OVASTORY #37 Architektonické soutěže

Zamyšlení nad ostravskými architektonickými soutěžemi.

Jedním z bodů nově plánovaného strategického plánu města Ostravy je i vypsání dvou ( ! ) architektonických soutěží na veřejná prostranství v centru Ostravy. Jedná se o okolí katedrály Božského Spasitele a okolí Domu Umění. Podrobné informace k soutěžím jsou v článku uvedeny níže.

Vypsání architektonických soutěží vítáme. Zařazení soutěží mezi strategické projekty města je však výsměch. Architektonické soutěže by měly být pořádány u veřejných staveb ( ať na pozemní stavby, dopravní stavby či městský mobiliář ) automaticky. Dvě zmíněné soutěže řeší zakázky celkem do 16 mil. kč. V mnohokrát větších částkách však vznikají a realizují se projekty, které jsou bez soutěží.

Namátkou tréninkové centrum na Bazalech za odhadovanou cenu 200 mil. kč. Tak drahé tréninkové centrum nemají snad nikde. Navíc se bude muset odtěžit část svahu hladnovského kopce, aby se na prostor vešlo více hřišť. V tomto případě horentní částky míří do projektu, které týdně využijí jen desítky lidí… Rozumný obchodník by lukrativní parcely prodal s vysokým ziskem. Více ZDE.

Lanová dráha nad centrem za miliardy…

Právě rekonstruována ulice Nádražní za 136,3 mil. kč. Plánovaná rekonstrukce ulice Českobratrská. Dopravní terminál Dubina za 12 mil. kč, kam ani nevjedou autobusy a mnohé další.

Nejčerstvější kudlou do zad veřejným architektonickým soutěžím jsou informace, které se k nám dostaly s obtížemi. K běžnému občanovi se nedostanou prakticky vůbec. Jedná se o projekty aktuálního stěhováni tržnice na Černé louce mezi prostor divadla Loutek a výstavní pavilon A.

Vznik tančírny na břehu Ostravice v centru města. Při realizaci architektonické soutěže by bylo zajímavé vidět návrhy mnoha architektů a ateliérů i z Česka a jiných zemí, než návrh z kanceláře na Prokešově náměstí. A další drobnosti jako záměr vzniku polikliniky v nedostavěném objektu bytového domu Rezidence U řeky apod.

Architektonická soutěž „Návrh revitalizace veřejného prostoru náměstí Msgre. Šrámka v Ostravě“

Na řešenou lokalitu navazuje plánované přestavba Divadla Jiřího Myrona. Tento projekt však bez architektonické soutěže.

souteze souteze souteze

souteze

Architektonická soutěž „Návrh revitalizace veřejného prostoru ulice Umělecká“

Návrh řeší i prostor tramvajové zastávky Elektra. I samotný přístřešek zastávky, který původně byl esteticky zajímavý a větší, než současně navrhovaný. O přístřešku jsme psali ZDE.

souteze souteze souteze souteze

Související články


Komentáře

 1. Lip :

  Na te radnici sedí prostě banda hňupů!!! Co jiného prostě dodat!

  Thumb up 9 Thumb down 4
 2. David :

  Nebuďme opět příliš negativní a zkusme si z těchto informací vzít i něco dobrého. Předně město začíná své postoje pomalu měnit. V minulém volebním období by se především nikdo obyvatel Ostravy neptal na jejich pocity a názory spojené s životem ve městě (viz pocitová mapa a strategický plán Ostravy) a také by se nehrnul do žádné architektonické soutěže Já to beru tak, že se magistrát naučí na těchto svou projektech (okolí katedrály Božského Spasitele a okolí Domu Umění) pracovat s architektonickými soutěžemi a díky tomu se z toho do následujícího období stane postupně pravidlo. Vzniknou tím vlastně dva precedenty, na které bude v budoucnu moci být poukazováno v případě, že k takovémuto, jak správně říkáte standartnímu postupu, nebude docházet. Proto se mi právě v této souvislosti nelíbí výrazy typu „banda hňupů“, které výše použil Lip. Co myslíte, že se stane, když budu do někoho neustále bušit, že je naprostý idiot a všechno co dělá je špatně? Protože je to jen člověk, nakonec se přinejmenším na všechno vybodne a řekne si, že nejlepší je nedělat nic. A v takovém případě bude i další volební období na ….

