( coz mozna nezodpovedne politiky na magistratu mrzet nemusi, ty zodpovedne v obvodu by ale melo) 3) nahradni reseni pro uvedena mista zadání magistratu jaksi opomenulo a tak se zacalo pocitat s podzemnim parkovistem pro rezidenty v Bílém stínu. Ten je ale projektem kraje…… takze ani magistrat ani obvod ho nemuze nijak garantovat ( kapacitne, casove,..) Proto se obvod rozhodl katastrofalni stav silnic a parkovist pared domem umeni rekonstruovat, necekat do rok 2021-optimistically do stav a Bileho stinu. Co se na tom neda pochopit??? Neda nebo nechce. Nebo jak to poodle Vas vlastne melo byt reseno???

  Ale nastesi pro vas ted bude radnice ve spravnych rukou. Tesime se na stavby 21. stoleti. Uz jen prvni pocin novych zastupitelu byl uchvatny. Odhlasovanim si dvou nadbytecnych placenych funkci v rade – 7 nam je malo, potrebujeme 9 (korytek), se ztratilo z pokladny obvodu 32 000 000,- Kč na pristi 4 roky. V souvislosti s tim, ze PIRATI par dni po te, co v parlamentu predkladali zakon proti kumulaci placenych politickych funkci, hlasovali v centralnim ostravskem obvodu pro poslankyni a krajskou zastupitelku jako pro svou novou NEUVOLNENOU ( budeme to ridit z vlaku) starostku, to neni na prvni schuzi spatna parodie. Obvlaste mladsi rocniky se asi budou divit,, jak se taky da ridit obvod.My starsi si ledacos mapatujeme za nacelnika Svozila (jedna smlouva kvalitnejsi, nez druha….) Velmi rad bych se pletl, ale vypada to, ze centrum vykrocilo smerem, kde bylo pred osmi lety.

  Thumb up 15 Thumb down 15
 8. robert :

  to aggu: postavit nic. Mimochodem, kontrolni otazka. Jak dlouho asi trva naprojektovat, schvalit politicky a ziskat stavebni povoleni na parkovaci dum v centru mesta? Pak jeste musi probehnout soutez na zhotovitele……

  Ve finalni faze jsou diky politikum posledni happens osmi let,(hlavne Semerakovi) ve finalni fazi parkovaci doma dva (pred mestskou nemocnici a na Namesti republiky. Kookiness jicama postavili ti predchozi?………….taky na zadny nemuzete prijit? Plusem tech dvou je fakt, ze nejde o vystrely do tmy, ale soucast koncepce travel udrzitelne doptavy v centru mesta. Ta se taky nevytvori pres noc……. ale chapu, ze v mistim lokale leto hlavne bezhave-bezbreha kritka. A jak vidime I ta si nasal par fandu…

  Thumb up 5 Thumb down 14
 9. robert :

  Cylkisto – centrum Ostrava se neni v parkoviste? Asi chodim jinudy….. kde tedy presne?

  Thumb up 2 Thumb down 4
 10. aggu :

  robert: Ano u nemocnice se projektuje. O Nám. Republiky se neví nic a dost o tom pochybuji. Možná jako nějaká studie v šuplíku na magistrátě.
  Jestli výsledkem práce toho pána za OSM let není jediná stavba a dokonce ani jediná hotová dokumentace pro zadání stavby, tak nevím o čem se bavíme.

  Thumb up 17 Thumb down 3
 11. Crazym :

  Cyklista: Tak aby jsi nebyl tak smutný, tak tady https://www.msstavby.cz/ovastory-61-p-o-u-r-cafe-06-06-2018/ na konci diskuze máš tři odkazy na fotky kdy revitalizovali parkoviště na zelenou louku :-)

  Thumb up 5 Thumb down 0
 12. Pedro Prkenný :

  robert: Vím, že je fakt dost složité překládat z ruštiny do češtiny přes angličtinu pomocí Google překladače, ale neříkej mi, že vás v té vaší GRU nikdo nevede k pořádnosti a ani vás nikdo nekontroluje. Divné…

  Thumb up 5 Thumb down 7
 13. skelet :

  robert: ten pocit, kdy se z nostalgií začne vzpomínat na Svozila.. je k nezaplacení :))

  Thumb up 5 Thumb down 2
 14. Cyklista :

  Crazym: Děkuji, ale já nejsem smutný. Lidé jako robert mne nevzrušují, protože je jasné, že po městě nechodí. Jediná procházka je z nově vybudovaného parkoviště u Nové radnice (sjezd z Českobratrské) na radnici… asi…

  Ano, chápu, úředníci nemohou používat podzemní parkoviště na Prokešově náměstí a parkoviště Horova je beznadějně plné. Dobře, přejdeme tedy ulici a kolem bývalé Union banky po Gregorove kolem Parku čs. letců. Kolem parku žádná nová parkovací místa nevznikla, jaká škoda… Přejdu ulici Na Desátém a co nevidím, u Gregorovky spousta červené dlažby, to bude asi cyklostezka, no nic projdu vnitroblokem k Ostrčilce. aaaa krásných 10 dětských hřišť s krásnou červenou zámkovkou… a co před SVČ? no opět krásné betonové hřiště, možná to bude pro bruslaře…

  robert promiň, ale kamkoliv se v MOaP vydám, vidím stejný obrázek. A přitom nikdy jsem neměl problém v centru zaparkovat, takže ani jako intenzivní uživatel vozu, který v centru i pracuje nevidím důvod k těmto stavbám. Ano, je pravda, někdy musím jít 5 minut pěšky, ale k čemu ty nohy mám?

  Thumb up 5 Thumb down 2
 15. FM :

  Martin [msstavby.cz]: „nevěřte všemu, co se píše na msstavby“ je velmi obecný výrok. Tak obecný, že by se klidně mohl vztahovat k diskuzi pod články. Nevztahuje se k ničemu konkrétnímu.. V takovém případě se omluva opravdu požadovat (nebo očekávat) nedá.

  Thumb up 3 Thumb down 1
 16. Martin [msstavby.cz] :

  FM: Ne. Výrok se vztahuje k článku, který byl na profil primátora sdílení.

  Thumb up 3 Thumb down 4
 17. FM :

  Martin [msstavby.cz]: aha, tak to ok

  Thumb up 1 Thumb down 0
 18. R. :

  Martin: Pro zajimavost v nedávné debatě v Pantu primátor o téma rekonstrukce ulice Jurečkova lehce zavadil (video na FB Pantu s názvem „Ostrava pro 21. století. Moderní velkoměsto“, čas od 2:18:20): https://www.facebook.com/centrumpant/videos/299788297483819/

  Thumb up 0 Thumb down 0
 19. robert :

  aggu: jakych osm let?? Ten pan nebyl ve funkci radniho pro dopravu ani tri roky. Mate pravdu, o cem se tu s vama vlastne bavim…

  Thumb up 3 Thumb down 5
 20. aggu :

  robert: Máte pravdu, netuším proč ani o čem se tu bavíte. Jinak pro připomenutí – „bývalý radní za dopravu, ani ti před ním nezvládli“… Čili se to netýká jen toho pána, kterého máte v oblibě.

  Thumb up 4 Thumb down 3

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.