  Thumb up 10 Thumb down 11
 3. nototo :

  Je to mafie. Banda nenasytných vepřů. Veřejné soutěže na nějaké drobky a vesele se dál točí miliony, v tichosti, tak aby o tom nikdo nevěděl. Kolikrát už byly slibovány ty soutěže… I tyhle dvě jistě vyhraje nějaká lokální architektonická kancelář, zakázky jsou malého rozsahu, tak aby se řeklo, že stejně nebyl zájem zvenčí. My tu rekonstruujeme celé bulváry pro příští generace a ani na jeden nebyla soutěž, takže všechny vypadají tuctově a některé se už pomalu rozpadají a korunu tomu nasazuje rozpadlé centrální náměstí, kde ještě od léta jsou stopy po písku a celý půlrok nebude nikdo tu zničenou zeleň upravovat, protože už je zima. Město umí akorát všechno odfláknout, nebo zničit, a pak to látají rádoby akcemi, aby do toho polomrtvého centra někoho dotáhli. Udělají třeba Slavnosti řeky Ostravice a v řece, kterou oslavují, nechají přímo pod očima Macury a Bernfeldové bordel z vratkých lodí a pak jdou všichni domů. Řeku ani nábřeží neumí vyčistit a pořádně opravit, ale už budou vymýšlet tančírnu. Opravují za miliardy DOV, ale je z toho dnes akorát jedno obří parkoviště a tramvaj nikde, protože Ostravě prostě veřejný prostor nic neříká a jen ho umí maximálně zneužít.

  Karolina, Nádraží, Krajský úřad, Prostorná, to mohly být zastávky jako víno i bez větších investicí a místo toho tam jsou unifikované modré konstrukce z dílny nějakých amatérů. Tramvajové tratě všude nadále s panely, takže po roce vypadají, jako by byly opravovány před celou dekádou. Nová budova na Mar. náměstí opět bez veřejné soutěže, domov důchodců u Sokola Tůmy opět bez veřejné soutěže, a to všechno přitom při součinnosti známé starostky-architekty. A tak bych mohl pokračovat. Je mi z toho mdlo.

  Thumb up 10 Thumb down 9
 4. David :

  nototo: Takový příval „pozitivní“ energie se jen tak nevidí. Musíte mít krásný život. :-)

  Thumb up 6 Thumb down 9
 5. Hynek [msstavby.cz] :

  David: te poznamce rozumim, ale k tomu zaveru si dovolim poznamku, ze se predpoklada, ze lide, kteri ridi mesto, nemaji mentalni stabilitu ditete v materske skolce..

  Thumb up 2 Thumb down 1
 6. David :

  Rezignace je ten „lepší“ způsob selhání, který může postihnout kohokoliv, bez ohledu na věk. Tlaku okolí (obzvlášť jeli nepřiměřený), může podlehnout kdokoliv (viz např. práce Philipa Zimbarda). Ostatně i prezident by měl mít mentální stabilitu větší než dítě v mateřské školce. :-)

  Thumb up 5 Thumb down 8
 7. Crazym :

  To už je opravdu úplně směšné, opět jen přísavky na veřejném penězovodu :-( Na proluce v ulici Zámecká x Purkyňova http://www.imagehosting.cz/?v=purkyonun.jpg byla už před 23 lety připravena zástavba a to parkovacím domem do výšky Horníku, s vjezdem z náměstí Msgre Šrámka a s obchody do ulic Zámecká a Purkyňova. Dokonce stavební úřad v ulici doporučoval odložit opravy fasád protože se bude stavět a mohlo by dojít k zaprášení nových fasád :DD A oni ten plac opět zařadí do nějakých „souteží“ a prachy se zase točí, je to furt dokola už asi po páté jen za dobu co tu žiji :DD

  Thumb up 9 Thumb down 5
 8. David :

  A pro lepší náladu přikládám i jeden ryze pozitivní článek:
  http://www.designmagazin.cz/architektura/64642-pleskot-v-ostrave-prestavel-elektrarnu-na-trojhali.html

  Thumb up 5 Thumb down 6
 9. jarnemec :

  Crazym: Naštěstí ten stupidní nápad, postavit parkovací dům vedle Bachnera (Horníka), za Katedrálou odvál čas. Nic hloupějšího jsem neviděl.

  K samotným soutěžím: Ano jde o „drobnosti“, ale i atk si myslím, že soutěže u těchto lokalit jsou potřebné. A vzhledem k tomu, že arch. a urbanistické soutěže nejsou bohužel (už nějakou dobu) v Ostravě zvykem, je i tohle úspěch. Malý, ale úspěch. Uvidíme jaký bude výsledek, resp. jestli se výsledkem soutěže bude město řídit, nebo to dopadne jak je v Ostravě zvykem na dno nějakého koše. Jak jsem psal jinde, je také určující, kdo se přihlásí, vzhledem k odměněn je to soutěž spíše lokálního charakteru.

  Je dobře, že se bude někdo zabývat architektonicko urbanistickým pohledem na vymezené území. Bylo na čase. A pevně doufám, že se bude město chovat obdobně (vyhlásí urbanistické a architektonické soutěže) i na další území a stavby. Že tak nedělá, viz zmíněné příklady v článku, je ostudné.

  K tématu arch. soutěží a postoje primátora k nim viz např. https://twitter.com/Macura2014/status/787342429779292160 Tak pevně doufám, že názor postupně změní.

  Thumb up 3 Thumb down 9
 10. rasta :

  Ono stačí opravdu zajít na školení ohledně novelizace zákona o veřejných zakázkách. Tam už pan školitel ze startu uklidňuje úředníky. Jak to udělat, aby měli v průběhu soutěže min. starostí. A co vlastně oni nemusí, ale můžou a uchazeč musí! A třeba kolečko magistrát – Revmont( Světlík )- Pleskot je zajímavé. Ale to už možná zavání konspirací…

  Thumb up 4 Thumb down 1
 11. Nimrod :

  Kde se psalo, že budou „pouze“ 2 architektonické soutěže? Já to čtu a chápu tak, že o těchto 2 už se ví a je o nich rozhodnuto. Ale další určitě budou následovat, když si někde najdete vyjádření primátora, tak to takhle popisuje…myslete pozitivně…ale je to furt dokola

  Thumb up 5 Thumb down 1
 12. Jp :

  Ja vypsani tech soutezi chvalim, ale na druhou stranu mi prijde usmevne, ze jsou soucasti velkeho strategickeho planu. Tam si dovedu predstavit dostavbu Karoliny, knihovnu, Benatky, severni spoj, inovacni centrum, propojeni centra a DOV, Cernou louku, ale dve mensi namesti mi prijdou takova vtipna. Co me zaujalo, ze mesto ani Jih zadnym zpusobem nekomentuji budoucnost haldy v Hrabuvce. Vim, ze je to majetek Vitkovic, ale takove rozsahle uzemi v perfektnim miste a nikdo jeho budoucnost prilis verejne neresi.

  Thumb up 3 Thumb down 0
 13. Crazym :

  jarnemec:Proč stupidní nápad? Viděl jsem kdysi návrh a dům vypadal normálně, dole byly obchody, vjezd byl zezadu kostela a výškově byl jako Horník. Nemohu to nikde najít, tou dobou ještě nebyl net ale kdyby to někdo našel byl bych rád. Chodili po nás s dotazníkem a já bych byl dokonce nějakou rozumnou cenu ochoten platit. Současně by to vyřešilo nájezdy vesničanů do divadla, do katedrály, všichni by chtěli mít auto co nejblíže a tady by se jich vlezlo. Ti rozumnější dnes ví, že v Karolině mají 3 hodiny a o víkendu zdarma a centrum pár kroků, jenže těch je málo :-( Není nic zábavnějšího jak se na ty hňupy v kloboucích a kvádrech pokaždé dívat jak se snaží zaparkovat co nejblíže divadla a nemít to kvůli nim kam postavit :-( A kdyby pro rezidenty bylo vyhrazeno něco za rozumnou platbu, šel bych do toho. Proč v Opavě u náměstí Osvoboditelů to šlo a tady ne?

  Thumb up 11 Thumb down 0
 14. Martin [msstavby.cz] :

  Soutěže také vítám. Ale jak jsem psal v článku. Je paradoxní, že dvě soutěže jsou zařazeny jako strategické projekty, kde jak zde je napsáno, mají být opravdu systémové a strategické projekty. Soutěže by se měly dělat automaticky.

  A pak se dozvíte o dalších významných projektech, které jsou čerstvé, ale jsou opět bez soutěže. Tady je jedno, kdo je ve vedení města, to se co 4 roky mění. Ale na úha snad 20 let sedí tatáž osoba…

  Thumb up 6 Thumb down 2
 15. Hynek [msstavby.cz] :

  Crazym: tomu nejak nerozumim. „hnupi v kloboucich“ snad nemuzou parkovat tam, kde jsou stani vyhrazena pro rezidenty. takova je snad situace uz dnes, ne? jak si to rezidenti skrz policii umi ohlidat, to uz je jejich vec. ja bych osobne z uzkeho centra vsechno odtahoval, lidi by se velmi rychle naucili, ze znacky plati.

  Thumb up 2 Thumb down 5
 16. Crazym :

  Hynek [msstavby.cz]: Ale rozumíte :-) Oni tam sice nemohou parkovat už teď ale realita je úplně jiná než teorie. A soudě podle Vašeho výroku „jak si to rezidenti skrz policii umi ohlidat, to uz je jejich vec“ zřejmě taky žijete v nějaké jiné realitě než já a této reality kdy bych se jen z toho důvodu, že jsem rezident měl stát něčím jako udavačem, či aktivistou který při každém přijetí k baráku obchází parkoviště se nemíním zúčastnit. Mezi námi, ti kteří ale jezdí do divadla tak třikrát, čtyřikrát do týdne jsou ale ten menší problém a jak jsem psal je to spíš zábavné vidět jak střečkují oproti těm každodenním a pravidelným návštěvníkům kteří nemají co dělat na místech pro rezidenty, jenže to jsou zaměstnanci města jako MP a jiní, takže ta udavačská či jak to nazveme činnost by stejně byla házením hrachu na zeď :-)

  Thumb up 5 Thumb down 1
 17. Hynek [msstavby.cz] :

  Crazym: udavacem.. hele ja nikomu nic nebudu vymlouvat, ale spravne to ma policie resit dostatecne automaticky. pokud to tak neni a komplikuje to rezidentovi zivot, tak jsou to dve veci, ktere si plati a nefungujou (parkovani a policie). nevidim duvod, proc by se nemohl ozvat, pokud ma potrebu. jestli to jsou navstevnici divadla, nebo kdokoliv jiny, kdo nema rezidencni kartu, je mi jedno.

  Thumb up 2 Thumb down 2
 18. Crazym :

  Hynek [msstavby.cz]: Jak jednoduché se ozvat :DD Do té doby než zjistíte, že z deseti případů je osm aut příslušníků MP včetně jejich vedení a chcete li nadále v té lokalitě žít, tak se vám nebude líbit ta sbírka lístečků za stěračem a odtahování vozidla ze slepé ulice v sobotu dopoledne nebo botička ve tři v noci :DD Fakt žijete nejen v jiné realitě ale i lokalitě :-)

  Thumb up 5 Thumb down 2
 19. Hynek [msstavby.cz] :

  Crazym: takze toto jako bychom nevideli, ale postavime uprostred centra parkovaci dum. genialni :))) no jeste ze tam nebydlim, pravda.

  Thumb up 1 Thumb down 5
 20. Crazym :

  Hynek [msstavby.cz]: Škoda, že někde nemám ten návrh toho parkovacího domu, osobně si myslím, že by byl menší zlo než stávající stav 70 let po válce kdy ta proluka vznikla a možná by spoustu problémů s nedostatkem parkovacích míst v centru vyřešil :-) Zato středisko správních činností které jsem zaznamenal jako jeden z posledních návrhů místní radnice na tom místě je jenom vyhrotí :-(
  Tak buďte rád, že tu nebydlíte, já zatím odolávám ale nejsem si jistý jak dlouho to ještě vydržím :-)

  Thumb up 2 Thumb down 0
 21. aggu :

  Crazym: Řešíte neřešitelný problém. Bo jsme lidi a neumíme se chovat. Ani tohle k ničemu nevedlo (kromě několika hospitalizací) https://www.youtube.com/watch?v=yQ4_-PeHAcI
  PS Parkovací domy pro přespolní by měly stát na okraji centra. Je tam zatím místa dost. Stavět panelák pro auta vedle katedrály je Svozivolovina.

  Thumb up 7 Thumb down 7
 22. Balde :

  nedávno jsem byl ve Florencii, čož všichni zde uznají, je historické město s centrem plných turistů jako Praha, velikostně i oblast kde se pobybují turisti odpovídá Praze, a v centru jsem šel kolem asi desítky parkovacích domů, historických které byly přestavěny na parking

  Thumb up 3 Thumb down 2

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..


Příspěvky vyjadřují názory čtenářů. Server neodpovídá za jejich obsah a nenese právní důsledky spojené s jejich zveřejněním. Vyhrazujeme si právo odstraňovat nepřijatelné příspěvky.